Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#946

Příspěvek od Bill »

Howking píše:Tak tady máš můj čistý Photoshop
Ty používáš Photoshop a tvrdíš, že PI je drahé? :-D
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#947

Příspěvek od MMys »

Nechcete radši místo SW řešit fotku ;)

Kouknul jsem na ni, nezpracovával až do finále, protože takto to nemá smysl. Je nejdřív potřeba odstranit nějaké neduhy, které vznikají při focení, kalibraci.

Zaprvé je tam hromada vodorovných a i slabších svislých pruhů (první obrázek). To vypadá, jako když byla špatně udělaná kalibrace. Tohle ve snímku zůstat nesmí. I pokud to odstraním, tak se pozadí vyrovná (druhý obrázek). Ale pokud se na snímek podíváš pozorněji, jsou v obraze takové šikmé barevné zašuměné fleky. To vypadá, že jsi nedělal dithering, a obraz v průběhu expozic ujížděl vždy v nějkém diagonálním směru.

Podle mě je to celé způsobené kombinací moc krátkých expozic + vysoké ISO, a pseudonáhodný šum v řádcích (banding) který je u těch amatérských DSLR výraznější než u těch profi a fullframe (ty jsou uvnitř podstatně více procpané různými stínícími prvky kolem analogové části).

Prostě jednoduše řečeno, na 6 hodin je ten snímek velmi, ale velmi špatný. Ale neber si to osobně, to je pouze důsledek špatné volby režimu snímání. Je poteřba natahnout dobu expozice někde k 5-10minutám, aby akumulovaný signál z objektu výrazně převyšoval ty nectnosti signálového řetězce v této DSLR. Kalibrací si moc nepomůžeš, protože ten banding je z části náhodný, a ani při stovkách snímků to statistika nevymaže úplně.

Druhý problém je, že musíš začít objektem v poli hýbat náhodně, neponechávat systematický drift v jednom směru.

A věc třetí - Žilina, hájek. Podle mapy je to nějaké velké sídliště na západě Žiliny. To jsi to opravdu fotil tam ? Pokud jo, tak to vysvětluje ten šílený šum v pozadí i po 6 hodinách snímání. To není šum zrcadlovky, ale jas pozadí + jeho fotonový šum, a na tento signál se pak namodulují všechny ty nectnosti obrazu vznikající při vysokém ISO a krátkých expozicích. Takže pokud je to pravda, musíš prostě do tmy. Podle mapy to máš do hor kousek.
s CCD kamerou, která má naprosto homogenní bias snímek - pozadí bez pruhů, se dá mizerná obloha převálcovat hrubou silou (desítky hodin expozice), ale s DSLR toto neje, a už vůbec ne takto, v režimu krátké expozice + vysoké ISO.

Dokud tyhle všechny věci neodbouráš, bude jakékoli zpracování vždy pouze maskování nepovedeného pozadí, a tím vždycky zlikviduješ slabé partie v obraze.

Navíc, to softwarové odstranění pruhů v obraze je možné pouze když jsou v poli malé izolované objekty. Až tam budeš mít velkou mlhovinu nebo galaxii přes půl pole, tak to již udělat nelze.
leo-triplet-mRAK-vady.jpg
leo-triplet-mRAK-vady.jpg (940.28 KiB) Zobrazeno 3671 x
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#948

Příspěvek od myXall »

Vdaka Howking za ukazku v PS ;)
Martin tiez ti dakujem ze si tomu nepodarku venoval svoj cas :)

Hned na zaciatku musim povedat, ze flaty nefotim tesne po pripadne pred fotenim, preto som pouzil flaty ktore som robil blizko datumu snimania. Preto ten bordel na vyslednej zlozenine.

Co sa tyka vyjazdu za tmou, tak to by som musel prehovorit mazelku nech si spravime nocny piknik niekde v lese (nie som sofer). Asi by ju to nebavilo... Preto som len balkonovy fotic. Fotim sice zo sidliska, mozno to znie divne, ale v Ziline je toto asi najidealnejsie sidlisko na astrofoto (je na kopci a dalej od Ziliny). Mozno to casom zabalim a prejdem na balkonove snimanie planet :roll: (asi za 5 rokov ked budu v rozumenj vyske).

Dakujem za rady, urcite znizim ISO a skusim zvysit expozicny cas, i ked budem mat asi dost velky odpad. A vyskusam tiez manualny dithering.
Momentalne mam nafotenych 10tky hodin este inych objektov s ISO1600 a exp. 50sec, tak sa s tym nejako popasujem. Teraz sa bavim s M104 a zda sa mi, ze to pozadie je v tomto pripade o nieco lepsie ako pri Leo Triplete.
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#949

Příspěvek od MMys »

Pokud je ta tma alespoň trochu rozumná, tak zkus hlavně zařídit pointaci. Ta zároveň zajistí i ten dithering - posun mezi expozicemi. Tím spláchneš dva problémy jednou ranou. Na EQ5 už to delší expozice neustojí. Už teď je to na hraně a jsou to oválky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#950

Příspěvek od AntonPike »

Zdravím,
mohl by prosím někdo mrknout na tyhle složeniny.
Je to foceno 550Dm přes EF200 F2.8@F4 při ISO 1600.
Nafotil jsem něco přes 4,5 hodiny, nicméně ačkoliv složenina nevypadá podle mě úplně špatně (po aplikováni DBE), tak další kroky mi u mlhovin dělají problém a vůbec nevím, co s tím.
Jsou tam tři soubory, všechny jsou zkalibrovány Dark + Bias + Flat (můj první pokus s flatem) ale jsou tam rozdíly:
180x60s je komplet manuální kalibrace a přes Subframe selector vybráno 180 best snímků.
220x60s je stejně jako předešlé, ale dal jsem větší toleranci pro delší expozicní čas.
260x60s jsou všechny snímky co jsem nafotil složené přes Batch preprocess.

https://uloz.to/tam/_hJwGUccNFqe2

Největší problém mám, když je převedu z linearního do nelinearního stavu a chcu zvýraznit struktůry, pokud by tedy někdo měl chvilku času a zkusil z toho něco vydolovat, budu rád.

Děkuji
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#951

Příspěvek od ogami »

AntonPike: Zkusil jsem si Tvoje data stahnout a presvedcit se tak, jestli si po vic jak roce vubec jeste pamatuju, jak na to. Pouzil jsem 220x60 fit, vysledek v 50 procentni velikosti originalu zde (btw za me povedena data):

http://astrophoto.cz/temp/220x60s_Hearth+Soul.jpg
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#952

Příspěvek od AntonPike »

Tak to je bomba.
Delal si to v PI? Ja se nedostal ani na dostrel tomu, jak to vypada u tebe :(
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#953

Příspěvek od ogami »

Zpracovane je to jen pomoci PS ;)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#954

Příspěvek od Dansemacabre »

Rychlý pokus v pauze na oběd v Pixinsight: ABE -> DBE -> kalibrace barev (přes vzorek pozadí) -> maska na hvězdy -> morphological erosion (="zeslabení" hvězd) -> maska na hvězdy+mlhovinu -> odšumnění přes multiscale linear transform -> masked stretch -> křivky -> saturace -> resample.
Díky za data, rád se procvičím na cizích, když pořádná vlastní nemám :)
AntonPike píše:Největší problém mám, když je převedu z linearního do nelinearního stavu a chcu zvýraznit struktůry
- důležité je používat masky a udělat správné zásahy ještě v lineárních datech (odšumnění, zmenšení hvězd, příp. doostření). Nejjednodušší masku uděláš, když dáš z obrázku extrahovat L-složku, zamázneš, přes histogram pořádně vykontrastuješ (klidně trochu do přepalu - potřebuješ, aby černá byla černá a struktury pořádně vylezly) a ideálně z ní pak ještě ze star masky odečteš hvězdy, aby zbyla jen mlhovina. Když máš správnou masku, tak pak můžeš tahat za křivky jen toho, co chceš (jen pozadí, jen hvězdy nebo jen mlhovina). Tolik k teorii, samotnýmu mi to maskování ještě moc nejde a hvězdy se rozlézají víc než by mi bylo milo :)

(pravý klik a otevřít v nové kartě pro větší velikost)
Přílohy
_180x60s_Hearth_Soul_ABE_DBE_res.jpg
_180x60s_Hearth_Soul_ABE_DBE_res.jpg (897.3 KiB) Zobrazeno 3245 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#955

Příspěvek od AntonPike »

To je parada.
Asi nejvetsi problem vidim prave v tech maskach jak pises.
Navic v linearu delam jen DBE a calibraci barev, pak uz to prevadim a dalsi upravy provadim az nasledne.

Kazdopadne diky za inspiraci, aspon vim, ze jsem to nefotil zbytecne a neco tam je.

PS: nedokazu si predstavit, ze bych neco takoveho udelal v PS. Tam je taky neco jako DBE/ABE v PI?
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#956

Příspěvek od Dansemacabre »

Dá, ale je to proti Pixi o dost složitější: ještě před dalším zpracováním vytvoříš kopii obrázku, vyretušuješ z něj jasnější hvězdy a případně galaxii nebo jasné části mlhoviny, hodně silně rozmázneš (tím de facto vytvoříš gradient mapu), trochu potáhneš za křivky a pak dáš odečíst (substract) od originálu. Na youtube je k tomu pár videí. A také pro PS existuje skvělý nástroj "GradientXTerminator", který se aplikuje už na stretchlá a zpracovaná data.
K těm lineárním/nelineárním datům - lepší je se šumu a pod. zbavit ještě před tím, než ho stretchneš (a tedy i zesílíš). Jednoduchý základní postup zpracování v Pixi třeba tady: http://dslr-astrophotography.com/basic- ... ixinsight/
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#957

Příspěvek od MilAN »

Jenže se lehko stane, že ti, co neznají nebo neodhadnou míru v těch množstvích úprav, ze snímku udělají "hezkou" barevnou omalovánku - sice bez šumu, bez velkých hvězd, ale také bez patřičně velké dynamiky, která v tom snímku díky jasným hvězdám a slabým mlhovinám ve skutečností je. Může to být i hezké, ale ztratí to charakter skutečného snímku. A čím více tu je uživatelů PI, tím více to je nějak na hodně snímcích vidět
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#958

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:A čím více tu je uživatelů PI, tím více to je nějak na hodně snímcích vidět
- Amen. Sebelepší nástroj nepomůže, když se u zpracování nemyslí. Naopak. Pokud se používá hlava tak se dá lepší (a hlavně věrnější) snímek udělat i v Windows Malování (nadsázka - v něm asi ne, ale stačí fakt téměř neschopný bitmapový editor).
Uživatelský avatar
Peper
Příspěvky: 110
Registrován: 15. 11. 2005, 06:47

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#959

Příspěvek od Peper »

Priatelia vyskušajte a dajte vediet

http://leteckaposta.cz/817552553

Dakujem Peper.
Uživatelský avatar
Peper
Příspěvky: 110
Registrován: 15. 11. 2005, 06:47

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#960

Příspěvek od Peper »

Ponúkam na vyskúšanie spracovania dáta NGC2264. Je to fotené modifikovaným fotoaparátom. Ide o zloženinu 67x300s. Obráok je už vyvážený na bielu farbu. Chcel by som nejakú radu ako z toho vyťažiť maximum. Viem, že sú tu veľmi skúsení kolegovia, tak dúfam, že poradia. Priatelia vyskušajte a dajte vediet.PEPER.
Odpovědět