První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
d.k.
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 04. 2018, 22:18

Re: První dalekohled - Dobson

#391

Příspěvek od d.k. »

To by bylo asi nejlepší, ale jak jsem říkal, duben mám momentálně plný a v květnu letím na 1.mesic do Irska, takže pokud by bylo možné v červnu, asi bych se ozval pokud by mi bylo něco nejasného, ale to už bych vám potom napsal SZ jestli budete mít čas.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: První dalekohled - Dobson

#392

Příspěvek od MiniMistr »

Stačí se ozvat a domluvíme se.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
cilibike
Příspěvky: 8
Registrován: 08. 06. 2018, 18:51

dobson na turistiku?

#393

Příspěvek od cilibike »

zdravim pozorovatelia, planujem s kamaratmi toto na turistiku. je to podla vas realne s tym chodit zopar km v ruksaku? ma niekto svoju skusenost? pripadne zopar slov ku tomuto konkretnemu? prosim len osobnu skusenost, videl som pocul som nie je hodnotne :) recenzii som videl a pocul dost. dakujem

https://www.ebay.com/itm/0116925-Explor ... SwLEtYlkGJ
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: dobson na turistiku?

#394

Příspěvek od Rekmarik »

Ahoj, jestli chceš aby ti někdo napsal něco hodnotného, tak trochu upřesni svůj záměr ... Máš na mysli někam do hor ? nepřístupná místa, kam nejde dojet autem ? Máš možnost rozumně dostupného místa pro pozorování, kde by sis to mohl trochu ošahat, potěžkát .. ?
Turistika primárně směrovaná na astropozorování ? Nebo přenášení po rovině .. turistika je docela široký pojem.


edit: tedy ještě taková drobnost - nejde jen o ten dobson, ale taky okuláry, a nějakou vhodnou pozorovací stoličku .. a celou řadu příslušenství.
Myslím, že neexistuje nikdo, kdo by si pořídil tebou avizovaný dobson na turistiku, takže se osobních zkušeností s tímto dobsonem asi nedočkáš ( třeba přilákám ty turisty, kteří mi teď budou oponovat :)
Tady na AF se podobné dilema v různých vláknech řeší - od přenosných UL dobsonů (ale těch opravdu UL ne to co uvádíš) po cestovní refráky ..

Dřív bych si nějakého Dobsona 10ku klidně vynesl ve Švýcarsku ze Zinalu na Cabane de Tracuit (3250nm.) (pokud bych teda neměl nic lepšího) Ale asi jen jednou a nikdy víc .. zážitek na celý život .. záleží jak moc velký nadšenec jsi pro astropozorování a v jaké fázi tohoto nadšení se nacházíš .. :)
Naposledy upravil(a) Rekmarik dne 26. 06. 2018, 11:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: dobson na turistiku?

#395

Příspěvek od Bill »

Pokud se jedná o to to ve dvou lidech to vyvléct někam do tmy na kopec, pak snad ano. Ale výbava na puťák to asi není:

Dimensions for mobile use:
Rockerbox 395mmx395mmx310mm; Mirrorbox 330mmx330mmx295mm; Trusses approx.700mm

Net total weight: 26,4 kg;
10“ Mirror Box: 14 kg; 10“ Secondary cage +Rockerbox: 9,7kg; 10“ 4 Pairs of trusses: 1,5kg; 10“ Altitude Wheels: 1,2kg ; Focuser thread: M54 x 0.75 mm

+ samozřejmě nějaké ty okuláry ap.

Zdatný nosič vám to vynese i v jednom na Rysy :-D
M:736 750 113
cilibike
Příspěvky: 8
Registrován: 08. 06. 2018, 18:51

Re: dobson na turistiku?

#396

Příspěvek od cilibike »

Ahoj, diky za otazky a nazory :) mam moznost dojet autom na niektore miesta ale tak isto s tym vyjst na nejaky kopec peso.
Mozeme ist dvaja traja co sa o vahu podelime.

Jo ta stolicka ma nenapadla, ratal som s trojnozkou co ma asi pol kila.

Jo ja si casto vymyslam veci ktore nejdu spojit :) tak otazka dalsia, je nejaka moznost dalekohladu na turistiku alebo proste dobson a autom? Zameranie primarne na mlhoviny, planety,( mesiac)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: dobson na turistiku?

#397

Příspěvek od Rekmarik »

cilibike píše:.. je nejaka moznost dalekohladu na turistiku alebo proste dobson a autom? Zameranie primarne na mlhoviny, planety,( mesiac)
Dobson + auto = pozorování DSO na místech od kopečků za vesnicí až po [url=ttps://edelweissspitze.panomax.com/]Edelwissspitze[/url] To se většinou dělá tak, že se pozoruje pár metrů od auta někde u cesty - a není třeba řešit dlouhé přenášení.
Do auta se strkaj všechny běžné průměry od 8-16" (a samozřejmě i větší)
Na cestování bez auta .. to je pak už složitější .. kdo si co troufne kam odnést ..
Na planety a Měsíc + dobrá přenositelnost + kvalita se nabízí vlákno Malý APO refraktor na cesty

Planety a Měsíc můžeš pozorovat z města není třeba jezdit za tmou.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: dobson na turistiku?

#398

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Dimensions for mobile use:
Rockerbox 395mmx395mmx310mm; Mirrorbox 330mmx330mmx295mm; Trusses approx.700mm
Net total weight: 26,4 kg;
10“ Mirror Box: 14 kg; 10“ Secondary cage +Rockerbox: 9,7kg; 10“ 4 Pairs of trusses: 1,5kg; 10“ Altitude Wheels: 1,2kg ; Focuser thread: M54 x 0.75 mm
Když už to opisuješ, nemohl bys to psát už i česky ? Nebo dej jen odkaz, pak je jedno, jestli to je čínsky, japonsky nebo jinak . google si s tím poradí :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: První dalekohled - Dobson

#399

Příspěvek od Bill »

Tak jsou tam kg a mm, taky to mohlo být v palcích a librách :-)
Já mám anglické Windows i AF mám anglické - tak mi to nepřišlo nijak divné. Příště se polepším.
M:736 750 113
Peter-Werner
Příspěvky: 2
Registrován: 13. 07. 2018, 18:57
Věk: 35

Re: První dalekohled - Dobson

#400

Příspěvek od Peter-Werner »

Dobry den, podarilo sa mi za dobru cenu kupit Dobson 254ku, avsak majtel ho mal tak cca 12 rokov z toho 10 rokov ho mal len zlozeny na podstavci v dome. Okrem mierne zapeaseneho zrkadla, nakolko dalekohlad bol zakryty celkom dobre sa zda ze mu nic nie je, su nutne nejake ine upravy co sa tyka zrkadla aleb pokovenia? Preda len je to dlha doba. Vdaka za odpoved. :-)
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: První dalekohled - Dobson

#401

Příspěvek od L@dis »

Menší nečistoty na zrcadlu rozhodně ničemu nevadí.
U "mladších" zrcadel bych s čistěním nebo pokovením rozhodně neuspěchal..
Po letech přirozeně odrazivost zrcadla klesá..
Už se to řešilo zde :-)
Naposledy upravil(a) L@dis dne 13. 07. 2018, 20:11, celkem upraveno 1 x.
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První dalekohled - Dobson

#402

Příspěvek od MilAN »

No já nevím, proč nové pokovení. Pokud je zaprášené slabě, tak nechat, pokud více, tak oprášit maximálně štětečkem. Pokud na něm jsou viditelné fleky , tak umýt . A pokud nezmizí a bude povrch vypadat jako surový hliník, nelesknoucí se nebo tam budou skvrny jako by "vyžraného" hliníku, potom má smysl nové pokovení.
10 roků vydrží vrstvy i při poměrně intenzívním používání v drsnějších podmínkách, pokud se na něm nenechá dlouhodobě stát voda nebo nezadekluje s uzavřenou vlhkostí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Peter-Werner
Příspěvky: 2
Registrován: 13. 07. 2018, 18:57
Věk: 35

Re: První dalekohled - Dobson

#403

Příspěvek od Peter-Werner »

Dakujem pekne za odpovede, vyskusam ho v co najblizsom case :)
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: První dalekohled - Dobson

#404

Příspěvek od technomagg »

Zdravím tak jsem po dlouhém váhání objednal Dobsona 200/1200, chci se zeptat, nikde jsem to nenašel - dá se ten dobson nechat venku na zahradě přes léto nebo ho mám po každém pozorování uklízet ?
Sice se ptám trošku s křížkem po funuse když už mám stejně objednáno, ale zajímá mne to.

Díky za odpovědi
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: První dalekohled - Dobson

#405

Příspěvek od Lvíčátko »

Je to optika a dalekohled jako každý jiný, myslím, že bude určitě dobrý ho vždy uklidit. Jiná diskuze by byla, kdyby byl zavřený někde v zahradním domku nebo hvězdárničce.

Největší problém je samozřejmě déšť, pyl a sníh.
Nejsem tady ze zkušenějších uživatelů, ale za tímhle si stojím - doporučuji nosit vždy dovnitř.

Jakub
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Odpovědět