Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2626

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

Pro noční fotky je optimální používat nastavení závěrky na B. Ale je k tomu potřeba kabelová spoušť. Bčko jednoduše funguje tak, že exponuje po celou dobu stisku spouště. S výhodou lze pak použít externí spoušť kterou, lze naprogramovat na serii snímkou za sebou. Originál od Canonu přije na tisíce korun, plagiát na ebay/aliexpresu na pár stovek... Jinou možností je ovládat závěrku z PC přes USB kabel... Ale to já neumím k tomu se vyjádří jiní...

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2627

Příspěvek od Lesák »

Houbar píše:Ahoj.

Potřeboval bych trochu vysvětlit nastavení v canonu eos 600D.

Jetli jsem to pochopil, nastavím si zřejmě program M abych nastavil délku expozice a ISO.

Jsem se zrcadlovkou amatér proto prosím o vysvětlení, jak fotit noční oblohu.

Děkuji.
Ahoj,
foťák nastavíš na "M" a pak záleží co chceš fotit a jakým ohniskem z hlediska délky expozice. Určitě je ale lepší buď ten notebook (s tím taky nemám zkušenosti) nebo "drátěná" spoušť. V tomto případě v režimu "M" nastavíš délku expozice na "Bulb" (foťák umí nejdelší 30 s, "B" je další "krok" v nastavení) a na dálkové spoušti nastavíš požadovanou délku expozice, interval mezi expozicemi, počet snímků atd. Velmi vhodné je, aby spoušť uměla "předsklopení zrcátka" - tzn. zrcátko se sklopí, ale expozice (samotné otevření závěrky) začne s nastaveným odstupem. Tím se zamezí vlivu chvění, způsobeného sklopením zrcátka (nepočítáme-li krátká ohniska). Tu spoušť vřele doporučuji i pro případ expozic do těch 30 s.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2628

Příspěvek od MilAN »

Lesák píše:[

Ahoj,
foťák nastavíš na "M" a pak záleží co chceš fotit a jakým ohniskem z hlediska délky expozice. Určitě je ale lepší buď ten notebook (s tím taky nemám zkušenosti) nebo "drátěná" spoušť. V tomto případě v režimu "M" nastavíš délku expozice na "Bulb" (foťák umí nejdelší 30 s, "B" je další "krok" v nastavení) a .
No, ale ono to je přesně naopak. Foťák umí pouze "B" a nic jiného na něm nanastavíš. "M" by byl další krok, který měly starší foťáky , ale který na DSLR nenastavíš. Tohle jde potom pouze ze spouště dálkového ovládání (drátové nebo bezdrátové) nebo NB.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2629

Příspěvek od Lesák »

MilAN píše:
Lesák píše:[

Ahoj,
foťák nastavíš na "M" a pak záleží co chceš fotit a jakým ohniskem z hlediska délky expozice. Určitě je ale lepší buď ten notebook (s tím taky nemám zkušenosti) nebo "drátěná" spoušť. V tomto případě v režimu "M" nastavíš délku expozice na "Bulb" (foťák umí nejdelší 30 s, "B" je další "krok" v nastavení) a .
No, ale ono to je přesně naopak. Foťák umí pouze "B" a nic jiného na něm nanastavíš. "M" by byl další krok, který měly starší foťáky , ale který na DSLR nenastavíš. Tohle jde potom pouze ze spouště dálkového ovládání (drátové nebo bezdrátové) nebo NB.
Nevím jak vy, ale já mám ten foťák 6 let.
"B" jde ještě nastavit v režimu "Tv". Jinak ho tam nedostanete.
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2630

Příspěvek od Maser »

Pro Houbar:
Na zrcadlovce nastav režim "M" a foť!
Astrofotografii se naučíš především praxí, takže si nejprve vyzkoušej časy závěrky 5s, 10s, 30s a k tomu různé citlivosti ISO. I za 30s na ISO 1600 se dá už fotit třeba Mléčná dráha.
Na delší expozice je už potřeba přepnout čas na ono "B". K tomu je už potřeba minimálně kabelová spoušť i když pokud se ti neklepou ruce, můžeš prstem držet tlačítko spouště, ale je to vopruz.
Jenže princip oné kabelové spouště je pouhé sepnutí kontaktů. Já jsem si tedy svojí první kabelovou spoušť vyrobil tak, že jsem na jeden konec kabelu napájel Jack 2,5mm, tedy to, co se zastrčí do foťáku, a na druhý konec jsem napájel obyčejný přepínač. Když jsem přepnul jeho páčku, bylo trvale sepnuto = exponováno, když jsem páčku přepl zpět, expozice se ukončila.
Takže není potřeba hned investovat, je potřeba si to vše vyzkoušet. ;)
Naposledy upravil(a) Maser dne 23. 05. 2018, 20:35, celkem upraveno 1 x.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2631

Příspěvek od Maser »

MilAN píše: Tohle jde potom pouze ze spouště dálkového ovládání (drátové nebo bezdrátové) nebo NB.
Ještě lze při nastavení BULB držet tlačítko spouště přímo na foťáku. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Houbar
Příspěvky: 20
Registrován: 13. 01. 2018, 09:54

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2632

Příspěvek od Houbar »

Děkuji za pomoc

Drátovou spoušt samozřejmě mám.

Ted čekám na počasí a budu zkoušet různá nastavení, hlavní bude fotit a časem na to přijdu :-)
Newton SW 254/1200
Baader Morpheus 9mm
montáž dobson
Bullstein
Příspěvky: 112
Registrován: 16. 05. 2018, 19:12
Bydliště: Brno

Sony CyberShot DSC-H300 + dalekohled

#2633

Příspěvek od Bullstein »

Zdravim jsem v koncich a nemuzu na to prijit.
Muze mi nekdo poradit jak pripojit tento fotak aby se dalo fotit?
Jestli nekdo vi dekuji
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2634

Příspěvek od ok1in »

Je to kompakt - takže na přímo nijak. Můžeš zkusit fotit přes okuláry... http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?t=617 a podobné témata tady na fóru.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2635

Příspěvek od MilAN »

I u toho afokálního focení bych byl velmi skeptický - to co někdy jde u kompaktu, většinou u ultrazoomu nejde. Za vyzkoušení nic nedáš, ale moc si od toho neslibuj
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
storno77
Příspěvky: 83
Registrován: 08. 12. 2016, 11:51
Bydliště: Brno
Věk: 38

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2636

Příspěvek od storno77 »

Ahoj, mohli byste mi prosím vysvětlit, jak je to s ostřením, pokud mám rovnač/reduktor/obojí?

Když teď ostřím, tak normálně vysouvám výtah dokud nenajdu správné zaostření. Jak se to mění pokud je vložen reduktor nebo rovnač nebo obojí? Backfocus se jen prodlouží a pak hrozí, že výtah nejde dostatečně vysunout? Tzn. potřebuji pak prodlužovací kroužek nějaké délky, abych opět dosáhl focus? Nebo musím pak od rovnače/reduktoru mít přesnou pevnou délku, která odpovídá backfocusu daného prvku? K čemu je pak výtah?

Konkrétně: U TSQ-65ED je potřeba co vše, abych byl schopen připojit a zaostřit Canon. Stačí mi redukce M54-T2 a pak jen výtahem zaostřit?

Nemohl jsem najít odpoveď, klidně mě prosím přesměrujte, díky.
ASI1600MM-Pro Canon 600D, ZWO 6" f/4 Carbon, Tele Vue Universal Paracorr 1.15x, EQ6-R, ASI120MM-S
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2637

Příspěvek od Pidrman »

Ahoj

Pokud dáš do soustavy rovnač, tak už ten má od výrobce pevně stanovený back focus = vzdálenost mezi rovnačem a čipem. A tím pádem se bude vysunutí výtahu lišit + tělo rovnače má nějakou tu délku a tu délku by se výtah měl vysunout méně. Ale záleží na rovnačí/reduktoru. Není to univerzální pravidlo. každý rovnač / reduktor je jiný.

Snad se nepletu :-)
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2638

Příspěvek od Bill »

storno77 píše:Ahoj, mohli byste mi prosím vysvětlit, jak je to s ostřením, pokud mám rovnač/reduktor/obojí?
U refraktoru reduktor je kombinované zařízení rovnač/redukor, takže obojí najednou potřebovat nebudeš.

"TS-Optics Imaging Star 65mm f/6.5 Quadruplet Apo with field flatener" už má napevno rovnač. Pokud by jsi náhodou chtěl chtěl reduktor, tak běžný reduktor k refraktoru nepůjde použít, protože je to i rovnač. Potřeboval by jsi speciální čistý reduktor pro korigované dalekohledy...

Co budeš potřebovat na připojení je trošku záhada - backfocus je 110mm, takže určitě budeš potřebovat nějaké T2 prodloužení, T2 kroužek na Canon. Ale jak to připojit k dalekohledu nevidím. Ty jsi někde našel, že to má M54 závit?
Aha už to vidím. Takže M54-T2, T2 prodloužení, T2 kroužek, zrcadlovka.

T2 prodloužení by mělo být 55mm-optická délka M54/T2 redukce. (Canon 44mm, Canon T2 kroužek 11mm, celkem 110mm).

Ale pokud ten refraktor nemáš - je to celkem dost peněz za "objektiv" 420mm/F6.5 s průměrem 65mm.

Pokud máš FF zrcadlovku, tak by bylo lepší to prodloužit na M54 a pak T2 kroužek z většího průměru - M54 nevidím, asi se dělá běžně M48.

Takže pro FF M54 prodloužení, M54/M48, M48 Canon EF. Celková délka redukcí 110-44 mm.
M:736 750 113
storno77
Příspěvky: 83
Registrován: 08. 12. 2016, 11:51
Bydliště: Brno
Věk: 38

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2639

Příspěvek od storno77 »

Díky za odpovědi. Ještě jsem nekoupil, jen zjišťuji, jak se řeší ostření.

Ten backfocus musím dát dohromady jen pomocí těchto prodloužení nebo si můžu doladit zbytek vysunutím výtahu?

Např. když bych použil ještě před focuserem tento prodlužovací kroužek (50mm) tak si zbylé 3mm (55mm - 50mm - 2mm (redukce M54->T2)) můžu doladit výtahem? Pokud ne a musím použít ještě 3mm prodloužení T2 nebo jiné, k čemu mi pak bude výtah?

Tady ten teleskop rozebírá a je vidět, kde je rovnač.
ASI1600MM-Pro Canon 600D, ZWO 6" f/4 Carbon, Tele Vue Universal Paracorr 1.15x, EQ6-R, ASI120MM-S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2640

Příspěvek od MilAN »

Tak jsi to viděl rozebrat a hned na to zapomeň, nikdy to nebudeš potřebovat rozebírat :)
Hlavně nikde nenajdeš, že se k tomu vyrábí reduktor - tohle je hotové a připravené k focení. Žádný optický člen se za to nepřipojuje. Dá se redukce na připojení foťáku(buď nějaká závitová nebo čistá 2" do okulárového výtahu) a pokud nestačí posuv okulárovým výtahem, dá se tam prodloužení . Jak dlouhé - zjistíš klidně zkusmo . Podle údajů je ohnisková rovina vzdálená těch 110 mm od 2" konce zasunutého okulárového výtahu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět