Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2641

Příspěvek od Bill »

storno77 píše:Ten backfocus musím dát dohromady jen pomocí těchto prodloužení nebo si můžu doladit zbytek vysunutím výtahu?
Já jsem se (mylně) domníval, že rovnač je ve výtahu. Omlouvám se za mystifikaci.
Je to i v popisu - jenom si to přečíst (All elements have fixed positions with optimal distances in the tube)

Pokud není, tak bych to vubec neřešil. Pro začátek bych pořídil jenom redukci na foťák a prodloužení až tehdy, pokud by nestačila délka vysunutí výtahu.
Naposledy upravil(a) Bill dne 01. 06. 2018, 07:12, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2642

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Hlavně nikde nenajdeš, že se k tomu vyrábí reduktor - tohle je hotové a připravené k focení. Žádný optický člen se za to nepřipojuje.
Určitě to tak je - ale dokáždeš si představit fotit se zrcadlovkou něco slabšího jenom se světelností 6.5? Časem určitě člověka napadne, zda by nefungoval nějaký reduktor pro korigované dalekohledy - ale muselo by se to vyzkoušet, skoro určitě není nic doporučeného a otestovaného výrobcem.

Ale je to minidalekohled - podle mne to je ideální jako cestovní dalekohled k něčemu většímu :-D

Je otázka, zda nekoupit raději něco bez rovnače a mít možnost standardního řešení reduktor/rovnač.
Třeba tohle https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html

Je to 400mm F5.5 a s reduktorem 0.79 by to bylo 316/F4.3
Ale i když to má TS mezi APO refráky, tak to má jenom dvojčlenný objektiv - nedokážu posoudit, zda by se to kvalitativně blížilo tomu optimalizovanému čtyřčočkovému řešení. Na FF skoro určitě ne... Takže ber to jenom jako příklad.
M:736 750 113
storno77
Příspěvky: 83
Registrován: 08. 12. 2016, 11:51
Bydliště: Brno
Věk: 38

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2643

Příspěvek od storno77 »

Díky za odpovědi a názory.
ASI1600MM-Pro Canon 600D, ZWO 6" f/4 Carbon, Tele Vue Universal Paracorr 1.15x, EQ6-R, ASI120MM-S
alfirin
Příspěvky: 51
Registrován: 05. 11. 2016, 15:17

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2644

Příspěvek od alfirin »

Sice trochu s křížkem po funuse, ale jako majitelka přidávám praktické zkušenosti. I pro případné další zájemce o tento velmi vydařený cestovní fotorefrák:
Fotím s APS-C/ FF a navzdory specifikacím to v praxi žádné další prodloužení (samozřejmě kromě základního připojení zrcadlovky na dalekohled) nepotřebuje. Ale je potřeba počítat s tím, že výtah je v tom případě vytažený skoro na maximum. Což mi vadilo, takže jsem to vyřešila prodlužovacím tubusem 50mm délky, který se vkládá mezi výtah a tělo (https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 50-mm.html). Pak se výtah naopak skoro nevysunuje, doostří se jen jemným pohybem menšího kolečka. Ovšem je třeba počítat s tím, že se dost výrazně změní těžiště a rozhodí to balanc celé fotosestavy na montáži. To jsem vyřešila pořízením delší vixen lišty, než je ta dodávaná s dalekohledem (cca 20cm stačí). Takže je otázka, zda celá ta investice + 80 € navíc za delší lištu a prodlužovací tubus za to stojí. Opravdu to funguje i bez toho.
Jinak: ano, světelnost není žádná sláva, ale ta obrazová kvalita je prostě výborná. S mými omezeními to bylo to nejlepší, co se dalo na tahání po kopcích v dané cenové relaci pořídit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2645

Příspěvek od MilAN »

A nestačil by koužet T2/T2 ,třeba 40mm před T2 připojovací kroužek foťáku. A mohl by být i kratší. Tím by se výrazně neposunulo těžiště a i ta cena by byla tak 1/4 tohohle řešení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2646

Příspěvek od vla »

Nějak nechápu k čemu je tvé řešení dobré, místo vysunutého výtahu dáš mezikroužek a pak ještě lištu a pak je výsledek stejný. Výtah je namáhán naprosto stejně jako bez mezikroužku, pevnost výtahu to nijak neovlivní, takže dle mě zcela vyhozené peníze.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2647

Příspěvek od amil »

Zdravím,měl bych dotaz na ručně prováděný dithering mám EQ6 Pro ,představuju si to po 20ti snímcích pomocí ručky ale o kolik se to má posunout?Jak to určím?Doposud jsem to nedělal .Děkuji Andrej.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2648

Příspěvek od dablik »

Andreji, proc chces delat dithering rucne? Cim pointujes?
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2649

Příspěvek od Bill »

amil píše:Zdravím,měl bych dotaz na ručně prováděný dithering mám EQ6 Pro ,představuju si to po 20ti snímcích pomocí ručky ale o kolik se to má posunout?Jak to určím?Doposud jsem to nedělal .Děkuji Andrej.
Pokud používáš TV guider MMys - zkus se zeptat autora, zda by se nedal nahrát novější firmware, který dithering podporuje...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2650

Příspěvek od amil »

Ahoj,nemám žádný jiný přístroj než TV Guider od MMys typ 1.6,který tuto funkci nemá.Chci dělat více fotek a tak jsem to chtěl zkusit.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
Patas
Příspěvky: 85
Registrován: 29. 09. 2014, 18:42
Bydliště: Javornice
Věk: 35

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2651

Příspěvek od Patas »

Tak se domluv s Mmysem na úpravě na verzi 3,3 která už dithering umí pokud teda fotis zrcadlovkou. Tam už si to říci i expozice Canona
Dobson GSO 300/1500, , VOD 152/1218 montáž paralaktické vidlicová, Bresser 102/600, Bresse 102/1000
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2652

Příspěvek od amil »

Díky už jsem se domluvil.A.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
alfirin
Příspěvky: 51
Registrován: 05. 11. 2016, 15:17

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2653

Příspěvek od alfirin »

vla píše:Nějak nechápu k čemu je tvé řešení dobré, místo vysunutého výtahu dáš mezikroužek a pak ještě lištu a pak je výsledek stejný. Výtah je namáhán naprosto stejně jako bez mezikroužku, pevnost výtahu to nijak neovlivní, takže dle mě zcela vyhozené peníze.
Bingo! Právě proto to píšu: jestli to řešení za to stojí, je otázka, když refrák zaostří i bez toho. Prostě když někdo začíná a experimentuje s hledáním optimální cesty, nevyhne se i neefektivním řešením ve stylu utrácení za věci, které nakonec ne zcela nutně potřebuje. Univerzální řešení vhodná pro nás všechny bohužel neexistují, ale zas by byla škoda, aby si tím někdo procházel kvůli nedostatku informací znovu - a zbytečně. Mmch. v zahraničních zdrojích jsem se právě u tohodle refráku často setkala s kategorickými tvrzeními, že to bez těch + 5 cm prostě nezaostří... :?
tuhost zcela vysunutého vs nevysunutého výtahu nedokážu bez zkušeností nijak posoudit, ale u mého kusu (kde se výtah občas nekontrolovaně uvolňuje a protáčí, zcela utáhnout to nejde - nevím, vadný kus? u tripletu jsem to neměla) nakonec dost prospělo, když výtah není díky vsazenému prodlužovacímu tubusu vysunutý. Prostě líp se to případné náhodné pootočení hlídá a ve finále je to tak lepší, než mít nesedící flaty...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2654

Příspěvek od MilAN »

Promiň, ale tohle tvé zdůvodnění a úvahu vůbec nechápu.
Naskýtají se minimálně 4 řešení, jak zajistit, aby to šlo zaostřit.Při tom víš, že to zaostřit jde. Přesto vyhledáš nějaký návod na netu, o kterém netušíš, jestli to psalo 10-ti leté dítě nebo technický antitalent a investuješ nějaké 2.000 Kč, aby ses přesvědčila, že to asi nebude to pravé.
Normální technický typ by to řešil asi tak, že když to jde zaostřit a výtah dost dobře nedrží v zaostřené pozici, že by se věnoval tomuto problému a neřešil by něco, co s tím nesouvisí.
No, net je plný řešení, která laikovi připadají jako geniální a následování hodné. Možná by stálo za to vrátit se trochu do minulosti, kdy platilo, že přečíst si návod ( nebo hledat řešení na netu), je až ten poslední zoufalý pokus, jak něco zprovoznit :)
.........
P.S: tím, že se trochu pootočí konec dalekohledu s foťákem, nezapřičiní to, že nebudou sedět flaty. I kdyby to pootočení bylo hodně velké !
P.S2 : nějak v tvých příspěvcích se nedozvíme, o jakém že to dalekohledu vlastně píšeš :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2655

Příspěvek od misa13 »

Nasel jsem tento reduktor pro jiz korigovane apo

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -Apos.html

Jinak je spousta telekompresoru,ale az od f/8.

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... s-F-8.html
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Odpovědět