Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
shann
Příspěvky: 3
Registrován: 29. 06. 2018, 13:15
Bydliště: Nová Dubnica
Věk: 42

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1276

Příspěvek od shann »

nosuh píše:
shann píše:Máte s nošením teleskopu zkušenosti? Rozdíl v nošení EQ3 vs Dobson?
Byt tebou,pokud v tuhle chvili nehodlas fotit, sel bych stoprocentne do Dobsona 8". Na Mesic a planety je to celkem super masinka na zahradu a prenos ještě není takovej problém a odneses ho v jednom kuse( 10" se celkem uz pronese). Co se tyce DSO, pokud mas diky mestu spatnou oblohu, 1km od města te stejne nepomuze, jak psal uz MM a prenaset i ten 6" na trojnožce kilometr nekam za barak je podle me nesmysl, stejnak se to vyrazneji na kvalite pozorovani neprojevi. Sam jsem mel kdysi N114/900 na EQ1 a dal nez na zahradu bych ho taky nenosil.
Pokud uz jses pripravenej na pozorovani odjet třeba 20-30min nekam za město ( nekteri tady jezdi i mnohem dal:D), tak ten dobson 8" poslouzi mnohem lepe a vejde se ještě do kazdyho auta s kufrem. Navíc tady na bazaru se objevuje celkem často za slusny peniz.
Díky všem za rady. Bydlím v malém městě v rodinném domě (bez balkónu), mám zahradu se stromy a vedle je park s vysokými stromy, takže nic moc. Ale mám to cca 100m na školní hříště, kde je vcelku slušný výhled na okolní oblohu (až na světelné znečištění).
Ještě jsem pročítal fóra atd. a uvažuju, že koupím do začátku jen cca AC 102mm. A až časem pořádného dobsona.. ;-)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1277

Příspěvek od vla »

Z hlediska pozorování místo není žádný DSO žádný zázrak, proto zvaž ještě možnost 150/750 newtona na az. Přeci jen u těchto malých průměrů je znát každý cm a pokud bys s ním chtěl jít až na to hřiště je to bez problémů zvládnutelné. Na zahradě bude určitě lepší než 102 achr. a to i na jasných objektech, protože newton na rozdíl od achromátu netrpí bar. vadou. A brzy přijdeš na to, že zahrada stačí, protože tam bude klid, žádní štěkači a opilci, budeš si moci odskočit na kafe, či se v zimě ohřát a nikdo ti nic neukradne, krásně se tam dalekohled vytemperuje, můžeš si najít kousek, kam přímo nesvítí světla, rozložit si více pomůcek beze strachu, že o ně přijdeš atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
shann
Příspěvky: 3
Registrován: 29. 06. 2018, 13:15
Bydliště: Nová Dubnica
Věk: 42

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1278

Příspěvek od shann »

vla píše:Z hlediska pozorování místo není žádný DSO žádný zázrak, proto zvaž ještě možnost 150/750 newtona na az. Přeci jen u těchto malých průměrů je znát každý cm a pokud bys s ním chtěl jít až na to hřiště je to bez problémů zvládnutelné. Na zahradě bude určitě lepší než 102 achr. a to i na jasných objektech, protože newton na rozdíl od achromátu netrpí bar. vadou. A brzy přijdeš na to, že zahrada stačí, protože tam bude klid, žádní štěkači a opilci, budeš si moci odskočit na kafe, či se v zimě ohřát a nikdo ti nic neukradne, krásně se tam dalekohled vytemperuje, můžeš si najít kousek, kam přímo nesvítí světla, rozložit si více pomůcek beze strachu, že o ně přijdeš atd.
Nechám si poradit.. Ale 150/750 s AZ4/AZ5 už výjde nad 10tis.. Vidím na webu akorát 130/650 na AZ3..
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1279

Příspěvek od vla »

Já jsem si říkal, že mi volba přijde ovlivněna cenou. Je to jen na tobě co zvolíš. Přestože jsem měl mnoho dalekohledů, newton 150 mám prakticky stále, právě kvůli přenosnosti, nebo když jedu na kratší dobu kouknout jen tak pro radost. Achromáty kolem sto mm jsem měl několikrát, ale vždy brzy prodal.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1280

Příspěvek od Bill »

Něco můžeš ušetřit v bazaru, tady je jeden 150/750: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=23675

Třeba by se to dalo ukecat i níže...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1281

Příspěvek od nosuh »

Pokud je to uplne první dalekohled, tak bych ho urcite nekupoval zcela novej, když nevis, co od nej vlastne muzes ocekavat. Vyjde to celkem na dost penez (novej) a když ho po roce prodas, ze chces třeba vetsi, tak s citelnou ztrátou - to zboží zas tak na dracku nejde:D. Nakup noveho kusu ma smysl jen u věci, o kterých vis, ze u tebe vydrzi delší dobu a vis co kupuješ. Tady na AF bazaru se objevuje spousty dalekohledu, vhodných ke startu a za polovicni ceny a většinou pouzite parkrat. Sam jsem tady nakoupil v podstate všechny moje dalekohledy a vždy byly nakupy naprosto v poradku, bez zavad. Ber to tak, ze ten rozdil muzes investovat třeba do kvalitnějšího okularu, barlow, filtru apod..který drive ci později stejnak budes kupovat.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
DanielM91
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 07. 2018, 00:01
Bydliště: Velký Borek
Věk: 32

Prosím o pár rad a tipů na začátek

#1282

Příspěvek od DanielM91 »

Zdravím, jsem uplný začátečník, již pár let vlastním PowerSeeker 114EQ https://www.megapixel.cz/celestron-powe ... gKyB_D_BwE, ke kterému jsem se dostal až ten to rok, jelikož jsem ho dříve sestavil podle sebe a byl schopen pozorovat jen měsíc nebavilo mě to. Tento rok jsem, jsem dalekohled opět vybalil z krabice, podle manuálu sestavil, vyvážil a rozhodl se do toho více pustit. Mám za sebou několik pozorování planet naší sluneční soustavy a jasnějších hvězd. Bohužel mám stále pocit, že něco dělám špatně a tak bych chtěl tímto příspěvkem poprosit někoho zkušenějšího, který by se semnou mohl sejít , poradit něco k nastavení dalekohledu, čočkám a říct nějaké tipy jak dalekohled používat a co s ním lze sledovat. Vlastním 3x Barlow, 20mm, a 4mm čočku. Jsem z Mělníka, ale nemám problém naložit dalekohled do auta a někam v středočeském kraji dorazit.
Newton 254/1200
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1283

Příspěvek od Artaban »

DanielM91: Vítej na AF. Pokud nikoho neseženeš, tak bys mohl přijet třeba do Benátek https://hvezdarna-benatky.webnode.cz/vybaveni/ To pak dej vědět do SZ a dohodnem to.
K dalekohledu co máš: Jeho problém, je slabá montáž a tak se bude obraz třást i při menším větříku, nebo i jen lehkém doteku. To už jsi, ale si zjistil sám.
Trochu je problém taky hledáček, který dává hodně málo světla. Tedy, krom hodně jasných objektů nic jiného neukáže. Pak je opravdu problém něco najít. Řešit se to dá např, lepším hledáčkem,nebo hledáčkem typu
tzv. Red Dot http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... dot-laser/ ale u tak levného dalekohledu, je otázka, jestli se to vyplatí.
Slabé objekty, je třeba pozorovat dál od měst, kde je větší tma. K tomu používej okulár 20mm a pokud se ti podaří něco zajímavého najít, tak můžeš zkusit ten Barlow a okulár 20mm. To dá zvětšení 135x. Okulár 4mm asi ani nemá cenu používat.
Jasné DSO objekty jsou např. M13, M92, M27. NGC 884+NGC 869 (Chí a h), M57. http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/perseus.php
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Pingu
Příspěvky: 1
Registrován: 08. 07. 2018, 20:58

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1284

Příspěvek od Pingu »

Dobrý den, jsem amatér, zajímá mě obloha - měsíc, planety, hvězdokupy. Zároveň plním i přání mého bratra s postižením, který si přeje teleskop na pozorování. Bydlíme na vesnici, pozorovat budeme z balkonu, ze zahrady, pracuji i s dětmi takže i výlet do přírody (nic těžkého). Nechci (asi) kupovat nový teleskop - spíše něco bazarového, nyní pozorujeme zděděným dalekohledem a ten nám přestává stačit. Moje finanční představa max 5000. Poradí mi nějaký odborník? Klidně i tip na něco ze zdejšího bazaru. Na netu jsem v bazaru našla tento: Celestron PowerSeeker 127 EQ, nebo nám bude postačovat Bresser SkyLux 70/700mm. Moc děkuji všem za vyjádření a rady. Popřípadě jiné tipy.
Naposledy upravil(a) Pingu dne 08. 07. 2018, 21:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1285

Příspěvek od MayJ »

Zdar hoši potřebuju radu koupil jsem toto:

https://www.astroshop.eu/nebulae-filter ... -c/p,57332

a vůbec mi to nejde dát na muj EOS 450D, videonávodů moc není...přijde mi, jako by to tam prostě nebylo za co chytit.
nemá k tomu být ještě něco?
Díky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1286

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1287

Příspěvek od Rekmarik »

Pingu píše:.. měsíc, planety, hvězdokupy...nyní pozorujeme zděděným dalekohledem a ten nám přestává stačit. Moje finanční představa max 5000.
A jaký zděděný dalekohled vám už nestačí ? Co je to zač ?
Do 5000,- je velmi těžké radit, respektive není moc možností, aby to bylo i dobře přenosné... napadá mě něco takového:
SW refraktor 80/400

Hodně pomůže, když si to tady toto vlákno pročtete .. dost lidí tady řeší podobné věci a ptají se dost často na dalekohledy typu PowerSeeker 127 EQ a pod, nějak zvláště pozitivní ohlasy jsem na tento dalekohled nezaznamenal..spíše naopak.
Tommy90
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 06. 2018, 00:07

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1288

Příspěvek od Tommy90 »

Ahoj. Nechcem zakladať novú tému, potreboval by som zopár rád ako úplny začiatočník. V poslednej dobe ma začalo baviť sledovanie hviezd (starym binokularnym dalekohladom čo mame doma (made in Tesco) ). Prebudilo sa vo mne velke nadšenie a Teraz pred nedavnom som dostal ako dar tento dalekohlad - http://www.astroobchod.sk/telescope_cel ... _az_21035/ (viem ze je to lowend, no hadam na začiatok ako tak postačí a hlavne sa chcem na nom naučiť). Chcel by som sa spýtať na nejakú "astro mapu" kde stihanuť, pripadne či mi tu dá nejaká dobrá duša odkaz, link. Nemám absolutne orientáciu na oblohe, viem akurat tak kde je velky a maly voz. Chcem sa to postupne naučiť a hlavne chcem vedieť že čo za danu hviezdu sledujem. Chcem sa spýtať čo je možné sledovať týmto ďalekohladom okrem hviezd a mesiaca. Nechcem trepnuť hlúposť, ale mam pocit že sa mi podarilo včera zamerať saturn (je to možné?, som si na 80% isty že to bola planetka s prstencom). Prípadne aký okúlar by som mohol dokúpiť? (teraz mam možnosť zvacsenia 20x a 40x). Rád by som "vyňúril" nejake planety. Ps: na hmlovinu a hviezdokopy môžem asi zabudnúť s tymto dalekohladom? Vopred ďakujem za vaše rady ;)
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1289

Příspěvek od martin b »

Řekl bych, že pro tyto účely dobře postačí Stellarium, které má i mobilní verzi, čili se s tím lze orientovat přímo pod oblohou.

Tento dalekohled je dobrý primárně na rozsáhlejší otevřené hvězdokupy a obecně takovou přehlídku oblohy. Vidět v tom bude spousta dalších věcí, jen je člověk omezen na ty jasnější a zkrátka nebude takové pokoukání jako s větším dalekohledem.

Pořídil bych ještě jeden okulár 4 až 5 mm. Ten dalekohled by to měl ještě snést a hodí se to na ten Měsíc a planety, kdy to ukáže alespoň o něco málo více, zvětšení 40 je na tyto objekty hodně málo.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1290

Příspěvek od Artaban »

Tommy90 píše:Nechcem trepnuť hlúposť, ale mam pocit že sa mi podarilo včera zamerať saturn (je to možné?,
Ano, zvětšení 40x už stačí na rozpoznání prstence u Saturna. Blahopřeji k objevení planety ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět