Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
zorg
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 10. 2017, 14:29

Re: Nováčci se představují

#661

Příspěvek od zorg »

Ahoj vespolek, konečně jsem se regnul i sem. Bude mi skoro 40, o vesmír se laicky zajímám drahně let, oblohu jsem začal prozkoumávat až na vejšce. Nic moc jsem zatím nefotil, jen nějaké jednocvaky, abych se ujistil, že to není sranda :D Postupně bych se chtěl vybavit nějakým univerzálnějším vercajkem jak na základní pozorování, tak na focení. Sice si furt něco studuju, ale věci mi docházej asi už nějak pomalu :lol: Tak doufám, že sem se svým poťouchlým humorem zapadnu a nevynesete mě v zubech :P
Ibram
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 12. 2017, 13:46
Bydliště: Letohrad
Věk: 34

Re: Nováčci se představují

#662

Příspěvek od Ibram »

Zdravím,
po několika letech procházení fóra jako host jsem se dokopal k registraci, protože jsme si s naší astronomicky pozitivní rodinkou (já, přítelkyně, a její dvě děti 12 a 9) pořídili k Vánocům lepší teleskop (zatím čeká na neděli ve sklepě :) )... konkrétně Dobson 254/1200.
Do teď jsme doma měli pouze "zámoru" Celestron 76/300.
Takže až se udělá lepší počasí a začnu si hrát, tak očekávejte spršku dotazů. :)

Zatím se mějte a užívejte Vánoce.

Jirka (Ibram)
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#663

Příspěvek od Shark »

Ahoj
:arrow: vítej mezi "nočními blázny"
Dobson 254/1200 to už je parádní počinek - otvírá se Vám takto pro tebe a rodinku celé hvězdné nebe. Jsi z města nebo z vesnice, předpokládám že maš kde pozorovat Dobson 254/1200 je kvalitní dalekohled a je potřeba tmavou oblohu :shock:
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Ibram
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 12. 2017, 13:46
Bydliště: Letohrad
Věk: 34

Re: Nováčci se představují

#664

Příspěvek od Ibram »

Shark píše:Ahoj
:arrow: vítej mezi "nočními blázny"
Dobson 254/1200 to už je parádní počinek - otvírá se Vám takto pro tebe a rodinku celé hvězdné nebe. Jsi z města nebo z vesnice, předpokládám že maš kde pozorovat Dobson 254/1200 je kvalitní dalekohled a je potřeba tmavou oblohu :shock:
Bydlíme na menším městě ve východních Čechách, a cca 5 minut jízdy autem od domu je relativně tmavá obloha (v rámci ČR) bez jakéhokoliv silnějšího světelného zdroje v okolí. Takže světelné podmínky nejsou špatné... a je i možnost zajet na chatu na Dolní Moravě, kde když zrovna nesvítí sjezdovka, jsou taky pěkné podmínky.
No těším se :)
Ibram
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 12. 2017, 13:46
Bydliště: Letohrad
Věk: 34

Re: Nováčci se představují

#665

Příspěvek od Ibram »

Ibram píše:
Shark píše:Ahoj
:arrow: vítej mezi "nočními blázny"
Dobson 254/1200 to už je parádní počinek - otvírá se Vám takto pro tebe a rodinku celé hvězdné nebe. Jsi z města nebo z vesnice, předpokládám že maš kde pozorovat Dobson 254/1200 je kvalitní dalekohled a je potřeba tmavou oblohu :shock:
Bydlíme na menším městě ve východních Čechách, a cca 5 minut jízdy autem od domu je relativně tmavá obloha (v rámci ČR) bez jakéhokoliv silnějšího světelného zdroje v okolí. Takže světelné podmínky nejsou špatné... a je i možnost zajet na chatu na Dolní Moravě, kde když zrovna nesvítí sjezdovka, jsou taky pěkné podmínky.
No těším se :)
Tak jsem dneska využil trochu protrhané oblohy ve Východních Čechách, a poprvé ozkoušel nový teleskop, a jsem nadšený :D
Zkušení pozorovatelé ze mě budou určitě mít srandu, ale proste vidět mlhovinu v Orionu přes celý okulár a v takových detailech je prostě super... Na nic víc než Orion a zkoumání Měsíce bohužel nebyly moc podmínky, ale i tak mám radost.
Hned jak se udělá lepší počasí, tak vyrazím někam do kopců :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#666

Příspěvek od Artaban »

Ibram: Někam za tmou má cenu, jen když neprudí Měsíc. Taky si pozorování DSO naplánuj od okamžiku, kdy Měsíc akorát zapadne. Jsou vhodné podmíkny pro rychlé orosení dalekohledu a je možný, že budeš válčit se zamlženou optikou.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Nováčci se představují

#667

Příspěvek od Petr Mircev »

Ahoj, jsem taky nováček, o astronomii se zajímám od dêtctví. Před dvěma lety jsem si koupil Ňùtna 127 průměr zrcadla. A pozoruju planety a měsíc atd. Chtěl jsem mít větší dalekohled tak jsem si začal brousit zrcadla a stavět větší dalekohled. Brousim podle videí z jùtjůb a podle knihy od pana Gajdůška a Kozelskeho à podle knihy bratří Erhartů. Udêlal jsem si přístroj na měření parabolizace podle Foucalta à pomali se všechno učím, vzorce už začínají vycházet. Jedno zrcadlo už mám vylesťenè à druhé průměr 360 dobrušuji. Je mi padesát čeština mi moc nešla nigdy tak radši píšu foneticky. Vadí to nêkomu?Jsem tak trochu umělec, od slova um, mêt, mít um. Maluju obrazy a hraju na bubny. F češtině mě baví hledat původní významy. Nakupovat, dávat na kupu, podobu, máme na určitou dobu, noch sled, sleduje naše nohy. Atd.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Nováčci se představují

#668

Příspěvek od Homer »

No, já nejsem medvěd ( ví kde je med ) a přesto vím že v mých úlech nějaký ten med v létě najdu, nejsem ani podvodník, i když se při koupání občas pod vodu ponořím a nejsem ani rychlokvaška ( tedy někdo příliš rychle v něčem obeznámený ), protože školy jsem navštěvoval celkem dlouho. Natolik dlouho, že mne přeci jen učitelky naučily jakž-takž český pravopis. Taky jsem netušil, že na bubny se hraje a vždy jsem si, já zpozdilý, myslel, že se na bubny bubnuje. Možná jsem ale hnidopich (prostý pobíječ hnid ve vlasech, obecně člověk zabývající se titěrnostmi ), protože tohle mi vadí a netuším, zda si z nás děláte legraci, prču či srandu ( děj, který nás dovede až k pos.... ), či zda tak skutečně běžně navenek komunikujete.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#669

Příspěvek od ok1in »

Nebo je to prostě jen cizinec, který u nás dlouhodobě žije. Podle jména Bulhar? No, nevím - nesoudím... :idea:
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Nováčci se představují

#670

Příspěvek od Petr Mircev »

Srandu si nedělám. Baví mě levopis nè pravý pis co si nêkdo vymyslel. Ale podřídím se. Omlouvám se, občas tu češtinu nezvládnu, tak buď me ve smíru,neboť tam jsme Dêkuji za názor.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Nováčci se představují

#671

Příspěvek od Homer »

Aha, takže ne Bulhar ale jedinec mající touhu vybočit z řady. Nic proti tomu, ale zde na AF bude určitě lepší používat oficiální pravopis a ne "levopis". I když - etymologicky pravo-pis má kořeny v tom, že "pravý" je zde ve smyslu "správný" (orthografie - správnopis ). Nelze si tedy myslet, že opakem pravopisu je levopis. To jen pro úplnost.
Za sebe tedy poprosím příště o používání normálního jazyka a nikoliv jakési hatmatilky, co si opět někdo vymyslel :-). Není to samoúčelné, jak by se mohlo možná zdát, ale důležité pro co nejlepší srozumitelnost sdělení v komunikaci mezi lidmi.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#672

Příspěvek od Shark »

Homer píše:Aha, takže ne Bulhar ale jedinec mající touhu vybočit z řady. Nic proti tomu, ale zde na AF bude určitě lepší používat oficiální pravopis a ne "levopis". I když - etymologicky pravo-pis má kořeny v tom, že "pravý" je zde ve smyslu "správný" (orthografie - správnopis ). Nelze si tedy myslet, že opakem pravopisu je levopis. To jen pro úplnost.
Za sebe tedy poprosím příště o používání normálního jazyka a nikoliv jakési hatmatilky, co si opět někdo vymyslel :-). Není to samoúčelné, jak by se mohlo možná zdát, ale důležité pro co nejlepší srozumitelnost sdělení v komunikaci mezi lidmi.
Zdravím
:arrow: naprosto jednoznačně souhlasím s kolegou Homerem - pokud jedinec "neumí nebo nechce psát srozumitelně česky" nemá tu co dělat
nováček Petr Mircev by si měl přečíst pravidla AF (jsou v úvodu) zejména bod 3 ;)

JAZYK FÓRA - Preferován je jazyk spisovný, případně jazyk okořeněný trochou slangu. Vulgární příspěvky, případně příspěvky obsahující sprostá slova zde nejsou akceptovány. S výjimkou zvláštní sekce pro cizince je na fóru povoleno používat pouze český a slovenský jazyk.

:arrow: takže žádný "levopis" bych jako admin netoleroval...
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nováčci se představují

#673

Příspěvek od MilAN »

Jsme sice ve správném vlákně, ale zrovna se nám moc nepředstavil - odkud je, kolik mu je, jak je na tom s astronomiíí, pozorováním, focením ...
Nevadilo by mi, že někdo nepobral pořádně češtinu, ale dělat z toho nějakou přednost a předvádět se tím, už je trochu mimo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Nováčci se představují

#674

Příspěvek od hamr »

Podle toho malování a věku (50) se domnívám, že jde o http://www.mircev.cz/
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Petr-Valach
Příspěvky: 13
Registrován: 17. 03. 2018, 15:04
Kontaktovat uživatele:

Něco o mně

#675

Příspěvek od Petr-Valach »

Zdravím všechny, nemám o sobě moc co povídat, ale slušností je představit se, takže to robím. Jsem z Prahy, baví mě astronomie, fyzika, kosmonautika, kosmologie, otevřený a svobodný software, podzemní a vojenské stavby a prostory, osoba a dílo Jaroslava Foglara, skauting. Jsem šéfredaktorem ExoSpace.cz, redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Bohužel nepozoruju, bo není čas :? . Členem a vedoucím naší redakce je Marek Biely, kterého tu většina asi dobře zná. Zájemci mohou zdarma stahovat věstník ExoNEWS nebo si přečíst naše články. Naši redaktoři jsou kluci ve věku 13-24 roků.

Pro časové vytížení jsem a budu jen pasivním čtenářem. Uvítáme do našich řad další zájemce o spolupráci, především aktivní redaktory.
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.
Odpovědět