Meteor až bolid

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteor až bolid

#1156

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Ad. bolid 20180523_194645:
Jsem překvapen pozorovanou barvou (viz. naše spektrum). Co je ovšem podstatnější, jelikož zpráva z ASÚ není příliš určitá co se týká lokace navíc si dovolím výrazně nesouhlasit s tvrzením o váze (několik kilogramů). Těch kilogramů bylo několik desítek, vzhledem k velmi malé vg a hluboké penetraci. Údaj mi připadá jako poněkud zavádějící, stejně jako nákres atmosférické dráhy z článku o bolidu 8.4.2018 - zde byla výrazně zkrácena. Proč se tak děje, netuším...

Obrázek
Obrázek

Nicméně pokud by měl někdo zájem, budeme pořádat menší akci na hledání, jelikož řešení dopadu máme k dispozici a očekáváme něco mezi 100 až 300 g. Kdo má zájem, nechť se mi ozve do mailu, na FB nebo na telefon, místo již bylo rekognoskováno:-)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: Meteor až bolid

#1157

Příspěvek od Medved »

A nějaké zpřesnění k tomu 23.5. je možné?
Docela jsem se o to zajímal, protože to mám takřka za humny.
No, stejně je to naprd, anóbrž na 99% plochy možného dopadu je vegetace v takovém vývoji, že když do ní vnořím nohu, tak nevidím botu. Snad po žních, než podmítnou nebo zaořou... Nebo pokud by to někomu keclo přímo na dvorek...
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteor až bolid

#1158

Příspěvek od Sajri »

Algol77 (Jakub Koukal) píše: navíc si dovolím výrazně nesouhlasit s tvrzením o váze (několik kilogramů). Těch kilogramů bylo několik desítek, vzhledem k velmi malé vg a hluboké penetraci. Údaj mi připadá jako poněkud zavádějící, stejně jako nákres atmosférické dráhy z článku o bolidu 8.4.2018 - zde byla výrazně zkrácena. Proč se tak děje, netuším...
Neznám přesné postupy, kterými se počítají dráhy a koncové hmotnosti v Ondřejově (znám jen zhruba základní principy, ale do detailů nevidím), a stejně tak neznám přesné postupy, kterými je počítáš Ty. Takže na základě toho nedokážu rozhodnout, proč se ve výsledcích lišíte.
Co ale vím, je to, jak ondřejovští kolegové pečlivě zvažují všechny chyby měření, které se mohou objevit, všechny neznámé faktory ve výpočtech a také to, jakým způsobem se je snaží nezávislými metodami ověřovat (přičemž asi nejprůkaznějším nezávislým ověřením jsou nálezy meteoritů o hmotnostech, které velice dobře odpovídají hmotnostem, které podle výpočtů v té které oblasti vždy měly dopadnout).

Což v Tvém případě Jakube vím, že tak není. Jako příklad budiž to, jak jsi loni na podzim prezentoval pozorování pádu cubesatu do zemské atmosféry. Na mou otázku, jestli jsi trajektorii pádu odvozenou z pozorování porovnával s elementy z NORADu (jakou lepší možnost pro ověření svých výpočtů, než takto dobře definovaný umělý meteor, si jen lze představit...), jsi odpověděl, že ne, a že Tě to srovnání ani nezajímá (!!!). Už tato samotná odpověď Tě diskvalifikuje z jakékoliv seriózní diskuze. Perličkou pak byl graf decelerace onoho cubesatu odvozený z pozorování, na němž počáteční rychlost byla zjevně vyšší, než úniková, což by znamenalo, že cubasat musel přiletět z heliocentrické dráhy. Rychlost tedy byla očividně systematicky nadhodnocená. To se stát může, ale co by se mělo stát v zápětí, je to, že se člověk začne pídit po příčinách této odchylky. Z naší diskuze nad tím grafem jsem měl pocit, že sis toho nesmyslu do té doby ani nevšiml.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteor až bolid

#1159

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Petře...vzhledem k tomu, co tady píšeš, budu muset trochu pár věci upravit:

1. nezajímala mě dráha z Noradu, protože sem si dopisoval přímo s vlastníkem Cubestatu - bylo řečeno na přednášce
2. ano, graf byl špatný, poučil jsem se - a věř mi že dost...nevím, co tě vede k tomu, že sem to neučinil. Rovněž si pamatuju, že chybu sem uvedl ihned, a to je problém s výpočtem geocentrických drah v tom prostředí, které používáme. Což samozřejmě neznamená, že sem si to neměl ověřit...
3. moje tvrzení o dráze 8.4.2018 nevychází z porovnání naší dráhy a dráhy ASU, ale z údajů v článku přímo do autora z ASU - jsou tam obě výšky, je tam sklon vstupu, je tam obrázek - když ten obrázek oměříš, samozřejmě s přesností plus mínus 100 m (což ovšem není podstatné), tak dostaneš sklon dráhy zhruba o 15 stupňů vyšší než je v článku - promiň, že na to upozorňuju, polepším se....je to asi stejný faux pas jako moje úniková rychlost u Noradu....
4. k 23.5.2018, aniž bych něco někde počítal, mám tu něco s poloviční vg jako 8.4.2018, jasnost podle článku podobnou jako Měsíc v první čtvrti (i kdyby to bylo jenom -8) a pravda to šlo pod trochu větším sklonem než 8.4.2018 - zatímco 8.4.2018 má deklarovanou hmotnost desítky kilogramů (skoro 100), tak toto jenom jednotky?

Jako já chápu že ten článek, a ten před ním, a ten před ním jsou jenom copy and paste s měněnýma datama a někdy se na něco zapomene, ale pak si to prosím přečti a než někoho diskvalifikuješ z jakékoliv diskuze....

Edit: základní sada rovnic je shodná, menší úpravy z naší strany ohledně výpočtu dílčích parametrů proběhly. Testováno na dostupných pádech, testováno s úspěchem. A co je hlavní, já rozhodně netvrdím, že jenom moje řešení je to správný, jenom se občas pozastavím nad nelogičností, stejně jako ty jsi to udělal u toho Noradu....
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteor až bolid

#1160

Příspěvek od Sajri »

Mě šlo spíš o princip, ne o nějaké konkrétní věci.

Nákres atmosférické dráhy z 8.4.2018 jsem vůbec řešit nechtěl, to se mi jen připletlo do citovaného textu, asi jsem to měl utnout hned za tím vyjádřením o té hmotnosti. Opravdu je pod mojí úroveň poměřovat si velikosti šipek na ilustračních obrázcích z astro.cz a něco z nich vyvozovat.

A pod Tvojí úroveň je vyvozovat nějaké závěry o koncové hmotnosti z těch několika málo údajů, co se objevily v populárním článku k bolidu 23.5.2018, a ještě dodat "aniž bych něco někde počítal." Vždyť ty údaje k tomu nestačí! Klíčovým vstupem pro určení koncové hmotnosti je průběh světelné křivky, na níž se modeluje, jak těleso ablovalo a fragmentovalo. Z ní (a samozřejmě i těch ostatních údajů) se to počítá. To vím i já, a to meteory nejsou moje profese.

Pokud se vrátím k tomu Cubesatu - ano, asi tam na přednášce zaznělo, že sis dopisoval s vlastníkem Cubesatu. Měl jsi od něj elementy? (je úplně irelevantní, jestli byly z Noradu). Já nepsal, že Tě nezajímaly elementy, ale že Tě nezajímalo srovnání spočtené dráhy a dráhy z elementů.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteor až bolid

#1161

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Petře...tahle debata je ehm...přinejmenším divná, ale dobře tedy:
1. na přednášce bylo řečeno ,že sem majiteli ty data posílal, on mi posílal svoje data (jestli Norad nebo ne nebylo relevantní). Jestliže mě zajímaly elementy, nejspíš mě zajímaly pro porovnání drah z obou zdrojů a to bylo rovněž to, co zajímalo vlastníka. Už sis vzpomněl na to, že sem komunikoval s vlastníkem, třeba si vzpomeneš i na ten zbytek.
2. chápu že šipka je ilustrační, ale zatím vždycky odpovídala tomu, jak to vypadalo, samozřejmě s ohledem na tloušťku čar, atd. (ať jdeme do detailů) - ale to fakt asi nemá cenu řešit, příště bude stačit pod obrázek napsat "ilustrační foto" a vše je jasné.
3. nemáš pravdu, existuje empirický výpočet, kterému tyhle podklady stačí - ano má nedostatky, pro tyto jasnosti už nefunguje a rovněž má problém s fragmentací. Podstatné je to, že to takto odhadnout lze a poměrně často i celkem přesně - schválně píšu odhadnout, protože to není věštění, ale empirická rovnice
4. kupodivu, když zde posílám spektrum, nejspíš budu mít k dispozici světelnou křivku. Normálně to tak dělám, prostě se podívám z okna a řeknu, kolik to vážilo, teď sem to výjimečně počítal (ironie).
5. výraz "aniž bych něco někde počítal" znamená asi tolik, že některé věci jsou natolik zřejmé, že na jejich pravdivost/nepravdivost lze usuzovat bez hlubšího zkoumání. Raději nebudu uvádět příklad, protože se toho zase chytneš a napíšeš, že jenom tak střílím, aniž bych to počítal
6. fotometrická hmotnost má také svá úskalí, našel bych ti jednu velmi pěknou práci, kde se analyzované fotometrické a dynamické hmotnosti liší v řádech
7. a ještě existuje i dynamická hmotnost, a protože mám i dráhu, mám i deceleraci - takže mám hmotnosti ze tří zdrojů, přičemž ten první (empirický) je u tohoto kusu k ničemu
8. toto všechno píšu s tím, že meteory nejsou mým oborem, protože jak zajisté víš, sem jenom stavební inženýr:-)

Nikde tady netvrdím, že počítáme přesněji jako ASU, a to už jenom z důvodu nižšího rozlišení, atd. Nicméně mám velmi přesnou představu o tom, jaké máme odchylky od řešení ASU (ne, fakt na to neoměřuju šipky z článků na astro.cz) a jaké máme vlastní chyby. Pokud chceš pokračovat v debatě, můžeme přejít do SZ nebo na FB, asi to tady nebude mít nikdo náladu číst.
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Kozlik01
Příspěvky: 26
Registrován: 06. 02. 2018, 16:33

Re: Meteor až bolid

#1162

Příspěvek od Kozlik01 »

dobrý den prosím chtěl bych se zeptat na stellarium jsem našel na obloze meteorický roj t-Herculidis, dá se tento roj pozorovat z ČR. děkuji za odpověd :!:
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteor až bolid

#1163

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Ano, roj THE je možné pozorovat...obecně je možné pozorovat každý ze zhruba 1000 v současné době katalogizovaných rojů, pokud se jejich radiant v průběhu noci nachází nad obzorem - což je v tomto případě v pohodě splněno. Problém je ten, že THE jsou slabým rojem a lze vidět ojedinělé meteory v průběhu noci. Nejbližší slušnější roj, ale i tak s frekvencemi max. 5 meteorů za hodinu jsou červnové Lyridy (JLY).
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Kozlik01
Příspěvky: 26
Registrován: 06. 02. 2018, 16:33

Re: Meteor až bolid

#1164

Příspěvek od Kozlik01 »

Děkuji mockrát :)
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Velký meteor mezi Vodnářem a Rybami?

#1165

Příspěvek od adam.trhon »

20. července 2018 jsme byli s manželkou na výjezdu za Tišnovem, až kousek na Vysočině. O půl jedné jsem byl vlezlý v kufru, když se blýsklo. Všechno proběhlo hrozně rychle a už se mi to rozmazává. Záblesků bylo nejspíš několik, viditelných i s hlavou v autě. Okamžtě jsem nějakým šťastným řízením osudu kouknul na správnou stranu. Někde mezi Vodnářem a Rybami něco spadlo. Viděl jsem minimálně dvě čáry, na kterých bylo několik "korálků", zářících fleků na čárách. Celé to bylo zabarvené červeně. Mohla tam být i oranžová a bílá, ale seběhlo se to hrozně rychle. Hned to zmizelo. Co to bylo? Jestli meteor, co byly ty korálky? Předpokládal bych že vybouchl, ale několikrát po sobě každá část? Říkal jsem si že by to mohla být nějaká družice, ale na tu to bylo hodně rychlé (ve srovnání s https://www.youtube.com/watch?v=Se6oib28Rg4).

Každopádně já měl husí kůži že i moje husí kůže měla husí kůži, žena byla rozmrzelá že skoro nic neviděla a ráno se mi ulevilo, že vidím :lol:
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Velký meteor mezi Vodnářem a Rybami?

#1166

Příspěvek od adam.trhon »

A doplňující otázka: Existuje nějaká služba, která to mohla zaznamenat a vystaví to na internet? Někdo kdo sleduje oblohu pár kamerami, detekuje meteory a někam to uploaduje?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký meteor mezi Vodnářem a Rybami?

#1167

Příspěvek od Lamid »

Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu ČR
http://meteor.asu.cas.cz/db/report/

Hlášení bolidů
http://www.asu.cas.cz/cz/verejnost-a-me ... eni-bolidu
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Velký meteor mezi Vodnářem a Rybami?

#1168

Příspěvek od juh »

adam.trhon píše:A doplňující otázka: Existuje nějaká služba, která to mohla zaznamenat a vystaví to na internet? Někdo kdo sleduje oblohu pár kamerami, detekuje meteory a někam to uploaduje?
Občas sa na www.astro.cz objavia články k jasnejším bolidom, občas sa niečo objaví youtube, len tam treba hľadať.
Potom je tu ešte jedna celkom slušná databáza na www.imo.net
Inak odporúčam si prejsť toto vlákno,..
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteor až bolid

#1169

Příspěvek od nosuh »

VCera jsem ho pozoroval taky kdyz sem fotil. Zhruba kolem te doby u vychodniho horizontu. Dlouha cara ze smeru od delfina smerem na horizont pod pegasa . Hodne nazelenala stopa, rozpad na x jader, bez zvukoveho doprovodu.. Pekny to bylo
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Meteor až bolid

#1170

Příspěvek od adam.trhon »

To já si pamatuju docela krátký a červený. Svědectví od lidí... :lol:

Jinak jsem tak zběžně proletěl ty odkazy (jsem v práci) a přemýšlím, proč jsou potřeba ta svědectví od lidí, když mají automatické bolidové kamery?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Odpovědět