Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Zemi?

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
SaiyansX
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 06. 2018, 21:48

Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Zemi?

#1

Příspěvek od SaiyansX »

Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Zemi?

Dokáže mě někdo nasměrovat na nějaký článek, který se tímto zabývá, či by to dokázal spočítat? Sice mě astronomie zajímá a leccos znám, ale jsem v tomto oboru spíš laik. Mám v hlavě určitou ideu a zajímalo by mě, nakolik je reálná / náročná ;)

Ještě upřesním, že by mě zajímal co nejmenší průměr, který je potřeba ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Z

#2

Příspěvek od MilAN »

A to těleso se musí nasunout nekonečně velkou rychlostí = ( v jednom okamžiku ) , že ?
Pak by měl tedy stačit malý vypínač, který to Slunce vypne :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Z

#3

Příspěvek od FunTomas »

Na toto nebude asi žiaden vedecký článok. V každej ľubovoľne zvolenej vzidalenosti to bude iný priemer. Pri Zemi to bude priemer Zeme, pri Slnku to bude priemer Slnka. Zvyšok je o podobnosti trojuholníkov, resp. o priamej úmernosti. T.j. učivo základnej školy.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Z

#4

Příspěvek od Howking »

Si to spočítej sám. Těleso vzdálené od Země 0 stačí, když bude velké jako Země. Těleso vzdálené od Slunce 0 stačí, když bude velké jako Slunce. A ta změna je lineální. Těleso v polovině vzdálenosti Země Slunce stačí když bude velké polovina (Země+Slunce)/2. Atd... Hovořím stále o tělesu kruhovým průmětem ve směru Země Slunce o uvedeném poloměru průmětu. :-D (matematika základní školy)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Z

#5

Příspěvek od Howking »

FunTomas píše:učivo základnej školy.
- heh, než jsem to sesmolil a opravil překlepy, tak ty jsi byl první :-D Vyhráls :-D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Z

#6

Příspěvek od MilAN »

Pak by ale otázka měla znít : ... je schopné ( alesoň) na jeden okamžik .....


otázka .... je schopné způsobit v jednom okamžiku.... znamená, že k tomu dojde v jeden okamžik = najednou . A to při nenulových úhlových rozměrech a konečné rychlosti tělesa možné není.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Z

#7

Příspěvek od FunTomas »

MilAN píše:.... znamená, že k tomu dojde v jeden okamžik = najednou . A to při nenulových úhlových rozměrech a konečné rychlosti tělesa možné není.
Vidno, že je zamračené a noc trvá pár desiatok minút, keď sa takto nudíme a odpisujeme... :-) Mám obavu, že autor otázky takúto drobnosť neuvažoval.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
SaiyansX
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 06. 2018, 21:48

Re: Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Z

#8

Příspěvek od SaiyansX »

Psal jsem v jeden okamžik kvůli tomu, aby se to zjednodušilo = vyloučil se čas = tedy pohyb.

Z některých odpovědí lze tedy vydedukovat (už je mi jasné), že nejmenší takový průměr bude u Země (ve velikosti Země) ... tedy zcela mimo možnosti naší civilizace.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Z

#9

Příspěvek od Achernar »

Ano: kdyz se chcete cely schovat za strom, nesmi vam couhat bricho. Ergo ten strom musi byt stejne tlusty jako vy. A zustane-li pozorovatel na konstantnim miste, muzete vyuzit tenciho stromu a stoupnout si dal. A odejdete-li do nekonecna, schovate se dostatecne za nekonecne tenkym stromem, bricho nebricho.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký průměr (tělesa) a jak daleko, je schopné způsobit - v jednom okamžiku - zákryt (celého) Slunce na (celé) Z

#10

Příspěvek od MMys »

Achernar - jenže to platí pro oko, kde je zornička vůči stromu velmi malá. Tedy paprsky jdou z jednoho bodu. Pro Slunce v místě Země to neplatí. Správná úvaha je ta předchozí, cokoli velikostí mezi Zemí a Sluncem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět