Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Dushan
Příspěvky: 18
Registrován: 20. 02. 2018, 21:01
Bydliště: severné Slovensko (dedinka Klin)
Věk: 20

Re: Výběr dalekohledu

#1036

Příspěvek od Dushan »

Dobre dostali ste ma :D Dokonca som tam pred asi 7 rokmi bol :D ale to som sa zaujímal o astronómiu asi tak ako či budem modelom (totálna hlúposť v skratke). :D Ale tak skúsim kontaktovať ani ma to nenapadlo popravde. Ešte že vás mám :D
Bresser Skylux 70/700 AZ
Dobson 200/1200 8"
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1037

Příspěvek od kesi »

Nechci zakládat nové vlákno, tak se zeptám tady. Jde o tento vytuňený dalekohled UNC 150/750 f/5
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... rmany.html
"Vizuální pozorování je také s tímto dalekohledem příjemné. Optická síla odpovídá čistému APO refraktoru o průměru asi 100 mm - za zlomek ceny"
Opravdu to není jen marketing? Jistě, udělali několik úprav ke zlepšení kvality obrazu a pohodlí, ale stojí to za 800 Eur?
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1038

Příspěvek od MilAN »

Stačí si najít, co stojí karbonový tubus a co kvalitní okulárový výtah, a už ta cena bude vypadat jinak
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1039

Příspěvek od Psion »

kesi píše: "Vizuální pozorování je také s tímto dalekohledem příjemné. Optická síla odpovídá čistému APO refraktoru o průměru asi 100 mm - za zlomek ceny"
Nějak si nedokážu představit pojem optická síla, ale jediné co ve mě evokuje ten výraz je, že to umí stejné zvětšení jako APO, to je asi tak vše :)
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1040

Příspěvek od kesi »

Pojem "optická síla" :lol: vyšla z Google překladače, ale dobře rozumím tomu, co píšete. Děkuji! :)
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1041

Příspěvek od Psion »

V popisu se uvádí dnes oblíbené "Diffraction limited system", což sice vypadá vědecky, ale skoro nikdo tomu nerozumí. V překladu to totiž znamená že dalekohled má lepší Strehl než 0.80, což je samozřejmě totální základ, aby se s tím dalo rozumně koukat, jinak rozumná mez by měla být Strehl > 0.90.
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Výběr dalekohledu

#1042

Příspěvek od Davifi »

Ahoj, rád bych se poptal na tento dalekohled (odkaz níže).

Píšou u něj, že je určený především na astro focení. Dá se s ním nějak rozumně fotit ? Mám montáž Meade LXD75 a bohužel muj dobson 254/1200 s kruhy když na to posadím tak je to jen na vizuál na focení je tu na tu montáž už moc. Tenhle dalekohled by ta montáž zvládla v pohodě a hlavně by byl dobře převozný v autě. Mám momentálně opravdu tmavé místo na pozorování a focení a tak si myslím, že by ten průměr mohl stačit. Plus bych k němu přidal elektronické ostření přímo od SW. Fotím hlavně kulové hvězdokupy, planety a občas mlhoviny a galaxie.

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 18119.html
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Výběr dalekohledu

#1043

Příspěvek od Carloss »

Zdravím všechny příznivce nocí, ale i dnů a jasné obloby. Po několika měsících "pokukování" po noční obloze a týdnech rozhodování, studování a pátrání po vhodném dalekohledu pro sebde, jsem se rozhodl taky k pořízení nějaké té rourky. Tak jsem si sem přišel, jako již mnoho začátečníků, pro potvrzení svého správného výběru :-D. Dostal jsem se do mnohoúhelníku podmínek, ze kterých vyjímám aspoň některé: Cena, mobilita, praktičnost, velikost... tak jsem se dopracoval ke sky watcheru N 150/1200 na EQ3-2. Má slušný průměr, fotit nehodlám, tedy myslím vhodnou světelnost, hmotnost je ještě, myslím, dobře mobilní, je za rozumný peníz, nemyslím, že bych ho nějak v dohledné době hodlal vyměnit... EQ mi nevymlouvejte, protože ho časem hodlám dovybavit hodinami, rád taky sem tam někdy někomu chci něco ukázat a na což zase EQ asi celkem hodí. Tak snad jen to potvrzení, že vyberu slušný, přiměřeně kvalitní přístroj, případně nějaké zkušenosti, pozitivní i negativní vítám. Jestli existuje něco srovnatelného... tedy spíše lepšího za rozumný peníz... tak s rozumnými argumenty i za přiměřeně višší cenu nápady rovněž vítám.
Děkuji všem za... nakonec.. jakékoli reakce

Carloss
SW - N 150/750, EQ 3-2
Bob-an
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 08. 2018, 09:39

Re: Výběr dalekohledu

#1044

Příspěvek od Bob-an »

Ahoj, chtel jako kopec lidi predemnou poprosit o radu, resp vlastne dve :-D, po nejake dobe procitani fora jsem se vicemene rozhodnul, ze vyhledove poridim dobsona 250 od skywatcheru. Planuju to ale az na pristi rok, castecne kvuli tomu, ze ted nechci davat skoro 20 tisic za dalekohled, ale hlavne chci dodelat veci na baraku a na zahrade (i s nejakym vytipovanim dobreho mista pro velky dalekohled apod).
Co resim ted vice akutne je nejaky mensi dalekohled, ktery chci jedna kvuli tomu, ze velkou rouru je problem nekam prenest (a tim ze bydlim v horach, bych chtel vzit obcas dalekohled do krosny a vyjit s nim na kopec apod), a druhak abych se pred jeji koupi trochu lepe zorinetoval v hledani objektu s necim mensim a snazsim na obsluhu, a taky mi pak zustane mensi dalekohled ktery proste muzu vzit vsude s sebou.

Bohuzel ten plan mi trochu kazi to, ze vesmes jsem se tady docetl, ze cokoli mensiho nez 150 dobson jsou vyhozene penize (a 150 si pochopitelne koupit nechci, z vyse zminenych duvodu). Idealne bych si predstavoval neco ve stylu: http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3483.html , pripadne v zahranici jsem nasel dobre recenze na http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html kde mam ale trochu obavu jak to pak realne pouzivat venku :-D

Pak jeste trochu teoreticka otazka - v cem muze byt v praxi lepsi cockovy dalekohled napr 100mm, ktery stoji stejne jako zrcadlovy 250mm? Zatim jsem na nic moc neprisel, ale kdyz se prodavaji tak asi nebudou automaticky "horsi ve vsech ohledech" nebo?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1045

Příspěvek od Psion »

Carloss:Ve zkratce bych řekl dalekohled s malým průměrem, malým zorným polem (dlouhé ohnisko) na klepající s montáží, ale radši neřeknu nic a kup si jak myslíš.
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Výběr dalekohledu

#1046

Příspěvek od Carloss »

Psion: Napsal jsi to vcelku správně. Koukal jsem i na 200 až i 300mm, ale všechno mi přijde už skoro dvakrát těžší. Vzhledem k tomu, že musím vžy všechno pobrat a někam dopravit...
SW - N 150/750, EQ 3-2
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr dalekohledu

#1047

Příspěvek od vla »

Carloss: Taky jsem to dlouho tvrdil, nicméně zkušenosti jsou trošku jiné. Nicméně právě jsem se vrátil z terénních praktik se studenty pedagogické fakulty, kde se jim nalévají do hlavy kytky, breberky ptáci a taky základy praktické astro. Děláme to již několik let a postupně jsem vyprofiloval malý lehký dalekohled na základní obhlídku oblohy. A světe div se, je to newton 150/750 na EQ3-2. Montáž je vybavena motorky, polárním hledáčkem a hlavně elektrickým zaostřováním, což byla letos novinka. Vítr foukal kolem 4-5 m/s, dalekohled byl trochu krytý autem a byly sice znát nějaké výchylky tubusu vlivem větru, ale nic se neklepalo, jak se zde s oblibou uvádí. Naopak poprvé za ty roky se i studenti naučili zaostřit dalekohled bez problémů, bez toho ostření to ještě loni prakticky nebylo možné. takže tento dalekohled bych na vizuální pokoukání klidně doporučil, ovšem s výše uvedeným doplněním.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Výběr dalekohledu

#1048

Příspěvek od Carloss »

Via: Tak nějak si to představuju. Je ten rozdíl ve světelnosti f8/f5 tak znát? Mám na mysli jev, kterému se říká koma(?), kgterý se u N teleskopů prý právě pod f5 začíná projevovat. V podstatě je to jediný důvod, proč uvažuji o tom delším s f8. Kratší by měl jistě zase jiné výhody, včetně tý pěkný mobility a stability jistě zase znatelně lepší.
Musím doplnit, že mi jde o pokoukání, ne o pátrání po nových objektech. Na to jsem jinak časově vytížen.
SW - N 150/750, EQ 3-2
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1049

Příspěvek od Artaban »

Carloss píše:Musím doplnit, že mi jde o pokoukání, ne o pátrání po nových objektech. Na to jsem jinak časově vytížen.
Pokud jde jen o pokoukání, tak zvol co největší Dobson, co peněženka a Ty uneseš.
A jaké nové objekty nechceš hledat?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1050

Příspěvek od Artaban »

Bob-an : Asi by to chtělo trochu prostudovat rozdíl čočkáč vs zrcadláč ;)
Jinak cena refraktoru, je větší, protože má optiku náročnější na výrobu a taky jsou třeba skla, která nejsou zrovna levná.
No a zbytek např. tady http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3488.html dělá často drahá montáž. Ty montáže ale můžou být různé, jak typem, tak cenou.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět