Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#151

Příspěvek od MMys »

No nejlepší by byla ASI1600 mono, chlazená +kolo s filtry :-) Jenže to už leze hodně do peněz. Ale zase si otevřeš možnosti na úzkopásmové snímání.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#152

Příspěvek od MayJ »

A ta barevná 1600 je blbá?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#153

Příspěvek od MMys »

Pokud barevnou, tak tu 294-ku. Parametry jsou lepší než u 1600-ky. 14bit ADC, větší pixely, 3x vyšší FWC (kapacita pixelu) a tím i vyšší dynamika.

Jenže já chtěl rychlou mono CMOS, použitelnou jak na planety/měsíc/slunce v H-alfa, + LRGB a úzkopásmové foto. A tam není na výběr, takže ASI 1600 i za cenu horších parametrů.

Joo, kdyby Sony udělalo ten IMX294 v mono verzi, to by byla paráda. Ale bohužel :(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#154

Příspěvek od MayJ »

Super moc díky Martine, už v tom mám jasno
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#155

Příspěvek od MayJ »

Teď mě napadá když budu fotit EDckem s ohniskem 400 mm tak nepotřebuju velký senzor ne?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#156

Příspěvek od MMys »

No ale na začátku jsi psal o planetách, tak jsem tak nějak předpokládal adekvátní přístroj. Určitě ne prcka s ohniskem 400mm.
Ale divil by ses, co se s ohniskem kolem 400mm vejde na senzor tohoto rozměru. Jsou i objekty značně rozlehlé, a není jich málo.

Třeba tohle je ohniskem 340mm na stejně velký senzor jako má ASI 294: http://hvbo.cz/data/uploads/galerie/mlh ... a_full.jpg
a nebo tohle: http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Seagull.htm
velmi podobně to bude vycházet i v konfiguraci jakou jsem měl Borg 77ED a QHY8 (záběr bude o kousek menší, ale s 2x vyšším rozlišením obrazu, kamera má menší pixely):
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/M8_M20.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Virgo_ ... hi_res.htm

A tak bych mohl pokračovat... Prostě velký senzor se uživí na plošně rozlehlé objekty, a pokud má zároveň i rozumně malé pixely, poskytne i pěkné rozlišení na drobných objektech a ořez na menší výřez abys nezpracovával hromadu zbytečných dat můžeš udělat vždy. Ale malý senzor prostě nezvětšíš. No je to na tobě. Já bych s kamerkou i pro DSO nechodil pixely pod nějaké 3, možná spíš raději 4um. Už i to je pekelně malá hodnota s extrémními nároky na kvalitu kresby optiky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#157

Příspěvek od MayJ »

Omlouvám se Martine asi sem se špatně vyjádřil.na planety mi dnes přišla ASI 224 barevná,jde mi o DSO přes EDcko. Mám právě možnost koupit starší QHY8 kterou si taky používal....
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#158

Příspěvek od MayJ »

Přátelé, vím, že si říkáte že už jsem úplně magor, ale poprosím Vás o poslední věc. Tady je seznam kamer a kterou by jste doporučili, klidně víc variant, budu rád za každý příspěvek. Ještě jednou pro upřesnění, bude to k EDčku případně někdy k nějakému objektivu a pouze na DSO:

1) ZWO ASI 1600 MC cooled
2) ZWO ASI 294 MC cooled
3)ZWO ASI 174 MC cooled
4)QHY8
5)Atik 420 color


Moc díky.
Tomáš
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#159

Příspěvek od MMys »

ZWO ASI 1600 MC cooled - barevná verze je nesmysl, senzor v ASI 294 je výrazně lepší a cenový rozdíl malý. V mono verzi by se ale hodila, pokud budeš chtít fotit i úzkopásmově přes H-alfa, OIII, SII filtry (nutno přičíst filtrkolo + sadu filtrů, ale pořádných, ne ty co k tomu dodává ZWO, hlavně ty úzkopásmové stojí zahouby, nejlevnější funkční řešení budou filtry od Baadera)

ZWO ASI 294 MC cooled - celkově nejlepší varianta, pokud oželíš úzkopásmo. Pardání parametry senzoru, rozumně velké pixely k tomu refraktoru, velké zorné pole i na slabší rozlehlé objkety, ale zároveň i pěkné rozlišení.

ZWO ASI 174 MC cooled - to asi spíš moc ne. Sice rozumně velké pixely, 5.86um, ale už zbytečně moc malý senzor 2.3 Mpix, 1936×1216. Budeš bojovat s tím, že se ti tam větší objekty nevejdou, a ani nebude moc rezerva na nějký ořez snímku a podobně.

QHY8 - to už mi přijde jako historie, ty chlazené CMOS-y mají lepší parametry, hlavně vyčítací šum. A pixley na tak malý dalekohled jsou už zbytečně velké a rozlišení "jen" 6 Mpix na docela velkém senzoru, tím ti hůř půjdou úhlově menší DSO.
Navíc pověst QHY - občas je to to DO-DO (dodělej doma) či na reklamaci. Já se s tím samozřejmě popral, v té době ta kamera nebyla vzhledem k ceně vůbec špatná i za cenu že měla drobné mouchy (budou dneska asi již odstraněné), ale dnes je to opravdu už překonané. A navíc reputace QHY vs. ZWO ohledně kvality provedení je jednoznačně ve prospěch ZWO.

Atik 420 color - Tak to bych rovnou vyřadil z úvah kvůli opravdu maličkému senzoru, okolo 6x7mm, rozlišení 1619x1219px. tedy 1,9 Mpix.

-----------------------------

Sečteno podtrženo, pokud se nechceš patlat s filtry a úkopásmem tak ASI 294 MC cooled je nejlepší kandidát. To se bude těžko překonávat čímkoli jiným. Tedy neváhal bych, a prostě našetřil na tenhle model, přeci jen kamera se nekupuje každý den.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#160

Příspěvek od MayJ »

Moc děkuju Martine za radu
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#161

Příspěvek od Konihlav »

MayJ píše:že už jsem úplně magor... pouze na DSO:
Tomáš
nekdo si to rika, jinej je o tom mozna uz i presvedcen...
pouze na DSO? tak ted mas 2 moznosti (nejmin) - bud vis, ze te zajima uzkopasmove foceni, protoze to lze konat i z primestske oblohy a nebo chces fotit krasne LRGB obrazky DSO a na to musis nutne vyjet nekam za tmavou oblohou (resit to filtrama jde jen velice spatne a je to na prd).
Takze
6) nebal bych se doporucit na LRGB kameru typu G3-11000 :-) nebo o neco levnejsi, ale o 30 let modernejsi ASI294MC
7) no a na narrow band mas 2 moznosti bud G4-16000, nebo o neco lacinejsi, ale temer stejne vykonou ASI1600MM
tak a nezlob me tu uz!
na foceni Mesice jsem si ja koupil ASI290 (ale v techto mrazech jsem ji jeste nevytahnul, nemam hlidani na dite a kdyz ve 23 uz konecne spi, tak ja jsem mrtvej na nejaky chozeni ven do zimy).
toz tak
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#162

Příspěvek od pedrosanchez »

Prosim, poradite mi co delam spatne? Mam astrokamerku DKB imaging source planetary, barevnou. Nestala zrovna malo penez, ale kdyz v ni sleduji jupiter ci saturn, resp. Prostrednictvim software Firecapture (IC capture je jeste horsi), tak ty planety zratka vidim mizerne, ne tak hezky jako v okularu. Je tam milion tech veci, gain, gamma, expozice, filtry a nevim co jeste a i kdyz s tim ruzne sachuji a kombinuji, porad je to modre, nebo rozmazane, nebo presvicene, zkratka hruza. Adi neexistuji nejake unifikovanr hodnoty pro tyto planety, ale zkratka cekal bych jednodussi nastavovani a zkratka nejaky slusny obraz :( vychazi to skoro stejne jako kdyz tam normalne afokalne placnu mobil a vyfotim je timto zpusobem, to preci neni mozne, zejmena kdyz mam snaf obstojnou astrokamerku. Dodavam, ze mam newtona sw 200/1000 a montaz EQ5. Diky moc za radu.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#163

Příspěvek od Cztwerec »

Spatně je v první řadě to, že kamerku používáš na pozorování a ne na fotografování. To už je snad lepší koukat do pořádného okuláru.

Druhá věc je jaký máš seeing, třetí jak máš nastavené hodnoty, jelikož je to vše co vidíš na videu relativní.

Slušný obraz, to je hrozně široký pojem. Na snímání můžeš mít i totálně zašuměný obraz, který ovšem v raw formátu složíš a samotná informace zůstane. Složený snímek je pak šumu prostý zvyšuje se pak zaostřováním.

Zkus snížit gain a ohnisko. Ten šum při snímání klesne, ale zase tu musí být předpoklad dobrých podmínek, primárně stavu seeingu. ale to už bych se opakoval...

Jakou máš kamerku přesně?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#164

Příspěvek od pedrosanchez »

Cztwerec píše:Spatně je v první řadě to, že kamerku používáš na pozorování a ne na fotografování. To už je snad lepší koukat do pořádného okuláru.

Druhá věc je jaký máš seeing, třetí jak máš nastavené hodnoty.

Slušný obraz, to je hrozně široký pojem. Na snímání můžeš mít i totálně zašuměný obraz, který ovšem v raw formátu složíš a samotná informace zůstane. Složený snímek je pak šumu prostý zvyšuje se pak zaostřováním.

Zkus snížit gain a ohnisko. Ten šum při snímání klesne, ale zase tu musí být předpoklad dobrých podmínek, primárně stavu seeingu. ale to už bych se opakoval...

Jakou máš kamerku přesně?
Děkuji za reakci. Samozřejmě nepozoruji skrze kamerku, proč bych to dělal? Jde mi jen o focení, seing byl skvělý, v okuláru hezký obraz. Mám DBK 21 imaging source planetary color cam. Výstup v .avi. Nemohu uvěřit, že bych z príšerného videa vykřesal hezký obraz. :/ i když podobné věci tu dělá Howking
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#165

Příspěvek od Cztwerec »

Howking tu teda rozhodně žádné zázraky nedělá, to je zase úplně něco jiného, samozřejmě nic proti němu a jeho snažení ať si každej dělá radost jak je libo :D

Tady u tebe je ale několik neznámých, ukaž přímo video a pak se můžeme třeba dostat dál, takhle je to jen domnívání se o tom, co je špatně....

Jinak už jsem ti to napsal, to video je skoro vždycky pro oko mizerné, ale je to jen dílčí hledisko toho hodnocení kvality dat.
Lectorem iustus...
Odpovědět