Deep Sky v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#271

Příspěvek od Rekmarik »

mnauprsk píše:... nedokázal jsem dalekohledem nalézt správné místo. ....Nějakou jasnější hvězdu jsem v něm viděl, ale netuším kterou. Jsou nějaké triky jak postupovat, nebo je to jen o praxi?
Nejedná se o trik, ale spíš o to si pořídit reddot .. pak si bodový obraz z reddotu namíříš do místa M13 (jiného žádaného objektu -pomocí atlasu nebo jiné aplikace) a je to vyřešené. Nevědět, kam míří dalekohled je vždycky problém, to se pak špatně hledá.
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#272

Příspěvek od mnauprsk »

Ten atlas v odkazu vypadá dobře, vytisknu si ho. Když budu chtít ten reddot používat společně s optickým hledáčkem, tak musím pořídit něco takovéhoto? http://www.supra-dalekohledy.cz/botka-o ... 26541.html ?
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#273

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#274

Příspěvek od mnauprsk »

A jak se taková věc připevňuje? Já na tubusu žádné dvě díry se závity vedle sebe nevidím.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#275

Příspěvek od biker.fm »

mnauprsk píše:A jak se taková věc připevňuje? Já na tubusu žádné dvě díry se závity vedle sebe nevidím.
Je treba ty dirky udelat.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#276

Příspěvek od Sasa3 »

Predevcirem jsem si krome planet uzival v 60mm refracku i DSO. Tady je vysledek kresby M39:

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#277

Příspěvek od Sasa3 »

A jeste jedna hvezdokupa pres 60mm refrak. Behem predchozich noci jsem si vsimnul, ze je tam hodne barevnych hvezd, dokonce jsem spravne zaregistroval i cerveneho obra kolem 9. magnitudy:

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#278

Příspěvek od Psion »

Ten počet objektů a dalekohledů, kterými máš napozorováno je úctihodné!!
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#279

Příspěvek od Sasa3 »

Dik, uz to neni, co byvalo. V roce 2012 jsem mel 112 pozorovacich noci, posledni roky uz to neni ani polovina... Hodne klesla i doba stravena pod oblohou, ted jsou to vetsinou jen kratka pozorovani planet, tech poradnych DSO noci je uz poskrovnu. Ale jsem rad aspon za ne. Prece jen tri male deti ubiraji hodne energie. Kdybych nemel tyhle male dalekohledy, tak by tech pozorovani bylo jeste min.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#280

Příspěvek od Sasa3 »

Posledni nedelni noc jsem si uzil jak na Marsu tak na DSO. Tady je (anglicky) report spolu s kresbami:

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/reports ... _FOA60.pdf
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#281

Příspěvek od Rekmarik »

Tvé poslední kresby Sašo mají šmrnc - líbí se mi jak pracuješ s barovu pozají - tedy jasem oblohy, ta modř je velmi příjemná a její nehomogenita se i celkem blíží tomu co lze vnímat za okulárem .. U toho Stephensona 1 máš výraznou barevnost na hvězdách - předpokládám, že jsi tu saturaci malinko posílil aby to bylo zřejmé ? Nedokážu si představit, že by ta intenzita barev byla tak zřetelná v průměru 60mm ?
Nebo nejde tak uplně o tón barvy, ale její intenzitu - value - stejně to funguje při pozemním pozorování - díky atmosferické perspektivě jsou vzdálenější objekty světlejší - mají světlejší hodnotu barvy (ta barevnost se taky mění, ale to není teď důležité), u hvězd z hlediska přímého pozorování to platí asi podobně .. hvězda na obrázku nemá nereálnou barvu, spíše je příliš tmavá .. Snad příliš neplkám, ale chtěl jsem to nadhodit k úvaze, kdyby byla chuť si s tím pohrát .. Myslím si, že když bys měl chuť na těch kresbách dál pracovat doladit pozadí vůči intenzitě a barevnosti hvězd, tak to bude naprosto parádní.
Ale jak píšu, i tak jak to je, se mi to moc líbí a následný report, článek to krásně oživí a doplní.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#282

Příspěvek od Sasa3 »

Dik za komentare. S temi barvami je to slozitejsi. Jednak, co se tyce pozorovani. Jsou noci, kdy jsou velmi syte (a to jak na planetach, tak na hvezdach, dokonce i volnym okem jsem si nekdy vsiml barvy hvezd kolem 2. magnitudy) nekdy jsou totalne vyblite. Treba ta oranzova hvezda v Stephenson 1 (tusim delta2 Lyr). Nekdy je opravdu velmi syta a zvlaste pak kontrast s modrou barvou. Ta mala nacervenala hvezda kousek na zapad od ni ma 9. magnitudu. Barvu jsem si vsiml teprve nedavno v 63mm Telementoru, byla asi hodne napadna, jinak bych ji u tak slabe hvezdy prehlidl. Pak jsem ji zase nekolik noci nebyl schopen identifikovat, i kdyz jsem po ni cilene patral. Tu noc, co jsem kreslil, sla opet (horko tezko) poznat.

Jinak taky zalezi na okularu. Ja se snazim pouzivat ty, co davaji co nejmin zkresleny obraz (vetsinou maji na planetach chladnejsi podani). Jednou jsem porovnaval 15mm a 16mm okulary v Telementoru na M13:

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/2014/20 ... ig/m13.jpg

Zajimal me barevny kontrast mezi oranzovou a modrou hvezdou v zornem poli. Jasne nejlepsi byl v tomto smyslu TMB 16mm monocentricky okular, tam byly barvy velmi zive. Starsi CZJ O-16 (24.5mm verze) nebyl o moc pozadu, ale prece jenom tam jemny zavoj byl. Nejhur na tom byl starsi 15mm ATC Erfle, ktery jsem za par stovek koupil tady na AF. Tam ty barvy byly hodne vyblite. Tohle vsechno strasne ovlivnuji antireflexni vrstvy.

Samotna kresba je pak taky slozita. Aby to hvezdne pole vypadalo dobre, je potreba zvolit vhodne velke hvezdy. Ne moc male a zase ne moc velke. Uz i to ve finale ovlivnuje vysledny barevny vjem. Proto jsem si napsal program, kde jsem velikosti hvezd parametrizoval a mohl si pohrat s velikosti kotoucku. Pak taky samozrejme zalezi, na jakem monitoru clovek dela finalni upravy. Stephenson 1 vypada opravdu na vetsine mych monitoru moc syte. Ale ted koukam na monitor v praci a tam je to OK, presne, jak jsem si to predstavoval. Samozrejme ve finale trochu ty barvy prehanim, ale to stejne jde rict uz o samotnem zakresu. Kdybych nakreslil galaxii nebo mlhovinu, jak presne ji vidim v okularu (pokud bych to vubec umel), nepujde na kresbe videt prakticky zadny detail (mozna po 10 minutach pozorovani v temne komore). Stejne je to s barvou tech slabsich hvezd, u nekterych, kde je barva mene napadna, jsem se musel treba minutu na hvezdu soustredit, nez jsem se rozhodl, ze je opravdu namodrala. Takze stejne jako kresba nese v sobe (trochu) prehnanou informaci o nejakem detailu, tak nese i prehnanou informaci o barve. Snazim se o dodrzeni alespon relativni skaly. To co je jasnejsi, chci mit na kresbe vyraznejsi. Stejne to, co vidim cervenejsi, chci mit i cervenejsi na kresbe. Presny odstin stejne nechytnu.

Inspiraci, pro to, zacit se zamerovat vic na barvu jsou pro me pozorovani Davida Gray. Treba tyhle:

https://www.cloudynights.com/topic/5797 ... arbon-gem/
https://www.cloudynights.com/topic/6127 ... %E2%80%99/

Snazim se cim dal vic vsimat barev. Je to nova dimense pozorovani a casto nese zajimavou informaci. Pamatuji jednu noc s 8x40 Nikonem, kdy byly cervene, oranzove, zlute a modre hvezdy vsude a velmi syte. Objevil jsem tak, ze existuji zluti nadobri (rho Cas, v nasi Galaxii je jich znamo jen 12), kousek vedle jsem si vsimnul modre hvezdy V373 Cas (dobry kandidat na budouci splynuti cernych der, dve velmi mlade hvezdy o hmotnostech 19 a 14 Slunce). Nebo jsem takhle v ED100 narazil na zajimavou oranzovou hvezdu, kterou jsem pozdeji identifikoval jako RW Cep (a pozdeji jsem se docetl, ze je to jedna z nejvetsich znamych hvezd s polomerem 1260-1610 polomeru Slunce). Takhle bych mohl jeste chvili pokracovat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#283

Příspěvek od Sasa3 »

Dalsi ukazka pozorovani pres 60mm refracek

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#284

Příspěvek od Rekmarik »

Včera jsem pozoroval z městské zahrádky ze pár jasnějších DSO, respektive zkoušel jsem, co zvládnu vykoukat 80mm refrákem při jasu oblohy SQM někde mezi 19-20. Noc mi přišla docela průzračná, jestli se to tak ve městě dá nazvat.

ED APO 80/560, okuláry Lunt 20mm, Delos 10mm, ES 6,7mm.

Při zvětšení 27x - Vírová galxie i M101 kterými jsem začal byly velmi snadné objekty, nadruhou stranu za těchto podmínek se žádné velké detaily nekonaly, M51 zprvu splývala s NGC 5195 - po chvilce rozkoukání se dalo uvažovat o dvou jádrech .. (snažil jsem se na to koukat jako bych to viděl poprvé a netušil co vidím :)
Velmi snadné už trochu utopené M81,82 při tomto zvětšené rychle detekovatelné, ale trochu vybledlé zanikající ve světlé obloze.
S Delosem i Luntem jsem pak procházel otevřenky v Cas před tím než se vrhnu na kometu .. NGC 663, NGC 659, M103, panáček NGC 457, Stock2, příjemná jemná M52. Kousek od ní je C11 -Bublina .. tu se mi nepodařilo vykoukat při žádném zvětšení ani s UHC filtry.
Hodně času jsem strávil pozorováním komety 21P/Giacobini-Zinner, ta je pozorovatelná při jakémkoliv zvětšení - velmi snadné jádro i náznak ohonu.
Pokus o C18 (NGC 185) a nemohl jsem ji najít, no není divu když je to trpasličí galaxie že .. Cokoliv se blížilo mag 10-11 tak už byl problém, obloha byla příliš světlá. Vyzkoušel jsem si pak nakonec M31, M110 a NGC221 - všechny byly dobře pozorovatelné ve všech zvětšeních - tedy při zvětšení 27x byla NGC 221 téměř stelární lehce rozostřená..

Tolik mé začátky pozorování DSO z města malým průměrem. I když mám v budce 400mm průměr a 30minut dojezd do SQM 21,5 tak jsem si to užil :D
Příště snad testování v lepší tmě.
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#285

Příspěvek od Buby »

Až budete pozorovat M27, tak hned vedle se nachází dvojice otevřených hvězdokup vhodných i pro malé dalekohledy.

NGC 6830 Již při 21x se jeví jako drobný zhustek hvězd v bohatém hvězdném poli, o něco větší zvětšení (75x) odhalí asi tucet hvězd rozmístěných do tvaru kříže.

Obrázek

NGC 6823 Malá hvězdokupka, která přiléhá k v malém zvětšení nápadnému asterismu ve formě řetízku asi tuctu hvězd (trochu připomíná Kembleho kaskádu), o něco větší zvětšení (75x) odhalí asi 15 nejjasnějších členů hvězdokupy, které dominuje nápadná trojhvězda. Hvězdokupu navíc obklopuje mlhovina NGC 6820 - v malém zvětšení s UHC filtrem jsem viděl nějaké náznaky.

Obrázek

Autory kreseb jsou Juha Ojanperä a Jaakko Saloranta, ale poměrně dobře vystihují, co jsem viděl.
Pozorováno refraktorem 102/500 na příměstské obloze.
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Odpovědět