Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Prosím poraďte

#826

Příspěvek od Jirka V. »

Zdravím,z čeho myslíte že to je?Z čipu nebo objektivu?Koupil jsem čistící sadu a moc to nepomohlo.V pondělí zkusím nechat vyčistit objektiv,přeci jen je to starší Sonnar 135/3.5,který nebyl servisován,ale má uvnitř jen pár smítek a skla jsou čistá.
Přílohy
Screenshot_2018-03-04-01-12-19.png
Screenshot_2018-03-04-01-12-19.png (669.89 KiB) Zobrazeno 2886 x
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#827

Příspěvek od Bill »

Tak malé smetí by mělo být na čipu - ale tam ho přece musíš vidět? Nasaď libovolný objektiv, dej vysokou clonu, vyfoť nezaostřenou jednolitou plochu - zeď, oblohu a uvidíš všechno smetí. Pak to jednoduše na čipu najdeš - jenom nezapomeň, že je to vzhůru nohama...

Ale ten tvůj obrázek vypadá divně - raději to zkus nejdříve s denní fotkou.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#828

Příspěvek od MilAN »

Určitě to není objektivem a tam je naprosto zbytečné ho nechat nějak čistit kvůli nějakým smítkům. Na objektivu není co servisovat, pokud jde ostření a clona tak se v tom radši nehrabat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Prosím poraďte

#829

Příspěvek od Jirka V. »

nejde mi o smeti,ale o ty "letokruhy",jestli je tedy na obrazku vidite...
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#830

Příspěvek od Bill »

Letokruhy vidíme - ale to vzniklo pravděpodobně posterizací a možná až při zpracování. To by jsi musel vystavit originální data. Ono i tak je asi důležité kde mají ty "letokruhy" střed - a to je ten tmavý flek. Podle mne když nebude flek, neboudou ani letokruhy :-)

Je takových míst na snímku více?
M:736 750 113
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Prosím poraďte

#831

Příspěvek od Jirka V. »

ahaa...uz jsem si o tom neco nasel,dik.

jinak ty letokruhy vznikaji skoro od stredu snimku.Tmavsi body jsko je ten ve stredu,tam jsou asi dva tri,ale slabsi a od nich se kruhy netvori.
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#832

Příspěvek od Bill »

Jirka V. píše:ahaa...uz jsem si o tom neco nasel,dik.

jinak ty letokruhy vznikaji skoro od stredu snimku.Tmavsi body jsko je ten ve stredu,tam jsou asi dva tri,ale slabsi a od nich se kruhy netvori.
Pokud je to od středu, tak by to mohla být jen posterizovaná vinětace. Pokud máš více snímků, tak to zkus zpracovat a třeba to zmizí samo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#833

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

mám 200 snímkov v CR2 (raw z 450d).
Chcel by som ich všetky zmenšiť za účelom zlepšenia SNR a zároveň rozložiť na RGB a prípadne aj L. Ako to urobiť?
Otázok však mám viac a spolu viac alebo menej súvisia.

- Pri zmenšení na 1/2 by som chcel (myslím si, že je to vhodné, ale neviem, opravte ma, ak sa mýlim), aby sa nerobil debayering, ktorý počíta "chýbajúce" pixle zo susedných. Načo to počítať, keď sa budú zasa počítať pri resamplingu na polovičné rozlíšenie.... Niečo ako "superpixel" v DSS.
Dá sa to v Pixi?

- Ak chcem zvýšiť SNR znížením rozlíšenia obrazu, tak na akú veľkosť to mám znižovať? Mám to dať na 1/4 pôvodného CR2 fajlu? T.j. skutočné pixle (1/2 rozlíšenia) ešte dať na 1/2 - aby každý pixel vznikol presne z 2 iných pixelov? Alebo to dať na nejaký iný pomer zmenšenia, aby nový pixel vznikol práve z viac pixlov? A aký nástroj na toto by bol v Pixinsight - aby som efektívne resizol 200 fajlov? Aký algoritmus - priemer/bilinear/...?

- Ak by som to chcel zmenšiť nie až na 0,25 originálu DSLR RAW, aká hodnota je ešte rozumná, aby sa ešte stále významne zlepšil SNR? Mierka 0,5 nezlepšuje SNR, 0,25 to zlepšuje na istú mieru, ale nie je to lineárne. Čiže 0,3? 0,35? 0,40? Je tam niekde zlatá stredná cesta - t.j. významne zlepšené SNR a súčasne nie radikálne zmenšenie rozlíšenia obrazu?

- Ako tie fajly rozložím na jednotlivé kanály v Pixi?

- Ako z tých fajlov vyrobím mono verziu v Pixi?

- Ako to zmenšiť a súčasne rozložiť na kanály v Pixi? Nejaká optimálna cesta tak, aby boli jednotlivé snímky v čo najlepšej kvalite? (Nejako nedôverujem viacnásobnému prepočítavaniu hodnoty pixla - mám za to, že viacnásobným počítaním sa tam zanáša stále väčšia a väčšia chyba spôsobená nepresnosťou výpočtu. Alebo sa toho nemusím báť a výpočet je v pohode?)

Ďakujem Vám za ochotu. Niečo som našiel v Pixi, ale ako tie nástroje zmysluplne skombinovať - to je otázka.

miro.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Prosím poraďte

#834

Příspěvek od FunTomas »

Na rozloženie použi proces Split CFA. Získaš zoznam R, G, G, B obrázkov.

Na jednotlivé kanály použi proces IntegerResample alebo Resample, kde máš viacero nastavení. Aplikácia procesu na X obrázkov sa robí tak, že obrázky sa vložia do Image Container. Popisované to bolo v sekcii PixInsight v jednom z posledných príspevkov.

Resample umožní zmeniť veľkosť aj neceločíselne. T.j. môžeš to nastaviť podľa svojich predstáv, nebudeš odkázaný len na bin 2x2, 3x3, 4x4, ...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#835

Příspěvek od mirkovacik »

Ďakujem veľmi pekne. :)

Ale hneď mám ďalšie otázky...

Po integrácii mi vypadli z toho štvorcové hviezdy a tie jasnejšie s tmavým krúžkom okolo.

Čo som chcel urobiť: mono snímok integráciou všetkých snímkov dokopy a to i jednotlivých kanálov dokopy. Možno je to blbosť, je to možné, ale aj tak nie úplne rozumiem tomu, čo som dostal a prečo.

Postup:
1. všetky cr2 fajly som splitol na jednotlivé kanály CFA0, 1, 2, 3.
2. Takto splitnuté snímky som resamploval na 1/2 veľkosť (integer resample).
3. Zregistroval som to na referenčný snímok.
4. Zintegroval som to.

Referenčný snímok som vyrobil takto:
1. xisf fajl (ktorý vznikol ako mozaika z 2 cr2 fajlov) som previedol na grayscale.
2. cez Integer resample zmenšil 4x.
Výsledné rozlíšenie je zhodné s tými snímkami z vyššie uvedeného postupu.
(Toto so urobil preto tak, lebo som už mal referencný zložený z 2-och pôvodných framov do mozaiky, tak som to ako hotové iba zmenšil na patričné rozlíšenie.)

Výsledky a medzivýsledky sú v prílohách - 3x zväčšené.
Mne príde divné, že ten tmavý krúžok okolo hviezdy vzniká už na registrovanom frame.
Přílohy
Výsledok po integrácii, 3x zväčšené
Výsledok po integrácii, 3x zväčšené
Integration.jpg (22.87 KiB) Zobrazeno 2592 x
Zregistrovaný frame, kanál CFA0, 3x zväčšené
Zregistrovaný frame, kanál CFA0, 3x zväčšené
RegisteredCFA0.jpg (37.05 KiB) Zobrazeno 2592 x
Zregistrovaný frame, kanál CFA2, 3x zväčšené
Zregistrovaný frame, kanál CFA2, 3x zväčšené
RegisteredCFA2.jpg (47.86 KiB) Zobrazeno 2592 x
Referenčný snímok, 3x zväčšené
Referenčný snímok, 3x zväčšené
Reference.jpg (31.34 KiB) Zobrazeno 2592 x
jeden frame po splite CFA a resiznutí na 1/2, , 3x zväčšené
jeden frame po splite CFA a resiznutí na 1/2, , 3x zväčšené
HalfsizeCFA2.jpg (48.28 KiB) Zobrazeno 2592 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#836

Příspěvek od MMys »

Pokud jsi to dělal v PixInsight tak vypnout u registrace (a i debayeringu, pokud se dělá) bikubickou interpolaci, nastavit místo ní bilineární.

U ostrých hvězd bikubická interpolace tohle způsobuje. Pokud je to delším ohniskem a jsou víc rozostřené, tak už se to většinou neděje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#837

Příspěvek od mirkovacik »

Ďakujem, funguje. Debayering som nerobil, raw som rozložil cet Split CFA na jednotlivé kanály.

Registrácia mala algoritmus "schovaný" pod hodnotou "Automatic". Nastavil som to na bilinear a hneď to prestalo robiť takéto habaďúry.

PS: Je to ohnisko 400mm na EOS 450d, 4x zmenšené, preto tie hvizdy boli na pár pixlov. Ešte som takéto zmenšenie nerobil, tak som na to narazil prvý krát.

Ešte raz ďakujem.

m.
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

NGC4214

#838

Příspěvek od amil »

Zdravím, poradí mi někdo,zda má význam přidat další data k této galaxii,abych nepromarnil další jasno? Je to jen 23x4min 800ISO.Obtížně se ji dostal do středu a při převrácení N v noci mi to dalších 10 fotek sowtver nevzal.Podle HST tam všechny ojekty sjou ale jako body.Díky za radu.http://www.fotovesmirmilosevic.estranky ... photo_1063
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#839

Příspěvek od Karell »

Podle mě fotit podobné objekty s ohniskem 800mm nemá moc valný smysl. Navíc s tak velkým chipem.
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#840

Příspěvek od amil »

Díky za radu.Jen jsem měl nápad tyhle mrnata vyzkoušet a fakt s tím raději skončím.Ještě se zeptám třeba s Canonem 18Mpx by to bylo lepší a ostřejší?Děkuji.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Odpovědět