Připravovaný dokument o světelném znečištění

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#76

Příspěvek od AxelPhoto »

Zdravím všechny. Mám tu menší novinku pro ty, co nesledují Facebook (začal jsem to psát i na startovač, ale nemusí se to ukázat všem).

Jako hudební doprovod v našem dokumentu poslouží skladby Jaroslava Vyhničky, známý je také pod jménem "ColdNoise". Ukázku z jeho posledního alba si můžete poslechnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=K1PNjegifd0. Mě osobně se jeho hudba velmi líbí.

To by bylo k novinkám, které jsou 100% potvrzené, všechno. Ještě se domlouvá několik zajímavých věcí, které by mohli dokument trochu osvěžit ;)
Do konce startovače zbývá méně než 5 dní, už dávno jsme za 100% ovšem furt máme spoustu věcí, které se nám do rozpočtu nevejdou, např. super-rychlé prime objektivy.

A jako poslední věc jsem si přišel pro radu, tedy hned pro dvě rady. Za odpovědi předem mnohokrát děkuji.
Hledám:
1) Dobré a špatné příklady veřejného osvětlení v blízkosti Hradce Králové. Díky MMys za návrh Vysoké nad Labem.
2) Dobré místo na focení krajinek/deep-sky na Šumavě

Děkuji Vám za rady a odpovědi.
S pozdravem,
Tomáš Kosek.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#77

Příspěvek od LKamarad »

"....už dávno jsme za 100% ovšem furt máme spoustu věcí, které se nám do rozpočtu nevejdou, např. super-rychlé prime objektivy..... "
-------------------------------------------
Bože, to jsou ale vidle (ten originální překlad z Angličtiny) :lol:
Mě taky ještě chyběj nějaký "super rychlý a ještě rychlejší objektivy" ....
Taxi asi taky založím nějakej startovač a budu doufat, že mi to "hodí" aspoň na těch 5 nejdražších Cajzovejch OTUSů ........

:lol: :roll: :lol: :roll:

Kvok .......
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#78

Příspěvek od MMys »

A na co potřebujete ty supersvětelné objektivy ? Na nasnímání té příšernosti tam, kde světelné znečištění je ? To bych řekl že jde snad každým objektivem, ani nemusí být super-světelný. A to je musíte kupovat ? To se snad dá na akci půjčit, ne ?

A pokud budete chtít natočit oblohu přírodní, tak to stejně moc na jako videozáznam nejde. To se musí udělat z delších expozic.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#79

Příspěvek od vla »

Jak se řeší zbylý materiál po takovéto akci?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#80

Příspěvek od AxelPhoto »

1)"Rychlý objektiv" nebo častěji "rychlé sklo" je normálně používaný filmařský slang. Mimochodem objektivy s nízkým T-stopem, například T1.1, stojí stovky tisíc... Samozřejmě, že bychom je půjčili, když by to šlo. Mezikrok jsou objektivy od Samyangu... no, nebo fotit časosběry seťákem za pár kaček, ale taky to podle toho pak bude vypadat. A rozpočet není pouze na obrazovou techniku, zvuk je také velmi důležitý, protože špatný zvuk může zkazit dojem i ze sebelepšího vizuálního zpracování. Ne nadarmo se na naší škole říká: "Škůdce filmu na čtyři...". S tímto rozpočtem máme k dispozici téměř všechnu "základní" filmařskou techniku. A pojmem "základní" myslím tu nejlevnější použitelnou.

2)Vla, co myslíš zbylým materiálem? Myslíš tím nepoužité záběry?

3)LKamarad, jen do toho, klidně ti tam hodím třeba kilčo ;)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#81

Příspěvek od vla »

Tím myslím veškerý nakoupený nespotřební materiál nakoupený za vybrané peníze.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#82

Příspěvek od AxelPhoto »

vla píše:Tím myslím veškerý nakoupený nespotřební materiál nakoupený za vybrané peníze.
Věci, které nebudeme půjčovat ale kupovat se ponechají na další projekty, ať už se týkají astronomie nebo ne. Co jiného s nimi, vyhodit z okna? :) Ovšem co půjde, tak půjčíme, většinou to vyjde o dost levněji a je to i pojištěné.
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#83

Příspěvek od AxelPhoto »

Přátelé,

startovač právě skončil. Na dokument jsme vybrali 81000kč... tedy méně, než 81000kč kvůli poplatkům a nákladům na odměny, ale pořád je to skvělé. Děkuji všem, co nás podpořili! Už pracujeme na hmotných odměnách a o termínu doručení vás budu informovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#84

Příspěvek od MilAN »

Osobně by mě víc zajímala informace o průběhu práce na dokumentu, než to, co, kdo a kdy dostane.
Stačilo by poděkovat a pracovat. O tom ani zmínka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#85

Příspěvek od AxelPhoto »

Dobře, jak chcete ;)

Pro začátek: 22.8. jedeme natočit rozhovor s panem Duškem, který nám zodpoví otázky co se legislativy týče. Následně ještě popovídá o tom, jak světelné znečištění ovlivňuje Brněnskou hvězdárnu a její navštěvníky.

Následně jsou domluvené rozhovory s panem Suchanem a s panem Medřickým. Zbytek se ještě domlouvá.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#86

Příspěvek od biker.fm »

Info o ovlivneni svetelnym smogem bude jen o brnenske hvezdarne nebo i o dalsich lokalititach napric republikou s nazornymi priklady ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#87

Příspěvek od zuzi »

Ono by asi bylo dobré tam mít lokality né jen od velkých měst, protože že by se výrazně změnilo znečistění světlem ve velkých městech asi nehrozí, ale bude velká škoda, když se to zhorší i na venkově.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#88

Příspěvek od MiniMistr »

Přesně tak,
ve městech je to pasé, ale na vesnicích, kde se ještě v noci zhasíná (a i těch ubývá) a je relativně slušná obloha - se to stále zhoršuje a tam je podle mě možnost to ještě zvrátit.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#89

Příspěvek od MiniMistr »

Docela by mě zajímalo, jak pokračuje dokument o světelném znečištění?
Nějaké nové informace?
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#90

Příspěvek od biker.fm »

AxelPhoto píše:Přátelé,

startovač právě skončil. Na dokument jsme vybrali 81000kč... tedy méně, než 81000kč kvůli poplatkům a nákladům na odměny, ale pořád je to skvělé. Děkuji všem, co nás podpořili! Už pracujeme na hmotných odměnách a o termínu doručení vás budu informovat.
Vime ze penize uz jsou vybrane a dale jsme se dozvedeli ze pracuji na hmotnych odmenach. Doufam ze tim to cele neskoncilo, mozna se dockame nejake dalsi informace o prubehu vyroby dokumentu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět