Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Výběr dalekohledu

#961

Příspěvek od martin b »

Měl jsem na mysli konkrétně tuto sestavu. Zkušenost s ní nemám, pouze říkám, že s tímto rozpočtem se lze dostat až na tyto parametry. Ale myslím, že pro tazatele to bude pro zmíněný účel až moc velké.
Naposledy upravil(a) martin b dne 09. 12. 2017, 23:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#962

Příspěvek od MilAN »

Quizath píše:D
Chcel by som nejaky prenosny dalekohlad ktory by som vedel vyuzit pri expediciach v Rumunsku pre cisto vizualne pozorovanie. mesiac, planety, DSO, ale aj prirodnu sceneriu ak je to mozne. Mam rad siroke zorne pole.
.
Ty požadavky jsou trochu protichůdné. Netuším, o jaké expedice jde, ale pro pozorování planet a Měsíce je zbytečné do Rumunska tahat specializovaný dalekohled. To, co na na nich uvidíš tam, tady jiní pozorují z Prahy z paneláku. MAK ani SCT nedávají žádné široké pole - u nich se musíš spokojit s polem tak 40-60´. Na pozorování terénu to zrovna moc není, na DSO s nějakými výhradami. Pokud tedy DSo v Rumunsku, potom radši Newton, průměr 200 mm . S binohlavou bych to nekombinoval. Na pozorování terénu určitě radši nějaký pozorovací dalekohled. A pokud nechceš u Newtona jít na průměr 200 mm, tak bych zůstal i pro pozorování DSO také. u toho pozorovacího. Nějaký vhodný s ED objektivem, průměr minimálně 80 mm. A pokud by peníze nehrály roli, potom 80 - 100mm ED lomený binokulár ( to jsme někde na 60-90.000Kč)
V tvém limitu by skoro byl tenhle : http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 62862.html , ale k tomu je potřeba ještě kvalitní azimutální montáž - vidlice
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Výběr dalekohledu

#963

Příspěvek od martin b »

Jako nejuniverzálnější volbu bych viděl něco takového.
I s montáží se pohodlně vejde do limitu, je relativně skladný, dají se s ním dosáhnout široká zorná pole a na pozemní pozorování lze k němu dokoupit hranol, který převrátí obraz do správné orientace. Hlavním ústupkem je průměr, ale to by holt byla cena za protichůdné požadavky.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#964

Příspěvek od Cztwerec »

Tak kde jste dobsonisti? :D Proč ne nějaký ultralight, složitelný do bedýnky (prostor, auto) v průměru alespoň 300 mm na pokročilejší pozorování planet a DSO a na čumendu po krajině by mohl stačit jako doplněk pořádný triedr? Mě to celkem vychází na požadavky tazatele... Na expedice, do auta, na široká zorná pole s vysokým výkonem a univerzální.
Lectorem iustus...
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: Výběr dalekohledu

#965

Příspěvek od Medved »

Ono je otázka co je to expedice do hor. Na přechod Větrných hor se pronese i kukátko, na cestu autem do průsmyku klidně 500mm dobson...

Myslím, že tazatel spíše tu první možnost a to je pak každá rada drahá. Osobně jsem na těchto akcích zpravidla rád, že sebou večer fláknu do spacáku a ještě žiju. Takže když mě v noci něco vzbudí (příroda, hlad, jiné nutkání) tak si to v užívám maximálně okem (teda pokud ta příroda není zrovna déšť :-) ).

Tyhle dotazy nemají dobré řešení.
Pokud expedice jako hory tak nic (už vzhledem k riziku poškození techniky). Pokud autem někam co nejvýš tak co největší průměr.

Jako maximum na tahání na hřbetu po horách si jakštakš dokážu představit to již zmiňované ED80 nebo nějaký ekvivalent. To by mohlo posloužit a na denní pozorování.
Ale opravdu je potřeba si ujasnit co je priorita jestli hory nebo astro. Kompromis moc fungovat nebude. Cokoliv nad to ED (+-) se pronese při přechodu a cokoliv většího než to ED vytažené na horách z auta v průsmyku, byt o 1000m níž, ukáže většinou víc než to ED.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4138
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#966

Příspěvek od biker.fm »

Cztwerec píše:Tak kde jste dobsonisti? :D Proč ne nějaký ultralight, složitelný do bedýnky (prostor, auto) v průměru alespoň 300 mm na pokročilejší pozorování planet a DSO a na čumendu po krajině by mohl stačit jako doplněk pořádný triedr? Mě to celkem vychází na požadavky tazatele... Na expedice, do auta, na široká zorná pole s vysokým výkonem a univerzální.
Ja bych klidne doporucil neco takoveho. Jen nevim na kolik je tazatel schopen umet poskladat UL a pak provest kolimaci. Pokud je rozlozeny, vleze se do krabice o rozmerech cca 40x40x40cm a je to 13" dobson. Tycky se vlezou taky do kufru a nezaberou zadne velke misto.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#967

Příspěvek od MilAN »

Dokud nám tazatel nesdělí, co si pod tou expedicí a pozorováním představuje, tak si tady každý, podle toho, co preferuje, bude jen přihřívat svojí polívčičku. Co je to expedice, co při ní budu ve dne / v noci dělat, jak moc fyzicky to přes den bude, jak často si myslím, že se k pozorování večer dostanu, jak daleko budu mít večer k autu, kolik místa na to budu mít, jak znám oblohu a co konkrétně chci pozorovat. Na každou věc je optimální jiná technika. Pokud chci všechno, tak pozorovací dalekohled. Pokud na obloze nic nenaleznu, tak je cokoliv skoro zbytečné. I když zde trochu pomůže GoTo - ale na druhou stranu - není to samospasitelné a ne každý si s tím poradí ( na rozdíl od reklamních sloganů). Takže bych doporučoval počkat na reakci tazatele, než tu každý bude navrhovat to, co on osobně preferuje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#968

Příspěvek od Shark »

Zdravím
:arrow: Před rokem lety jsem byl na Slovensku v Demänovskej doline 7 dní (hory nadm. výška cca1100m - květen). Měl jsem s sebou triedr 15x70 na zběžnou obhlídku oblohy. Chodil jsem i ve dne s trierdrem v batužku - pozoroval jsem okolní přírodu. Mohu s klidným svědomím prohlásit, že 1,5 kg triedr je naprosto dostačující dalekohled na takovéhle akce. (mobilní, lehký, rychle použitelný, skladný). Noční obloha je na horách velice čistá a obyč. triedrem je podívání parádní.
Nedovedu si představit, že bych "tahal" jakýkoliv teleskop se stativem na zádech - ale jak už zde bylo napsáno , záleží co je to za akci...
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Quizath
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 12. 2017, 15:55
Bydliště: Kosice
Věk: 44

Re: Výběr dalekohledu

#969

Příspěvek od Quizath »

Dakujem za vsetky reakcie. Jedna sa o speleologicke expedicie v konkretnych lokalitach, teda ziadne nosenie dalekohladu v batohu. Pozorovat budem vecer v zakladnom tabore kde sa dostanem autom, cize len vecer vylozim a mozem pozorovat. Pripadne som myslel este pred zotmenim vyuzit dalekohlad na terestrialne pozorovania.
Kazdopadne skusim sa zucastnit nejakej astroakcie v mojom okoli, kde by sa dalo pozriet do viacerych typov dalekohladov, aby som si ujasnil ktorym smerom sa vydat.
SW 80ED, SW N 150/750
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4138
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#970

Příspěvek od biker.fm »

Jak uz jsem napsal drive, neni zadny univerzalni dalekohled na oboji pozorovani.
Jeste by byla dobra informace jake jsou znalosti nocni oblohy, to taky pomuze pro pripadne dalsi rady.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Quizath
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 12. 2017, 15:55
Bydliště: Kosice
Věk: 44

Re: Výběr dalekohledu

#971

Příspěvek od Quizath »

Tak po par dnoch studia som sa rozhodol pre binokular na terestrialne pozorovania a ED80 na vizualne pozorovania oblohy, hlavne koli jednoduchosti a skladnosti.

Pozrite prosim na tuto zostavu ci to takto mozem objednat:

Dalekohlad: Dalekohlad
(aky je rozdiel medzi tymto evostarom a black diamond pro ktory ponukaju nase eshopy ? )

Montaz: Montaz

Okulare: Okular 1 -130x zvacsenie, Okular 2 -90x zvacsenie, Okular 3 - 25x zvacsenie pre prehliadku oblohy. K tomu by som este zobral barlow sosovku cisto len na oskusanie ako to vsetko opticky funguje, viem ze zvacsenie nad 2D nema zmysel.

Hlavne ci k tomu netreba nejake redukcie a podobne. Pripadne ak odporucate nieco ine ale kvalitativne lepsie v takej cenovej hladine kludne napiste.
SW 80ED, SW N 150/750
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr dalekohledu

#972

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Ten ED80 je výborný dalekohled - ale má dost malý průměr. Je super na denní pozorování ale na slabší objekty to moc není. On se používá hlavně na focení (samozřejmě s jinou montáží).

Zkus do výběru zahrnout i něco s větším průměrem. Za podobnou cenu už můžeš mít třeba 150mm SCT nebo MAK

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... n-OTA.html
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -tube.html

Větší základní zvětšení nemusí vadit - pokud budeš mít k binokuláru redukci na připevnění k montáži...

Ještě je v bazaru Celestron 9.25
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=22901

Ale ten už bude o dost těžší - nevím, jakou k němu pořídit montáž...
Na převážení je ale pořád kompaktní:
Optical Tube Length 22 in (559 mm)
Optical Tube Weight 20 lbs (9.07 kg)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
I.
Příspěvky: 87
Registrován: 22. 02. 2009, 00:52
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#973

Příspěvek od I. »

To Quizath: Nepatřím tu k nejzdatnějším, ale sestavu ED 80 na montáži Vixen Porta vřele doporučuji. K okulárům ti radit nebudu, ani ti neřeknu, jaký je rozdíl mezi evostarom a black diamond. Je to ale u nás ve škole ta nejpoužívanější sestava. Na DSO to samozřejmě není, pro astrofotografii asi jen na Slunce, Měsíc a planety. Vynikající na obsluhu. Do pěti minut to sestavíš a můžeš pozorovat, prezentovat. Přenosné (ne tedy pěšky nikam moc daleko), stabilní, jednoduché, intuitivní, dobrá životnost. Prostě se s tím dobře dělá. (Zabijte mě, ale nesnáším AZ-3, nemám rád ani AZ-4, které jsou ale zase samozřejmě mnohem levnější...)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr dalekohledu

#974

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Já ED80 na AZ montáží mám. Je to určitě dobrá sestava - ale bral bych si ji někam na hory do tmy? Někdo určitě jo - takový Saša3 by s ní toho viděl hodně, ale vozit něco "asi jen na Slunce, Měsíc a planety"... (A přiznejme si, že i na ty planety má malý průměr - při větším zvětšení už dost klesá jas)

To uvidím doma ze zahrádky taky. Na hory má (samozřejmě podle mne) smysl tahat něco na dso... Pokud to má být skladné, tak bych to viděl spíše na nějaký "ultra light" dobson nebo nějaké SCT/Mak.

Na druhé straně - to ED80 je výborné na denní pozorování (krom váhy a skladnosti) - stačí 45st. převracecí hranol. Takže tím můžeš začít jako s univerzální sestavou a třeba časem doplnit něčím větším...

Určitě doporučuji k někomu se vetřít a vyzkoušet.

Jinak ten okulár "Explore Scientific 24mm Eyepiece - 1,25" barrel - 68° field of view" mám je a opravdu dobrý. Když ho viděl kámoš, tak si hned objednal taky :-) Pokud je to akce do konce roku, tak bych asi neváhal - bez ohledu na dalekohled.
M:736 750 113
Quizath
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 12. 2017, 15:55
Bydliště: Kosice
Věk: 44

Re: Výběr dalekohledu

#975

Příspěvek od Quizath »

Priznam sa ze by som chcel uz zajtra objednavat ale stale nie som rozhodnuty co objednat.
SCT a MAK som vylucil koli nizkemu zornemu polu.
Zobral by som kludne aj ED100, ale tam neviem ci to zvladne montaz Vixen porta II. Niekde tu na fore som cital ze sa to uz trepoce.
Nasiel som ze EQ5 sa da nastavit do "azimutalneho modu" a tym padom vyuzit prednosti oboch montazi. Ma s tym niekto skusenost? Bude to fungovat s ED 100 bez trepotania ? Doma mam sever blokovany domom, takze EQ montaz nenastavim podla polarky.

Casom planujem doplnit aj nejaky dobson 250-300.
SW 80ED, SW N 150/750
Odpovědět