platí pre protóny v Cerne rovnaký čas?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
martanmax
Příspěvky: 25
Registrován: 12. 05. 2018, 10:55
Bydliště: Prešov
Věk: 24

platí pre protóny v Cerne rovnaký čas?

#1

Příspěvek od martanmax »

Ahoj, v súvislosti s mojimi predchadzajucími otázkami ma napadol menší paradox, ktorý určite paradox nebude, ale neviem prečo.
Ako som už písal nedávno, tak viem, že čím rychlejšie sa pohybujeme, tým ide čas pomalšie. (na zemi je to samozrejme tam nepatrne že si toho ani nevšimneme pohybom napr. 10km/h oproti statiu na mieste). Ale táto rovnica platí a tak ma napadlo, že protóny v cerne sú úrychľované takmer na rýchlosť svetla. Za sekundu sú schopné 11 tisic krat prejst vzdialenost LHC, čo je 27 kilometrov. Znamená to, že pre protóny v cerne platí výrazne nižší čas ako u nás? napr. zatiaľ čo teraz keď sedim 5 sekund na stoličke tak protonovi v cerne ubehne 1 sekunda? Podľa mojej logiky, čím pomalšie ide čas, tým pomalší pohyb vykonám (spomalene), ale u tých protónov to nejak neplatí. Ako je to možné?
Je mi jasné, že čo sa pýtam je primitívna otázka pravdepodobne, ale pýtam sa preto, lebo neviem prečo to tak je.
Uživatelský avatar
PeterD
Příspěvky: 85
Registrován: 21. 06. 2016, 09:15

Re: platí pre protóny v Cerne rovnaký čas?

#2

Příspěvek od PeterD »

:idea: Myslim ze by bolo vhodne ak by si vsetky svoje prispevky podobneho charakteru pisal do jednej temy a nezakladal na kazdu otazku nove vlakno.
martanmax
Příspěvky: 25
Registrován: 12. 05. 2018, 10:55
Bydliště: Prešov
Věk: 24

Re: platí pre protóny v Cerne rovnaký čas?

#3

Příspěvek od martanmax »

Dík za návrh, je to dobrý nápad. Založím si vlastnú tému pre moje otázky.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: platí pre protóny v Cerne rovnaký čas?

#4

Příspěvek od MMys »

No upřímně řečeno, moc dobrý nápad to není, tedy alespoň ne na astronomickém fóru :?: Nechceš si spíš najít nějaké fyzikální ? S astronomií to už mnoho společného nemá, tady je to opravdu dost off topic, a upřímně řečeno, už mě trochu svrbí ruka poslat to všechno do koše. Ono by totiž fakt chtělo trochu samostudia, a ne tady na každou otázku založit nové téma.

A pro částice samozřejmě platí STR úplně stejně jako pro cokoli jiného, takže i dilatace času. A je to potvrzení STR, protože proton v urychlovači vydrží mnohonásobně déle, než by vydržel normálně.
Než se budeš dál ptát, přečti si třeba alespoň tohle: http://fyzika.jreichl.com/main.article/ ... ataci-casu
a nebo tohle: http://www.gymkren.cz/text_old/Fyzika/f30.pdf

Pak nebudeš psát takové nesmysly.
Doporučuji několikaměsíční studijní pauzu, a pak se teprve ptej dál, takhle to fakt nejde...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
martanmax
Příspěvky: 25
Registrován: 12. 05. 2018, 10:55
Bydliště: Prešov
Věk: 24

Re: platí pre protóny v Cerne rovnaký čas?

#5

Příspěvek od martanmax »

Na to samostudium už som odpovedal viackrát, že to nebudem robiť spôsobom, ktorý ma nebaví. Vždycky ma bavilo pýtať sa odborníkov na dané téma a fórum je dobré v tom, že môže mi na ňu zodpovedať len ten, kto chce. Ak teda považuješ moje otázky za nezmyselné, tak na ne neodpovedaj, nikto ťa do toho nenutí :)
Ten článok o diletácii si som ochotný prečítať aby som sa pýtal ďalej, ale niekoľkomesačné samoštúdium len za pomoci literatúry, to fakt nie. Viem, že taky spôsob by ma nebavil.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: platí pre protóny v Cerne rovnaký čas?

#6

Příspěvek od MilAN »

martanmax píše:Na to samostudium už som odpovedal viackrát, že to nebudem robiť spôsobom, ktorý ma nebaví. Vždycky ma bavilo pýtať sa odborníkov na dané téma a fórum je dobré v tom, že môže mi na ňu zodpovedať len ten, kto chce. Ak teda považuješ moje otázky za nezmyselné, tak na ne neodpovedaj, nikto ťa do toho nenutí :)
Ten článok o diletácii si som ochotný prečítať aby som sa pýtal ďalej, ale niekoľkomesačné samoštúdium len za pomoci literatúry, to fakt nie. Viem, že taky spôsob by ma nebavil.
Možná ti uniká to, že jsi na úplně jiném fóru , než kam předmět tvého zájmu spadá. Ano, nikdo nemusí na tvé otázky odpovídat, ale bylo by lepší , kdyby je nemusel ani číst. Pokud sem budeš směřovat otázky z astronomie, tak jsi tu správně. Jinak jsem pro to , aby tohle fórum nebylo zaplevelováno tvými diletantskými úvahami nad STR, zvlášťě, když o tom vůbec nic nevíš a hlavně, nemáš ani chuť se o tom něco svým úsilím dozvědět.
Zkus se zamyslet nad sebou dřív, než začneš moderátorovi radit. Protože jediné, co by asi měl udělat, je mazat nesmyslné příspěvky nesouvisící s tématy zdejšího fóra.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: platí pre protóny v Cerne rovnaký čas?

#7

Příspěvek od Homer »

Když jsem byl jako chlapec na rodiče byť jen trochu drzý, dostal jsem okamžitě facku a na obecné škole rákoskou přes ruku, to když jsem náhodou neměl ruce za zády..
Zde takto trestat nelze, ale mazat ano. Určitě by to pomohlo - buď se chytí za nos a začne si konečně číst o tom, co ho zajímá, nebo odejde trousit rozumy jinam...

Chodil som do školy neďaleko Prešova v Humennom, ibaže skoro o polstoročie skorej - je vidno, že ten občasný výprask chýba :-) .
martanmax
Příspěvky: 25
Registrován: 12. 05. 2018, 10:55
Bydliště: Prešov
Věk: 24

Re: platí pre protóny v Cerne rovnaký čas?

#8

Příspěvek od martanmax »

Nemyslím, že som drzý, naopak. Ak chcete zmazať moje príspevky, urobte tak.
Ak tu nechete moje príspevky, tiež ich tu nebudem dávať. Tak ešte raz vďaka všetkým čo prispeli k obohateniu mojich vedomosti :)
Už ma tu neuvidíte, majte sa pekne.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: platí pre protóny v Cerne rovnaký čas?

#9

Příspěvek od dablik »

Tiez mi to uz neda. Mily martan, nejaky zakladny respekt by sa hodil. Len mi pripominas mojho pubertalneho, youtube postihnuteho syna. Do hlavy mu navali hocikto hocico. Ale ked si ma sam a dobrovolne nieco nastudovat, tak to uz nie. Takto to vyzera, ze povysenecky skryvas svoju nadradenost a aroganciu pod rusku zvedavosti a odborne smerovanych otazok. Dostal si kopec dobrych rad a odpovedi. Ale podla poslednych reakcii sa to javi tak, akokeby si sa rodica alebo ucitela spytal na nazor, ktory ta vlastne ani nezaujima.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Odpovědět