Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zážitky z pozorování

#286

Příspěvek od MilAN »

Zkus to zítra na 75 Tau
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Re: Zážitky z pozorování

#287

Příspěvek od Mash »

Tu konjunkci hvězdy 5 Tauri s Měsícem jsem zrovna pozoroval včera na Štefánikově hvězdárně v Praze.
Foceno mobilem přes dalekohled v 21:15 SEČ
Obrázek
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Zážitky z pozorování

#288

Příspěvek od zbignieww »

Tau 75 byla zakryta Mesicem tak mezi 21:28 a 21:29 - pokud jsem to nepopletl :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#289

Příspěvek od Konihlav »

vcerejsi vylet za astrofocenim:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5B5206E2
jo, astrofoceni prinasi ruzna uskali a radosti (cisteni auta po navratu z jednonocnich vyletu), vraceni detske autosedacky, ruznych dalsich kramu denni potreby... to, ze clovek prijede po 12-15ti hodinach mrtvej domu je vec druha :D
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Zážitky z pozorování

#290

Příspěvek od Dansemacabre »

Takovej ten mix frustrace, zoufalství a nenávisti, když ráno jdete sklízet sestavu a kontrolovat fotky po celonočním snímání a zjistíte, že přesně pět minut po odchodu na kutě spustil Windows aktualizaci a restartoval počítač :oops:
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#291

Příspěvek od biker.fm »

Win10 ? Ve Win7 jsem preventivne aktualizace zakazal (taky se mi sam restartoval i kdyz nastesti ne pri foceni). Ted zkousim kompletne prejit na Linux (INDI), jeste jsem se nesetkal s pripadem aby Linux si sam rozhodoval co a jak narozdil od Widli. Je to k na... a klasicka situace. Vse funguje jak ma pokud jsi u toho, jen co se na chvili vzdalis (je jedno kdy a kam), tak se to po(kazi).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#292

Příspěvek od ok1in »

Je hezčí zážitek, než rozzářené oči děcek, co se právě koukli na (pohříchu malé, ale přece jen) skvrny na Slunci? Tak trochu jsme naše hobby (nejen astro) předvedli na Dnu dětí u nás ve vsi... :lol:

Kuk na Slunce
Obrázek

Honíme "Lišku"
Obrázek
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Zážitky z pozorování

#293

Příspěvek od Howking »

Dneska super zážitek z pozorování.
Blíží se mraky a stále váhám, jestli vyrazit, nebo ne. Nakonec se odhodlám a jedu z Ostravy do tmy. Chci zkusit 21*P Giacobini-Zimmer. Má si ce 10.1m, ale co když trochu povyroste. Tak dojedu na pole. Vytáhnu montáž, rozestavím. Začnu ustavovat na polárku, ale už je docela tma a tak musím připojit baterku, abych si v polárním hledáčku rozsvítil kříž. Baterku!!!!!!!!! :-(
... no a už jsem doma a už to nemá cenu vyrážet znova. Než tam dojedu. Bude zataženo. :-(
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#294

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem takhle několikrát jako pablb nechal taky jednu ze základních věcí doma - ovladač na montáž a notebook. Rázem se z fotografické seance stala pozorovací na AZ režimu AZEQ6. Pokud jsem nezapoměl ještě okuláry, to jsme tam tak spolu s tim rozloženým dalekohledem stali a nakonec z toho všeho nebylo už vůbec nic :mrgreen:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Zážitky z pozorování

#295

Příspěvek od Bill »

Howking píše:Baterku....
No jo no. Pokud bych býval dorazil, tak se to dalo vyřešit. Mám distribuovány systém napájení (asi 3 různé baterky) a jako poslední záchranu startovací kabely :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Zážitky z pozorování

#296

Příspěvek od Lvíčátko »

K tomu zapomínaní, už na třetí pozorování s teleskopem jsem si zapomněl zenitové zrcadlo (dá se i bez něj), ale to jsem v té chvíli nevěděl. Naštěstí jsem byl asi 8 km od domova, tak jsme se pro něj vrátili. Pozorování se nakonec celkem vydařilo. Takovou chybu hned ze začátku :D
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Lubos
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 11. 2017, 15:33

Re: Zážitky z pozorování

#297

Příspěvek od Lubos »

Dnes pri pozorovaní som počul šuchnutie za mojim chrbtom. Otočil som sa a ani nie dva metre odomňa bola líška. Moja prítomnosť ju dosť zaskočila.

Ako riešite stret so zverou vy? Raz som počul v mojom okolí diviaky, radšej som sa zbalil a šiel preč.
SW DOB 250/1200 Flex
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#298

Příspěvek od biker.fm »

Treba ted mam potichu pustene radio v mobilu, pomaha to. Jednou se mi stalo, ze kousek ode mne probehlo nejake velke zvire. Nevim ale co to bylo, zvuk jako kdyz bezi kun. Ted jsem v Beskydech a par metru ode mne cosi bylo mezi stromy, bylo slyset jak praskaji vetve na zemi. Co bych ale mel delat kdyby prisel zvedavy vlk, to nevim.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Zážitky z pozorování

#299

Příspěvek od FrantaB »

Na zvěř, pokud je v pořádku, stačí zatleskat. Pokud v pořádku není (nemoc), nebo je zvědavost/vlezlost nemírná (hlavně u prasat orajících louku), hlasité "zmiz" podpořené v závažných případech pár kameny funguje docela dobře. Tedy na divokou zvěř, v Rakousku na louce kde se uprostřed noci objeví krávy z druhé strany kopce nezbyde než troubit ústup, nebo urychleně zimprovizovat něco, co se tváří jako elektrický ohradník. Protože jsou potvory milé, přítulné a zvědavé a bývá jich tolik, že odvést vedoucí kus o něco dál a plácnout ho dlaní přes čumák když se přiblíží nefunguje.
Popravdě, nic víc jsem zatím nikdy nepotřeboval a s divokou zvěří si moc nedovedu představit, že bych potřeboval.

biker.fm:
Co bys dělal s vlkem-seřval bys ho jako psa :lol: Popravdě, mnohem větší problém bývá právě s toulavými psy. Člověka znají, mají ho na salámu a vědí co můžou čekat. Tím začíná problém, který může být řešitelný až palnou.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Zážitky z pozorování

#300

Příspěvek od zuzi »

Na toulavé psy, pokud nechcete chodit s palnou zbraní je vhodný pepřový sprej, ale je to pak se odebrat na jine místo. Funguje to i v Rumunsku, kde jsou o velký kus psi horší.
Odpovědět