Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Houbar
Příspěvky: 20
Registrován: 13. 01. 2018, 09:54

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1231

Příspěvek od Houbar »

Artaban píše:
Houbar píše:Už jsem se ptal na motorizovanou EQ6 ale ten tubus je na to dost velkej.
Takže zatím nevím co pořídím za montáž.
Myslím, že tady bude levnější koupit tu EQ6 a k ní jinej vhodnej dalekohled do 250mm, než k dalekohledu 254/1200 kupovat montáž, která ho na foto slušně zvládne :)

Nechce se mi kupovat novej dalekohled, myslíš že některá EQ6 nebude dost tuhá na focení s 10" newtonem?
Už jsem tady viděl pár uživatelů co to tak používá
Newton SW 254/1200
Baader Morpheus 9mm
montáž dobson
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1232

Příspěvek od MMys »

EQ6 (asi jakákoli) s 250/1000 už zrovna zázrak nebude (netvrdím že to nejde, někteří blázni mívali na EQ6 i 300/1500, ale to už je masochismus), a bude to fungovat jen za bezvětří. Osobně bych po zkušenostech na EQ6-ku nedával nic většího než 200/800. Sám jsem dokonce šel dobrovolně dolů na 185/610mm.

Ona ale také záleží, jakou kameru s jak velkými pixely na to posadíš. Prostě na měřítku v arcsec/pixel. Pokud to rozlišení bude velké, můžeš mít problému i s relativně malým dalekohledem.

Taky je rozdíl, jestli to máš v kopuli, nebo volně na louce. V kopuli by to ještě fungovalo velmi slušně. Kor na bytelném sloupu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Houbar
Příspěvky: 20
Registrován: 13. 01. 2018, 09:54

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1233

Příspěvek od Houbar »

MMys píše:EQ6 (asi jakákoli) s 250/1000 už zrovna zázrak nebude (netvrdím že to nejde, někteří blázni mívali na EQ6 i 300/1500, ale to už je masochismus), a bude to fungovat jen za bezvětří. Osobně bych po zkušenostech na EQ6-ku nedával nic většího než 200/800. Sám jsem dokonce šel dobrovolně dolů na 185/610mm.

Ona ale také záleží, jakou kameru s jak velkými pixely na to posadíš. Prostě na měřítku v arcsec/pixel. Pokud to rozlišení bude velké, můžeš mít problému i s relativně malým dalekohledem.

Taky je rozdíl, jestli to máš v kopuli, nebo volně na louce. V kopuli by to ještě fungovalo velmi slušně. Kor na bytelném sloupu.

A co třeba GOTO dobson? ten by se na astrofoto mohl používat?
Newton SW 254/1200
Baader Morpheus 9mm
montáž dobson
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1234

Příspěvek od Shark »

Zdar
Astrofoto není pouze Dobson a go-to, ale je to daleko víc zařízení (DSLR Canon mod. nebo CCD kameru QHY8, autopointer, UHC, CLS OIII a H-alfa filtry, reduktor, pointační daklekohled a tak dále ... Je toho dost a hlavně trpělivost, čas a i nějaké zkušenosti s fotografií nejsou k zahození - není to zase tak jednoduché postavit teleskopp na louku s pohonem a fotit.
:arrow: Pokud máš vážný zajem o tuto discipliunu tak si připrav trochu větší obnos peněz -tak šedesát tisicovak a budeš mít pouze průměrnou astrofoto sestavu. Počti si toto a pochopíš do čeho se pouštíš
:arrow: http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/zac.htm
:arrow: http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf
Velký dobson se moc nehodí na astrofoto je lepší klasický newton nebo EDčko na parakartice.
:arrow: přeji mnoho zdaru
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1235

Příspěvek od Bill »

Houbar píše:A co třeba GOTO dobson? ten by se na astrofoto mohl používat?
Nedá se použít na delší expozice - docházi ke stáčení pole. Pokud máš zájem o focení DSO, tak EQ + nějaký menší dalekohled jsou lepší...
M:736 750 113
stepa1456
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 05. 2018, 16:31
Bydliště: Staré Město
Věk: 21

začátečník - prosím o radu

#1236

Příspěvek od stepa1456 »

zdravím všechny,
po pár letech se vracím k pozorování oblohy a chtěl bych začít pořádně. Na začátečníka mám "slušný" dalehohled - zrcadlovku Bresser Pluto.
potřeboval bych poradit nějakou stránku nebo atlas kde najdu polopaticky vysvětleno hledání souhvězdí a objektů v nich.
mám už knihu "jak se vyznat ve hvězdách" kde to je hezky vysvětleno ale rád bych jěstě něco.
děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1237

Příspěvek od Lvíčátko »

Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1238

Příspěvek od Medved »

stepa 1456, zkus pogůglit Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy.
Myslím, že nezklame. K tomu červené světýlko, do začátku může stačit blikačka na kolo a hurá pod hvězdy.
Toš tak na světě...
honzikkuk
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 01. 2017, 18:03

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1239

Příspěvek od honzikkuk »

Dobrý den, jsem začátečník a chtěl bych se zeptat co vše jde pozorovat dalekohledem Newton Elementrix 76/900 mm se zvětšením 225x . :?:
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1240

Příspěvek od Vabra »

Kdybch chtěl být sarkastický tak řeknu "nic".

Je to dalekohled pro začátečníky/hračka. Pohled největším zvětšením >200x bude neostrý a bude mít velmi malé zorné pole, takže v něm pro začátečníka bude velmi težké najít třeba i Měsíc...
Na druhou stranu s menším zvětšením to může fungovat celkem dobře (myslím že optimum na Měsíc/Jupiter/Venuši... bude někde okolo 40x-60x).
Z ostatních objektů mohou být malým zvětšením pěkné nejrůznější otevřenky a nejjasnělší kulovky.

Obecně by měli být vidět skoro všechny objekty Messierova katalogu, ale bude to chtít velmi dobrou tmu (mimo města a nejdříve v srpnu) a hlavně velmi cvičené oko, pro začátečníka bude rozumně vidět jen ty nejjasnější...
Pavel Vabrousek
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1241

Příspěvek od Ewers »

Na zvětšení 225x rovnou zapomeň, to neuvidíš nic. Maximální rozumné zvětšení při výborných podmínkách bude tak 150x, ale běžně bude použitelných tak 70-100x. Uvidiš měsíc, planety a pár výraznějších DSO. Světelnost tvého dalekohledu je f12 a to je na pozorování DSO už hodně. Bohužel hodně prodejců hřeší na neznalost kupujících a jsou schopní do popisu napsat cokoliv. I zvětšení, které daná soustava nikdy nezvládne. Pročti si některá témata v sekci pro začátečníky ohledně dalekohledů a pozorování, určitě Ti pomůžou a třeba si raději pořídíš něco lepšího.

P.S. Vabra mě předešel ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1242

Příspěvek od MilAN »

Ewers píše:. Světelnost tvého dalekohledu je f12 a to je na pozorování DSO už hodně.
Když už radíme, tak pořádně. Světelnost na vizuální pozorování nemá naprosto žádný vliv !!!!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1243

Příspěvek od Lvíčátko »

Pokud se tu nebudeme bavit o velkých detailech tak v 3" objektivu je vidět už velké množství DSO v rámci mlhových skvrnek. Já osobně jsem pozoroval okolo 100 DSO v refraktoru 70/700 (beru i dvojhvězdy jako DSO). Ano určitě tam není tolik možností jako třeba u 150 dobsona, ale i tak pro začátečníka je to dobrý na rozkoukání na obloze atd.

Určitě jak všichni píší, velké zvětšení ti bude dobré možná na Měsíc možná na planety a půjde to špatně zaostřit. Při použití menšího zvětšení máš šanci vykoukat dost DSO. Na planety se určitě taky koukat dá, tam bude dlouhé ohnisko naopak výhodou, ale planety máme na několik let ve špatné poloze nízko nad obzorem.


Každopádně rozhodně bych tady neříkal lidem, kteří mají takto malé dalekohledy (včetně mě), že uvidí planety a Měsíc. Nejjasnější DSO je dost relativní pojem. Neviděl bych to tak špatně i v tomto dalekohledu se něco vykoukat dá. Naopak přiznávám, že v něčem určitě pravdu máte.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Bullstein
Příspěvky: 112
Registrován: 16. 05. 2018, 19:12
Bydliště: Brno

Montaz pro 150/750 newton

#1244

Příspěvek od Bullstein »

Zdravim poradil by mi nekdo montaz pro 150/750 kousek? Mam jen eq3 ...ale chtel bych at bazarovou nejakou lepsi..nejaka nejlevnejsi, ale dostatecna pro dany prumer? Dekuji
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Montaz pro 150/750 newton

#1245

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja som dlho fungoval na EQ3-2 s hliníkovými nohami a šlo to aj na fotenie nejakých tých deepsky ;). Ak to chceš len na pozorovanie, stačí to. Na astrofoto a lepšiu stabilitu to bude chcieť EQ5 s ocelovými nohami (bez GO-TO verzie sú o dosť lacnejšie). HEQ5 a podobné sú už cenovo niekde inde.
Odpovědět