Kolimace SCT

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Kolimace SCT

#61

Příspěvek od Maser »

Pánové, když se podíváte na ten snímek hvězdy Vega, tak je vidět, že těch "kruhů" tam je víc. I ten největší je zdvojený a pak tam je ještě jeden menší a možná i další, což se už ztrácí v těch paprscích které jsou předpokládám od mikročoček na čipu. Je to snímek složený z 20ti snímků s expozicí 3s.
Nevím, co přesně ty reflexi způsobuje, ale ta kamera nakřivo asi fakt bude. Dokonce to je i tím samým směrem, jakým mám "ujeté" obrazové pole v tom refraktoru. Takže až bude možnost, zkusím to srovnat.

Ale chci se ještě zeptat. Je možné, že dalekohled už z výroby není opticky dokonale srovnaný, a že se to projevilo až tehdy, kdy jsem začal fotografovat s kamerou s malými pixely? Já jsem si nějakých nepřesností nikdy v okuláru nevšiml a na DSLR se to, i díky seeingu, neprojevilo, nebo jsem to přisuzoval nedostatečné temperaci, což tento dalekohled také umí. :|
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#62

Příspěvek od MilAN »

Jak daleko je filtr od čela kamery ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Kolimace SCT

#63

Příspěvek od billy »

Ještě k té kolimaci. Zjistil jsem, že když jsem zkoušel otáčet korekční deskou a tudíž i sekundárem, tak mi hvězda v obrazovém poli opisovala kružnici. Předpokládám, že to je způsobeno tím, že osa sekundáru není kolmá na rovinu korekční deky. Jenže když to těmi třemi kolimačními šroubky dorovnám, aby tu kružnici ta hvězda při rotaci desky neopisovala, tak mám zase dokonale rozkolimováno.
Predpokladám, že si korekčnú dosku po tom otáčaní znovu otočil tak, aby bola správne orientovaná voči primáru, a až potom znovu urobil kolimáciu na hviezdu. Značka na boku korekčnej dosky musí smerovať k značke na primárnom zrkadle.
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Kolimace SCT

#64

Příspěvek od Maser »

MilANe, filtry ve filtrovém kole jsou od krycího sklíčka kamery přibližně 6mm +/- 1mm a to krycí sklíčko je asi 4-5mm nad čipem. Ono pojem čelo kamery je neurčitý. Na stránkách ZWO je u té kamery backfokus 17,5mm, ale je to měřeno od toho kroužku s vnitřním závitem, který jsem odšrouboval z kamery a na její vnější závit jsem našrouboval filtrkolo.Takže ty vzdálenosti vychází asi tak, jak jsem psal výše.

Pro billy: Já jsem spíš chtěl nějakou informaci o tom, jestli to, co jsem při otáčení desky sledoval, je normální nebo ne. Pokud je značka na primáru, tak je asi zezadu a tam nevidím. Značka je ale z výroby na boku uložení desky, takže to mohu zarovnat přesně kdykoli. I tak jsem to neudělal, deska je momentálně úplně mimo značku a takto, po kolimaci, jsem udělal zkušební snímek. Bohužel byl dost špatný seeing, takže se z toho snímku nedá moc vyčíst o kvalitě kolimace.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#65

Příspěvek od MilAN »

Z těch rozměrů bych to tipoval na odraz od čipu a vrácený filtrem.
Já si myslím, že z žádného snímku nepoznáš kvalitu kolimace lépe, než když s pomocí kamery a hvězdy na středu kolimuješ. Tam je to jednoznačné a tomu lze věřit.
Ten SCT je ACF nebo to je starší verze ?
Ale určitě bych při tom natočil Schmidtovu desku do správné polohy . oni tam tu značku nedělají jen tak :) . Řeší tím minimalizaci výsledných aberací.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Kolimace SCT

#66

Příspěvek od Maser »

SCT je rok výroby 2005. ACF to není. S tou deskou jsem točil jen na zkoušku. Samozřejmě že to vrátím na značky. To, že je kamera nebo filtr křivě, jsem si myslel už dřív. Ta debata zde o těch refexech na snímku to jen potvrdila, i když jsem si původně myslel, že je to důsledek kolimace.
Právě že s tou kamerou, s pixely 2,4um se ta kolimace dělá dobře. Když otočím kolimačním šroubkem jen asi o 20°, tak už je na difrakčním obrazci vidět, že není koncentrický. Budu ještě muset přeměřit, jestli je sekundár přesně uprostřed. Já jsem měl totiž tu desku celou venku , i sekundár jsem sejmul, jelikož byla celá od pylu, z obou stran! Jenže ten problém s koilimací jsem měl už dlouho před tím a teď, když jsem to zase složil a zkolimoval, zdá se, že ta nepřesnost je minimálně stejná, spíš menší.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace SCT

#67

Příspěvek od Otoron »

Zdravim,

nevite, zda nekdo v Cesku se "profesionalne" venuje kolimacu SCT, slysel jsem od Oldy (Oldřich Řeháček) o nejake laboratori v Brne, ale Olda se uz neozval na PM)
mam Celestron 8" a rad bych si udelal i vylet, pokud by nekdo mel to spravne vybaveni, cas a rozumnou cenu.

diky za informaci.
Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#68

Příspěvek od MilAN »

Zkus zde uživatel " Zdenek " nebo firmu ATC-Přerov
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace SCT

#69

Příspěvek od Shark »

MilAN píše:Zkus zde uživatel " Zdenek " nebo firmu ATC-Přerov
:arrow: Ano nick "Zdeněk" je z BRNA
TEN SAMÝ PROBLÉM SCT 8" Celestron. Po domluvě seřídí

nebo P. Zahajský Supra Praha pokud teleskop dovezeš (po domluvě)
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#70

Příspěvek od MilAN »

správný nick je " zdenek "
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace SCT

#71

Příspěvek od Otoron »

Diky moc, uz jsem spravny nick nasel a poslal PM.
Snad budu mit stesti :)
Oto

jj AF/LINUX i ve jmenu a vyhledavani (PM) plati velka mala pismena... (treba "Zdenek" tu neexistuje) v dnesni dobe je to usmevne :)
If at first you don't succeed, lower your standards.
hadak

Re: Kolimace SCT

#72

Příspěvek od hadak »

Mohu vás požádat o názor na moje SCT Nexstar 8SE....včera chvilku bylo trochu jasněji i když foukal vítr....foceno z města...Sirius.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace SCT

#73

Příspěvek od Psion »

Kolimace OK, na levé straně něco stíní, jinak nevidím žádný zásadní problém. Lepší je udělat difrakční obraz skládaný z mnoha snímků, aby se vyrušil vliv seeingu a byly vidět všechny případné zonální problémy s optikou.
hadak

Re: Kolimace SCT

#74

Příspěvek od hadak »

Děkuji...teď se odvážim napsat jak jsem to kolimoval :-) tušil jsem že je tam problém...

Vzal jsem velkou lepenkovou krabici, dal do ní žárovku, v místě žárovky udělal dírku jehlou, na vzálenost bytu cca 8m postavil SCTčko...

Foto 1) Canon 450Dm před kolimací
toto 2) Canon 450Dm po kolimaci
foto 3) ASI120MC po jemném doladění
Foto 4) ASI120MC již zmíněný Sirius

zkusím ještě tu difrakci...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace SCT

#75

Příspěvek od vla »

Foto 4 bych typnul málo vytemperováno, pak se jednotlivé kroužky slévají do tvaru hrušky (můj odborný termín). Na té čtyřce je to vidět nahoře.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět