Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#1

Příspěvek od Bob »

Bob napsal: Ahoj na fóru.Na dovolené jsem se toulal po čechách a jedna ze zastávek byla v Rabštejně.Narazil jsem tam na nádhernou vilu jejíž součástí byla hvězdárna.Byla evidentně od počátku postavena i s kopulí.V současné době probíhá na vile rekonstrukce,která má být dokončena zhruba za rok a půl.Nevíte náhodou někdo komu tento skvost patří a jaké je přístrojové vybavení ? Díky Bob.
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 222
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#2

Příspěvek od cieja »

Nedávno jsem na Rabštejně byl, jedná se o zříceninu skalního hradu, ale hvězdárnu jsem tam neviděl. Můžeš upřesnit místo objevu? :D
Refraktor 150/750, Virtuoso SkyWatcher 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#3

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#4

Příspěvek od janek950 »

cieja napsal: Nedávno jsem na Rabštejně byl, jedná se o zříceninu skalního hradu, ale hvězdárnu jsem tam neviděl. Můžeš upřesnit místo objevu? :DHvězdárnu na mapě najdete ZDE anebo třeba ZDE, což jsou linky z mého seznamu hvězdáren. Kdysi byla v pořadu ČT Toulky ukazovaná i s člověkem jménem Drahomír Plaček a v titulku byl označen jako "vedoucí observatoře". Ale podle mého názoru (nebyl jsem tam osobně) je to soukromá hvězdárna.

mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#5

Příspěvek od ok1in »

Dnes jsem jel okolo Rabštejna a tato stavba mě z dálky velmi zaujala. Našel jsem starší informaci, ale novějšího není moc k dispozici. Stránky jsou velmi skoupé na informace, podle nich to vypadá na One Man Show (p. Plaček). Nevíte někdo nějaké bližší podrobnosti? Objekt je to impozantní a místo pro pozorování jako stvořené - ale vypadá to jako docela mrtvý projekt. Jediná aktuální informace (po 3 letech) na stránkách je o světelném smogu a stavbě další laboratoře na lití zrcadel (?)... :(
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#6

Příspěvek od Psion »

Takhle se stavěly "lidové hvězdárny" z dotací EU. Hvězdárny byly jakoby veřejné, ale člověk se tam nedostal, EU na to tehdy dávala miliony Kč/projekt. Tím neříkám, že toto je ten případ.
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#7

Příspěvek od Stratus »

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-f ... typ=PLATNY

https://rejstrik.penize.cz/02721953-rabstejnlab-z-u

Panu Plačkovi je již 85 let, zřejmě si chtěl jenom splnit svůj sen. Hledal jsem přes Google a nenalezl jsem jedinou odbornou publikaci tohoto pracoviště ...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#8

Příspěvek od Psion »

Je to nadační fond a něco p. Plaček dělá, otazka je jak jsou v tom aktivní ostatní. O dalekohledu jsem se nic nedočetl. Náš tým je jenom o něm, kde se dočtete historii jeho života.

http://www.rabstejnlab.com/cs/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#9

Příspěvek od MilAN »

Pokud se tam lze z loňska dočíst informaci :
" V mezidobí jsme také pokročili v přípravě na stavbu rotačního systému odlévání parabolických ploch (astronomických zrcadel). Potřebná laboratoř je již stavebně dokončena a následovat bude instalace specializované elektroniky mechanických dílů pro testování teleskopů a ověření jejich funkčnosti.
tak si lze udělat představu o současném stavu . Od pece na odlévání zrcadel ke stavbě dalekohledu, montáže a jeho řízení a uvedení do plného provozu je dlouhá cesta. Lze popřát hlavně pevné zdraví a hodně elánu!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#10

Příspěvek od MMys »

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#11

Příspěvek od zuzi »

Nevim, ale me pripada stavba pece na odlevani parabolickych zrcadel trohu prehnana vec. I brouseni dnes lze povazovat za luxus, ktery si jen tak nekdo nemuze dovolit. Nerikam ze to neni zajmave, tezke a nelze tam nic vybadat, ale daleko lepsi mi prijde pozorovat sprsky v atmosfere, kdyz na to mela byt observator zamerena (pokud jsem to pochopil dobre).
Jako podle webu se zda, ze se tam neco deje (oprava sterbiny, dokument o svetelnem znecisteni, to odlejvani,...). Asi by chtelo tam zavolat a zajet se tam podivat, jen ze zvedavosti. Mozna si najdu na prelomu zari/rijna cas a zajel bych tam. Mamto asi z vas vsech nejbliz :)
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#12

Příspěvek od ok1in »

Tak já jsem ještě něco málo našel - ty parabolické zrcadla jsou pro využití solární energie "...vyžití koncentrovaného solárního záření pro výrobu energie (parabolické solární koncentrátory) a tyto nové technologie bude předávat do prototypové a seriové výroby...". V každém případě je to stavba jako hrom a opravdu dobré místo na astronomická pozorování. Byla by velká škoda, kdyby vše usnulo s p. Plačkem, což tak trochu vypadá. Tož uvidíme, snad se nakonec podaří uvést do života co mají napsáno v předmětu podnikání "...ústav umožní astronomická pozorování pro odborné kruhy i širokou veřejnost na špičkové astronomické a detekční technice..." :roll:

Obrázek
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#13

Příspěvek od Homer »

Viděl jsem v životě hodně domů zblízka i zevnitř, ale tomuto podobný jen jeden a to byla prvorepubliková vila tehdejšího velkostavitele.
Moc hezké místo na západním konci dědiny, v přírodě, kopule ve výšce cca 520m, Rabštejn je místní částí Manětína s cekem 1 113 obyvateli ( 2017 ).
Pohledem do veřejně přístupného KN se můžeme dozvědět majitele:

SJM Plaček Bohumír RNDr. a Plačková Miroslava, Vojtěšská 244/3, Nové Město, 11000 Praha 1

Tipuji, že starý pán si zrealizoval svůj sen - dům i s možností se nějak realizovat. To dělá řada z nás, jen rozsah je trochu jiný :-).
Ale na úklid aby si najali specializovanou firmu s partou uklízeček. Tohle se vlastníma rukama nedá zvládnout...

Je takový problém, aby někdo z AF, co bydlí v okolí, tam zazvonil a zkusil se poptat?
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#14

Příspěvek od KoMar »

Tady jsou nějaké další informace:
http://www.pribehy20stoleti.cz/pribehy/ ... hvezdarnu/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#15

Příspěvek od Psion »

Zajímavý příběh vitálního člověka.
Odpovědět