Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#436

Příspěvek od Bill »

Za zkoušku nic nedáš. Když dáš 68 mm/V2 = 48 mm tak budeš mít F4

Můžeš zkusit jenom normální clonu, jenom přední clonku a obě najednou...

Já mám v (jiném) objektivu dvě kruhové clonky - jednu v místě clony a jednu před objektivem. Ale netestoval jsem to. Podle majitele stejného objektivu ta přední trošku zlepšuje tvar hvězd - takže by to mohlo s trochou štěstí fungovat...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#437

Příspěvek od MilAN »

Bill píše:Za zkoušku nic nedáš. Když dáš 68 mm/V2 = 48 mm tak budeš mít F4
No, jenže přesně takhle to vůbec nefunguje.Uprostřed se světelný poměr nezmění, v kraji naopak vinětuje. Analogii s čočkou a nakreslenými paprsky tady nefunguje a jen člověka svádí k mylným závěrům.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#438

Příspěvek od nosuh »

No ja mam prave odzkouseny, ze cokoli se da primo před objektiv, tak to spis cloni ve smyslu snizi jasnost v te casti, tzn. ze si taky myslim, ze to spis bude jen vinetovat vic v krajích. Na f2.8 ta kresba proste není ono, i když je to Lkovy sklo. Musim to clonit na aspoň na f3.2 a je to skoda. Zaroven to sklo nechci rozebirat, je este v zaruce, funguje perferktne a nepouzivam ho jenom na astro. Zajimalo me prave, jestli uz to někdo třeba nezkousel..diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#439

Příspěvek od LKamarad »

S 2,8/200 II bych se vůbec nezabejval - není to dobrý sklo pro astrofoto - slušný výsledky v celým poli až při 5.6!
Kdyžtak - Samyang 2/135 - perfektní již na plnou díru - testoval jsem 2 kusy - oba perfektní (na Samyang poněkud nezvyk - ani jsem nemusel justovat bajonet ....), tudíž ho mám .... :D
Jinak ten Canon 2,8/200 šel z domu již před 5 lety - prostě sračka .....

Kvok.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#440

Příspěvek od nosuh »

No jo, když ty mas ale nadstandartní nároky:D Ja mam porad rad jeho kresbu, aspoň u normálních fotek, i když je fakt, ze s tim samyangem nemuzu srovnávat, nemel jsem ho nikdy v ruce.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#441

Příspěvek od Roman (Rick) »

V tomto musím dať za pravdu LKamaradovi, hoci i na mňa sú jeho nároky často extrémne :D. Keď som porovnal eLkové sklo od Canonu so Samyangom 135/2, tak tá ostrosť, kontrast boli neporovnateľné. Ani keď som Canon priclonil na f4 nedával také výsledky, ako Sammy pri otvorenej clone ... Asi aj preto sa prezýva "poor man Zeiss". Aj po rozpredaní komplet Canon fototechniky som zostal tomuto objektívu verný a používam ho tentokrát v kombinácii s Olympom omg em10.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#442

Příspěvek od nosuh »

Ja vim, ze je dobrej, ale nemel jsem moznost ho testnout. Je fakt, ze sem ho ani nikdy nevidel, ze by se ho někdo zbavoval. Tak třeba až budou prachy nazbyt. Tu 200ku zatím potrebuju na sportovni foceni a 135 je na FF uz pomerne kratka..proto ji porad mam
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#443

Příspěvek od Bill »

nosuh píše:Je fakt, ze sem ho ani nikdy nevidel, ze by se ho někdo zbavoval.
Zbavoval se ho Rick - ale teď už to chápu, koupil si verzi s jiným bajonetem...

Ještě jsem ho moc nepoužíval - ale vypadá to jako nejlepší objektiv, který jsem kdy držel v ruce. A to máme doma Canon L sbírku...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#444

Příspěvek od nosuh »

Ok, prekecali ste me. Az budu mit prachy, du o nej:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#445

Příspěvek od Dansemacabre »

Zkoušel někdo, jak se ten Samyang 135/2 chová s kamerou s malými pixely (ASI1600)? Zatím vypadá na favorita pro cestovní sestavu, ale mrzí mě příliš krátké ohnisko, radši bych něco 200-300mm. FD 300/2,8 je už finančne mimo dosah a FD 200/2,8 je sice levný, ale jestli se na tem Samyang nehrabe ještě ani na f/5,6, tak to moc nemá smysl.

Úplně čistě teoreticky - dal by se použít s kvalitním 1,5x nebo 2x extenderem? f/4 je pořád dost v pohodě, ale bohužel nemám představu, jak moc ten extender prasí astrofotky (kresba, reflexy, vinětace, etc...). Primární užití na úzkopásmo, na LRGB je 135mm ohnisko ideální.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#446

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Relativně malé pixely má můj Atik 460. Kresba na Ha je taková, že to zvládne drizzle...
Obrázek

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 7&p=361003

Nepotřebuješ telekonvertor, s tvým rozlišením stačí udělat výřez - i tak budeš mít podle mne lepší rozlišení než třeba s Canon 200/2.8...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#447

Příspěvek od Dansemacabre »

Lepší rozlišení je dobrá zpráva!
Ale i tak: dá se ten Samyang stelekonvertorem použít na úzkopásmo? f/2 je vzhledem k citlivosti kamery a místu na disku stejně těžko použitelný (flákání minutovek už mě přešlo).
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#448

Příspěvek od MilAN »

Moc tě nechápu. Ty si chceš za každou cenu ze světelnoszi 1:2 udělat 1 :4 a exponovat 4x déle ? Při stejném dosahu. Tak si kup lacinější objektiv 1:4 a máš to. Většina lidí bere světelnost pro to, aby nemusela exponovat desítky hodin. A pro disk je jedno, jesli dáš 100 snímků po 1 minutě, nebo budeš muset při menší světelnosti dát 100 expozic po 4 minutách.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#449

Příspěvek od Dansemacabre »

Jde mi v první řadě o delší ohnisko. Ten lacinější delší objektiv bude mít pravděpodobně při stejné světelnosti horší kresbu než natažený Samyang.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#450

Příspěvek od Konihlav »

dsmcb: ja jsem si ten Samyang 135 vcera "objednal" ale kdo vi, kdy ho budou mit skladem... nechvatam, pockam, uvidim. Ja jsem jeste zvazoval:
https://www.fotoskoda.cz/zeiss-milvus-1 ... pro-canon/
ale bylo mi to rozmluveno jako blbost, ze ten Samyang je o hodne lepsi :-) tak uvidime...

mimochodem jsem ted delal maly pruzkum mini-astrografu, protoze kolega z Plzne si jede na La Palmu (bo tam nekam) ted na jare/pred letem zafotit a resi nejaky mini astrograf (a me jelikoz to tema taky neni cizi jsem se lehce porozhlednul) a zatim jsem vyspekuloval pouze mozne reseni kratkeho F/4.4 astrografu spojenim techto 2 soucasti:
https://teleskop-austria.at/FS60CB_Taka ... -nur-Tubus
https://teleskop-austria.at/TKA20580B_T ... -FS-60CB#m

protoze triplety se o velikosti < 80mm snad nedelaji, moznosti jsou bud fluorit doublet nebo dublet s FPL-53 sklem... (coz je sice lepsi nez FPL-51, ale otazka zni zda fluorit doublet je lepsi nez ten FPL-53...). U Borga jsem byl a ma to dost k idealu daleko, tak bych mozna risknul (na hrani) ten Tak FS-60CB... pripadne doma bastlit a dat ten tak reduktor na neco jinyho a modlit se najit spravny BFD aby to na malem 4/3" ci mensim senzoru kreslilo jak nejlip mozne...

po malem vyzkumu jsem se vratil ke svemu nedokoncenemu prckovi, astrografovi ze zrcadel :D viz http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=1413
proste uz vim, ze 36x24mm pole to nevykresli, na 16200 cip je to s bidou taky :-( takze nezbyva nez to zkusit predelat na 4/3" cip (pokus bude zkusit na tom ASA 0.73x 2" reduktor, co to udela). Protoze ZRCADLO bude vzdy milionkrat lepsi zobrazovac (objektiv) nez JAKYKOLI refrak. Refrak proste nikdy nebude tak kvalitni a ja jsem rozmlsany kvalitni ostrou kresbou (proto jsem svuj posledni pokus o refrak Esprit 100/550 ukoncil prodejem :-) ).

jo a pises peknou blbost :D 135mm ohnisko urcite neni idealni na LRGB (pro foceni DSO). Je to idealni na narrow band - protoze proc? cim vetsi zorne pole tim vetsi totalni pruser s gradienty i na obloze ze Sumavy nebo Kanarskych ostrovu! (tam normalne "rusi!" treba i airglow, proste LRGB sirokouhle je prusvih).

howgh, decka!
Odpovědět