Pokusy s vodní čočkou

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#46

Příspěvek od MilAN »

O.K. Karle, ale zkus to adresovat tomu, kdo to tady zapleveluje těmi nesmysly.
Chápu, že se nenosí jako korektní napsat někomu, že to je blbost. Ale přes to si nemyslím, že oslovuješ ty správné
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#47

Příspěvek od rikoz »

.... Vnější plocha bude geometricky kopírovat kopyto,..
.... jedna plocha okopíruje nerezové kopyto, .....

nerezovu formu mam na mysli nerezovy prstenec, prstencovy kruh vo vnutry (vnutorny kruh ) je prazdny , teda vzduch je tam .... pri prepade skla sa sklo nicoho nedotkne , ostane prepadnute vo vzduchu. Na oba povrchy skla (horny a dolny povrch) nebude posobit ziaden dotyk ziadneho materialu. Kruhova tabula skla bude sa dotykat iba na okraji prstenca.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#48

Příspěvek od Karell »

Ale jemu to přece stále adresujete vy :) Když by neměl pocit, že je na co reagovat, nereaguje. To není naopak. Jinak jsem to opravdu nemyslel nijak zle, spíš se obdivuji vaší trpělivosti.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#49

Příspěvek od FunTomas »

Kolegovia. Tuná majstrovi ste povedali dosť informácií. Ak mu niekoľko krát vysvetlíte, že potrebuje vyrobiť optickú plochu s presnosťou porovnateľnou
s vlnovou dĺžkou svetla a on neustále opakuje ako si teplom ohne tabuľu skla... Pán si stále myslí svoje, tak ho už nechajte. Vy neponesiete žiadne následky, ani neprídete o čas a peniaze. Kiež by sa takto dlho diskutovalo k naozaj serióznym témam.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#50

Příspěvek od MilAN »

Ale vždyť on to je geniální nápad. Vezmeš tabuli skla s plochami s nerovnostmi většími než 10 lambda, sklo zahřeješ a ono poteče tak, že vytvoří vnější a vnitřní sférickou plochu , každou s jiným požadovaným radiusem a s rozdílností od sféry lepší než 1/2 lambda. A to nejdůležitější : není potřeba k tomu nic znát ani o skle, ani ho někdy vidět tavit a téct, ani se není potřeba obtěžovat nějakou optikou, měřením ..... Všechno to vznikne opravdu samo. A jen my, ignoranti, tomu nevěříme. Nebo to je všechno naopak ??
Naposledy upravil(a) MilAN dne 10. 01. 2018, 16:29, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#51

Příspěvek od Homer »

Až dosud jsem to bral tak, že přidanou hodnotou této diskuze může být její didaktická stránka, tedy že má jistý potenciál přinést svými argumenty a protiargumenty i nějaké poučení.
Ovšem až nyní jsem pohříchu pochopil skutečný záměr Rikoze - on nemá kopyto ale pouze prstenec, na který položí tabulku jakéhosi skla, tu ohřeje a počká, až se ta po změknutí působením gravitace dírou uprostřed prohne. Takto zřejmě plánuje prohnout několik tabulek, poté z nich složit své "objektivy" a zkoumat výsledek. No to mne podržte :-)....

Na radu kolegů se zdržím dalšího argumentování a jen poprosím Rikoze, aby nás s výsledky svých pokusů seznámil.
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#52

Příspěvek od rikoz »

Tiez sa niekedy cudujem , ako jednoducho to vyzera a hovorim si , to nebude fungovat. Mieru funkcnosti zatial nepoznam. Som tiez zaujaty na to. Viem ze kazda zaujata myslienka nie je dobra, ale skusam s tym bojovat. S hentimi hotovymi som videl Plejady, to mi zatial staci.... Sklar (ci uz priemyselny, al umelecky), vyrobca s x rocnymi skusenostami o skle , o skle bude nieco vediet, ohybanie skla ( priemyselne) je relativne nova technologia, tam budu skusenosti vyrobcu mensie. Teraz co je lepsie,... rok dva tri davat dokopy teoriu, alebo to vyrobit, obe cesty mozu byt (podla Vas budu) nefunkcne ... ok, uz sem nebudem pisat, az ked snad budem mat nejaky vysledok ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#53

Příspěvek od MilAN »

rikoz píše: ohybanie skla ( priemyselne) je relativne nova technologia, tam budu skusenosti vyrobcu mensie. Teraz co je lepsie,.. ...
Obrázek
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#54

Příspěvek od miro75 »

rikoz píše:S hentimi hotovymi som videl Plejady, to mi zatial staci.... ...
Plejády sú vidieť aj očami, tak prečo nie cez okuliarové šošovky? :D
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#55

Příspěvek od Artaban »

Kolega rikoz objevil, že pomocí lupy, se dá udělat taky dalekohled. Tak se pokouší vyrobit obří lupy. Více lup proto, aby mohl měnit zvětšení. To je logické. U hvězdářského dalekohledu, je třeba někdy měnit zvětšení. Někdo používá více lup, někdo holt zase okuláry.
Objektiv bude určitě levnější, než kupovaný 300mm objektiv, který v achromátu, může stát až několik stovek tis. Kč a ještě k tomu bude mít ohnisko dlouhé nějakých 450cm. Kdo by se s tím tahal. Apochromát bude mít ohnisko kratší, ale cena kolem jednoho mega, taky není moc příjemná.
Mám tři refráky a rád bych to jednou porovnal. Na první kolo porování bych vzal asi AD 800. Když Meopta 56/800 prohraje, vytáhnu Zeiss 80/1200. Pak už mám jen R 172/1654. Víc přihodit nemůžu.
PS: V majáku bývají někdy hoodně velký lupy. Tam se ale musí na čorku ve dne. Když to zhasne v noci, tak to bude moc nápadné :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#56

Příspěvek od rikoz »

Homer píše:Až dosud jsem to bral tak, že přidanou hodnotou této diskuze může být její didaktická stránka, tedy že má jistý potenciál přinést svými argumenty a protiargumenty i nějaké poučení.
Skusal som tu na fore hladat slova slumping al annealing, ale nic nenaslo, tak snad nieco nove to prinesie...

... Zatial nemam nejaky realny, materialny vysledok, ale nasiel som nieco na nete ohladne ohybania - lihania tabulovych skiel. Metoda, technologia sa vola "glass slumping process" alebo "glass thermoforming slumping, fusing, molding process".. je to relativne nova metoda, v roku 2001 si ju "len" dali v statoch patentovat.

Tu amater vyrobil (dal vyrobit) slumpingom (lihanim) na formu v peci a annealingom (chladenim) niekolko velkych zrkadiel , aj napr 64cm f2.8, s nie velkym astigmatizmom, al inymi defektmi. Skla musia este potom brusit, lestit... http://www.bbastrodesigns.com/slump/MoldMaking.html

Tu testuju glass slumping process pre zrkadla pre x ray teleskop.. https://www.spiedigitallibrary.org/conf ... full?SSO=1 .. a pisu o nepriamom lihani, kde sklo (nie kruhova tabula skla), opticky povrch sa nedotkne formy ...
ak som dobre prelozil .... V našich laboratóriách uprednostňujeme metódu nepriameho líhania: používa sa konkávna forma a optický povrch zrkadla je strana skla, ktorá nie je v kontakte s formou. Výhoda tejto metódy spočíva v tom, že mikroskopická nerovnosť formy neovplyvňuje optický povrch a je dokázané, že je tlmená sklom približne o faktor 10. Možno si predstavujeme opačný scenár a v skutočnosti to nasledujú niektoré ďalšie skupiny [ 10 , 11]: priame spadnutie používa konvexnú formu a optický povrch je v priamom kontakte s povrchom formy. To má tú nevýhodu, že mikro nerovnosť povrchu formy ovplyvňuje priamo optický povrch zrkadlového skla. Avšak nepriame klesanie musí riešiť zmeny hrúbky skla [ 12 ], ktoré je potrebné minimalizovať, aby sa získal kvalitný zrkadlový povrch. ..

ako som cital aj ine clanky pri tejto metode su dolezite hlavne nastavenia teploty v peci na slumping - lihanie, ohybanie skla, ale aj chladenie - annealing.
Jeden umelecky sklar mi hovoril ze ked by prisiel na program nastavenia pece, teploty, cas ohrevu, chladenia, ukotvenie skla.., MOZNO by to slo :)

Ten vyssie spomenuty co vyrobil zrkadlo 64cm f2.8, som niekde cital ze dal za vyrobu vyse 400eur, .. asi za 1 ks, zaujimave by bolo kolko by vysla seriova vyroba.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#57

Příspěvek od MilAN »

Jasně, stačí problém zabalit do anglické terminologie a máme to novinku. Jinak je to postup, používaný sto let. A i na astronomická zrcadla si troufám říci, že u nás můžeme jít bohatě před uvedený rok 2001.
Jen jedno mi u těch převratných objevů chybí. A to optický test toho výrobku. Jedna jediná fotka stačí - netřeba 100 úvah jak to bude dobré.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#58

Příspěvek od rikoz »

tieto mal na tom webe bbastrodesign
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#59

Příspěvek od MilAN »

To je na tom odkazu vidět - ale neptal jsem se na měření sférometrem . Ptal jsem se na optický test toho výrobku- resp. potom hotového dalekohledu. A pokud ten Ronchigram má být výsledek hotové optiky, tak to ukazuje jen to, že bude křivka plynulá. Ale jaká je, to se bez dalších údajů určit nedá . Takhle to je takové hezké povídání si. Zvlášť, když při téhle světelnosti a průměru bude ta parabola a její tvar hodně kritická a pro stabilní udržení tvaru toho skla bude kritická n-bodová ( a 27 bodů bude asi málo) podložka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#60

Příspěvek od rikoz »

Ano, ked mal viac tych zrkadiel, preco nedal nejake startesty na web, ... hm, pozeral som , a nema ich tam, ..ale nezda sa mi ze by to bol nejaky fakenews, web.
Odpovědět