Stavba skládacího dobsona v obrazech

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 42
Registrován: 11. 09. 2011, 00:57

Stavba skládacího dobsona v obrazech

#1

Příspěvek od Malda »

Rozhodl jsem se, že se s vámi podělím o stavbu skládacího dobsona 350/1750. Snažím se maximálně využívat materiál co mám doma, proto vznikl tento návrh. Budu se snažit do alba průběžně přidávat fotky ze stavby... :-)

http://maldaa.rajce.idnes.cz/Skladaci_dobson_350_1750/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#2

Příspěvek od MilAN »

Možná že jsi nevybral zrovna nejšťastněji jako vzor tenhle model se 4 tyčemi. Ta přední část se bude mít snahu kroutit a prohýbat - což není zrovna pro dobrou kolimaci nejvhodnější. Ale to ukáže praxe. Tak ať se dál daří !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 42
Registrován: 11. 09. 2011, 00:57

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#3

Příspěvek od Malda »

No doufám, že to použitelné bude...je tedy pravda, že jsem to nijak nesimuloval. Trubky jsou průměru 50mm a tloušťka stěny 1.5mm. Naskytla se mi možnost je sehnat za velmi příznivou cenu, takže to dopadlo, tak jak to dopadlo ;)
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 42
Registrován: 11. 09. 2011, 00:57

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#4

Příspěvek od Malda »

Přidal jsem pár dalších fotek, stavím do toho barák, takže progres nic moc ;)
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#5

Příspěvek od LaH »

Začíná se mi to zdát funkční. Hlavně tedy, pokud ty křídlové matice budou opravdu utaženy na krev. A také pokud budou minimální vůle v otvorech pro vzpěry, což se zdá být řešeno docela důkladně.
Elon snad promine, ale tohle je přece jenom něco jiného než tři tenké tyčky.

Počítá se s nějakou povrchovou úpravou vzpěr až do konců a vejdou se potom konce do otvorů?
Jak se ty malé vůle budou chovat při teplotních změnách - mají vzpěry a otvory podobnou teplotní roztažnost? Aby se to třeba v mrazu "nekouslo".
A dělat tohle při stavbě baráku, to tedy musí být morálka na výši. :)
Držím palce.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 42
Registrován: 11. 09. 2011, 00:57

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#6

Příspěvek od Malda »

O povrchovce vzpěř jsem zatím moc nepřemýšlel. Osvědčená smršťovačka nepřipadá vzhledem ke konstrukci v úvahu. Myslím si, že nástřik by tam moc dlouho nevydržel, tak snad jedině elox.

Vymezovací prsteny jsem záměrně fixoval na více místech, abych maximálně eliminoval právě teplotní roztažnost. Zatím jsem to zkoušel při rozdílu teplotu cca 20°C a chová se to stejně.

Jak jsme tu již psal trubky jsou průměru 50mm a síla stěny 1.5mm, vše je udělané poměrně přesně na CNC. Troufám si tvrdit, že to funkční bude (provizorní zkouška sestavení tomu napovídá :) ).
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#7

Příspěvek od Stratus »

Malda píše:Jak jsme tu již psal trubky jsou průměru 50mm a síla stěny 1.5mm
Není těch 1,5mm na hliník málo?
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 42
Registrován: 11. 09. 2011, 00:57

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#8

Příspěvek od Malda »

Stratus píše:Není těch 1,5mm na hliník málo?
Trubky jsou duralové. Dle mého odhadu by to mělo být v pohodě. Ostatně ze stejných jsme dělali stěžně na windsurfa. Ale uvidíme, vše ukáže praxe :-) eventuálně by se daly vyměnit za silnější...
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 42
Registrován: 11. 09. 2011, 00:57

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#9

Příspěvek od Malda »

Tak jsem přidal pár dalších fotek (jak jsem již psal, jde to pomalu). Udělal jsem systém zajištění zrcadla a kolimace. Také bych se rád omluvil, že kopíruju některé věci, zejména p. Myslivcovi :-) Nicméně nějaké části nechci vymýšlet, když už jsou vymyšlené a hlavně ozkoušené. Nechci příliš předbíhat, ale myslím, že o víkendu by dalekohled mohl vidět první světlo :-)
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 42
Registrován: 11. 09. 2011, 00:57

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#10

Příspěvek od Malda »

Tak nakonec nebylo tolik času, kolik jsem předpokládal, takže stavba se malinko protahuje... Přidávám alespoň pár fotek okulárového výtahu. Musím říci, že chodí krásně. Vnitřní trubka je trochu provizorní a hlavně musím dodělat redukce na 2" a 1.25" okuláry :-)
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 42
Registrován: 11. 09. 2011, 00:57

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#11

Příspěvek od Malda »

Přidal jsem fotky okulárového výtahu. Samozřejmě vím, že se dá jednoduše koupit a nestojí svět, nicméně byl to spíše takový pokus. Okulárový výtah však funguje překvapivě dobře a jsem s ním vcelku spokojen :-) Jinak dalekohled je takřka hotov. Čekám ještě až dorazí smršťovací bužírka na tyče a musím vyfrézovat držáček a hledáček. Tak snad příští týden ;)
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 42
Registrován: 11. 09. 2011, 00:57

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#12

Příspěvek od Malda »

Tak dokonáno jest ;) Vložil jsem pár zmenšených obrázků přímo sem, jinak větší jsou klasicky na rajčeti (odkaz nahoře). Celý dalekohled bude na prodej, chci stavět větší! :-)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#13

Příspěvek od Howking »

Borec!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#14

Příspěvek od MilAN »

Čekal bych nějaký popis jak to funguje, nějaké zkušenosti z pozorování a pod., a ne reklamu na prodej. :(
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Malda
Příspěvky: 42
Registrován: 11. 09. 2011, 00:57

Re: Stavba skládacího dobsona v obrazech

#15

Příspěvek od Malda »

MilAN píše:Čekal bych nějaký popis jak to funguje, nějaké zkušenosti z pozorování a pod., a ne reklamu na prodej. :(
Omlouvám se, pokud to vyznělo vyloženě jako "reklama na prodej". Spíše to mělo být info o budoucím postupu :-) Do víkendu se pokusím dodělat laserový kolimátor a podat konkrétní informace. Podle prvních pozorování to normálně funguje, kolimace zůstává stejná i po několikanásobném složení, jeví se to jako dostatečně tuhé, zatím toho bohužel nejde moc napsat. Nicméně je to funkční, nevidím vlastně důvod, proč by nemělo být...

Mělo to být prostě info. o dokončení :D
Odpovědět