Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Poraďte vhodný okulár

#631

Příspěvek od majklus »

Jak psal kolega Artaban, ES-ka jsou opravdu slušné okuláry. Z řady 82st mám ohniska 8,8mm a 6,7mm (u tebe by dávaly zvětšení cca 113x a 150x), chválené je i ohnisko 14mm (u tebe zvětšení 71x). Tím by se slušně pokryl rozsah na DSO.

Ke zvážení doporučuju i řadu ES 68stupňů, které jsou levnější a taky se do nich hezky kouká. Z těch mám ohniska 24mm a 16mm a okuláry jsou velmi slušné. Ohnisko 24mm dává maximální zorné pole pro průměr 1,25", což je šikovné, protože člověk nemusí "cvičit" s redukcemi na dvoupalec.

Na větší zvětšení - planety a Měsíc - ale nejsou tyhle širokoúhlé okuláry úplně nejlepší, tam bych doporučil se kouknout třeba po nějakém Omegonu LE apod. Má sice menší zorné pole (cca 50stupňů), ale ostřejší kresbu a to se na detailech podepíše...

Bohužel nic není zadarmo a u optiky obzvláště...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Poraďte vhodný okulár

#632

Příspěvek od 4Brunco »

Patrik Sýkora píše:Ahojte prave cakam na SW 200/1000ku a chcel by som sa informovat dopredu ohladom okularov. Mal by som zaujem o vacsiu kvalitu okularov kde sa nestraca svetlo asi nejake polarizovane skla a uhol aspo 80’ alebo nieco vacsie ako 45. Su napriklad okulare ktore maju vacsie zvacsenie a vacsie sklicko do ktoreho sa pozerate ze nemusite tolko presne stelovat a pohodlnejsie sa sleduje?
Okulare su velka kapitola sama o sebe.

1. Stracanie svetla nieje v okularoch v dnesnej dobe okrem povedzme setakov a niektorych cinsky smejdov nejaky zasdny problem a vestky okulare kore su Fully multi coated (viadnasobne antireflexne vrstvy na vsetkych povrchoch) maju straty svetla pomerne male.

2. Treba si povedat kolko clovek okularov potrebuje . Je tu vsade odporucane aspon 3 zvacsenia, lepsie 4.
Siroke, tj okular okolo 25mm. Stredne zvacsenie, okular okolo 12mm a vysoke zvacsenie 6-4mm. Pri vysokom zvacseni su vhodne aj dva okulare, koli premenlivosti seeingu.

3. Okulare ES su hodne doporucenia ale su aj lepsie a drahsie aletrnativy ale aj lacnesie. Zalezi od toho co clovek potrebuje a kolko je ochotny a schopny zaplatit a koko chce investovat za jeden okular.

Za pouzitelny zaklad pre F5 dalekohlad povazujem BST Strarguider 60* (cca 50eur/ks) ale pokial na to clovek ma, vyborne sa pozera do TV Nagler okularov (300+eur/ks). Medzi tym je obrovske mnozstvo okularov ktore maju nejake kompromisy ale su celkovo dobre ako napriklad Hyperiony (velmi prijemne sa do nich pozera) a mnozstvo inych.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Patrik Sýkora
Příspěvky: 20
Registrován: 27. 12. 2017, 13:37
Věk: 32

Re: Poraďte vhodný okulár

#633

Příspěvek od Patrik Sýkora »

Dakujem vam moc za rady... :) dam vediet ako som dopadol s kupou musim si to premysliet popripade vyskusat
SW 200/1000, NEQ 5 2", Canon EOS 5D Mark III
www.instagram.com/spaceprogram_ovm
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte vhodný okulár

#634

Příspěvek od biker.fm »

Patrik Sýkora píše:... s kupou musim si to premysliet popripade vyskusat
Okulary, to je i individualni zalezitost. Kazdy doporucuje to s cim je sam spokojeny, to ovsem neznamena ze musi byt spokojeny i nekdo jiny s tim konkretnim okularem. Pokud mas moznost, nez se rozhodnes ke koupi, zajed si na nejaky sraz ve tvem okoli a vyzkousej si ruzne okulary co budou k dispozici. Zuroc nabyte informace co uz mas s informacemi z realu a pak pokracovat dalsim krokem a to je nakup.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Vasho
Příspěvky: 1
Registrován: 18. 04. 2018, 23:34

Poraďte vhodný okulár

#635

Příspěvek od Vasho »

Zdravím.
Mam teleskop skywatcher N 130/650 eq2.
K nemu boli klasicky dodane okulare 25mm a 10mm. rad by som si zakupil okular skywatcher WA plossl 2.5mm, 58°.
Nie som si vsak isty ci mi moj teleskop bude postacujuci na tento typ okularu, resp. ci budu navzajom kompatibilne.
Vopred vdaka za odpoved.
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte vhodný okulár

#636

Příspěvek od Lamid »

Plossl 2,5 mm je kľúčová dierka a pre bežného človeka je to pozorovanie za trest. Veľký nadšenec to dá.
Ak už treba také zväčšenia, tak iný typ okuláru.

A zväčšenie 260?
Radšej okolo 100 a 160, využije sa častejšie, 6,5 alebo 4 mm.
Už aj z pohľadu na to, že 260 je pre 130 mm hranica 2xD, 2,5 mm nebrať.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Poraďte vhodný okulár

#637

Příspěvek od Bill »

Lamid píše:Plossl 2,5 mm je kľúčová dierka a pre bežného človeka je to pozorovanie za trest. Veľký nadšenec to dá.
Ak už treba také zväčšenia, tak iný typ okuláru.
Ale vzdálenost výstupní pupily 18mm a zdánlivé zorné pole je 58° není žádná hrůza - tohle není "normální" Plossl ...
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3986.html

Ale určitě to chce i nějaký okulár pro běžnější zvětšení.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte vhodný okulár

#638

Příspěvek od Lamid »

Ano
WA, WIDE ANGLE, 58°

asi ešte zalepené oči po ránu. Ja som videl a písal Plossl a tam je asi 4 mm najkratší.
Uživatelský avatar
Pejsvidek
Příspěvky: 17
Registrován: 16. 02. 2018, 09:20
Bydliště: Osečná
Věk: 45

Re: Poraďte vhodný okulár

#639

Příspěvek od Pejsvidek »

Ahoj,

zajímal by mě váš názor na okulár (ohnisko 30-40mm) pro Sky-Watcher 254/1200 Dobson. Cenově do 5 000 Kč.

Uvažuju o BAADER 36mm HYPERION ASPHERICAL.

http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4127.html

Slibuju si od něj, méně neostré okraje zorného pole. Můj současný okulár Celestron Okular Ultima LX 32mm, je asi vhodnější pro jiný typ dalekohledu.

Myslíte, že si pomůžu? Nemáte někdo zkušenosti s BAADER 36mm na podobném dalekohledu?

Díky a jasné nebe ;)
SW 254/1200 Dobson
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Poraďte vhodný okulár

#640

Příspěvek od g »

Koma v newtonu f/4,7 začíná už ca 2mm od středu (a pole okuláru je nad 40mm):
https://www.cloudynights.com/uploads/mo ... 769739.jpg
Zvětšení s 36mm okulárem bude cca 33x tzn. výstupní pupila je cca 7,6mm tzn. prakticky nebude využito a bude rušit sekundární zrcátko (vzhledem k pupile má význam okulár tak f=20mm). I hodně dobrá obloha bude příliš světlá. Bez koma korektoru se kraj obrazu nezmění.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Carlos Shifty
Příspěvky: 12
Registrován: 07. 09. 2018, 00:46
Bydliště: Blatnička
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Jaké okuláry 4,6 mm? Plus mlhovinove filtry.

#641

Příspěvek od Carlos Shifty »

Zdravíčko přátelé.
Předem bych chtěl poděkovat za radu ohledně volby teleskopu. Zvolil jsem SW Newton 150/1200 Dobson a jsem velmi spokojen.
Chtěl bych dokoupit nějaké okuláry 4-6mm pro větší přiblížení planet a také nějaký ten mlhovinový filtr. Mohu poprosit o radu jakou značku zvolit? Raději se zeptám než abych koupil něco nepoužitelného. Jde mi hlavně o něco větší přiblížení a detailnější pozorování kupříkladu Marsu či Saturnu nebo blízkých galaxií. Prozatím jsem pozoroval M31, ale byl to spíš jen takový mlžný opar tudíž předpokládám, že patřičný filtr by to mohl malinko zlepšit.
Děkuji
Zdraví Carlos
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jaké okuláry 4,6 mm? Plus mlhovinove filtry.

#642

Příspěvek od Rekmarik »

Carlos Shifty píše:Zdravíčko přátelé.
Předem bych chtěl poděkovat za radu ohledně volby teleskopu. Zvolil jsem SW Newton 150/1200 Dobson a jsem velmi spokojen.
Chtěl bych dokoupit nějaké okuláry 4-6mm pro větší přiblížení planet a také nějaký ten mlhovinový filtr. Mohu poprosit o radu jakou značku zvolit?
Doporučuji Explore Scientific 4,7mm .. kvalita za rozumnou cenu. A kdyby jsi nebyl spokojený, tak ho od tebe koupím (s lehkou slevou :)
Doporučoval bych napozorovat nějaké další DSOčka než jen M31 a uvidíš .. filtry můžou počkat, až budeš mít představu a určitou vlastní zkušenost .. obávám se, že filtr zrovna na tu M31 tě žádný moc nezachrání .. pomůže tmavá obloha, dobře zadaptovaný zrak na tmu, vhodné zorné pole..
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Jaké okuláry 4,6 mm? Plus mlhovinove filtry.

#643

Příspěvek od majklus »

Mě se velmi osvědčily na planetách okuláry omegon LE. Asi bych šel po ohnisku 6mm (zvětšení 200x), víc je potřeba jen opravdu párkrát do roka.

Galaxie rozhodně mlhovinový filtr nezlepší, naopak světla ještě ubude. I ve 150mm je na M31 vidět spousta podrobností, chce to ale hlavně tmu, pak trpělivost - na první pohled toho moc nevyleze, je potřeba si objekt alespoň pár minut v okuláru prohlížet, cvičit boční pohled atd.

Mlhovinový filtr funguje převážně na emisní mlhoviny, tam znát je, potlačuje světlo pozadí a mlhovina zůstává celá. Vhodný je UHC, osvědčená kvalita např od Astronomiku. Opravdu bych se ale snažil nejdřív něco nakoukat beze všech filtrů, ať pak není zklamání...

Asi to patří spíše do vlákna k okulárům.

EDIT: Tak jsem druhý, stejná minuta... :-D Mě teda na planetách a velkých zvětšeních kreslí ty omegony lépe než širokáče od ES. ESka jsou skvělé okuláry, mám jich několik a na DSO nemám potřebu je měnit za jiné, ale na těch planetách se mi prostě líbí víc obraz v tom omegonu...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Carlos Shifty
Příspěvky: 12
Registrován: 07. 09. 2018, 00:46
Bydliště: Blatnička
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte vhodný okulár

#644

Příspěvek od Carlos Shifty »

Okej. Díky mic chlapi.
Ještě možná taková stupidní otázka :D Omegony jsem našel, ale ES???? Zřejmě je to zkratka nebo hledám špatně? :D Díky
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Poraďte vhodný okulár

#645

Příspěvek od wizard_Kysi »

ES = Explore scientific. Také používám na DSO ohniska 20 a 6,7 mm a velká spokojenost.
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Odpovědět