Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Fanosek
Příspěvky: 19
Registrován: 29. 11. 2017, 13:41

Re: Výběr triedru

#256

Příspěvek od Fanosek »

Ahoj, zamýšlím opatřit si větší triedr, který by se dal použít jak na noční oblohu tak na pozemní pozorování.
Uvažuji nad:
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 18571.html
a nebo
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 26369.html
Je mezi nimi kromě zvětšení i nějaký podstatný optický rozdíl ?
Děkuji za radu a doporučení.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#257

Příspěvek od Cztwerec »

Vhodnější je určitě ten 15x70, lépe se do něj dívá. Opticky to bude zřejmě skoro bez rozdílu... Neměl jsem sice Celestron 15x70, ale 12x70 Cometron a TS 15x70. Záleží také na očích.
Lectorem iustus...
IvanC84
Příspěvky: 11
Registrován: 06. 08. 2017, 10:31
Bydliště: Čadca
Věk: 40

Re: Výběr triedru

#258

Příspěvek od IvanC84 »

Pozdravujem.
Trosku sa pripojim.
Aky je realny rozdiel v celestronoch skymaster a cavalry
Oba 15/70 , vodeodolne akurat to zorne pole a farba vyhotovenia. /ta zelena je divokaaa/
Ci som vedla?

Ivan.
SW80/400, SW MC 90/1250, nikon aculon 7x35,meopta 6x30
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Výběr triedru

#259

Příspěvek od 4Brunco »

Velky rozdiel v nich nieje a tieto Celestrony niesu inak nic moc. Cena je sice nizka ale aj kvalita.
Mechanicke vyhotvenie je dost biedne ale dostatocne kym su nove.
Kolimacia prestava drzat ked zostarnu a potom uz staci len slaby naraz . Vo vnutri je take silikonove lepidlo na zaistenie objektivov a vymedzenie vole co sa casom vydroluje, sem tam aj do objektivu padne kusok.
Vazelina co sa pouzivala na vnutorne mazanie mala tendenciu casom prchat a obalit optiku mastnym filmom. Toto sa deje pravdepodobne pri vysokej teplote (zavrete auto v lete alebo tak) lebo nedeje sa to vzdy.
Objektivy su inak tiez nic moc, maju svetelnost F4 ale nezvladnu vyssie zvacsenie ako nominalne, mam z takeho objektivu hladacik a ked mu dam o zvacsenie 10X viac, uz je to neostre.
Okulare nemaju okraje vyciernene, ale inak su pomerme slusne (66* AFOV) oproti zvysku . Tie co maju zorne pole deklarovane na 70.5* budu najskor tie iste, pretoze maju okraje znacne neostre a ono to hlavne neni cez 70* ale o cca 4 stupne menej.
Hranoly maju sice antireflex ale len taky slabucky modry film, ze ako keby ani nemali.
Okrem toho aj apertura je vnutri dalekohladu orezna na nejakych 60-65mm.
Orez je tam prave koli nekvalite objektivov, je to take priclonenie na zvysenie ostrosti.
Takze tieto lacne Celestrony nemozem doporucit, tie drahsie su ale uz dost ine dalekohlady ale aj cena je inde.
Inak aj medzi lacnejsimi su alternativy od Heliosu (o dost lepsie) a pripadne TS (zalezi od modelu).
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
ivlisek

Jaky triedr?

#260

Příspěvek od ivlisek »

Ahoj lidi, teleskop mam, jen bych potreboval koupit i nejaky ten triedr, kterym uvidim aspon hvezdokupy a nebude mit chromaticke vady... Zajima me Bresser special 20x80, je to hvezdarsky trieder, tak nevim jestli do nej jit... Cena do 3500kc. Znate vykonejsi? Diky za nazory
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaky triedr?

#261

Příspěvek od Artaban »

ivlisek píše: jen bych potreboval koupit i nejaky ten triedr, kterym uvidim aspon hvezdokupy a nebude mit chromaticke vady...
Takhle velké a levné binary barevnou vadu prostě mají. Musel bys koupit binar s lepší optikou a to stojí mnohem více. Já mám TS 20x80 a při tomhle zvětšení barevná vada zase tolik nevadí.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
ivlisek

Re: Jaky triedr?

#262

Příspěvek od ivlisek »

Takze asi do ceny 3500kc je nejlepsi bresser astro 20x80? Diky... Mam to pro obcasne pozorování. Libi se mi na nem dioptricka korekce a uchyceni ke stativu.
bergkamp
Příspěvky: 4
Registrován: 02. 08. 2018, 12:56

Kapesní dalekohled

#263

Příspěvek od bergkamp »

Dobrý den,

v poslední době hodně cestuji a rád bych si pořídil kapesní dalekohled na pozorování přírody a v noci i oblohy. Jsem úplný začátečník a rád bych radu od zkušenějších jaký dalekohled si vybrat. Byl bych rád, kdyby nebyl moc těžký a cena byla kolem 2 000,- Kč (snad se za tu cenu dá nějaký rozumný koupit).
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#264

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ahoj,
obávám se, že takovéto zadání nemá moc uspokojivé řešení. Pro kombinaci přírody i astro je tedy potřeba správně orientovaný obraz ( astronomické dalekohledy mají obraz převrácený, u některých jde narovnat dodatečným příslušenstvím ) a tím pádem se zužuje výběr na triedr nebo pozorovací dalekohled ( tzv.spektiv ). V ruce pouze triedr a ještě navíc s doporuč. zvětšením do 10x, aby se obraz nechvěl ( čili jinak stativ ). Spektiv je už na stativ... Ovšem cenová relace 2 tis. Kč je bohužel nereálná pro uspokojivou kvalitu.. Podívej se na tyto stránky s nabídkou spektivů :

http://www.supra-dalekohledy.cz/pozorov ... achromaty/

Ano, najde se tam i jeden spektiv 10 až 30x50 i za 2 tis., ale tyto nejlevnější kukátka mají velmi malé zorné pole a obraz nic moc. V této třídě začíná akceptovatelná kvalita aspoň kolem 5 tis. - např. ta 65 mm Ultima 45°.

V kategorii triedrů je v nízké ceně potřeba hledat v klasické koncepci "porro", kde se za ty dva tisíce dá koupit slušně ukazující triedr 10 x 50, jehož obraz bude kvalitnější a hlavně širokoúhlejší, než u spektivu stejných parametrů.

http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 49938.html

http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 50507.html

Takže bych já radil jít cestou takovéhoto triedru..
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr triedru

#265

Příspěvek od vla »

Nějak jsem mimo, kolega chce kapesní dalekohled, to spektivy určitě nejsou. A pokud kapesní volil bych asi nějaký triedr o průměru 30, max 40mm. třeba http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 26579.html, nebo http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 26578.html, Ta nízká cena hodně limituje výběr.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr triedru

#266

Příspěvek od Artaban »

Mám obavu, že kolega, se neptá přímo na triedr. Asi by rád dalekohled :) Věštíme z koule, co vlastě asi chce, tak bych za ty peníze radil dalekohledy rovnou dva a to spojené k sobě, takže taky triedr ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#267

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Myslím, že kolegovi jsem odpověděl dost srozumitelně na to, aby pochopil v čem se dá vybírat, pokud chce přírodu i astro... Další okolnosti výběru si musí nastudovat a priority ujasnit sám, zvlášť když je patrné, že problematice nerozumí..
30 mm triedr se střechovými hranoly se dá vybrat jako kapesní dalekohled do přírody za dobrého počasí, ale nikdo z nás astronomů by si ho na astro asi nekoupil, že ?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr triedru

#268

Příspěvek od vla »

Proto jsem vlasně ten svůj řekněme "nesouhlasný" příspěvek psal, dlouhé roky jsem používal i na astro průměr 30mm a neměl jsem s tím problém. Domnívám se, že naprostou většinu DS objektů, neznalý začátečník neuvidí a ni v jednom zmiňovaném triedru. Spíše se bude kochat množstvím hvězd, které uvidí navíc a pokud mu někdo pomůže, nebo si navíc pořídí stativ a vhodnou mapku, možná i nějaký ten DS objekt najde. Třeba M31, M42, M8, M16 M13 atd. Je to prostě kompromis přenosnosti a průměru. Vycházím ze známého a prokázaného nejlepší je ten dalekohled, který máme stále u sebe. Jakmile začneme řešit, dneska si ho nevezmu protože je těžký, moc velký atd. už to není nejlepší dalekohled. Mám s tím opravdu hodně zkušeností jak s astro tak s přírodou.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#269

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ale joo... Taky chodím do přírody ponejvíc s Canonem 10x30 IS, taky s ním koukám na noční oblohu... :-)

Ale to není šmejd se střechovými hranoly za < 2 tis.Kč ...a podruhé - vím přesně, co od něho můžu čekat..
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#270

Příspěvek od Cztwerec »

Já bych s klidem doporučil Helios 10x50. Jinak já na astro požívám 8x30 Kowu. Ale když jsem koukal Binarem 110 mm je to obr rozdíl, ale kapesní přístroj už to není.
Lectorem iustus...
Odpovědět