Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2581

Příspěvek od MayJ »

Ahoj já bych určitě šel do ZWO ASI.....
wizing
Příspěvky: 13
Registrován: 08. 01. 2018, 11:56
Bydliště: Žilina
Věk: 40

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2582

Příspěvek od wizing »

No bola to moja prvá voľba :-)
Ale ušetriť pár euríčkov nie je zlé :-) .... samozrejme ale hľadám kompromis cena, kvalita, výkon
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2583

Příspěvek od MilAN »

MayJ píše:Ahoj já bych určitě šel do ZWO ASI.....
Při stejných parametrech a stejném čipu to je problém. ASI je u nás odzkoušená a zavedená ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
wizing
Příspěvky: 13
Registrován: 08. 01. 2018, 11:56
Bydliště: Žilina
Věk: 40

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2584

Příspěvek od wizing »

ok ..... nejdem špekulovať chalani ....
už keď mi žena povedala .... kúp si tú červenú lebo zasa budeš chodiť nas... že ti čosi nejde .....
tak je to jasné
tomhala
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 04. 2018, 13:52

Vybavení pro začatečníky

#2585

Příspěvek od tomhala »

Ahoj,

Chtěl bych začit s astrofotografováním. Mám foťák Fuji X-T20 a dalekohled Bresser 70/700 (z lidlu). Porádí mi někdo jak mám fotit, co mám koupit?
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení pro začatečníky

#2586

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj,
jestli sis uz precetl rady a navody pro zacatecniky zde na foru a nebudes necemu rozumnet, napis s cim mas problem. Jiste ti tady radi poradime pomuzeme.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
mysticek
Příspěvky: 1
Registrován: 29. 04. 2018, 08:46

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2587

Příspěvek od mysticek »

Ahojte, prosím vás, kúpil som si astro ďalekohľad Bresser 130/650 a včera som chcel skusit fotiť mesiac cez T-ring na nikon zrkadlovka, avšak nepodarilo sa mi mesiac zaostriť, stále bol rozmaznaný, čím bližšie bol fotak k tube, tým bol ostrejší, ale potreboval vy som ešte tak 3cm :D skusal som to s barlow ale tam sa to ešte viac zvýraznilo.. viem že tento teleskop nie je najideálnejší pre fotenie ale myslel som že s mesiacom to bude ľahké. Viete mi poradiť prosím? A viete mi prosím poradiť či s tým teleskopom odfotím aj niečo iné?
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2588

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

nevím zde je zde nějaký zkušený majitel uvedeného dalekohledu, ale spíše ne, tak to alespoň zkusím nastřelit bez znalosti konkrétního dalekohledu.
Z uvedeného je zřejmé, že se jedná o opto/mechanický problém, který nepůjde moc řešit bez zásahu do těla dalekohledu a ani pak to zřejmě nebude nic moc.
Jednou možností je tedy fotit jané objekty (Měsíc, planety) projekcí přes okulár (fotoaparát se dá až za něj). Při vachrlatosti zmíněného teleskopu a kvalitách moderních telefonů poslouží v tomto případě lépe mobil nebo malý kompakt než DSLR...

Pokud se v tom vyznáš, můžeš se pokusit posunout primární zrcadlo blíže k okulárovému výtahu (pokud má kolimační šrouby, tak s pomocí nich ale to zřejmě nebude stačit), budeš muset improvizovat s nějakým podložením nebo "zkrátit" tubus (může stačit posunout otvory v tubusu na kterých je uchycen nasič primáru...
Ale je to nesta nejistá, můžeš narazit na vinětaci, chybějící koma korektor atd...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
ladar
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 07. 2016, 16:22
Bydliště: Praha 5

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2589

Příspěvek od ladar »

Tenhle mám také a pro focení jsem zvedl zrcadlo o cca 5 cm. Pak na koukání je nutný prodlužovací tubusek opět těch 5 cm.
SW NWT 305/1500 FlexTube GoTo:-),Celestron 200/1000, EQ Mizar, CG-4, binohlava "čína",home dobson 170/1250, SW 135/650, mak 90/1250, LH 90/600, Brs 70/700, SW 80/400
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2590

Příspěvek od Cztwerec »

Měl bych dotaz na (určitě Vás bude dost) uživatele hledáčků 50 mm a pointování s ním.

Hlavně na hodnotu FWHM při pointaci.

Jak je její hodnota důležitá pro přesnost pointace a jaká by mohla být ideální?

Na čem závisí?

na momentálním seeingu
na kvalitě zaostření pointeru
na kvalitě optiky pointeru
na expozici pointační kamery

...nebo je těch proměnných víc?

Díky

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2591

Příspěvek od MilAN »

Závisí na všech uvedených parametrech.
Ideálně je co nejmenší hodnota, ale s dobře definovaným tvarem profilu hvězdy - pokud možno symetrickým a špičatým vrcholem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2592

Příspěvek od Bill »

Pokud máš vše dobře nastavené, tak závisí pouze na přesnosti chodu montáže a seeingu. Ale musíš mít samozřejmě dobře zaostřené a vybranou vhodnou hvězdu s co největším S/N. A nesmí být přepálená...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2593

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za odpovědi.

Musím si pořádně nastudovat i problematiku S/N a profilu dané hvězdy.

No jak už je v jiném vlákně o PHD a pointaci patrné, stále jsem se nemohl dostat s FWHM pod 3" v průměru.

Řeším nový pointer s mikroostřením. Podezříval jsem totiž špatné zaostření, ale tam asi tak velký problém nebude. Pak optiku, ale právě kolik lidí s podobnými kraťounkými achomáty pointuje bez problémů, takže to zřejmě bude chod montáže...

No uvidím a dám vědět.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2594

Příspěvek od Bill »

Já se dostanu s modifikovanou EQ6 (řemínkový pohon) za výborného seeingu a vysoko na obloze na < 0.5" v RA

Ale spíše krátkodobě a možná jenom v lepší části šneku :-(

U montáže je krické správné nevyvážení v RA ose proti směru pohybu. Ale opravdu jenom mírné rozvážení!

Pokud používáš hledáček a mono kameru - nezapomeň, že asi potřebuješ L (IR blokovací) filtr. Je to krátký achromát...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2595

Příspěvek od MilAN »

Určitě se vyplatí dát na kameru/nos UV/IR filtr. To, že se objeví při chodu vysoké špičky a někdy montáž nestíhá, se stává, ale nesmí to být na každém 1s kroku pointace - Za to chod montáže nemůže . Odchylky 3" /s v chodu montáže snad možné nejsou - hlavně ne trvale , každou sekundu . Za to může většinou vzduch, případně vysoká oblačnost. Ale zase, někde na úrovni 1-2" odchylek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět