Javorníky - ski areál Kohútka

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#31

Příspěvek od midars »

Zpráva greenhorna - alespoň pohled na západ a pohled do nebe ;)
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#32

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

To je přímo u chaty Kohútka, že? (jestli jsem to identifikoval správně)
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#33

Příspěvek od midars »

Ano. Když jsme přijeli bylo ještě trochu světlo, ale hlad nás zahnal s mojí paní a velitelkou (to jedna osoba jest) na večeři. Na koukání jsem si vybral místo na přímo vršku. V okolí to vypadalo, že bude tma - žádné lampy jsem neviděl. Leč po setmění začala vlastní chata zářit jako vánoční stromek. Holt jsem lama :( .
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#34

Příspěvek od biker.fm »

Takze misto je nepouzitelne na pozorovani kvuli te svitici chate ? A neni tam nekde blizko nejake misto, ktere by odstinilo svetlo z te chaty (stromoradi treba) ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#35

Příspěvek od midars »

Možná na některé sjezdovce - jsou do všech stran od chaty, ale to už je jen část oblohy. Nebo na druhé straně sedla za chatou Spartak, ale tam jsme se už nevypravili. Asi si tam někdy uděláme výlet, ne jen jako zastávku na cestě. Nebo ukecat chataře ať to zhasne. Okolní chaty jsou teď prázdné tj. nesvítí.
Vraceli jsme se přes Bumbálku a zastavili se na 5 minut u hotelu. Tam mají přímo ukázky, jak se dělá světelný smog. Po půlnoci - koule svítící směrem vzhůru a pod ní skoro tma.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
LiborChovanec
Příspěvky: 99
Registrován: 06. 11. 2016, 03:11
Věk: 57

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#36

Příspěvek od LiborChovanec »

Ahoj nechce se dnes někdo přidat na pozorování na Portáši ?
Sky Watcher dobson goto flex tube 300/1200. Daystar Solar Scout 60, Sky watcher GTI mont, Mak 127/1900,
Hyperion Mark 3 zoom, Baader ortho 10mm,6mm. ,GSO 32mm 2,"Hyperion 10, 25mm.
Bresser Full HD cam .Zwo asi 462 .
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#37

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Byl už tam někdo? Jaká je tam obloha?
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
LiborChovanec
Příspěvky: 99
Registrován: 06. 11. 2016, 03:11
Věk: 57

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#38

Příspěvek od LiborChovanec »

Ahoj dnes tam jedu pozorovat poprvé ,jsem domluvený s vedoucí chaty protože příjezd je povolen jen pro návštěvníky chaty ,jinak je to ve opravdovém středu temné oblohy Beskydy , místo si na jdu s tím si hlavu nelámu trochu dobrodružství neuškodí . Libor
Sky Watcher dobson goto flex tube 300/1200. Daystar Solar Scout 60, Sky watcher GTI mont, Mak 127/1900,
Hyperion Mark 3 zoom, Baader ortho 10mm,6mm. ,GSO 32mm 2,"Hyperion 10, 25mm.
Bresser Full HD cam .Zwo asi 462 .
Uživatelský avatar
LiborChovanec
Příspěvky: 99
Registrován: 06. 11. 2016, 03:11
Věk: 57

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#39

Příspěvek od LiborChovanec »

tak super Tome moje tel je 777603166 domluvme se třeba kde se setkáme já tu oblast znám dobře abys nebloudil ,chtěl bych být na místě dřív a trochu se porozhlédnou kde to bude ideální.
Sky Watcher dobson goto flex tube 300/1200. Daystar Solar Scout 60, Sky watcher GTI mont, Mak 127/1900,
Hyperion Mark 3 zoom, Baader ortho 10mm,6mm. ,GSO 32mm 2,"Hyperion 10, 25mm.
Bresser Full HD cam .Zwo asi 462 .
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#40

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Dnes nikam nejedu, můžu jen o víkendech. Spíš mne zajímalo, jestli by už se dala zařídit nějaká větší astroakce.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
LiborChovanec
Příspěvky: 99
Registrován: 06. 11. 2016, 03:11
Věk: 57

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#41

Příspěvek od LiborChovanec »

Tak něco většího asi ne podle toho co mi říkala ta vedoucí chaty ,možná kdyby se tam lidi ubytovali třeba na dva dny . Ale zeptám se .
Sky Watcher dobson goto flex tube 300/1200. Daystar Solar Scout 60, Sky watcher GTI mont, Mak 127/1900,
Hyperion Mark 3 zoom, Baader ortho 10mm,6mm. ,GSO 32mm 2,"Hyperion 10, 25mm.
Bresser Full HD cam .Zwo asi 462 .
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#42

Příspěvek od biker.fm »

A kolik to je to "neco vetsiho" ? To je neco jako vice nez male mnozstvi ? :-P Misto by to mohlo byt dobre na pozorovani. Ta louka patri te majitelce chaty, pripadne je tam nekde misto aby jsme na te majitelce nebyly zavisli ?

S tim pripadnym ubytovanim by to nemuselo byt taky spatne, idealne kdyby clovek mohl nechat sestavenou techniku na louce a bylo by zajistene nejake to hlidani aby pripadni nenechavci z okoli neco nepobrali neponicili.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#43

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Zdravím všechny milovníky kvalitnější oblohy a krásné přírody zároveň. Máme za sebou velmi vydařený víkend v tomto kraji, včetně vyzkoušení zdejší oblohy, a to si zaslouží aspoň krátký report...

Jak už jsem avizoval, ubytovaní jsme byli v horském hotelu Kohútka, který je přímo na hřebeni Javorníků a také na hranici se Slovenskem. Hotel mohu s klidem doporučit, protože jsme byli se všemi službami velice spokojeni - velmi dobré ubytování, skvělá kuchyně a vstřícný personál. Z místa o několik serpentin níže vypadá hotel Kohútka velice impozantně, také díky prudké stráni pod ním, která se současně využívá coby sjezdovka :
DSC04604 - uo.JPG
DSC04604 - uo.JPG (429.15 KiB) Zobrazeno 2589 x
Přiblížený záběr teleobjektivem :
DSC04607 - uo.JPG
DSC04607 - uo.JPG (454.65 KiB) Zobrazeno 2589 x
Z Nového Hrozenkova vede na parkoviště pod hotelem mírně zážitková horská silnice se spoustou serpentin a prudkým stoupáním. Je úzká, takže k vyhýbání dvou aut slouží v odstupech rozmístěná rozšířená místa - ve dne a za sucha není problém kdekoli zpomalit a vyhýbací mamévr provést sjetím na krajnici, v noci je zákonitě třeba větší opatrnosti.
Výhled z hotelu je nádherný, my měli pokoj s výhledem na sever, tzn. na celé Beskydy - první pohled z okna vás zaručeně dostane a okamžitě pochopíte, proč mu v hotelu říkají "pohled na moře" - viz. panorama níže, které je k dispozici i s horopisem a ve větším rozlišení :
DSC04169 - uo.JPG
DSC04169 - uo.JPG (1.88 MiB) Zobrazeno 2589 x
S sebou jsme vezli tentokrát daleko více fototechniky, než astronomických dalekohledů,neboť hlavním účelem výletu byly denní aktivity v přírodě, především "lovy beze zbraní". A tak jsme samozřejmě využili ten fantastický pohled a provětrali i dlouhá ohniska, neboť viditelnost byla nadprůměrná. Malá ukázka pořízená ultrazoomem Sony RX10 M4 :
DSC04174 - uo.JPG
DSC04174 - uo.JPG (388.23 KiB) Zobrazeno 2589 x
Jinak od hotelu byl snadno viditelný i Praděd a na druhé straně vpravo od Lysé hory začínalo panorama slovenských hor počínaje Velkým Rozsutcem. Výhled na slovenskou stranu je téměř zcela omezen vysokými jehličnany rostoucími na jižní straně hned naproti hotelu.
Po večeři už na nás čekali kluci, co dorazili od Olomouce, takže jsme začali zkoumat možnosti pozorování a fotografování noční oblohy.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#44

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Přímo u hotelu je zcela otevřený pohled na západ, přičemž rušivá světla hotelu zůstávají víceméně za zády. Před hotelem je betonový plácek, který je z části využit menším bazénem. Nenáročná pozorování by se dali praktikovat i zde - rušivá světla hotelu totiž nejsou až takovým problémem, protože pár žárovek u vchodu jde zhasnout. Velkým problémem je ale obrovská informační tabule s vyznačením sjezdovek a údaji o sněhové pokrývce - hned za soumraku jsme pochopili, že tato stěna svítí jako bilbord nepřetržitě 365 dní v roce. Nikomu toto zbytečné plýtvání očividně nevadí - nicméně nebude problém tento panel vypnout.
Podle očekávání jsme na pochůzce zjistili, že nejlepší výhled je kousek níže na parkovišti - zde už jde použít i jižní obzor, neboť stromy jsou poněkud dále. Tak jak zde na AF místní astroamatéři avizovali, je bohužel parkoviště diskvalifikováno dvěma výkonnýma reflektorama, které obsáhnou celou plochu parkoviště, kterou současně snímá kamera. Protože se v pátek večer nedařilo nikoho kompetentního sehnat, kdo by potvrdil, či vyvrátil, možnost vypnutí těchto lamp, odebrali jsme se po hřebeni o kilometr na východ k hotelu Portáš.
U samotného hotelu je minimum rušivých světel, takže s omezenějším výhledem se dá cosi podniknout už i tady. Podstatně nadějněji to ale vypadalo kousek dále ještě na východ, stále po hřebeni, cca 200 m mírně nad Portáš. Je tam slušný plácek, ovšem v těsném sousedství tří slovenských srubů a vedle stanoviště radioamatérů, kteří využívají toto místo ze stejného důvodu, jaký jsme tušili i my - je zde velmi dobrý rozhled na všechny strany, na jihovýchod až k obzoru. Slováků ve srubu jsme se optali, koho bychom mohli požádat o povolení vjezdu autem a spočinutí s technikou v tomto místě - od parkoviště na Kohútce vede k Portáši zpevněná cesta, ovšem přes zákaz vjezdu, navíc přímo u Portáše je závora, přes kterou se pokračuje k výše zminěným srubům. Bylo nám doporučeno optat se paní majitelky hotelu Portáš. Ta naštěstí byla přítomna a ochotna se s námi o našem přání bavit - nakonec souhlasila s vjezdem jednoho auta přes závoru a my byli tuze rádi, že kolegové sem nejeli zbytečně a mohli využít slušnou noc k pořízení nějakých těch dat.. :-). Kromě dvou EQ6 měli s sebou i většího Dobsona, takže bylo i čím pozorovat. Obloha se neustále čistila a zlepšovala, takže na začátku astronomické noci jsme naměřili SQM 21,50 poblíž zenitu a 21,30 v nižších polohách všude dokola. Viditelnost DSO v triedrech tomu odpovídala a my byli s kvalitou oblohy v podstatě spokojeni.
Naposledy upravil(a) SIRIUS_758 dne 05. 06. 2019, 01:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Javorníky - ski areál Kohútka

#45

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ráno nás čekal krásný východ slunce, který jsme samozřejmě museli zdokumentovat.. :
DSC04566 - uo.JPG
DSC04566 - uo.JPG (828.25 KiB) Zobrazeno 2583 x
K dispozici i větší formát.

Krátce po rozbřesku se na sjezdovce pod hotelem objevil i další fotografický cíl :
DSC04592 - uo.JPG
DSC04592 - uo.JPG (510.5 KiB) Zobrazeno 2583 x
Než bych rozbalil fotobaťoh s teleobjektivem od Fujifilmu, atd., sáhl jsem po Soňákovi na stole a jeho ultrazoom si s tou návnadou celkem snadno poradil.. :-).
V sobotu večer jsme pokračovali ve zjišťování možnosti vypnout světla na onom parkovišti, o čemž napíši až příště..
Odpovědět