SharpCap

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SharpCap

#16

Příspěvek od Psion »

Použitelný by mohl být i podobný překladač textů, pro usnadnění

https://www.svetandroida.cz/prekladac-g ... az-201507/
Uživatelský avatar
Tomáš Chaloupka
Příspěvky: 31
Registrován: 14. 12. 2014, 21:19
Bydliště: Neumarkt in der Oberpfalz
Věk: 42

Re: SharpCap

#17

Příspěvek od Tomáš Chaloupka »

Zdravím,
Jen tak jsem si zkusil tenhle jednoduchý prográmek a když jsem jej chtěl opustit, nenašel jsem kde bych zastavil probíhající snímkování které se opakuje jak si kdo nastaví. Já měl zrovna po 4 sekundách. Nenahrával jsem ani nefotil, tedy program běžel se zapnutpu kamerkou a jen se neustále obnovoval náhled. Tak jsem ve File najel na Exit a doufal že se to nějak samo ukončí. Ale ne, seklo se to, zamrznul PC a kamera se mnou již nemluví. Stalo se to někomu či jak se tedy zprávně z programu vyjede ?

Zřejmě na mě až tak jednoduchý není :D
TS PHOTOLINE APO 102/700 -Flat3, SW 70/500, TS N 150/1400, EQ6 Syntrek, RoboFocus RF3, CCD Kamera Starlight XPress SXV-H9, ASI 120MM, Atik Filtrkolo 5x1,25'' Astronomic L-RGB typ-2c, Baader H-alpha 7nm, Astrodon OIII 5nm, Point.okular Baader 12,5mm
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: SharpCap

#18

Příspěvek od Jackxl »

Pavel68 píše:Ahoj mám dotaz,
mám pro začátek novou Bresser cameru http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 4&idp=2563
s v doporučeném software jak pro PC tak pro android nejde větší rozměr fota i videa než 640x360 px a to má v návodu deklarováno 2560x 1440 px a videi HD i FHD
Sice už je to rok starý příspěvek, ale jen dodán, že autor si asi nepřečetl pozorně celý popis kamery v němž se jasně píše "Při přenosu pomocí USB kabelu a OS Windows je rozlišení obrazu 640 x 480 a u videa 320x240."
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: SharpCap

#19

Příspěvek od juh »

Tomáš Chaloupka píše:Zdravím,
Jen tak jsem si zkusil tenhle jednoduchý prográmek a když jsem jej chtěl opustit, nenašel jsem kde bych zastavil probíhající snímkování které se opakuje jak si kdo nastaví. ...
Stačí odpojiť kameru, teda v menu aplikácie. Odpája sa podobne, ako sa pripája.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SharpCap

#20

Příspěvek od Dansemacabre »

Poradí mi někdo s polar alignmentem? Postupuju přesně podle návodu - první snímek poblíž pólu, otočit montáž o 90°, druhý snímek, zarovnat na sebe kolečka a mělo by to být ok. Jenže když to pak zkusím pro sichr ještě zopakovat, tak ve třetím kroku jsem zase děsně mimo a musím znovu zarovnávat, při třetím pokusu zase... Neměl bych po prvním ustavení správně dostat znovu stejný výsledek? Reálně lepší výsledky mám s ustavením "od oka" než s tímhle :(
V manuálu sice píšou "you do not need to align your finderscope perfectly with your main scope or mount", ale pokud je hledáček mimo osu, tak přece otočením i ta polárka bude jinde! Myslím, že mi ěnco dost zásadního uniká, budu rád za vysvětlení.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: SharpCap

#21

Příspěvek od viator »

S Polar Align mám veľmi dobré skúsenosti, teda v zmysle výsledkov, ktoré ponúka. V tvojom prípade tipujem na nejaké vôle v pirpevnení hľadáčika/kamery, alebo pevnosti vlastného statívu pod montážou, prípadne v upevnení vlastnej montáže ku statívu. Mám obyčajnú CG-5, avšak na pevnom stĺpe a aj po opakovanom postupe v Polar Align mi tento ukazoval minimálne odchýlky od predchádzajúceho nastavenia. Tie pripisujem "dokonalému" uloženiu polárnej osi CG-5ky - konkrétne jej spodnému ložisku, ktoré je axiálne...

Mal by som asi spomenúť, že som používal hľadáčik 50/182 a ASI 120MM, kde som zameral pole v blízkosti polárky - tá bola takmer stále v poli...

Teda utilitka funguje výborne, príčinu tvojich výsledkov by som hľadal mimo software.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Re: SharpCap

#22

Příspěvek od dora »

take jsem to pouzil na ustaveni eq6 na sloupu s vybornymi vysledky. montaz otacis rucne uvolnenim clutche? moc to neutahuj a pohybuj s tim jemne, aby sis neco nerozhodil.
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SharpCap

#23

Příspěvek od Dansemacabre »

Je fakt, že jsem to zkoušel na Star Adventureru, ten se pohne o milimetr, jen se na něj špatně podívám :( Na EQ6 mi naštěstí stačí ustavení podle hledáčku a zbytek dotáhne pointace, ale ten zpropadený SA je potřeba ustavit fakt přesně. Tak díky za objasnění, budu ještě bojovat.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: SharpCap

#24

Příspěvek od midars »

Používáte někdo v SharpCapu scripty v Pythonu ? Používám script na focení Slunce ( pro animaci) a chtěl bych si ho vylepšit o automatické doostření při změně teploty teleskopu ( teorie viz).
Ovládat focuser AF3 se mi daří, jen nevím jak zjistit teplotu tubusu ve scriptu. V SharpCapu se teplota čidla tubusu (u focuseru) zobrazuje.
Poradí někdo ?
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: SharpCap

#25

Příspěvek od midars »

Vyřešeno dle Hledáš-li pomocnou ruku, najdeš ji nejspíš na konci své paže ;)

Kód: Vybrat vše

TemperStart = SharpCap.Focusers.SelectedFocuser.Temperature
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: SharpCap

#26

Příspěvek od Janek »

Kdo používáte SharpCap, placenou verzi 4.1 - nechci tady objevovat Ameriku, takže pro ty, kdo to ještě neobjevili - jejich funkce GoTo Target/Coordinates (záložka Tools) mě fakt učarovala. Platí pro případy, že mám:
- montáž propojenou přes ASCOM (lze jí ovládat a parkovat přímo ze SharpCapu - úplně vpravo dole pod nastavením parametrů kamery)
- v nastavení SharpCap/PlateSolving mám správně nastavené ohnisko dalekohledu
- a mám korektně nainstalovaný ASTAP (s Tortillou jsem to nezkoušel) s patřičnými databázemi

Z Full Catalog si vyberu objekt a ...
- montáž najede na souřadnice
- udělá Plate Solving
- v hlavičce si přejmenuje objekt na nově zadaný, případně ukončí a uloží předchozí relaci
- zjistí kde je a udělá si ReSync - tedy rozpozná hvězdné okolí a najede/vystředí daný objekt

Nám pozorovatelům EAA pak stačí jen spustit LiveStack případně použít i další pěknou funkci v menu Tools - DeepSky Annotation.

Tuhle funkcí lze použít nejen na pozorování, ale i při ustavování dalekohledu (Star Alignment - Celestron, SkyWatcher, Rainbow, On Step atp.), kdy si SharpCap pomocí PlateSolvingu vystředí hvězdy sám.

Trošku zmatečné je zadávání souřadnic RA a DE pro objekty, které nejsou v databázi a to i přes nápovědu. Pomohlo mi jednoduché oddělování mezerami.

Ve stejném menu Tools je i funkce GoTo Image, která je stejně zázračná. Pokud jste si uložili obrázek ve formátu FITS a povolili jste uložení parametrů montáže do hlavičky, montáž najede na pole, které má uložené v hlavičce obrázku ...
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Pablo
Příspěvky: 126
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 66

Re: SharpCap

#27

Příspěvek od Pablo »

Mám to zaplatené,ale prekusať sa na ASCOM pripojenie montáže atď je bohužiaľ na mňa priveľa.Ale tie možnosti sú super.
Bresser 150/750 ,Montáž Explore Scientific iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: SharpCap

#28

Příspěvek od midars »

Používám SharpCap Pro 4.1 na focení Slunce a zkusil jsem využít novou funkci Feature Tracking na Slunci (Use Image Features), bohužel bez úspěchu. Při Use Mount to neprošlo ani kalibrací, u Use Camera ROI to pointovalo "skokem" mimo obraz :(
Má někdo pozitivní zkušenost ?
Takhle funkce je i na planety - tam to vypadalo, že by to mohlo s ROI fungovat (Use Center of Mass), ale nesnese se to se scriptem v Python, který používám na doostřování při změně teploty.
Funkce Solar/Lunar Framing Assistant (Experimental) - Using Drag to Move s montáží spolupracuje O.K.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Pablo
Příspěvky: 126
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 66

Re: SharpCap

#29

Příspěvek od Pablo »

Keby to náhodou niekomu ušlo,tak SharpCap má novinku Live Planetary Stacking !
Bresser 150/750 ,Montáž Explore Scientific iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: SharpCap

#30

Příspěvek od juh »

SharpCap už má implementovanú celkom slušnú funkcionalitu aj na live skladnie DSO objektov. Dokáže priamo aplikovať darky a flaty a vie poskladať sekvenciou obrázkov aj s nejakým základným filtrovaním na FWHM a celkový jas obrázku (napr. ak sa presúva oblačnosť, tak vie niečo vyhodiť). Popritom vie komunikovať aj s PHD2, tak vie robiť napríklad dithering počas snímania (v tom čase prerušuje snímanie obrázkov). Je tam toho celkom dosť, čo sa tam dá navoliť. Celkom dobré, ak sa niekto chce rýchlo dopracovať k výsledku a nechce sa mu skladať výsledný obrázok v nejakých ďalších programoch.
Pre názornosť prikladám takto spracovanú M42, poskladaných 60 x 20 sec, celkovo 20 min. expozícia. Dalo by sa z toho vytiahnuť ešte niečo viac, ale prikladám len výstup zo SharpCapu, v Irfane som spravil len otočenie, orez obrázku a auto adjust color, nič viac.
Přílohy
Stack_60frames_1200s_WithDisplayStretch.jpg
Stack_60frames_1200s_WithDisplayStretch.jpg (94.29 KiB) Zobrazeno 349 x
Odpovědět