Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3151

Příspěvek od Cztwerec »

Tak pokud na pozorování tak určitě ten dobson. A vyjde to o dost levněji.
Lectorem iustus...
paolov
Příspěvky: 5
Registrován: 06. 05. 2018, 01:10

Výběr dalekohledu.

#3152

Příspěvek od paolov »

Dobrý den, jsem naprostý amatér ohledně dalekohledů. Při výběru mne zaujal tento dalekohled http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... rscope767/ Dalekohled by sloužil k občasnemu pozorováni měsíce + co by se dalo jiného. Nebo ještě volba Lidl hvezdarsk dalekohled. Děkuji za odpoved.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3153

Příspěvek od biker.fm »

To uz radeji dalekohled z Lidlu nez to co jsi poslal v odkaze.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3154

Příspěvek od g »

Obojí jsou vyhozené peníze. V bazaru je v současné nabídce dobson 150/1200 jen o ca 1000kč dražší než hračka v odkazu. Dobson 6'' je už opravdový dalekohled.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3155

Příspěvek od martin b »

Na občasné kouknutí na Měsíc plus okrajově něco jiného postačí v této cenové relaci ten Lidl dalekohled, případně jiný podobný refraktor 70/700 až 70/900, na trhu je jich spousta.
Druhá možnost je, jak už tu padlo, koupit nějaký lepší dalekohled v bazaru.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3156

Příspěvek od vla »

Na občasné kouknutí stačí i to co navrhuje tazatel, ale bude s tím mít víc problémů než radosti. Takže pokud je schopen připlatit 1000 Kč dle návrhu "g" tak je to opravdu o něčem jiném a i občasné kouknutí udělá radost a dost možná i nadchne pro další pozorovací cíle. To s těmi doporučovanými od ostatních kolegů i výběru tazatele opravdu nehrozí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3157

Příspěvek od Artaban »

Pokud, to být i na astro, tak určitě ten Dobson. Když refráček, který je vhodný např. na balkón, tak jen s kvalitní optikou třeba ED a dobrou montáží. Průměr od 80mm a větší. I tak to bude dalekohled hlavně na planety a Měsíc.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3158

Příspěvek od Shark »

Zdravím
:arrow: ja bych se také připojil k návrhu kolegy "g" dobrý na planety , měsíc a uvidíš i hodně DSO. Dobson 6" vychází co do cena/výkon nejlépe, a pokud ti pozorování nic nedá a nezíská si tě pro další činnost, tak je oproti těm dalším dalekohledům stále velice dobře prodejný.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3159

Příspěvek od Lvíčátko »

Já osobně mám Lidl 70/700 a jsem s ním velmi spokojený, za 2 000 kč je to celkem dobrý dalekohled na Měsíc, planety a když jsi šikovný tak deep sky není problém.

Pokud se chceš zajímat o astronomii více, dobson 150 je určitě lepší start, uvidíš všechno lépe. Pozitivní u lidl dalekohledu je EQ montáž, kterou můžeš použít i na focení, což ti dobson neumožní.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3160

Příspěvek od Artaban »

Lvíčátko: A už se ti podařilo tím kostitřasem něco cvaknout?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3161

Příspěvek od vla »

Bohužel tazatelé takovéto odpovědi rádi slyší, jenže když už si ho někdo koupí, tak co má napsat? Končí to tím, že napíše za ty peníze je to docela dobrý. Jenže ty peníze jsou prostě nedostatečné na aspoň bezproblémové použití daného přístroje. Třeba na Měsíc a planety to chce větší zvětšení a při tom se to při každém dotyku natolik klepe, že se ani pořádně nezaostří. Navíc na slušnější pozorování planet je ten průměr malý. Taky jsem něco podobného před mnoha lety vlastnil, foukne vítr, rozklepe se to zaostřuji a pořád ne a ne nalézt tu správnou polohu, protože klepe se to, potřebuji lehce posunout do strany , či jinam, jak na to sáhnu klepe se to, tohle je trápení a ne aspoň trochu použitelné pozorování. Jsem ochoten připustit, že optika jako taková je řekněme průměrná, ale jako celek je to o ničem. Pokud je možnost koupit o tisíc Kč dráž použitý dobson získá se přístroj pro opravdové pozorování, který jednak umožní celkem komfortní pozorování, ukáže několika řádově více než lidlskop či jiné podobné paskvily a možná i získá dalšího člověka pro tuto krásnou zálibu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3162

Příspěvek od Lvíčátko »

vla píše:Bohužel tazatelé takovéto odpovědi rádi slyší, jenže když už si ho někdo koupí, tak co má napsat? Končí to tím, že napíše za ty peníze je to docela dobrý. Jenže ty peníze jsou prostě nedostatečné na aspoň bezproblémové použití daného přístroje. Třeba na Měsíc a planety to chce větší zvětšení a při tom se to při každém dotyku natolik klepe, že se ani pořádně nezaostří. Navíc na slušnější pozorování planet je ten průměr malý. Taky jsem něco podobného před mnoha lety vlastnil, foukne vítr, rozklepe se to zaostřuji a pořád ne a ne nalézt tu správnou polohu, protože klepe se to, potřebuji lehce posunout do strany , či jinam, jak na to sáhnu klepe se to, tohle je trápení a ne aspoň trochu použitelné pozorování. Jsem ochoten připustit, že optika jako taková je řekněme průměrná, ale jako celek je to o ničem. Pokud je možnost koupit o tisíc Kč dráž použitý dobson získá se přístroj pro opravdové pozorování, který jednak umožní celkem komfortní pozorování, ukáže několika řádově více než lidlskop či jiné podobné paskvily a možná i získá dalšího člověka pro tuto krásnou zálibu.
Já teda nevim jak ty, ale já s klepáním vůbec problémy nemám, mimochodem, ne fotograf nejsem (ale jelikož jsem začátečník, tak si myslim, že se dá fotit se všim na EQ montáži). Na občasné pozorování je to dobrý, pro začátečníka, který si není jist, jestli ho to bude bavit tak taky dobrý. U planet jsi schopnej vykoukat malý detaily (Jupiter a Saturn) a na několik desítek až set Deep sky taky. Ale uznávám, že jen v rámci mlhavých skvrnek, nebo minimálních mezírek u dvojhvězd.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3163

Příspěvek od ok1in »

"vla" má s tím klepáním 100% pravdu - prošel jsem si během posledního roku stejným martýriem. Výsledek? Montáž alespoň EQ-5 i na malé skla, jinak je to opravdu o ničom... :idea:
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3164

Příspěvek od Shark »

ok1in píše:"vla" má s tím klepáním 100% pravdu - prošel jsem si během posledního roku stejným martýriem. Výsledek? Montáž alespoň EQ-5 i na malé skla, jinak je to opravdu o ničom... :idea:
:arrow: Potrvzuji - soudsed koupil pro 12letého syna 70/900 na EQ1, pokud trochu fouká nedá se pozorovat natož zaostřit, při bezvětří by to šlo ale zase je problém s "Utíkáním POZOROVANÉHO OBJEKTU", při sebemenším dotyku se dalekohled na EQ 1 hodně třese.
Zkusil jsem tento dalekohled přidělat na muj stativ Bresser 1700 (nosnost 6 kg) používám jej na bino 20x80, a bylo to o něčem jiném obraz stabilní, optika zase tak špatná není do začátku na seznámení s oblohou - bar. vada (měsíc) viditelná při zvět. 50x a více.
:arrow: Takže více méně je to o montáži , EQ1 apod. jsou zcela nevhodné pro astronomická pozorování.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3165

Příspěvek od Lvíčátko »

Shark píše:
ok1in píše:"vla" má s tím klepáním 100% pravdu - prošel jsem si během posledního roku stejným martýriem. Výsledek? Montáž alespoň EQ-5 i na malé skla, jinak je to opravdu o ničom... :idea:
:arrow: Potrvzuji - soudsed koupil pro 12letého syna 70/900 na EQ1, pokud trochu fouká nedá se pozorovat natož zaostřit, při bezvětří by to šlo ale zase je problém s "Utíkáním POZOROVANÉHO OBJEKTU", při sebemenším dotyku se dalekohled na EQ 1 hodně třese.
Zkusil jsem tento dalekohled přidělat na muj stativ Bresser 1700 (nosnost 6 kg) používám jej na bino 20x80, a bylo to o něčem jiném obraz stabilní, optika zase tak špatná není do začátku na seznámení s oblohou - bar. vada (měsíc) viditelná při zvět. 50x a více.
:arrow: Takže více méně je to o montáži , EQ1 apod. jsou zcela nevhodné pro astronomická pozorování.
Nevim čím to je, ale na pozorování se mi nikdy nestalo, že by se obraz roztřepal, ano, když kopnu do stativu tak se chvíli třepe. O takových extrémech, o kterých tady mluvíte jsem se dosud nepřesvědčil. Chápu, že na focení to bude asi očsitec, ale při pozorování je to vážně tak hrozný?

Já osobně s tim problémy nemam.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Odpovědět