Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2086

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Honza OV mne požádal o úpravu fotek pro vložení na AF.

Že si, především na ornitologické aktivity, pořídil nejmenší APM binokulár s objektivy o 70 mm průměru, jsem už psal ve vlákně MHV. Teď si k této sestavě zaobstaral skvělého pomocníka v podobě elektrokoloběžky.. :P Bezva nápad, protože takto stihne navštívit vícero míst a může se pak delší dobu kochat.. :-)
20180610_115258 - 2.jpg
20180610_115258 - 2.jpg (194.05 KiB) Zobrazeno 4201 x
20180610_115333 - u2.jpg
20180610_115333 - u2.jpg (363.87 KiB) Zobrazeno 4201 x
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2087

Příspěvek od zbignieww »

No vida Honzo, rad bych vyzkousel oboje - ale neverim, zes to zvladl na te kolobezce z Klimkovic ... Je to ten rybnicek k. Polanky, kde jsme
pokukavali na prirodu ?
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2088

Příspěvek od Honza OV »

Koloběžka zvládla v pohodě 15km po cestách bez asfaltu.Z domu to mám 10km.Nedojel bych zpět.Váží to 17kg a je to skládací.Max rychlost 35 po asfaltu...Hodím to do kufru a fičím.Do CHKO Poodří se autem nesmí,tak mě napadlo koupit tohle.Ted toho stihnu objet více,a tam kde to stojí za to,vytáhnu KUKR.Je to super.Jinak-Fotka je z místa které je celkem daleko na chůzi,ale na koloběžce 3 minuty(Horní Bartošovický rybník)
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2089

Příspěvek od zbignieww »

Dik za info ! :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2090

Příspěvek od Myval »

Michal1 píše:Zde jsem nahrál pár obrázků Planetoskopu.
Je to doma dělaný dobson 200/2000 optimalizovaný ...
Ahoj Michale,

to je moc hezky dalekohled. Mas to moc pekne udelane a vytunene. Nektere prvky co jsi tam udelal bych chtel uplatnit i na svem dalsim planovanem dobsonu - ten sice optimalizuji na pozorovani galaxii, takovy dalekohled ale ma stejne mnoho spolecnych prvku s planetarnim specialem (jenom neplanuji prisvetlovat :) ). I kdyz jsme o planetoskopu mluvili uz hodne, muzes mi prosim pripomenout kolik je prumer sekundaru? Od oka mi prijde ze to centralni stineni musi byt velmi male. Na planety nebo dvojhvezdy vinetace sice roli vubec nehraje protoze se pozoruje na ose, ale me by zajimalo jestli to trochu nevinetuje v krajich pole pri malych zvetsenich? Je pri F10 primar parabolizovany a nebo sfericky?

Obdivuji kolik mas na tom dalekohledu vlastnich prvku. Kdyz se na ten pristroj clovek chvilku kouka, tak vidi co vsechno jsi udelal sam (treba OV, vetraky, pavouka, rosnici, ...). Fakt moc hezka prace!

Krome toho ze mas delo na planety, tak bych cekal ze to bude fantasticky kreslit i na DSO. Mas s tim nejake zkusenosti?
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2091

Příspěvek od Michal1 »

Myval píše: I kdyz jsme o planetoskopu mluvili uz hodne, muzes mi prosim pripomenout kolik je prumer sekundaru? Od oka mi prijde ze to centralni stineni musi byt velmi male. Na planety nebo dvojhvezdy vinetace sice roli vubec nehraje protoze se pozoruje na ose, ale me by zajimalo jestli to trochu nevinetuje v krajich pole pri malych zvetsenich?
Centrální zástin je 15%. Vinětaci jsem nikdy cíleně nehledal, ale také jsem si jí nikdy nevšiml. Možná že proto, že při nejmenším zvětšení (BCO 18mm) mám zorné pole jen půl stupně. Primár je parabola, jak můžeš částečně na jedné fotografii vidět napsáno rukou samotného mistra Drbohlava.

DSO jsem s Planetoskopem moc nezkoušel. Má jen reddot hledáček a s ním se na naší přesvětlené obloze, kde jsou vidět hvězdy tak pod 4 mag, DSO špatně hledají. Podle paměti: M57 nic neobvyklého (jako třeba centrální hvězda nebo detaily v prstenci), M94 detaily v centru, které pod tmavší oblohou vidím v Dalu, v Planetoskopu chybí. Viděl jsem asymetrie v NGC galaxii u M13. M13 samotná i v Planetoskopu na přesvícené obloze vypadá lépe než v Dalu na tmavší díky ostřejší definici hvězd. Planetoskop jsem schválně udělal tak, aby mě ani nenapadlo převážet tu krávu obrovskou pod temnou oblohu. Tedy převážet se dá, ale obtížně.

Když se Ti bude chtít, napiš, jaký dalekohled plánuješ a k čemu bude určený. Třeba mě napadne nějaký zlepšovák, to já vymýšlím rád.

S přisvětlováním při pozorování DSO bych to úplně nezavrhoval. Funguje takový zrakový efekt, zaznamenali jsme ho oba, když jsme uprostřed pozorování spravovali v autě rozkleklé brýle. Když jsme z osvětleného auta vylezli, jevila se Mléčná dráha mnohem výraznější, než když jsme byli adaptovaní na tmu. Po chvíli se kontrast vrátil na předchozí úroveň. Zažil jsem to mnohokrát, když jsem uprostřed noci balil kvůli zakalené obloze. Jak jsem chodil z osvětleného domu dovnitř a ven, najednou se mi zdála obloha mnohem tmavší a Mléčná dráha kontrastnější. Než jsem přišel na to, že je to klam, zase jsem skládal dalekohled dohromady, a pak, když jsem se zase adaptoval, jsem zjistil, že obloha je stejná jako předtím. Jednou jsem vylezl z domu a uviděl temný oblak Mléčné dráhy až u souhvězdí Trojúhelníku. Tak zřetelně jsem ho potom už nikdy neviděl. Efekt mi vyvolává slabé žárovkové světlo. Vysvětluji si to tak, že v oku dochází ke zvýšení kontrastu podobně, jako když se na fotkách nastaví vyšší úroveň černého bodu. Uvažoval jsem, že bych si mohl efekt vyvolávat úmyslně třeba pro pozorování jasných hvězdokup, aby byly kontrastnější a hezčí. Zatím jsem se k tomu nedostal. Pro pozorování slabých objektů, jako třeba galaxie, by samozřejmě bylo přisvětlování škodlivé.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2092

Příspěvek od Myval »

Diky ze jsi mi odpovedel. Kdyz vinetaci nevidis v okularech, ktere pouzivas, tak neni co resit (ja taky preferuji optimalisovat dalekohled na jeden jediny ucel a nedelat veci okolo, ktere bych stejne nevyuzil). Doufam ze nam zase nekdy vyjde spolecne pozorovani a ze se do planetoskopu podivam.

Ten efekt se ztratou adaptace co popisujes me nikdy nenapadlo zkoumat, protoze jsem si vzdycky myslel ze se jedna o zrakovy klam. Az budu nekdy pozorovat, tak se na to zamerim.

K popisu toho dalekohledu co planuji Ti napisu email, bylo by to off-topic a navic by se hned objevily hlasy, ktere by me v dobre vire od neceho tak sileneho zacaly odrazovat.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2093

Příspěvek od Rekmarik »

Protože mám fakt velkou radost ze svého nového a uplně prvního svého refraktůrku, tak se jakože "pochlubím" ..

Až doteď bylo škaredě (mám ho cca týden) tak možná první pořádnou tmu zažije v Rakousku kam se chystám ...:)

A omlouvám se refraktoriánům za to upnutí reddotu - je to rychlá nouzovka .. Asi se z toho dá tušit, na co budu dalekohled primárně využívat :)
(pár fortek jak to kreslí jsem dal do vlákna: jaký APO refraktor )
Přílohy
EDAPO07.jpg
EDAPO07.jpg (348.66 KiB) Zobrazeno 3189 x
EDAPO03.jpg
EDAPO03.jpg (172.37 KiB) Zobrazeno 3189 x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2094

Příspěvek od Artaban »

Rekmarik píše:Asi se z toho dá tušit, na co budu dalekohled primárně využívat :)
No jasně, bude na DSO místo 16" :)
Blahopřeju k pěknému refraktůrku a hlavně s ním prosím tě nekoukej na planety a Měsíc. Mohla by tě napadnout myšlenka, o jakém si větším rozlišení. Tedy můžeš, pokud už jsi začal šetřit na větší průměr ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2095

Příspěvek od Rekmarik »

Artaban píše:
Rekmarik píše:Blahopřeju k pěknému refraktůrku a hlavně s ním prosím tě nekoukej na planety a Měsíc. Mohla by tě napadnout myšlenka, o jakém si větším rozlišení. Tedy můžeš, pokud už jsi začal šetřit na větší průměr ;)
Jasně já ti rozumím, ale myslím že honba za průměrem asi u mě nehrozí .. když už jeden průměr, byť neplanetární, mám. ;)
(ale je to jasné, teď už nemůžu naříkat že jsem nebyl varován .. mimochodem - Jupiter při 160x co jsem zatím mohl vyzkoušet na fotostativu (rozklepaný) byl parádní a asi si s tím nějaký čas vystačím.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2096

Příspěvek od KpS »

Ohledně upnutí Reddotu. Nedávno jsem vznesl dotaz na TS. Dva stříbrné šroubky na fotce patří k fokuseru. Třetí v řadě černý červík M5 je jen záslepka. Tady lze upnout botku. To platí pro TS 72mm, ale nejspíše to bude stejné i tady.
Karel
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2097

Příspěvek od Rekmarik »

KpS píše:Ohledně upnutí Reddotu. Nedávno jsem vznesl dotaz na TS. Dva stříbrné šroubky na fotce patří k fokuseru. Třetí v řadě černý červík M5 je jen záslepka. Tady lze upnout botku. To platí pro TS 72mm, ale nejspíše to bude stejné i tady.
Ano vím o tom, jsou tam dva zaslepené otvory pro m5 ale nepodařilo se mi je využít - respektive, moje patka na upnutí držáku pro reddot je plochá a upnout na konvexní plochu jedním šroubem mi to nějak nedávalo smysl ..
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2098

Příspěvek od KpS »

Použil jsem přesně tu botku, která je na fotce. Její spodní profil je dostatečně hluboké U, takže se nemůže pootočit ani při upevnění jedním šroubem. Vyvrtal jsem do ní novou díru na střed se zahloubením pro kuželovou hlavu.
Karel
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2099

Příspěvek od Rekmarik »

KpS píše:Použil jsem přesně tu botku, která je na fotce. Její spodní profil je dostatečně hluboké U, takže se nemůže pootočit ani při upevnění jedním šroubem. Vyvrtal jsem do ní novou díru na střed se zahloubením pro kuželovou hlavu.
Už mám objednanou jinou botku, která má více otvorů (stávající botku i reddot jsem si vypujčil ze svého Dobsona 200/1200) tak jakmile budu mít vše kompletní - vezmu tuto variantu v úvahu a nejspíš to tak také upnu - díky za tip.
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2100

Příspěvek od Radik »

šedej průměr 150/750mm na AZ montáži. Ale musí stačit, když na větší nejsou podmínky.
newton.jpg
newton.jpg (291.59 KiB) Zobrazeno 2995 x
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Odpovědět