Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montaz pro 150/750 newton

#1246

Příspěvek od MilAN »

Bullstein píše:Zdravim poradil by mi nekdo montaz pro 150/750 kousek? Mam jen eq3 ...ale chtel bych at bazarovou nejakou lepsi..nejaka nejlevnejsi, ale dostatecna pro dany prumer? Dekuji
Já vím, že to nebude očekávaná rada, ale pokud chceš vážně fotit tímhle dalekohledem a ne jen expozice v jednotkách sekund, vyhnul bych se i EQ5 a uvažoval nad HEQ5. Pokud by šlo o vizuální pozorování, tak EQ5 bohatě vyhoví. Zrovna tak vyhoví při focení fotografickým objektivem s různými omezeními.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 29. 05. 2018, 12:00, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Bullstein
Příspěvky: 112
Registrován: 16. 05. 2018, 19:12
Bydliště: Brno

Re: Montaz pro 150/750 newton

#1247

Příspěvek od Bullstein »

Jako sony fotak mam jeste s pridany. 70x zoomem.
Ale fotit nechci..jen koukaz okem
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1248

Příspěvek od wizard_Kysi »

Přidal bych se k Romanovi - mám tento newton na EQ3-2 a na vizuál mi to v pohodě stačí.. samozřejmě pokud fouká, tak to je znát a třeba EQ5 by větru lépe odolávala, ale to neumím posoudit.
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
pozor-ovatel
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 06. 2018, 11:19

Dotazy začátečníka po koupi hvězdářského dalekohledu

#1249

Příspěvek od pozor-ovatel »

Úspěšně jsem sestavil Dobsona: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 200/1200 Dobson 8" GoTo

Jsem poněkud zmaten českým překladem návodu, proto mám asi dost "geekovské" otázky, ale velmi by mě potěšilo, kdyby se našla dobrá pozorovatelská duše, jež si tímto prenatálním vývojem prošla taky a poradila:

1) Napájení. Nějak jsem nepochopil, jestli se uvnitř té škatule s motorem nachází nějaká integrovaná dobíjecí baterie, která pak po nabití vydrží alespoň nějakou dobu bez nutnosti napájení. Zatím to vypadá že ne, ale to jako budu muset být vždy na drátu?

2) Hledání objektů ručně.
Ano, je tam kukátko, dle kterého se nalezne objekt. ALe jak sakra dostanu ten objekt do hlavního pozorovacího kukátka, když je to kukátko asi 10 cm nad tubusem? To budu muset vždy nejdříve nalézt v kukátku a pak v ose posunout o 10cm dolů? Nemělo by to být tak, že by to hlavní kukátko, mělo být nějak nastavené tak, aby odpovídalo tomu co vidím v tom "vyhledávacím" kukátku? Jak toho dosáhnout? Zatím jsem nebyl úspěšný.

3) Teď se asi budete smát jaký jsem mimoň:
Ano, vím že ISS letí oblohou velmi rychle. Je asi dost velké scifi, aby Dobson byl schopen díky motoru takto rychle letící objekt sledovat že? Je to asi blbost (na 99%) ale co kdyby ryby... :)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dotazy začátečníka po koupi hvězdářského dalekohledu

#1250

Příspěvek od Bill »

pozor-ovatel píše:1) Napájení. Nějak jsem nepochopil, jestli se uvnitř té škatule s motorem nachází nějaká integrovaná dobíjecí baterie, která pak po nabití vydrží alespoň nějakou dobu bez nutnosti napájení. Zatím to vypadá že ne, ale to jako budu muset být vždy na drátu?

2) Hledání objektů ručně.
Ano, je tam kukátko, dle kterého se nalezne objekt. ALe jak sakra dostanu ten objekt do hlavního pozorovacího kukátka, když je to kukátko asi 10 cm nad tubusem? To budu muset vždy nejdříve nalézt v kukátku a pak v ose posunout o 10cm dolů?
1) určitě není - budeš potřebovat baterku nebo kabel k autu

2) Máš Go-To. Hledáček použiješ jenom na začátku na inicializaci a pak už jenom zadáš objekt na ovládači...

Samozřejmě musíš nastavit hledáček pomocí šroubků tak, aby mířil stejně jako hlavní dalekohled - nastav to třeba na Měsíc, ten se bobře hledá.
Nějaké základní rady jsou i tady: www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=29&t=15048
M:736 750 113
pozor-ovatel
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 06. 2018, 11:19

Re: Dotazy začátečníka po koupi hvězdářského dalekohledu

#1251

Příspěvek od pozor-ovatel »

Díky, už jsem zakoupil toto:
https://www.mironet.cz/napajeci-adapter ... #203424393
Snad to je v pohodě.

To Go To chápu, ale znovu se ptám. Má to být nastavené tak, abych to co vidím v tom "přenosném" hledáčku, aby bylo i v tom hlavním pozorovacím kukátku, nebo to musím vždy posunout dolů?
Uživatelský avatar
Duponte
Příspěvky: 63
Registrován: 05. 05. 2008, 19:31
Bydliště: Parndorf

Re: Dotazy začátečníka po koupi hvězdářského dalekohledu

#1252

Příspěvek od Duponte »

pozor-ovatel píše:
To Go To chápu, ale znovu se ptám. Má to být nastavené tak, abych to co vidím v tom "přenosném" hledáčku, aby bylo i v tom hlavním pozorovacím kukátku, nebo to musím vždy posunout dolů?
To co vidis v hladaciku, musis presne vidiet aj v dalekohlade. Zrovnas to srobkami na hladaciku. Skus to na nejakom vzdialenom stoziari, stlpe, strome, vysielaci, je to jendo, najdi si daky bod, daj do zorneho pola dalekohladu a hladacik nastav podla toho, aby si to mal ten isty bod v strede dalekohladu a aj hladacika...
SW ED80, N130/1070
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dotazy začátečníka po koupi hvězdářského dalekohledu

#1253

Příspěvek od MilAN »

pozor-ovatel píše:. Má to být nastavené tak, abych to co vidím v tom "přenosném" hledáčku, aby bylo i v tom hlavním pozorovacím kukátku, nebo to musím vždy posunout dolů?
Čistě teoreticky jsou ty obrazy posunuté o těch 10 cm. Ale nastav si na nejbližším tělese = Měsíc , posunutí o 10 cm, když nejmenší detail, který budeš schppen rozlišit v tvém dalekohledu , bude veliký přes 2 km :) Vzhledem k ohnisku tvého dalekohledu je vzdálenost Měsíce "nekonečně velká", 10 cm na tu vzdálenost představuje tak malý úhel že ty dvě osy 10 cm od sebe ( nebo i 1 m) jsou takřka ideální rovnoběžky, které se "sbíhají v nekonečnu "
Stačí si seřídit dalekohled s hledáčkem ve dne na nějakém vzdálenějším předmětu třeba 1 km daleko, nebo v noci na Měsíc a není potřeba se tím dál zabývat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
pozor-ovatel
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 06. 2018, 11:19

Re: Dotazy začátečníka po koupi hvězdářského dalekohledu

#1254

Příspěvek od pozor-ovatel »

MilAN píše:
pozor-ovatel píše:. Má to být nastavené tak, abych to co vidím v tom "přenosném" hledáčku, aby bylo i v tom hlavním pozorovacím kukátku, nebo to musím vždy posunout dolů?
Čistě teoreticky jsou ty obrazy posunuté o těch 10 cm. Ale nastav si na nejbližším tělese = Měsíc , posunutí o 10 cm, když nejmenší detail, který budeš schppen rozlišit v tvém dalekohledu , bude veliký přes 2 km :) Vzhledem k ohnisku tvého dalekohledu je vzdálenost Měsíce "nekonečně velká", 10 cm na tu vzdálenost představuje tak malý úhel že ty dvě osy 10 cm od sebe ( nebo i 1 m) jsou takřka ideální rovnoběžky, které se "sbíhají v nekonečnu "
Stačí si seřídit dalekohled s hledáčkem ve dne na nějakém vzdálenějším předmětu třeba 1 km daleko, nebo v noci na Měsíc a není potřeba se tím dál zabývat.
NO JO VLASTNĚ!!! On to člověk může mít načtený a v jiných případech to i aktivně používám, ale jak se přepnu do "kutilského" režimu, tak mě i takováhle banalita dokáže zastavit v myšlení. Vůbec mi v kutislkém režimu přijde, že jsem úplný trotl. Díky.
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Dotazy začátečníka po koupi hvězdářského dalekohledu

#1255

Příspěvek od Jarous1 »

pozor-ovatel píše:Díky, už jsem zakoupil toto:
https://www.mironet.cz/napajeci-adapter ... #203424393
Snad to je v pohodě.

To Go To chápu, ale znovu se ptám. Má to být nastavené tak, abych to co vidím v tom "přenosném" hledáčku, aby bylo i v tom hlavním pozorovacím kukátku, nebo to musím vždy posunout dolů?
Nejsem si jistý, jestli ten 1A na výstupu bude stačit...
A proč to chceš řešit tímto adaptérem zrovna s autozásuvkou? Má to nějaký konkrétní důvod? Když už budeš mít po ruce 220V, tak je přeci logičtější pořídit obyčejný stabilizovaný zdroj 12V... Něco jako třeba tohle. Pozor ale na polaritu na koncovce a opět, ten 1A podle mne bude asi málo...

EDIT: Já jsem si na domácí všelijaké pokusy se vším možným pořídil tenhle nastavitelný univerzál 3-12V/2A.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
pozor-ovatel
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 06. 2018, 11:19

Re: Dotazy začátečníka po koupi hvězdářského dalekohledu

#1256

Příspěvek od pozor-ovatel »

Jarous1 píše:
pozor-ovatel píše:Díky, už jsem zakoupil toto:
https://www.mironet.cz/napajeci-adapter ... #203424393
Snad to je v pohodě.

To Go To chápu, ale znovu se ptám. Má to být nastavené tak, abych to co vidím v tom "přenosném" hledáčku, aby bylo i v tom hlavním pozorovacím kukátku, nebo to musím vždy posunout dolů?
Nejsem si jistý, jestli ten 1A na výstupu bude stačit...
A proč to chceš řešit tímto adaptérem zrovna s autozásuvkou? Má to nějaký konkrétní důvod? Když už budeš mít po ruce 220V, tak je přeci logičtější pořídit obyčejný stabilizovaný zdroj 12V... Něco jako třeba tohle. Pozor ale na polaritu na koncovce a opět, ten 1A podle mne bude asi málo...

EDIT: Já jsem si na domácí všelijaké pokusy se vším možným pořídil tenhle nastavitelný univerzál 3-12V/2A.
No má to ten důvod, že jediná šňůra která k tomu byla je šnůra s autozásuvkou, tak zase můj kutilský rozum usoudil, že tímhle adaptérem nic nezkazím. :)
pozor-ovatel
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 06. 2018, 11:19

Re: Dotazy začátečníka po koupi hvězdářského dalekohledu

#1257

Příspěvek od pozor-ovatel »

[quote="pozor-ovatel"][quote="Jarous1"][quote="pozor-ovatel"] Pozor ale na polaritu na koncovce a opět, ten 1A podle mne bude asi málo...

a ještě nevím, proč není v popisu tohoto dalekohledu, jestli to potřebuje 1000A nebo 2000A..
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1258

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Z manuálu:
Power Supply: 10 to 15 V DC 1Amp, 2.1mm Plug (Center positive)
Takže 1A je vyžadované minimum. V zimě to asi bude potřebovat víc šťávy.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
ruzmik
Příspěvky: 107
Registrován: 11. 02. 2017, 21:24

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1259

Příspěvek od ruzmik »

ahoj, koupil jsem si na doporuceni radu hyperionu, chci se zeptat zdali je lepsi je pouzivat jako jedna a ctvrt palec nebo jako erfle dvoupalec. A o kolik se prodlouzi ohniskova vzdalenost pri odsroubovani negazivniho clenu. Chci si koupit barlow a nevim s jakymi daty pocitat. dekuji
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1260

Příspěvek od Dansemacabre »

Odšroubováním negativního členu si zas tolik nepomůžeš (viz poslední sloupec), ale jako dvoupalec ty hyperiony uchytit do výtahu můžeš jen tak, jsou na to dělané. Ohnisko hyperionů se prodlužuje mezikroužky (FTR = fine tuning ring) a jestli máš okulárů celou řadu, tak barlow snad ani nebudeš potřebovat. Jen projistotu: zvětšení dané okulárem spočítáš tak, že vydělíš ohnisko dalekohledu délkou okuláru (takže 5mm hyperion v 1200mm dobsonu zvětšuje 1200/5 = 240x)

Obrázek
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět