Astro.cz

Reakce na články, náměty, kritika, oslavné ódy
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Astro.cz

#151

Příspěvek od PetrK »

Asi jsem nepochopil v článku tu agitaci. Co je tam špatně? A Stellarium má špatné efemeridy?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Astro.cz

#152

Příspěvek od Stratus »

MilAN píše:Přiznám se , že často nechodím na Astro.cz. Dneska jsem tam zavítal a přečetl jsem si článek o 21. srpnu. S hrůzou jsem zjistil , že jsem se nevrátil do r. 1968, ale před r. 1989, kdy ke každému nějakému výročí bylo potřeba stvořit agitační článek. A o ta výročí se starala kulturní fronta a školství.
Nevím, co vedlo autory psát k tomuto datu článek do astronomického periodika.
Astro.cz také nečtu, ale tento Milanovo příspěvek mi okamžitě připoměl obálky Říše hvězd z r. 1953, které jsem kdysi získal od někoho z astro kroužku v Mostě.
http://www.supra.cz/data/RH/RH-1953-02.pdf
http://www.supra.cz/data/RH/RH-1953-03.pdf
Příslušné články začínají na str. 3.

Jinak přitom Grygarovi jsem vyprskl smíchy. To on fakt někdo věděl kam má jet?
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Astro.cz

#153

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já teady nevim, co je na tom pravdy, ale pro Juru Grygara by to byl akt jednoznačně odpovídající jeho povaze :) To je prostě člověk, kterej pokud něco považuje za správný, tak to beozdkladně udělá.

Tyhlecty toerie o tom, že to někdo dělá jako povinnou agitku, jsou ale naprosto přitažený za vlasy. Prostě to asi někomu přišlo jako dobrej nápad? Žádnej "tlak shora" neexistuje, a i kdyby, tak asi bude mít dost těžký si vymyslet, jak tlačit na astro.cz, který dělaj převážně dobrovolníci, který se na to můžou kdykoliv vybodnout a jít si psát někam jinam.

Já chápu, že pro lidi, co zažili ten marasmus komunismu, je to hrozně těžký si představit, ale nenapadlo vás někdy, že lidi dělaj tyhle věci prostě proto, že jim to přijde dobrý?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astro.cz

#154

Příspěvek od MilAN »

Jak už jsem psal, nechápu některé lidi, co je nutí psát absolutní bláboly, proč si musí vymyslet nějaký dojemný příběh a psát o něčem, o čem nic nevědí a ani to nezažili
Abych tedy byl konkrétní , a aby tedy byli všichni v obraze, tak se podíváme na ten článek , o čem je :

1/ Invaze začala, podle všeobecně známých údajů, obsazením letiště v Ruzyni ve 23 hodin. A k tomu času jsou mapy ze Stellaria a údaje o Měsíci a planetách . Bohužel se vloudila chybička - v té době v Československu nebyl letní čas - takže jsme o hodinu vedle
2/dále článek pokračuje větou :
Bylo poměrně chladno a oblačno. A i kdyby ne, myšlenky na pozorování hvězdné oblohy jistě každého při poslechu rozhlasu ihned opustily.
Nebudeme diskutovat o počasí, v Ondřejově bylo v jasno, pak k ránu mlha, na Moravě jasno . A vhledem k tomu, že astronomická noc byla od 21:20 do 02:45 SEČ (nebyl žádný letní čas) tak se hezky pozorovalo. Nikoho myšlenky na pozorování neopustily, protože rozhlas zahrál tradičně hymnu a internacionálu a ukončil vysílání a informoval o okupaci až po zahájení ranního vysílání zprávou UV KSČ ve 4:30 min SEČ dne 21.8.
Hezky vymyšlená citovka, co ?
3/ a dále v článku :
Třeba čestný předseda České astronomické společnosti Jiří Grygar, který měl tu noc službu u ondřejovského dalekohledu, sedl na kolo a okamžitě se jel hlásit ke svému vojenskému útvaru.
Tak ano, skutečně měl Dr. Grygar službu v Ondřejově, a skutečně jel na kole. Jenže o okupaci nevěděl ( zrovna tak jako ostatní) a protože přišla mlha, jel domů na kole( jako vždy ) a šel spát. O okupaci se dozvěděl, stejně jako my všichni ostatní, až ráno z rozhlasu. A nejel se hlásit k vojenskému útvaru.
----------------
Tak, a teď mi prosím někdo řekněte, o čem konkrétním ten článek je ( když tam nesedí ani jeden údaj a informace jsou vymyšlené) a jak je přínosné tyhle články psát a číst. A co nutí někoho vymýšlet tyhle bláboly. Opravdu snad proto, že jim to přijde dobrý ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro.cz

#155

Příspěvek od ok1in »

Milane, asi je zbytečné se rozčilovat. Jde o jednu z typických českých vlastností - dobrovolné řiťolezectví aktuálnímu panstvu... :evil:
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Astro.cz

#156

Příspěvek od zuzi »

ok1in píše:Milane, asi je zbytečné se rozčilovat. Jde o jednu z typických českých vlastností - dobrovolné řiťolezectví aktuálnímu panstvu... :evil:
Spis si myslim, ze to byla vnitrni touha neco napsat, akorat neznalot faktu zplodila paskvil.
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Re: Astro.cz

#157

Příspěvek od pepah »

Tak nevím, některé místní reakce mi přijdou horší než článek s chybami. :lol:
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro.cz

#158

Příspěvek od Karell »

Souhlasím. Nepřesnosti nejsou dobrou vizitkou autorů, hledat v tom ale jakékoliv ideologické zabarvení je už ale jenom přáním těch, kteří o tom píší. Žádné tam není. Možná podle sebe soudí druhé.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astro.cz

#159

Příspěvek od MilAN »

Karell píše:Souhlasím. Nepřesnosti nejsou dobrou vizitkou autorů, hledat v tom ale jakékoliv ideologické zabarvení je už ale jenom přáním těch, kteří o tom píší. Žádné tam není. Možná podle sebe soudí druhé.
Karle, rozlišoval bych mezi nepřesnostmi a výmysly. Nepřesnost je lidská, ale vymýšlení příběhů má samozřejmě svůj podtext a je v něm úmysl něco svého sdělit- a to proto , že nepopisuje skutečnost ale upravuje si ji. Nemusíme to nazývat ideologií, ale je to největší svinstvo, čeho se autoři mohou dopustit při popisu konkrétní události .Navíc k tomu zneužít jméno známého astronoma a na to namontovat svoji vymyšlenou historku. Proč- to je otázka na ně, ne na ty, kteří na to upozorní.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 24. 08. 2018, 11:21, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Astro.cz

#160

Příspěvek od aquarius »

ok1in píše:Jde o jednu z typických českých vlastností - dobrovolné řiťolezectví aktuálnímu panstvu...
A kterému? Aktuální panstvo není v otázce invaze 1968 zdaleka jednotné. :D

Myslím, že nám autoři vznik "storky" o panu Grygarovi vysvětlí. Nevěřím, že by si vědomě vymýšleli.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Re: Astro.cz

#161

Příspěvek od pepah »

Rozdíl je vpravdě drastický... :o

"Třeba čestný předseda České astronomické společnosti Jiří Grygar, který měl tu noc službu u ondřejovského dalekohledu, sedl na kolo a okamžitě se jel hlásit ke svému vojenskému útvaru. Očekával mobilizaci" (astro.cz)

"Když začala invaze vojsk Varšavské smlouvy, byl jsem důstojník v záloze. Moje první reakce: našel jsem si svoji vojenskou knížku, zjistil, kde máme mobilizační sraz a chtěl jsem tam jet." (pan Grygar dle rozhlas.cz)

Dalo by se pak polemizovat i o výroku: "... ani jeden konkrétní údaj není pravdivý." . Je to nepřesnost, nebo výmysl? ;)
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro.cz

#162

Příspěvek od biker.fm »

pepah píše:Dalo by se pak polemizovat i o výroku: "... ani jeden konkrétní údaj není pravdivý." . Je to nepřesnost, nebo výmysl? ;)
Nebo alibismus ? :-P
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro.cz

#163

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Chtěl jsem jen reagovat na nápad Petra Sobotky a doplnit jej i na astro.cz. Je jasné, že jsem musel věřit tomu, co tam Petr napsal a nebudu polemizovat, jestli byl dobrý nápad to vypustit bez ověření. Já, který jsem události 1968 nezažil ale považuji za důležité na ně nezapomínat a 50. výročí je k tomu myslím vhodný a mimořádný okamžik. Pokud jde o letní čas, ověřoval jsem si to z několika zdrojů a všude bylo uvedeno, že k vpádu došlo kolem 23. hodiny letního času. Pochopitelně jsem si to ověřoval, protože jsem taky nevěděl, jestli v té době platil, ale o letním času psalo několik stránek včetně dobové rekonstrukce minutu po minutě. Nebudu si sypat popel na hlavu po čtyřech dnech, ale beru zdejší diskuzi jako zajímavou zkušenost. Já nebyl prakticky vůbec na internetu a podle toho jsem i reagoval. Bohužel se opět ukázalo, že jít s kůží na trh má i své stinné stránky, které nás ale nesmí odradit. Jen je potřeba se poučit a udělat věci příště lépe.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro.cz

#164

Příspěvek od Psion »

Já ten článek vnímám jako připomenutí minulosti věčně zahleděným astronomům do vesmíru, pokud už se zmiňuje nějaký astronom, tak se to mělo rozvinout a zmínit i osudy jinych, když už. To připomenutí mi říká jedno, mohou tady být takto rychle kdykoliv a západ nám jako obvykle nepomůže.
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Astro.cz

#165

Příspěvek od Radik »

Jen na obecné téma "jak to tehdy bylo"...

Připomnělo mi to jednu akci při studiu VŠ, kdy po zkrácené páteční odpolední přednášce přirazil přednášet jeden tehdejší ministr. Většina se samozřejmě hrnula ven ve vidině dřívějšího příjezdu domů díky kratší poslední přednášce, protože byla přespolní. Docent - přednášející - tehkrát ve dveřích "zachraňoval" situaci ve smyslu "jeeežiš, kluci, vydržte to tu ještě tu hodinu, ať není odstuda s poloprázdnou posluchárnou". No tak jsme vydrželi - obsah samotného ministerského přednesu není podstatný. Když však skončil, následoval obvyklý prostor pro dotazy a trapných několik desítek sekund ticha. Chtě nechtě to s dotazy zachraňoval někdo z vedení fakulty, ze kterého po chvíli padly dotazy asi dva. Myslím, že pak padnul jeden dotaz ze studentského publika a tím to skončilo.

Proč to ale píšu? Protože následující den se na stránkách fakulty mezi aktualitami objevila informace o návštěvě a přednášce tohoto ministra, po jejímž skončení následovala, a to si doteď pamatuju, "živá diskuse se studenty i pedagogy". Psal se rok 2000+, už přesně nevím...
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Odpovědět