SW Star Adventurer

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#181

Příspěvek od MMys »

Diskuze o TVGuideru zde byla trochu mimo téma, tak jsem ji poslal tam, kam patří.

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 60#p360669

MMys
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Paralakticky klin pro... Star Adwenturer ?

#182

Příspěvek od zbignieww »

Nahodou jsem se s tim setkal :

https://pl.aliexpress.com/item/S8177-2- ... Title=true

V odkazu jsou fotky a nazorne obrazky - a je toho dost a dost... Jenomze - nekdy to vypada hezky na fotce a v realu je to horsi . A to byl pripad
s jinym klinem, nabizenym TS : https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ipods.html - nebudu to pitvat, mizerne reseni, narocna obsluha v nocnich podminkach, mel jsem ho na odzkouseni.

Co o nem myslite ? Mozna otazka je blba, kdyz jsou to jen obrazky - presto se ptam, sorry ! :)

PS.: Vaha 830 g castecne napovida, ze mel by byt bytelnejsi od klina TS , nebo SW , ktery je v setu s montazi SA
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: SW Star Adventurer

#183

Příspěvek od juh »

Už dávnejšie som začal zaznamenávať jeden problém s touto montážou. V RA osi mi začal chodiť ručný posun dosť ztuha a skončilo to takmer úplným zablokovaním možnosti ručného posunu v tejto osi. Najskôr som myslel, že sa postupne dotiahla niektorá z matíc na tejto osi a že dôsledkom bolo dotiahnutie niektorého z ložísk na osi do takej miery, že to sťažuje posun. Keďže som nechcel poškodiť montáž, rozhodol som sa ju rozobrať, vyčistiť a premazať. Tento víkend som sa k tomu konečne dokopal. Montáž som vyčistil, premazal a poskladal. Ale po poskladaní bol stav rovnaký, ako pred tým. Až vtedy mi došlo, že všetky súčasti na RA osi sú spojené skrutkovými spojmi a na to, aby sa touto osou dalo ručne posúvať, musí byť predsa niekde nejaká spojka. Lenže kde? Vtedy mi došlo, že jediné miesto, kde by to mohlo byť, je šnekové koleso. Nechápal som, pretože vyzeralo ako vyrobené z jedného kusu nejakej hliníkovej zliatiny. Tak som koleso chytil do ruky a rúčkou kladiva som začal mierne poklepávať na najmenší hriadeľ na tomto kolese, či sa náhodou niečo nepohne. Pohlo sa. Šnekové kolo za začalo rozdeľovať na dve časti. Voalá, spojka. Táto súčasť montáže je tak nešťastne skonštruovaná, že tam dochádza k treniu a otieraniu hliníkovej zliatiny, ktorá sa postupne vnáša do maziva, čo má za následok postupné tuhnutie maziva. Časom môže dôjsť až k úplnému zadretiu spojky. V takomto stave môže dôjsť pri snahe ručne posúvať RA osou k poškodeniu šnekového kolesa! Ja som tam mal ešte ďalší problém. Toto uloženie už bolo zadreté do takej miery, že sa mi pri vyklepávaní asi na dvoch miestach spravili na povrchu drážky, tak som musel plochy pred poskladaním najskôr zaleštiť, vyčistiť a až potom premazať a poskladať.

Ak zaznamenáte podobný problém, je lepšie buď to poslať niekam do servisu, alebo ak si trúfate, rozobrať, vyčistiť a premazať ešte pred tým, ako sa to zadrie. Vyhnete sa zbytočným komplikáciám.

Ako vyzerá spojka SW SA, je na obrázku. Koleso je s minimálnou vôľou nasunuté na náboj, medzi nimi je platnička z pružného materiálu, ktorý pripomína materiál brzdového obloženia. Jeho úlohou je vytvoriť trenie, aby sa po dotlačení šnekového kolesa aretačnou maticou pevne spojilo šnekové koleso s RA osou (ak to budete rozoberať a premazávať, na plochu tej platničky nesmie ísť mazivo). Jednoduché, len škoda tých použitých materiálov :(
Přílohy
_spojka_SA.jpg
_spojka_SA.jpg (102.28 KiB) Zobrazeno 8023 x
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#184

Příspěvek od ok1in »

Nemělo by to ozubení šnekového kola být uprostřed a ne na jeho kraji? :shock:
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Paralakticky klin pro... Star Adwenturer ?

#185

Příspěvek od Pidrman »

zbignieww píše:Nahodou jsem se s tim setkal :

https://pl.aliexpress.com/item/S8177-2- ... Title=true

V odkazu jsou fotky a nazorne obrazky - a je toho dost a dost... Jenomze - nekdy to vypada hezky na fotce a v realu je to horsi . A to byl pripad
s jinym klinem, nabizenym TS : https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ipods.html - nebudu to pitvat, mizerne reseni, narocna obsluha v nocnich podminkach, mel jsem ho na odzkouseni.

Co o nem myslite ? Mozna otazka je blba, kdyz jsou to jen obrazky - presto se ptam, sorry ! :)

PS.: Vaha 830 g castecne napovida, ze mel by byt bytelnejsi od klina TS , nebo SW , ktery je v setu s montazi SA
No je fakt, že originál klín není tak tuhý. Problém jsou ty dvě silonové podložky co jsou pod šrouby co vytváří přítlačnou cílů k základně. Když se to utáhnout moc, tak se začnou deformovat ( doslova žvýkat )
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: SW Star Adventurer

#186

Příspěvek od zbignieww »

No je fakt, že originál klín není tak tuhý. Problém jsou ty dvě silonové podložky co jsou pod šrouby co vytváří přítlačnou cílů k základně. Když se to utáhnout moc, tak se začnou deformovat ( doslova žvýkat )

Ty silikonove podlozky jsou tvrzene a ja to chapu tak, ze rozumne dotahnute umoznuji docilit potrebny azimut a umistit Polarku v žadanem miste na ose azimutu. Vaha soustavy "na křiži" udela takovy staticky koeficient třeni na zakladnu, ze neni zapotrebi zase dotahovat ty imbusove sroubky az potece stava :)
Nebo se mylim ?
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: SW Star Adventurer

#187

Příspěvek od juh »

ok1in píše:Nemělo by to ozubení šnekového kola být uprostřed a ne na jeho kraji? :shock:
To by im potom nefungovalo ako spojka, alebo fungovalo len za predpokladu, že by bola veľká vôľa medzi šnekom a šnekovým kolesom. To koleso musí ísť pri uvoľnení tlaku aretačnou maticou do strany. Tak ako ako je to umiestnené na obrázku, tak sa musí posunúť smerom do prava. Ak by boli zuby s tou priehlbňou uprostred, nemalo by sa to kam pohnúť, narážalo by to na šnek. Ten náboj / príruba vľavo je súčasťou RA osi a je k nej uchytená skrutkami, tá sa nehýbe, je tam na pevno.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW Star Adventurer

#188

Příspěvek od MilAN »

Z toho snímku to je vidět, ale nějak si neumím představit, že bych to takhle jako technik při konstrukci zvolil. Aby se uvolňoval - byť minimálně- šnekový převod, na jehož přesném usazení závisí přesný chod montáže. Hýbat by se měla spojka, ne šnekové kolo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#189

Příspěvek od ok1in »

Mám stejný názor - pokus se pohne šnekové kolo od šneku a ty pak za něj zabereš, tak asi očešeš na kraji jeho zuby. Nebo asi jen nechápu princip
...
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: SW Star Adventurer

#190

Příspěvek od juh »

Keďže viem, že v dnešnej dobe môžu existovať fabriky, kde o finálnom vyhotovení výrobkov rozhodujú manažéri bez technického vzdelania = technický analfabeti, tak ma takéto riešenie až tak veľmi neprekvapuje. Ešte do včera by som napríklad neveril tomu, že niekto môže vyrobiť výrobok, kde sú trecie plochy tvorené hliníkovou zliatinou :o Žiaľ, aj taký sa našiel :(

Inak to koleso sa až tak veľmi nehýbe, možno pár desatín. Zo záberu nemusí vyjsť von, stačí mierne uvoľnenie tlaku, aby sa to začalo hýbať. Nemyslím že by hrozilo zalomenie zubov.

A to je tam ďalšie neuveriteľné riešenie. RA os je uložená na troch ložiskách. Dve sú radiálne a je tam aj jedno veľké axiálne. Keď som ešte nevedel, ako to funguje, tak som myslel, že zachytáva axiálny tlak na RA osi. Prd. To axiálne ložisko je tam uložené medzi aretačnou maticou a tým šnekovým kolesom. Pri zaaretovaní RA osi má za úlohu preniesť tlak z matice na šnekové koleso a umožniť otáčanie toho kolesa po tej aretačnej matici. Lenže keď si to rozoberieme do dôsledku, tak je cez neho prenášaná sila od aretačnej matice na RA os, čiže na jedno z tých radiálnych ložísk a to musí okrem nákladu na montáži odchytávať ešte aj túto dodatočnú silu. Neuveriteľné.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SW Star Adventurer

#191

Příspěvek od Dansemacabre »

Zkoušel někdo u téhle montáže nějak ladit šrouby pro polární ustavení a celkovou tuhost? Případně vylepšit jakkoli celý ten klín?

Přesné ustavování přes SharpCap je doslova peklo, protože velký šroub pro vertikální posuv se pohybuje skokově (nejspíš jak skáče po těch zubech) a je tak potřeba pro ustavení na 0' 50" přesnost s ním dost laborovat pokus/omyl, než to doskáče přesně na pozici. Když se pak přesné ustavení konečně povede, kvůli vůlím se rozhodí jakmile se po ustavení s montáží pohne na focený objekt.
Když pak udělám pro zkoušku opakované ustavení v SharpCapu po té, co jsem s montáží pohnul, ukazuje mi to přesnost zas jen kolem 3-5' což nní pro delší ohniska bez pointace ono :(

Dokud jsem montáž používal jen pro ohniska do 150mm, tak to šlo, ale s malým refráčkem chatrnost konstrukce klínu a systému ustavení dost vynikne :(

https://stargazerslounge.com/uploads/mo ... ad2fb0.jpg

To, co posílal nedávno Zbignieww vypadá zajímavě, ale zkoušel to někdo? https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ipods.html
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 04. 07. 2018, 13:00, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW Star Adventurer

#192

Příspěvek od MilAN »

Dansemacabre píše: Když pak udělám pro zkoušku opakované ustavení v SharpCapu po té, co jsem s montáží pohnul, ukazuje mi to přesnost zas jen kolem 3-5" což nní pro delší ohniska bez pointace ono :(
Já bych tedy řekl, že přesnost 5" je nedostižné číslo u jakýchkoliv montáž a i metod ustavování.
Zkus to opakovaně po ustavení a bez jakéhokoliv zásahu a uvidíš, jak se jednotlivá měření liší.
A i kdyby to jakákoliv montáž dokázala, tak to neudrží žádná konstrukce při jiném natočení a zatížení, zrovna tak jako optický systém. A k tomu další faktory , jako je refrakce, PE montáže a převodů ....... vše ovlivňuje výsledek a bez pointace to prostě jednoduše nepůjde
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SW Star Adventurer

#193

Příspěvek od Dansemacabre »

Takže když v SharpCapu ustavím jak nejlépe do jde (těch cca 0' 50"), tak to můžu považovat za dobré a nedělat si hlavu? Fajn, dobré vědět :)

Jen teda co moc nechápu - když srovnám SharpCapem ustaveného Adventurera s obrazem v polárním hledáčku, jak by měl vypadat podle PolarAlign aplikace, tak se to dost rozchází. A teď je otázka, jestli je u nové montáže blbě zjustovaný hledáček, nebo něco dělám blbě v SharpCapu...

edit: měl jsem blbě minuty a sekundy, opraveno. Myslel jsem zkrátka "excellent" ustavení dle SC
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW Star Adventurer

#194

Příspěvek od MilAN »

Dansemacabre píše: A teď je otázka, jestli je u nové montáže blbě zjustovaný hledáček, nebo něco dělám blbě v SharpCapu...
Předpokládal bych, že to bude jako u jiných montáží --je tam zamontovaný, seřízení bude na tobě.
Odchylky do 2´ bych bral určitě hodně orientačně - jen jako výsledek nějaké matematiky - a těmi čísly poblíž téhle hodnoty bych se vůbec netrápil
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#195

Příspěvek od nosuh »

Ja tu montaz mel a neco s ni i nafotil, ale max. pouzitelny ohnisko na ni bylo tak 200mm, pak slo bez pointace i pri sebelepsim ustaveni fotit max 2min expozice..zalezi hodne i na stativu, nekdo tady psal, ze az kdyz to dal na nohy od AZ3, ze to bylo aspon trochu pevny..s malym refrakem a oniskem treba 400 si to vubec nedovedu predstavit..na to podle me uz neni urcena..
Jinak s hledackem jsem od vyroby nic nedelal a kdyz jsem to checkoval, byl podle me serizeny, aslespon vizuelne podle pol. hledacku..spis bych do toho moc nevrtal
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět