Slunce

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1321

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ako píše MMys, tiež si tak Slnko pamätám cez chrómový filter, resp. je to farba "zapadajúceho Slnka" :).

MilAN: viem, že preferuješ B&W verzie snímkov aj to prečo (a ja s tým súhlasím). A už si viackrát stihol vyjadriť svoj nesúhlas s mojimi farebnými verziami snímkov. Ja tvoj názor akceptujem, ale ak nemáš v pláne napovedať, čo presne je na tom zle, či dokonca poradiť, ako by sa dali tie snímky kolorovať lepšie, nemám záujem o tvoje ďalšie komentáre.

Napíšem to ešte raz a naposledy (hlavne pre teba MilANa ;)) - farebné obrázky mi proste prídu prirodzenejšie a tak aj bude vypadať drvivá väčšina mojich príspevkov. Tu sa s tou kolorizácioiu ešte hrám (mne sa kupodivu páči aj predošlá "citrónová" verzia :lol:) a tak by som bol rád za každú konštruktívnu kritiku - tak ako to spravil MaG.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Slunce

#1322

Příspěvek od MilAN »

Roman (Rick) píše: ale ak nemáš v pláne napovedať, čo presne je na tom zle, či dokonca poradiť, ako by sa dali tie snímky kolorovať lepšie, nemám záujem o tvoje ďalšie komentáre.

Napíšem to ešte raz a naposledy (hlavne pre teba MilANa ;)) - farebné obrázky mi proste prídu prirodzenejšie ..............a tak by som bol rád za každú konštruktívnu kritiku - tak ako to spravil MaG.
Já také akceptuji, že to chceš mít barevné, i když netuším, proč jsou barvy přirozenější, když jediná přirozené barva je zde bílá .)
Takže opravdu nemohu tušit, jak to chceš kolorovat lepší. Protože tu jsou lidé, kteří dělají Slunce fialové ( asi proto, že ta barva tak přirozeně leze z foťáku), zrovna tak ti, co ho mají "přirozeně" zelené. Jen tedy netuším proč je rada- udělej to oranžovější - konstruktivní kritika, na rozdíl od toho - neděj to tak jedovatěžluté - což tě vytáčí.
Mě se tvoje detailní snímky jak fotosféry tak chromosféry a protuberancí líbí, což jsem ti už vícekrát psal, a na rozdíl od fotosféry tam ta barva má svoje skutečné opodstatnění. Ale pokud tě dráždí můj avatar za tvými snímky, tak tam opravdu nemusí být.Opravdu nedovedu poradit, jak kolorovat bílou, aby byla přirozenější :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1323

Příspěvek od MaG »

To není pravda, kolorovat bílou lze různě, agresivní žlutá nebo zelená se podle mě nehodí a chceme-li to vidět trochu příjemně a přitom ne černobíle, potom tahle oranžovější verze je moc pěkná. Pro radost je to určitě fajn a mě se to taky líbí víc než bílé.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2339
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1324

Příspěvek od proky »

Nerad bych přiléval olej do ohně, ale na základě předchozí komunikace jsem si udělal vlastní průzkum. Použil jsem k tomu přiložený snímek u kterého jsem polovinu obarvil do žluta. Všem osloveným (18) se více líbila žlutá verze. Zajímavý je důvod preference. Prý je v té žluté části snímku více detailů. Možná jde o nějaký optický klam. Faktem je žlutá verze je evidentně přitažlivější, byť není barevně korektní.

Jinak Romane moc pěkné snímky..

Větší rozlišení na proklik
Obrázek
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1325

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ďakujem, tie tvoje sú tiež skvelé ;). Podľa mňa je to z dôvodu, že keďže ľudské oko vidí farebne (na čo sme naučení od narodenia), tak i farebný snímok (hoci len kolorovaný) je pre nás vždy prirodzenejší (a zdanlivo detailnejší), než čiernobiely, hoci to nemusí dávať nejaký zmysel.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1326

Příspěvek od Cztwerec »

Tak já bych například volil tu černobílou, je to určitě jednodušší a jasná informace. A fialové slunce jsem sem dával já, jelikož to je informace pocházející z CaK filtru Baader kterou jsem neupravoval, pokud jsem koloroval tak do odstínu co mě dá bez úprav RRGB matice barevné kamery :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2010
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1327

Příspěvek od Beda »

Roman (Rick) wrote:
..." Podľa mňa je to z dôvodu, že keďže ľudské oko vidí farebne (na čo sme naučení od narodenia), tak i farebný snímok (hoci len kolorovaný) je pre nás vždy prirodzenejší (a zdanlivo detailnejší), než čiernobiely, hoci to nemusí dávať nejaký zmysel..."
Je to tak, ostatně to dokazuje snímek oranžové a č/b fotosféry ! A ještě markantnější zisk kontrastu by byl viditelný při srovnání zelené a č/b. V tomto případě naši fyziologickou dispozici umocňuje ještě fakt, že sluneční fotosféra má největší kontrast právě v zelené části spektra. To jsme ale už věděli v šedesátých při snímkování fotosféry na Teneriffe, takže pro č/b Kodak Technical Pan 2415 film, (který má i výbornou citlivost v H-alfa), byl standardně používán zelený interf. filtr.
No a pan Baader se to nějak dozvěděl a dobře to zúročil :D . A od té doby tu máme občas barevnou (zelenou) fotosféru a barevné v.s. č/b diskuze ;)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1328

Příspěvek od Roman (Rick) »

Cztwerec: áno, niekedy dokonca aj ja dám prednosť čiernobielemu snímku oproti farebnému. Hlavne pri fotení krajinky (najmä v IR), kde viac vynikne "hľlbka", prípadne pri street fotografii, kde potom viac vynikna "atmosféra", či "nálada" snímku (LKamarad by to vedel vysvetliť oveľa fundovanejšie :)). Platí to aj pri astronomických snímkoch = napr. pri snímkoch v H alfe som tiež ponechával B&W verziu, aj preto, lebo tam vždy bolo podstatne viac detailov oproti nejakej HaRGB, či dokonca aj HST/HSO verzii.

Čiernobiela má aj pre mňa poväčšinou niečo do seba, ale už sa s tým prosím zmierte, že je to môj snímok a môžem si ho upraviť, ako sa mne páči, nehľadiac na to, či sa vám viac páči (alebo dáva viac zmysel) čiernobiela verzia, alebo nie. V zahraničí nemajú problém s kolorovanými snímkami a nemyslím si, že ani tu by okolo toho malo byť toľko diskusie (veď aj H alfu Slnka taktiež kolorujem do falošných farieb a tam je to v poriadku). Tak prosím rešpektujte moju voľbu. Veď ja občas aj tú čiernobielu verziu pošlem ;).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1329

Příspěvek od Cztwerec »

Debata měla určitě své opodstatnění a přínos. A jsem rád, že se to také probralo. Ať si sem pro mě za mě dává každý jakou barvu uzná za vhodnou, ale bylo by možná dobré aby se tu už neobjevovali snímky v Halpha, když už mají své vlákno, to považuji za problém, ikdyž jsem vlákno nazval Slunce, nelíbilo se mi tehdá, že se snímky v bílém světle objevovali v pozorování... konečně AF tvoříme i my, čtenáři :)
Lectorem iustus...
Jastrab
Příspěvky: 95
Registrován: 02. 04. 2017, 17:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1330

Příspěvek od Jastrab »

Po niekoľkých mesiacoch krajiniek a škaredého počasia pridávam na fóre nejakú fotku :D Na fotke je skupina slnečných škvŕn AR2699, fotené 11.2.2018 s C9.25 a ASI224MC. Spracované v AS!3, ImPPG a PS CC.

Obrázek
Celestron C9.25 XLT, HEQ-5 Pro GoTo, ASI224MC, Canon 6D nemod., Triopo ME-3228X8C + Genesis Base BH-40 Green

Planetárna, krajinkárska a solárna astrofotografia
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1331

Příspěvek od Cztwerec »

Zkoušel jsem ten region 2699, respektive tu spodní část disku, teď (11:00 SEČ) fotografovat alespoň dokumentačně, za chvíli musím do práce, takže se vyjasňuje :D

Obrázek

Achromát Omegon 90/500, ASI 224 MC, stativ, cca. 1000 snímků.

Mohu říct, že vizuálně to bylo hezké spíš při zvětšení 85x, kdy byla vidět při klidných okamžicích výraznější granulace a rozdílné jasy ve skvrnách...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1332

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak som sa konečne dopracoval k fotografickej verzii slnenčného filtra pre môjho newtona. Dnes aspoň first light za mizerných podmienok a nárazového vetra, ale potenciál tam je :). Použil som, čo mám = O III filter (do Continuum filtra investovať neplánujem). Viac info na klik:

Obrázek
Naposledy upravil(a) Roman (Rick) dne 11. 03. 2018, 12:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Slunce

#1333

Příspěvek od MilAN »

Zkus to popsat trochu více.
Máš tam nějaký Barlow. Máš tam fóliový filtr ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1334

Příspěvek od Roman (Rick) »

Zrejme ano ;). Doplnil som info.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Slunce

#1335

Příspěvek od Cztwerec »

To je dobrý nápad. Zkusím udělat to srovnání OIII, G, Continuum, doublestack Continuum. Jsem zvědavý co vyjde nejlépe na focení.

Jinak bych řekl, že to máš dost převzorkované na ten pixel kamery a už je to znát. Sice tu už několikrát prošla domněnka, že tohle co jsi udělal je v pořádku a nemá se cenu tím samplingem zabývat, protože je u Slunce dost světla a možností snímání. Já osobně bych volil tak max. f/20 a to ještě při velmi dobrých podmínkách. Zvětšit si to můžeš pak kdykoliv. Máš tam i nějakou nepěknou mřížku, ale pokud je to z tolika (málo) snímků a třeba více doostřené, hlavně pak i zmenšené a násobné tak se není co divit.

Dokázal si vlastně vyfotit i náznakem detaily v granulích, což je fakt pěkné...
Lectorem iustus...
Odpovědět