Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3136

Příspěvek od SIRIUS_758 »

PeterD :

Ano, ta ED80 by měla navrch jen při velkých zvětšeních ( velmi malá barevná vada a lepší kontrast ), ale u menších zvětšení pro DSO bude mít navrch větší průměr.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3137

Příspěvek od MMys »

Pokud se ale bavíme o DSO (a nejsme extrémní nadšenci co se snaží kdeco vykoukat prťavým dalekohledem) tak bych opravdu nešel pod 200mm. A tam už zbývá jen zrcadlo. A nebo nějaká katadioptrická soustava (SCT a Mak a podobně). Ale to už se asi nevleze do limitu. I když zase by to unesla AZ-EQ5 a ta je levnější.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PeterD
Příspěvky: 85
Registrován: 21. 06. 2016, 09:15

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3138

Příspěvek od PeterD »

MMys píše:Pokud se ale bavíme o DSO (a nejsme extrémní nadšenci co se snaží kdeco vykoukat prťavým dalekohledem) tak bych opravdu nešel pod 200mm. A tam už zbývá jen zrcadlo. A nebo nějaká katadioptrická soustava (SCT a Mak a podobně). Ale to už se asi nevleze do limitu. I když zase by to unesla AZ-EQ5 a ta je levnější.
S Mak/SCT je problem ten ze sa nerobia s kratkym ohniskom. Vsetko co som zatial pozeral je viac ako 1 meter.
Na newtone na EQ montazi mi prekaza velmi nepohodlna pozicia hladacika. Ak by som chcel newton tak rozhodne s 200mm a viac premerom a na Dobsonovej montazi. Tam by mi zasa chybal pohon.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3139

Příspěvek od Bill »

Pokud chceš pohon, tak pořád to může být dobson - s pohonem:

http://www.supra-dalekohledy.cz/dobsony/motorizovane/
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3140

Příspěvek od Shark »

pro PeterD :
Ahoj
vlastním Bressera 102s/600 primárně ho používám na přehlídku oblohy (krátké ohnisko + široký okulár, zvět 40x-70x = parádní podívání) kulovky a ot. hvězdokupy jsou jedna báseň, bar.vada zde není ta se projevuje při pozorování měsíce a planet při větším zvětšení (pro bressra uvažuji větší zvět. cca nad 70x) a při poz. pozenmích objektů. Sice se udává max. 200x, ale to je pouze teorie, z praxe je použitelné reálné zvět. do 80x-90x (max. lehce nad 100x ale to za vynikajícího seeingu).
Bressera provozuji na AZ TS GSO s krokovými motorky.
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 31#p369031
:arrow: Bresser, tento krátký není dobrý na pozorování Měsíce - nedovolí větší zvětšení...
Na planety a měsíc je lepší např nějaké SCT 8"ma Exos2 (EQ-5) .A s SCT už se podíváš i na DSO objekty :P
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
miky_lbc
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 03. 2018, 11:30

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3141

Příspěvek od miky_lbc »

MMys píše:No já nevím, k čemu zrovna ten refraktor. Když už chceš dát tyhle peníze, tak se určitě dá vybrat lépe. Pokud tím budeš chtít i fotit, vzal bych určitě robustnější montáž, ta je základ a neztratí se. A protože píšeš, že bys chtěl tu montáž i na panoramování krajiny teleobjektivem, tak musí jít překlopit do Alt-Az modu. To umí třeba tahle:

http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 18359.html

a dalekohled třeba tenhle:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -Tube.html

a k newtonu potřebuješ ještě komakorektor, třeba tento:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ement.html

Nezapomeň na to, že na planetách toho teď mnoho let nebude moc vidět, neboť jsou všechny nízko nad obzorem, a detaily hrozně kazí atmosféra. Takže nákup refraktoru o relativně malém průměru není úplně to pravé. 200mm zrcadlo ukáže na mlhovinách a galaxiích více, a navíc si i můžeš něco cvaknout foťákem. Třeba tě to chytne. Už na párminutové expozici toho je vidět výrazně víc než okem. Přitom krátká 200-ka newton je ještě relativně dobře transportovatelná. Možná lépe než ten refarktor. Ale zase má jiné nectnosti. Tohle je prostě spíš více o osobním vkusu. Ale Newton poskytuje za méně peněz větší průměr - a tím i světelný zisk, který je na deep-sky objekty zásadní. A Měsíc je výborný ve všem.
Děkuju za rady.... myslel jsem, že ta montáž bude dostatečná :-(.

Refraktor jsem volil, protože mi na něj tady přišlo doporučení (jen jsem vzal větší) a taky proto, že mi jde minimálně z 50% o pozemní pozorování. Přecejenom ten refraktor můžu dát na nějakou běžnou fotografickou velkou hlavu a klasický stativ (což oboje mám celkem kvalitní) a koukat během dne po horách.

Ta montáž, co posíláš je supr... ale s refraktorem už bych byl cenově fakt mimo. Musel bych volit zrcadlo, jaké např. doporučuješ... otázka je, zda bude použitelné a praktické ve dne :-(.

Nejhorší je, že čím více rad dostávám a čím více mám nastudováno, tím méně si jsem jistý, co bych měl nakonec objednat. Asi to rozhodnutí ještě odložim. Respektive, k narozeninám si objednám jen triedr Celestron SkyMaster 20x80. S tím, že si vyzkouším, jestli by nesaturoval mojí potřebu "denního pozorování" :-). Dost možná mi bude opravdu stačit. Pokud ano, budoucí nákup budu směřovat k nějakému zrcadlovému dalekohledu viz doporučení. Pokud ne, snad budu o trochu moudřejší. Každopádně myslim, že ten triedr se mi neztratí tak jako tak.

Myslíte, že to je rozumný přístup?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3142

Příspěvek od MilAN »

Triedr 20/80 skoro na pozorování není.Na pozemní pozorování jde ještě dát na stativ, ale na oblohu to není nejšťastnější způsob pozorování- Do ruky tak něco do zvětšení 10-12x maximálně ( pokud nechceš stabilizovaný triedr)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
miky_lbc
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 03. 2018, 11:30

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3143

Příspěvek od miky_lbc »

Myslel jsem ho hlavně na pozemní pozorování.... předpokládám, že ho zapřený o parapet/zábradlí udržim bez problému. Sliboval jsem si od něj, že by mi mohl pozemní pozorování vyřešit, abych ho pak nepožadoval po hlavním dalekohledu. Taky si myslím, že budu schopný vyřešit jeho upevnění na stativ tak, aby se mi s ním pohodlně pozorovalo i v noci.

Ještě bych mohl vzít menší 15x70 .... ale nevim, jestli by mi to něco řešilo. Teď mám staší 8x21 a 9x32.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3144

Příspěvek od MilAN »

A máš nějaký důvod , proč jít ve dne do většího zvětšení ? Průměr, ten uplatníš pouze za šera a v noci , přes den průměr 32 -42 mm je bohatě velký na rozsah zvětšení, s kterým i se vyrábí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3145

Příspěvek od Shark »

miky_lbc píše:Myslel jsem ho hlavně na pozemní pozorování.... předpokládám, že ho zapřený o parapet/zábradlí udržim bez problému.
Ahoj
:arrow: Mám triedr Bresser 20x80 (váha 2.5 Kg). Ani pokud bude zapřený jej neudržíš dobře v klidu, budeš muset ostřit a při chění (roztřepaný obraz) to jde velice těžko.
:arrow: Používám pro pozorování pevný stativ (Bresser 1700). Do ruky se NEHODÍ. Ale má velké zorné pole, na obhlídku krajiny je dobrý. Na noční oblohu, přehlídku je fajn, pokud si mohu sednout a nemusím hodně zaklánět hlavu (čím více směrem k zenitu potom zakrátko cítím nepříjemné pocity za krkrem... ;)
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
PeterD
Příspěvky: 85
Registrován: 21. 06. 2016, 09:15

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3146

Příspěvek od PeterD »

Shark píše:pro PeterD :
Ahoj
vlastním Bressera 102s/600 primárně ho používám na přehlídku oblohy (krátké ohnisko + široký okulár, zvět 40x-70x = parádní podívání) kulovky a ot. hvězdokupy jsou jedna báseň, bar.vada zde není ta se projevuje při pozorování měsíce a planet při větším zvětšení (pro bressra uvažuji větší zvět. cca nad 70x) a při poz. pozenmích objektů. Sice se udává max. 200x, ale to je pouze teorie, z praxe je použitelné reálné zvět. do 80x-90x (max. lehce nad 100x ale to za vynikajícího seeingu).
Bressera provozuji na AZ TS GSO s krokovými motorky.
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 31#p369031
:arrow: Bresser, tento krátký není dobrý na pozorování Měsíce - nedovolí větší zvětšení...
Na planety a měsíc je lepší např nějaké SCT 8"ma Exos2 (EQ-5) .A s SCT už se podíváš i na DSO objekty :P
Dakujem, toto mi rozhodovanie ulahcilo. Na planety/mesiac/DSO to nekupujem. Teda, kedze to bude moj jediny dalekohlad tak sa na mesiac/planety samozrejme pozriem. Viem ale ze nemozem ocakavat velke zlepsenie oproti ETX70. A uvazujem presne ako pises, casom dokupit SCT 8" a pouzivat na Exos2.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3147

Příspěvek od Cztwerec »

Řekl bych, že zlepšení s 102/600 Bresser určitě pocítíš. Tedy oproti ETX 70 určitě, je to novější "design" a 3 cm navíc také nejsou málo, docela jsem poslední dobu překvapen, co se pod značkou Bresser produkuje. Nedávno jsem ten achromát testoval a je opravdu povedený ikdyž je krátký. Je určitě lepší než SW 100/500 a dokonce méně barevný než delší achromáty menšího průměru...

A už rozhodně neplatí, že není vhodný pro pozorování Měsíce nebo planet, ikdyž nedovoluje větší zvětšení. Měsíc je hezký v každém přístroji a na obhlídku planet stačí také, důležité je vědět co od něj očekávat, samozřejmě je vhodný hlavně na širší pole a DSO, parádní je i na komety. Jednou jsem testoval i 150/750 achromát a překvapilo mě o kolik je lepší, než například 120/600 který je na opravdu malá zvětšení.

A na planety se určitě hodí i levnější newton 200/1200, který bude zároveň univerzálnější, uvažovanou montáž ovšem musíme s ohledem na rozměr naddimenzovat. Nevím jestli zrovna exos 2 bude dostatečná.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3148

Příspěvek od Shark »

Cztwerec píše: ... uvažovanou montáž ovšem musíme s ohledem na rozměr naddimenzovat. Nevím jestli zrovna exos 2 bude dostatečná.
Na SCTčko je v pohodě. Je to velice "krátký" teleskop, ale na použití Newtona bych voli taky něco lepšiho přeci jenom délka 1200mm je už docela dost ;)
:arrow: na Newton 200/1200 bych volil minimálně CG5 na 2"stativu
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3149

Příspěvek od Cztwerec »

Určitě, SCT C 8 jsem měl, vím co to je za plechovku :)

Ale taky je dražší než newton. Pak je otázka do čeho investovat, jestli do tužší montáže, nebo dražšího dalekohledu. To je na zvážení.

Pokud se jedná o fotografování delších expozic s troubou, tak i EQ 6 je na hraně.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
PeterD
Příspěvky: 85
Registrován: 21. 06. 2016, 09:15

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3150

Příspěvek od PeterD »

Cztwerec píše:A na planety se určitě hodí i levnější newton 200/1200, který bude zároveň univerzálnější, uvažovanou montáž ovšem musíme s ohledem na rozměr naddimenzovat. Nevím jestli zrovna exos 2 bude dostatečná.
Ak sa niekedy rozhodnem pre newton tak to bude dobson. Newton na eq montazi mi nevyhovuje kvoli dost nepohodlnej polohe okulara. V buducnosti (o 5-10 rokov?) uvazujem o SCT 8". Na ten by Exos 2 mohla byt ok.
Odpovědět