Mars

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Mars 2018

#1321

Příspěvek od kolec »

Drizzle:

V podstate ide o nejaky typ (linearny ) rekonstrukcie obrazu
Pre nejaky prinos Drizzle musia byt splnene aspom 3 zakladne poziadavky , inak je prinos iba v rovine pocitu a v podstate Vas obera o kapacitu pamatovych medii.

1. Podvzorkovanie - to znamena rozlisenie kamery niekde na urovni cca 1,5 a viac arsec/pixel
2 .Dosledný dithering - nie iba +-1 pixel
3 dostatocne velky subor snimok - minimalne 30 a viac

Pri nesplneni lubovolnej podmienky ,nema zmysel robit Drizzle

Upozornujem , ze i uspesne vykonanym D. nevzniknu nove detaily ( ako niekto pise vyssie) ale hlavne poslenie D. je rekonstrukcie hvied , kde dochadza k zlepseniu FWHM a hlavne riesi perverznost "stvorcekovych " hviezd.

I ja som dlsiu dobu zil v presvedceni (ved sa mi obrazky zdali krajsie) , ze prichazda k zlepseniu detailov , ale mozem Vas ubezpecit ze ked som si dodatocne nastudoval mechanizmus (matematicky ) D, tak som vytriezvel.

Mne je jasne , ze niekto bude i nadalej tvrdit opak , ale to je jeho vec a v dnesnej dobe , ked niekto veri na plochozem a mimozemstanov, tak ma to ani neprekvapuje, ze niekdo uveri v nejaky zazracny matemmaticko tajomny algoritmus, ktory vytvori nove detaily na fotke.
(dokonca niektorí uveria , ze staci fotit iba darky - take kratke 5 sekundove - "lucky darky" (naco nam je dalekohlad) , urobit na darkoch D a vznikne super zaber napr, M16) To som asi prehnal , ale kto vie . :)
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#1322

Příspěvek od MilAN »

Mám dojem, že píšeš o drizzle, ale uvádíš dithering ( ??)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1323

Příspěvek od Roman (Rick) »

Kolec: nepomýlil si si vlákno? Toto nesie názov "Mars 2018", teda posielajú sa tu fotky Marsu, o ditheringu sa tu nikto nebaví.

PS: myslím, že M16 sem tiež nemusíš ťahať. Snímok na astrofotkách hovorí za seba a každý si už na to spravil svoj názor. To, že ti ten môj výsledok nedá spávať ma mrzí :D.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1324

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak späť k téme. Včera som sa snažil niečo odfotiť, ale seeing bol zas mizerný. Tak som na to šiel hrubou silou a nasnímal 15000 snímkov a snažil sa z toho aspoň niečo dostať.

12cm refraktor + 2.5x TV Powermate + ASI 290 mono. Bez ADC. Na klik väčší aj s viac info.

Obrázek
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Mars 2018

#1325

Příspěvek od kolec »

Ospravedlnujem sa pisal som samozrejme o funkcii drizzle ako som sa i opravil.

Citujem pre ilustraciu z prispevku , kde autor ziskava detaily , ktora sa ani teoreticky ziskat nedaju,ale je to presne tak ako som predpokladal , su ludia co veria na plochozem a s vierou nic nejde urobit.

kolec

Cztwerec: zrovna od teba by som čakal, že drizzle funkciu poznáš ;). Nedávno to tu aj bolo spomínané, myslím, že vo vlákne o Jupiteri (napr. taký proky túto funkciu tiež používa). Je to istá verzia prevzorkovania obrazu,ktorou som získal na detailoch, osvedčila sa mi ešte v začiatkoch, cca pred 8 rokmi, keď som s planétami začínal .
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1326

Příspěvek od Roman (Rick) »

kolec, nechaj to rýpanie, to teraz budeš mať problém s každým mojim komentárom? Prosím ťa, je to trápne ;). Priznávam, že som neštudoval matematické podklady drizzle algoritmu, ani nehovorím, že sa touto funkciou zázračne objavia nové detaily na planéte, ale i drvivá väčšina planetárnikov ho používa s úspechom, tak v čom je problém? Mne tie výsledné snímky s drizzle prídu proste lepšie. Možno je ten efekt len naoko príjemnejší, možno je to tým presnejším zložením snímkov (detaily sa pri skladaní nerozostria tak, ako pri bežnom skladaní). Veď ide o vizuálnu prezentáciu každého z nás. Je bežné prezentovať snímky planét prevzorkované. Ja ťa nenútim tú funkciu používať. A asi to taký Chris Go, či Damian Peach tiež nepoužíva len tak pre srandu ;). Keď už nič, aspoň sa mi lepšie pracuje s doostrovacím algoritmami (napr. vawelets v Registaxe). Dokonca je funkcia drizzle prítomná aj v DSS, kde slúži tiež na to, aby výsledný obraz bol ostrejší (stack so subpixelovou presnosťou) ...

Dúfam, že teraz tu zas nevznikne zbytočný flame :roll:.
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Mars 2018

#1327

Příspěvek od kolec »

Beriem .OK
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1328

Příspěvek od Cztwerec »

Já například vím co drizzle je a jen jsem se ptal na přínos. Protože mě to zatím asi moc nepřesvědčilo. Ale je to tím, že fotím zatím hlavně Měsíc a tam to asi není úplně ten nástroj co bych nutně potřeboval. Tím ale určitě nebudu tvrdit, že to je hloupost a k ničemu, prostě to nepoužívám... příště se na to zaměřím.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1329

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ten rozdiel nie je nijak výrazný, ale mne osobne sa s jeho použitím lepšie prezentoval snímok planéty (doostrením sa šum neprejavil tak výrazne, na väčší kotúčik sa mi vždy pozeralo lepšie, ako na malý, hoci kontrastný atp.). Na Mesiaci som to nepoužíval. Pri snímkoch Mesiaca a detailov mi vždy viac apeloval skôr ten ostrý a kontrastný obraz, často som výsledný snímok zmenšoval.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1330

Příspěvek od Cztwerec »

Přesně, to zmenšení pomáhá dost v ostrosti a hodně věcí "schová". A mimo to, málokdy jsou podmínky tak dobré, abychom to mohli prezentovat ve 100% rozlišení.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1331

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ono Mesiac obsahuje veľa kontrastných prechodov (v podstate čiernobielych, čo oko vníma inak, ako pri farebnom snímku), ktoré pri zväčšení pôsobia na oko nie veľmi pekne. Naopak u planét = napr. aj taký Jupiter má tie oblačné 'featury' málo kontrastné s postupnými prechodmi (nehovoriac o Saturne) a tak tomu to zväčšenie tak neublíži. A vždy sa lepšie pozerá na väčší kotúčik.

OK, už sme asi dosť OT :D.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#1332

Příspěvek od MilAN »

Roman (Rick) píše: A vždy sa lepšie pozerá na väčší kotúčik.
No, já si třeba většinu zde publikovaných snímků planet naopak zmenšuji .... :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1333

Příspěvek od Roman (Rick) »

Milane, ale ty si predsa vždy výnimka :D. Hovoril som všeobecne. Aj ja ich niekedy zmenším, keď su prehnane resamplované ...
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Mars 2018

#1334

Příspěvek od Maser »

Roman (Rick) píše:Maser: a čo sa vysvetlilo? To čo napísal MMys nie je pravda. Ten powermate mi predlžuje ohnisko 2.5x. Vzdialenosťou sa ale hodnota zväčšenia zmenšuje, nie zväčšuje, ako je to bežne u barlowov. Preto som tam priložil aj ten graf, kde je to jasné. Softwarovo som ten obraz pri spracovaní ešte zväčšil 1.5x, čím som sa dostal na ten rozmer kotúča, ktorý som publikoval ...
Psaná komunikace přináší mnohá úskalí. :D
To ty jsi to vysvětlil = drizzle 1,5x
Celé to nedorozumění je způsobeno tím, že jsi na astrofotkách neuvedl všechny informace k pořízení snímku. Tak jsem se jen zeptal na ten nesoulad mezi uvedenými skutečnostmi a výsledným snímkem. Ty jsi mi to zodpověděl a tím se to vysvětlilo. A tak jsem to myslel i v odpovědi MMys. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1335

Příspěvek od Roman (Rick) »

No jo :D. Mňa len zmiatla ta odpoveď od MMys. Bral som to ako vysvetlenie dôvodu, prečo má ten môj Mars taký rozmer, keďže ten powermate mi dáva faktor zväčšenia obrazu cca 2.4x aj po zarátaní vzdialenosti po senzor kamerky = a teda pomocou neho také zväčšenie nedosiahnem. Len som chcel uviesť veci na pravú mieru ;).
Odpovědět