Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#1

Příspěvek od Cztwerec »

Chystáte se na toto zatmění? Jestli ano tak jak? Budete fotografovat, nebo jen pozorovat?

http://www.astro.cz/na-obloze/mesic/zat ... -2018.html

Vychází to celkem pěkně i s pozorováním Marsu.

Já osobně, pro pozorovatele na Českobrodsku plánuji vrch Klepec 358 m n. m., jako místo dalekého výhledu a relativně snadné dostupnosti.

https://mapy.cz/s/2NJ8X

Beru s sebou jen fotografické vybavení a dobrou náladu, takže za případného Dobsona, nebo něco jiného budeme rádi.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#2

Příspěvek od biker.fm »

Snad pocasi bude nam nakloneno a budeme mit moznosti zatmeni pozorovat/fotit. Ja mam v planu jet na Svarnou Hanku do Beskyd.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#3

Příspěvek od Cztwerec »

Vzhledem k tomu že to bude teď v létě, tak snad bude to počasí opravdu nakloněno. Přemýšlím jestli vzít i 130 triplet, ovšem s přihlédnutím ke komfortu pozorování a místa pro další příslušenství v autě je to skoro zbytečné :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#4

Příspěvek od MilAN »

Nechci vám brát iluzi z focení - ale ty fotky nikdy nejsou žádný zázrak. Pokud se tam má vejít celý Měsíc, je to malé. Na delší expiozice jepotřeba spoléhat na to, že montáž nemá PE ( což je iluze). Ale pokud jste nikdy nakoukali na zatmění při zvětšení tak 70x a větším průměrem, tak vřele doporučuji. Pokud binohlavou, tím lépe. Ty barvy a změny barev v kráterech při úplném zatmění v hlubokém stínu, žádné fotky ani zdaleka nevystihnout. Ty barevné mazaniny z fotek a následné dohadování, která barva je správná ... To zatmění má obrovskou dynamiku a hodně dlouho už nevyšlo ideální počasí. Tak to neprošvihnout nějakými obrázky, kterých bude plný net.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#5

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

biker.fm píše:Snad pocasi bude nam nakloneno a budeme mit moznosti zatmeni pozorovat/fotit. Ja mam v planu jet na Svarnou Hanku do Beskyd.
Vzhledem k výšce Měsíce nad obzorem jsem měl stejný nápad, tam to bude ideální.
MilAN píše:Nechci vám brát iluzi z focení - ale ty fotky nikdy nejsou žádný zázrak. Pokud se tam má vejít celý Měsíc, je to malé. Na delší expozice je potřeba spoléhat na to, že montáž nemá PE ( což je iluze).
Co má být malé? Při ohnisku 1000 mm mám se snímačem 4/3 na výšku čipu lehce přes 0.5°, takže Měsíc se tam s odřenýma ušima vejde. A pro 2-4s expozice přece nepotřebuju montáž bez PE!
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#6

Příspěvek od MaG »

Já jsem si kdysi vysnil mít pořádnou dlouhou expozici celého zatmění. To se mi povedlo v roce 2003, kdy jsem exponoval 3,5 hodiny. Pak jsem si vysnil mít snímek dlouhou expozicí během úplné fáze přes dalekohled. A to se mi vlastně při jednom z nedávných zatmění splnilo, když chvilku vylezl z mraků. Vlastně jsem si splnil i sen, že jednou bude někdo držet při zatmění Měsíc na dlani. V takovém případě plánuji ukázat zatmění přes dalekohled co nejvíce lidem, protože tento úkaz je magický už sám o sobě, ale při posledním letním zatmění jsem si uvědomil, jak moc odlišný zážitek nabízí pohled triedrem 20×80 a dalekohledem. Takže chci dělat radost a udělat si z toho pár fotek, třeba jak lidé zírají :-)

Pozorovat se bude pro veřejnost i v Turnově. Kdyby se chtěl někdo přidat, budu v Jablonci nad Nisou a info, kde přesně a kdy, podáme na udalosti.astro.cz a hvezdarna.turnov.cz.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#7

Příspěvek od MilAN »

Nechtěl jsem nikomu radit , co a jak a jak fotit. Jen si myslím, že podobných záběrů Měsíce, kdy tam je celý Měsíc a na něm žádné pořádné detaily, je plný internet.. Kdo nezkusil vizuálně Měsíc větším dalekohledem a při zvětšení třeba 80-100x, možná neví, o co vlastně přichází .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#8

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Nechtěl jsem nikomu radit , co a jak a jak fotit. Jen si myslím, že podobných záběrů Měsíce, kdy tam je celý Měsíc a na něm žádné pořádné detaily, je plný internet.. Kdo nezkusil vizuálně Měsíc větším dalekohledem a při zvětšení třeba 80-100x, možná neví, o co vlastně přichází .
To je zajímavý nápad, Já jsem nikdy nefotil a ani nepozoroval - žádná fotografie mne nikdy neoslovila, takže jsem se ani nepokoušel udělat další tuctovku.

Spíše jsem si udělal nějaký turistický výlet. Která fáze je pro pozorování zajímavá? Předpokládám, že na plné fázi asi nic zajímavého nebude...

Je třeba velký dalehohled? Na zvětšení 80-100x by malé ED mohlo stačit. Nebo ten jas je příliš malý?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#9

Příspěvek od Cztwerec »

Plánuji sestavu kdy v barvě budu fotit celý Měsíc. A konečně chci zkusit i HDR, což by mohlo být zajímavé s ohledem na dynamiku snimku. Tentokrát bych se chtěl vyhnout tmavemu okraji a prepalenemu disku Měsíce, nebo dobře proexponovanemu disku Měsíce a tmavemu stínu, který nebude korespondovat s realitou. Detaily tam určitě budou (určitě 2 km rozliseni), ikdyž se obávám kvůli seeingu a výšce. Takhle to vychází s ED 72 v primárním ohnisku s kamerkou ASI 185 MC.
Moon.jpg
Moon.jpg (204.89 KiB) Zobrazeno 4683 x
Chci vlastně jen dokumentaci, pro mě za mě ať si kazdej fotí co chce a jak chce. :D ale je pravdou, že fotek bude hromada a zrovna těch Měsíců s ruznejma kostelikama a volovinama taky. Doufám, že stihnu fotku mezi vezema v Liblicich, takové fotky vyhrávají zdejší fotografické souteze.

Jinak s ED co mám bez problémů dá zvětšení až 200x. Světla je dost. Na focení detailu také dostacujici.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#10

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Která fáze je pro pozorování zajímavá? Předpokládám, že na plné fázi asi nic zajímavého nebude...
Je třeba velký dalehohled? Na zvětšení 80-100x by malé ED mohlo stačit. Nebo ten jas je příliš malý?
Právě že ta plná fáze je velmi zajímavá. Prakticky od začátku úplného do konce úplného,jak se Měsíc ponořuje více v úplném stínu směrem ke středu . A tady, čím větší dalekohled , tím lépe - na ty barevné přechody a krátery. Nejlepší zážitek mám z pozorování 400 mm Dobsonem , zv. 100, při průměru výstupní pupily 4 mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#11

Příspěvek od MilAN »

Při focení i pozorování je potřeba počítat s tím, že uprostřed má stín hustotu D=4 až D=5 ( i podle vlnové délky je rozdíl v jednom místě až D=1). Což bude vždy problém fotografie a její zobrazení na monitoru s 8-10 bity. A HDR srazí dynamiku .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#12

Příspěvek od Cztwerec »

Jak to ovšem vyřešit? Dalo by se to vztáhnout na délku expozice? Já to tedy budu brát pocitem, co uvidím okem bez dalekohledu vztahnu na to co nejbližší podobnost na monitoru, ale t je asi taky nesmysl. Stejně to je jen hraní. :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#13

Příspěvek od dvader »

Ahoj,

dávám zde pozvání na pozorování zatmění pro veřejnost, které budeme jako Pražská pobočka ČAS pořádat v Praze v Centrálním parku na Nových Butovicích. Bude to od 18:00 - nejen pozorování zatmění, ale i postupně Slunce a planety.

Šiřte pls mezi známé a okolí. Díky
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#14

Příspěvek od Cztwerec »

Já musím oznámit, že ten vrch Klepec je sice opravdu pěkné místo na pozorování (i procházku od Úval), ale s technikou a autem bych musel žádat o povolení pro vjezd obec Přišimasy. Závora tam je, dala by se pěkně otevřít, ale jede se přes residenční oblast, "načerno" to riskovat nebudu a kvůli vjezdu nic platit taky nechci.

Takže budeme pozorovat buď přímo na poli mezi Rostoklaty a Břežany (v jihovýchodní části Na Vrších 260 m n. m.), nebo vyjedeme někam jinam, zřejmě směr Liblice - Přistoupim na Malé šance 266 m n. m. s dobrým výhledem jak do krajiny tak směr jih. Bude upřesněno.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018

#15

Příspěvek od vla »

V tomto případě bych zajel za místním starostou, mám zkušenost, že takovéto akce jsou podporovány.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět