PixInsight

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: PixInsight

#541

Příspěvek od myXall »

Snimky som zkalibroval pomocou BPP, takze je pravda ze tie vyrazne hotpixely by sa mali odstranit, iba zeby nie... Hned ako pridem z prace, tak sem hodim zkalibrovane snimky
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: PixInsight

#542

Příspěvek od myXall »

Tak som sa pozrel na tie snimky a musim povedat ze snimky z poslednej noci (12.5.2018) maju hotpixelov neurekom. Je dost mozne ze vacsina snimkov z tejto noci sa zarovnavala na hotpixely (referencny snimok bol z rovnakej noci).

tu prikladam zipko s zkalibrovanymi snimkami (cca 500MB)
https://1drv.ms/u/s!Ag4jdOPEpx9miLYIpPh4RSvpkaLAaw

skusil som narychlo zkalibrovat snimky z poslednej noci s najnovsimi darkami (z 5.5.2018), ale hotpixely neubudli
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#543

Příspěvek od MMys »

Ono opravdových hotpixelů tam zase moc není. To co tam je jsou prostě jen pixley se zvýšeným temným proudem, a do hotpixelu to má daleko. Jenže je problém, že se jedná o expozice pouhých 50sec, takže hvězdy nejsou pořádně proexponované, dost jich je utponeých v šumu, a těch pixelů s vyšším termálním signálem je tam srovnatelně jako hvězd, takže algoritmus je z toho zmatený.

Navíc po debayeringu jsou ty "hotpixely" rozinterpolované do okolních pixelů, takže vypadají jako hvězda a nevyhodí je ten algoritmus pro detekci hotpixelů.

Trochu mi uniká smysl skládání takovýchto snímků, kde pořádně nic není, trpí to kvůli vysokému ISO a krátké expozic šumem a bandingem. Osobně bych sundal ISO na 800 a dělal tak desetiminutové expozice, pak to bude bez problémů. Se 450D bohužel nejde totéž, co se současnými chlazenými CMOS kamerkami, nebo třeba s Canonem 6D. Je potřeba jiný přístup. Zde bohužel neplatí, že 10x1min = 1x10min.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: PixInsight

#544

Příspěvek od myXall »

Dakujem Martin za analyzu. Som si vedomy toho ze s kratkymi expoziciami pri ISO1600 to lepsie nebude, preto sa planujem posunut dalej. Sice stale ostanem (zatial) pri Canone 450D ale vymenim montaz a doplnim ju o pointaciu. Potom uz dufam nebudem mat podobne problemy. Teraz este spracujem to co uz mam nafotene, i ked to nebude ziadny zazrak (galaxie + CLS... :roll: ).
Takze ked to zhrniem... problem je vyrieseny - nekvalitne vstupne data.

Tomas, tebe tiez dakujem za myslienku o "hotpixeloch". Tak to vyzera, ze tvoj tip bol spravny :)
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#545

Příspěvek od Konihlav »

jak v tom debilnim PixOutsightu udelat konverzi souboru s koncovkou .xisf do .fit? Mam je v jednom adresari a chci dostat zpet FITsy, protoze potrebuji otestovat jinou utilitu na upravu spatnych sloupcu, nebot CosmeticCorrection je volake cudne (debilni, zustavaji po nem artefakty, je vizualne videt, ze ten opravenej sloupec jakoby ma divnej vzor a po stackingu ditherovanych expozic to stejne vyleze i po hrani si se sigma clipem) o DefectMap ani nemluve - tam nejde pro jistotu navolit "nic" :-)
nesnasim ten debilni soft a jsem linej hodinu studovat jak udelat rychle konverzi desitek souboru aniz bych si psal vse sam znova (proto se ptam chytrejsich ! diky vsem!). P.S.: na MaxIm DL jsem mel svoje skripty uz napsany, tak jsu lina svina to delat znova pro PO (PI)...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#546

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem na to prisel, jsem to proste prvne prehlidnul, kdyz jsem prochazel Script -> Batch Processing nabidku a prehlidnul jsem BatchFormatConversion... pritom je to jasny... uz mi sviti ocicka a nic nevidim, po x hodinach v praci a ted par hodinach hrani si s tim debilnim softem... jeste, ze mam rychle PC a treba registrace 40ti 22MB snimku trva par sekund...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#547

Příspěvek od Konihlav »

ukazka, jak je CosmeticCorrection v PixI uplne debilni (pouzil jsem nastaveni co mam ze stare windozi utilitky FixFits, tj. naimportoval jsem seznam spatnych sloupcu):
CC v PI, vysledek po StarAlignment+ImageIntegration:
Screenshot from 2018-06-04 23-47-35x.png
Screenshot from 2018-06-04 23-47-35x.png (837.12 KiB) Zobrazeno 2661 x
FixFits korekce, vysledek po StarAlignment+ImageIntegration:
Screenshot from 2018-06-04 23-45-43x.png
Screenshot from 2018-06-04 23-45-43x.png (833.18 KiB) Zobrazeno 2661 x
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#548

Příspěvek od Konihlav »

asi zacinam chapat kolec-a, proc rikal, ze dela dithering 15 pixelu nebo tak neco (silene velkyho), ja delam 1.5 pixelu :-) mozna jsem to mel prehodnotit na 3 pixely...

nicmene tady jde o stara data z G3-11000 z roku 2015 a 2016 :-) zkousim neco zpracovat (nejdrive to musim zkalibrovat).

na ZWO ASI094MC Pro zadny kosmeticky korekce delat nemusim :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#549

Příspěvek od MMys »

To musíš mít nějak blbě nastavený, ne ? Není důvodu proč by se ty vadné sloupce neinterpoovaly ze sousedních pixelů. Není tam nějaká kolize s formátem toho souboru ? Třeba ž FixFit sloupce čísluje od 1 a Pixi od 0 ?

Zkus pustit samotný CC a podívat se jestli ty vadný sloupce zmizely.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: PixInsight

#550

Příspěvek od kolec »

Pavle

ja som dithering 15 pixelov spomínal, z dovodu , ze to je najednoduchsia cesta odstranenia negausovskych šumov . To že ditheting odstranuje i rozne kozmiky, hotpixely atd je jasne. Ale v tvojom pripade, podla mna, ide o chybu kalibracie a tu ti ditthering odstraniť nepomoze.

Mimochodom posun min 15 pixelov by som doporucoval uz na zhruba subor o pocte obrazkov cca 50 -70. Iba v pripade programovaneho dittheringu , kde sa montaz pohybuje po presne urcenych pixeloch to je menej . Idealne je ak kazdy obrazok je na inych pixeloch s odstupom cca 2-3 pixely od ineho obrazku. Ale to je idealny stav, realita moze horsia a nie je to v obrazku tak akutne poznať

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#551

Příspěvek od Konihlav »

tak abych nezustal mlcet, druhy den jsem to prosel znova. Samozrejme, ze jsem kontroloval jednotlive vystupy z CC, a dokonce vypadaly dobre, ze to jakoby funguje (na nekterych sloupcich), ale presto, ze jsem si dal pozor a znova prosel cely proces jsem dosel ke stejnemu vysledku, ze slozenina s CC obsahovala viditelny defekt, zatimco kdyz jsem to projel FixFitsem, tak tam nebyl!

no a hledat, kde presne chyba je se mi uz fakt nechtelo, hral jsem si s tim celkem dlouho a vsechny zde hozene hypotezy jsem proveril (treba zda ten prevod z xifs do fit a zpet z fit do xifs tomu nejak neublizil, taky jsem si hral s nekalibrovanyma raw datama a ty jsem slozil (jedina aplikace byla CC - CosmeticCorrection).

Zaver: nevim presne kde je chyba (zda v tom CC jak rikam), nicmene ackoli jednotlivy korigovany snimek vypada OK, tak po slozeni to vyleze, zatimco pri kosmeticke korekci sloupcu pres FixFITS se to neobjevi! zahada, ale fakt me to ted uz dale (vice) nezajima... mam proste jeste X dat a snimku za posledni 3 roky z G3-11000, ktery musim nejak zkalibrovat, nez budu skladat a nedej boze zpracovavat do obrazku :-) takze jsem chtel vyuzit novy PC na kalibraci a PI, kdyz uz PI mam...

je to jako se vsim - nutny delat krok po kroku a kontrolovat co dany proces provede za ne-plechu, zda to co po nem clovek chce nebo ne-e a pripadne se o krok vratit :-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#552

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem jednu z vice objevenych chyb v PixInsight reportoval (spolu s MMysem) zde:
https://pixinsight.com/forum/index.php?topic=4314.0

kdyby si to chtel nekdo vyzkouset :D
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#553

Příspěvek od alda »

Prosím mám problém u snímků z H-alfa filtru. Kalibraci dělám jak přes BatchPreprocessing, tak postupně a to včetně LocalNormalization a vždy mi vyleze něco podobného. Jde mi samozřejmě o ten hnusný pravý okraj. Nevím, jestli je to vada ve zpracování a kalibraci, nebo vadný H-alfa nebo je to vlastnost. U LRGB se mi to neděje, tak předpokládám, že snad postup kalibrace mám OK. Je to ASI1600+H-alfa od Baaderu.


Obrázek

PS: Prosím o přesunutí, pokud to patří jinam.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: PixInsight

#554

Příspěvek od FunTomas »

Ukáž ako vyzerajú jednotlivé snímky light a hlavne flat cez ten Ha filter. Stačí samozrejme jeden obrázok.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#555

Příspěvek od alda »

FunTomas píše:Ukáž ako vyzerajú jednotlivé snímky light a hlavne flat cez ten Ha filter. Stačí samozrejme jeden obrázok.
Flat vypadá v pohodě na něm to není, je to podle mne na všech lightech, samozřejmě v malém měřítku, tedy je to asi ze snímků a ne špatnou kalibrací. Nebo vzhledem ke krátkému času se na flatech ani nemůže ukázat...
Nevím...

FLAT (je to zvýrazněné hodně posunem křivek):
Obrázek

LIGHT:
Obrázek
Odpovědět