Měsíc

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#826

Příspěvek od Cztwerec »

Ano, tyhle snímky přímo s Platem jsem viděl už dávno, ale ten režim co ty popisuješ jsem nikdy nepoužil,doufam,ze se bavíme o tom samém? Ty kraterove jamky to krásné vytahlo...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Měsíc

#827

Příspěvek od Roman (Rick) »

Cztwerec: Príde mi to niečo na spôsob HDR = nejaký ten "tone mapping".
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2331
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#828

Příspěvek od proky »

Romane máš pravdu, ta funkce se jmenuje v Zoneru "mapování tonality". Nevím jak je to PS ale předpokládám že tam to bude dost podobné..
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Měsíc

#829

Příspěvek od Roman (Rick) »

proky: kedysi som na HDR používal Photomatix, ale na denné fotky (krajinky atp). Časom som od toho upustil a smeroval k prirodzenejšiemu spracovaniu. Tu to spracovanie ale sadne veľmi dobre a ešte, keď ho použiješ takto s mierou, dáva to skvelé výsledky = pekný kotrast, plasticita ;).
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#830

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj pridam sem taky report z pozorovani Mesice ze 27 a 28.2. první vecer byl u mne velmi dobry seeing, i druhy vecer byl slusny, brazda Rima Marius byla v mem Newtonu 150/1200 při zvetseni 171 dobře viditelna, v krateru Plato jsem videl 5 malych krateru po oba veceri, dále jsem pozoroval prevazne brazdy Rimae Gassendi, Rimae de Gasparis, Rimae PALMIERI, Rimae Aristarchus, dve brazdy u krateru Bouguer a jednu brazdu uvnitř krateru Vieta. První vecer byl dost mlhavy vzduch, druhy vecer byl mnohem lepsi z hlediska pruzrcanosti vzduchu, seeing uz byl o něco horsi, tak uz jsem pozoroval sirsi dvojhvezdy a dve promenne o kterých napisu v jinem vlakne.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#831

Příspěvek od Cztwerec »

Teď jsem se podíval na Měsíc. Nejdřív triedr 8x30, krásné viditelný popelavý svit a Plejády. Potom zvětšení 200x na dubletu 72/432, kde teprve vynikl velmi dobrý seeing. Pokud máte čas podívejte se, já okouknul ještě otevrenky v Bližencích a Vozkovi, zkontroloval M51 a zase balil.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Měsíc

#832

Příspěvek od majklus »

Já měl takový tušení, že se zase seeing podaří, ale nedokázal jsem to energeticky. Usnul jsem už před desátou na gauči úplně hotovej. Závidím, snad se nějaká noc podaří přes víkend. Kdybych takovýho mrňouse měl doma, snad bych to býval na půlhoďku dokázal, půlmetrák železa se mi ale na zahradu tahtat z garáže nechtělo...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#833

Příspěvek od Cztwerec »

Jo, je to tak, jsem rád, že jsem našel využití i mimo focení s tím ED. Taky je skvělé, že je natolik kvalitní abych si mohl při dobrých podmínkách užívat až 3D.

A teď jsem nemocnej, nic většího bych ani neutáhnul :P
Lectorem iustus...
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Měsíc

#834

Příspěvek od Chemik1 »

Protože mám absťák, včera večer jsem už nevydržel, odplachtoval na terase C14, navlékl termoprádélko a dost dlouho čučel na Měsíc. No a zadařilo se. Seeing musel být slušný. Podařilo se mi přesvědčit sám sebe, že jsem viděl část rýhy ve Vallis Alpes - byla světlejší oproti okolnímu terénu a uprostřed údolí. Zvětšení 301 x. Zkoušel jsem ještě víc, ale víc detailů nevypadlo, jen to údolí Vallis Alpes zhnědlo (?!). Přitom to ani na 489 x moc neplavalo. No a při 301 x byly už vidět i řetízky kráterů v Rima Hyginus. Tam nebylo třeba se přesvědčovat. To zátiší s krátery Cassini, Aristillus, Autolycus, Vallis Alpes a Mons Piton je prostě kouzelné. Kolem 23.30 už byla na rosnici jinovatka a kolem Měsíce haló, tak jsem to zabalil. Vydařený večer.
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#835

Příspěvek od Cztwerec »

Koukám, že jsme od sebe pár kilometrů :) Pohled s C14 musel být určitě úchvatný... u mě v Břežanech to bylo opravdu výjimečné, nicméně pozoroval jsem miniaturním dalekohledem. O všem jsem psal už v jiném vlákně. Jinak doporučuji pro srovnání vizuálního pozorování mrknout na fotky Měsíce v příslušných vláknech. ;)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Měsíc

#836

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak u mne byl po celou dobu seeing 8-9/10, ale přes opar a ledové krystalky, protože barevné halo bylo taky celou dobu už od setmění. Ubralo to na kontrastu a pro mé jednoduché fotografování singleshotů už docela chybělo světlo, tak ty fotografie za silnějšími okuláry by jinak byly lepší. Ale přednostní bylo to úžasné pokoukání přes binohlavu. Vychutnával jsem si to přes dvě hodiny a bylo úžasné po cca půlhodinách pozorovat, jak rýha ve Vallis Alpes postupně vychází ze stínu ( vidět byl jen kousek, cca ve čtvrtině u západního konce ). Optimální kombinací pro pozorování s Maksutov - Cassegrainem OMC 200 bylo použití binohlavy se špičkovými DeLite 15 mm ( zvětšení 267x ) - dokonalý obraz s vysokou ostrostí. S větším zvětšením už moc dalších detailů nepřibývalo, jako hranici jsem včera vypozoroval zvětšení cca 360x za DeLite 11 mm. Takovéto zvětšení pořád ještě ukazuje poměrně velký kus měsíční krajiny ( viz. první dokumentační snímek za výše uvedeným okulárem ) a proto při nadprůměrném seeingu rád používám ještě větší - v binohlavě to pak má zase jiné kouzlo - ten pocit, že letíte v kosmické lodi - zde už není prvotní zachycení detailů, ale ten uvedený pocit a zvláštní perspektiva třeba i při pozorování povrchu až ke kraji limbu. Všimněte si, jak jsou působivé snímky těchto partií - vypadají přesně, jako z paluby kosmické lodi ( viz. v současné době povedené snímky od "hokle" v patřičném vlákně ). Včerejší seeing po celou dobu dovoloval zvětšení > 600x a tak jsem vzpomněl i na pana Al Naglera a jeho filosofii, se kterou vyvíjel první generace Naglerů, aby pohled skrze ně evokoval pozorování měsíčního povrchu z okna kosmické lodi. Povedlo se , protože pohled přes Naglery v binohlavě je při velkém zvětšení opravdu velmi působivý - kdo nevyzkoušel, tak nemůže vědět.. :-). Toto se těžko dokumentuje, tak pro přiblížení včerejších podmínek a jak vypadá v reálu zorné pole v okuláru Tele Vue DeLite 7 mm ( ve 4m ohnisku OMC 200 to dává už úctyhodných 570x, přes binohlavu díky vysunutí ohniska už dost přes 600x ), přikládám druhý dokumentační snímek pořízený smartphonem Blacberry Priv.

MĚSÍC 24.3.2018-OMC200+PRIV.JPG
MĚSÍC 24.3.2018-OMC200+PRIV.JPG (101.84 KiB) Zobrazeno 2776 x
MĚSÍC 24.3.2018-OMC200+PRIV-2.JPG
MĚSÍC 24.3.2018-OMC200+PRIV-2.JPG (151.39 KiB) Zobrazeno 2776 x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Měsíc

#837

Příspěvek od Artaban »

SIRIUS_758: Pěkné a hezky popsané. Skoro to vidím ;) Bino je supr, to člověk pak nelituje, (párkrát za rok :D ) že to holt něco stojí včetně okulárů atd. samozřejmě.
Dnes bude taky jasno a snad se i seeing podaří.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Měsíc

#838

Příspěvek od Chemik1 »

SIRIUS_758 : Koukám, na tom druhém snímku při zvětšení 571x je to údolí nahnědlé. To samé jsem pozoroval vizuálně při velkém zvětšení. Při menším zvětšení to patrné nebylo. Je pro to nějaké vysvětlení ?
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Měsíc

#839

Příspěvek od LaH »

Musel jsem popis trochu odložit, abych nepsal nadšené nesmysly.
Pozoroval jsem Dřevákem z M. Kyšic.
24.2 dobré, ale ne zázrak - ten ještě čekal.
25.2 jsem si to místo odjezdu domů trochu vynutil, obloha vypadal nadějně na výjimečný seeing. Hodina a půl temperace (problém, na zahradě se prudce ochlazovalo), pečlivá kolimace a v půl osmé jsem konečně!!! začal vidět brázdu ve Vallis Alpes. Jsem skeptik a tak jsem čekal na více opakování a byla čím dál více a déle vidět, hlavně v nejširším místě. Seeing se stále zlepšoval a nakonec jsem několikrát tak na jednu vteřinu mohl brázdu pozorovat, spíše ale zahlédnout, téměř celou naráz. A to krásně čistě.
Nejlepší ale byl jeden jediný moment, kdy jsem nejen viděl rýhu skoro celou, ale uviděl jsem ji nádherně prostorově vinout se hluboko v plochém údolí mezi okolními, náhle také tak nějak prostorovými, stěnami údolí . Neumím to popsat, Vallis Alpes nedává obvykle zrovna moc vjem prostoru či hloubky, ale ten moment byl naprosto úžasný. Jako by mne něco na moment pustilo někam dál. Ale už se to neopakovalo. :(
Měl jsem asi vytáhnou místo Dřeváka rovnou Vobludu, Dřevák byl ale už složený a připravený. Je pozdě...
Pro pořádek - pozoroval jsem takto - N12'', f=1524, Paracorr II, TeleVue Barlow 2x, Ethos 13. Takže jsem ani nešel do svých obvyklých velkých zvětšení.
A ten Ethos, když se trochu natlačí oko na sklo, nedává jen pocit okna kosmické lodi nad Měsícem. Bez okrajů zorného pole se jeden přímo stává součástí vesmíru. Což ale je i tak. :lol:
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#840

Příspěvek od Cztwerec »

Pěkný report a určitě fantastické pozorování. Akorát proč tam dáváš tolik skla? Pokud jsem to složení správně pochopil. Hlavně tedy Paracorr a na to potom barlow? Přijde mi to stejně zvláštní jako fotit zatmění Měsíce s refraktorem, kde mi jde pouze o ten disk a použít přitom rovnač...
Lectorem iustus...
Odpovědět