Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2041

Příspěvek od biker.fm »

Bill píše:Tak to mě pobavilo. Já jsem si pořídil na rychlé pokoukání 80mm refrák a ty 13" dobson :lol:
Tim ze je to UL a vazi 20kg, sbalim ho do igelitky a vynesu ven (vse vezmu najednou) tak mozna muzu rychleji koukat nez nekdo s refraktorem a nejakou montazi kde musi jit na 2x a pak to slozit.

to Bill: Docela by me zajimalo jak dlouho treba trva temperace refraktoru urceneho pro rychlou prohlidku oblohy.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2042

Příspěvek od Bill »

biker.fm píše:
to Bill: Docela by me zajimalo jak dlouho treba trva temperace refraktoru urceneho pro rychlou prohlidku oblohy.
No mne taky - co jsem ho koupil, tak je skoro pořád hnusně ...

Ono vůbec se mi zdá, že co jsem nakoupil plno hraček, tak je nějak hnusněji než bývalo :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2043

Příspěvek od biker.fm »

Pro vsechny zde pritomne, uz se vi proc je porad venku tak jak je. :-P
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2044

Příspěvek od Ewers »

Ty se moc nesměj a už se koukej připravovat na jaro ;) Konojedy na Tebe čekají i s tím 450 drobečkem :D
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2045

Příspěvek od viator »

Strehúň 1.jpg
Strehúň 1.jpg (315.55 KiB) Zobrazeno 3891 x
Tak toto je môj miláčik. Prečo práve on? To myslím vyplynie z nasledujúceho.

Strehúň, ako meteostanicu volám, obsahuje nateraz tri senzory - meria teplotu okolitého vzduchu, relatívnu vlhkosť a tiež teplotu " oblohy " - pomocou infračerveného senzora MLX90614 ( umiestnený uprostred ) so zorným uhlom 90° , ktorý je namierený k zenitu. Ovládanie Strehúňa je pomocou dodaného programu, ktorý napísal jeho autor, kde sa nastavujú parametre. Jedným z nich je nastavenie periódy, ktorá určuje ako často sa majú vyčítať ( zo senzorov ) merané hodnoty. Ďalším parametrom je aj perióda, ktorá určuje ako často sa majú zapisovať namerané dáta do PC ( a tiež či je to chcené ). Potom nasledujú nastavenia Alarmu. Ten totiž môže pracovať v troch módoch.

Prvým je spustenie Alarmu pri prekročení hodnoty PRAH ( nastaviteľná ), tj. ak teplota meraná IR čidlom prekročí túto hodnotu ( teplota stúpne ), spústí sa Alarm. Druhým módom je spustenie Alarmu pri poklese teploty meranej IR čidlom pod hodnotu PRAH. Tretí mód je vo vývoji, zámerom je vytvoriť mód v ktorom sa stanica sama " zorientuje " a nastaví žiadané hodnoty Alarmu.

Princíp monitorovania stavu atmosféry je približne nasledovný. Zemský povrch vždy vyžaruje teplo do okolia, teda i " nahor " - a práve tam ( k zenitu ) je namierené spomínané IR čidlo. Vyžiarené teplo Zemského povrchu prechádza čistou, bezoblačnou atmosférou temer bez odrazov. Odráža sa ale veľmi dobre od čiastočiek vody obsiahnutých v atmosfére. Je preto možné dobre pozorovať vzťah medzi teplotou okolitého vzduchu, či skôr teplotou povrchu Zeme a teplotou " oblohy ", zjednodušene - čím viac oblačnosti ( čiastočiek vody ) v atmosfére, tým vyššia nameraná teplota IR čidlom ( účinnejší odraz Zemského tepla ).

Strehúň je mi neoceniteľným pomocníkom - nielenže ma upozorní na zmenu počasia či stavu atmosféry nielen v prípade zhoršenia počasia, ale umožňuje mi nechať sa upozorniť, ak sa v priebehu noci vyjasní. Tým maximalizuje využitie pozorovacieho času, a súčasne šetrí môj čas i techniku. Mám tak totiž " oči otvorené ", i keď tie moje si môžu pokojne oddýchnuť. Popravde si bez neho už radšej ani nechcem predstaviť pozorovania. Umožňuje tiež merané hodnoty zapisovať na HDD pre neskoršiu analýzu, môže zaslať povel automatike ovládania kupoly, odsuvnej streške či tak podobne.

Aj týmto by som sa rád aspoň takto poďakoval autorovi Strehúňa, ušetril mi mnoho, mnoho hodín " astrofotografií " prechádzajúcich oblakov rôzneho typu a ich následného mazania z HDD. V neposlednom rade však tiež za ochranu techniky pred nepriazňami počasia.

Na obrázku dolu : graf priebehu noci z 23. na 24. novembra 2016 kde pekne vidieť nástup oblačnosti po 01:15 UT a tiež prechod vyššej oblačnosti okolo 19:22 UT, nižšie Strehúň v pracovnej polohe.

Záverom už asi len toľko, že Strehúň ma nikdy neupozornil bezdôvodne, je to proste môj miláčik :)
Přílohy
Strehúň 3 _ priebeh noci z23 na 24 nov 2016.jpeg
Strehúň 3 _ priebeh noci z23 na 24 nov 2016.jpeg (205.61 KiB) Zobrazeno 3891 x
Strehúň 2.jpg
Strehúň 2.jpg (329.46 KiB) Zobrazeno 3891 x
Naposledy upravil(a) viator dne 23. 12. 2017, 19:12, celkem upraveno 2 x.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2046

Příspěvek od ok1in »

Velmi zajímavý nápad - to stojí za pokus :idea: Díky za tip!
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2047

Příspěvek od ladis »

Dobrý nápad!

Já jsem si naprogramoval v PHP automaticke rozpoznavani vyjasneni pres MSG druzici a to tak, ze v CRON tabulce mam spousteni skriptu kazdych 5 minut a pokud se vyjasni na predem mnou definovanem stanovisti (docela dlouho mi trvalo to vyladit, aby detekce byla bezchybna), prijde mi na mobil email, ktery aktivuje vyzvaneni mp3. Takze i behem noci, kdyz spim, pokud nastavim na zapnuto, mohu byt vzbuzen, kdyz se vyjasni... Uz takto funguju 2 roky. Je to take uzitecny pomocnik. Navic do logu se mi zapisuji veskera vyjasneni behem noci kazdy den vcetne ulozeneho snimku z druzice.

Po prestehovani na jare do sveho domu se zahradou si naprogramuju neco podobneho na radar, pokud by se mel priblizit dest v danem okruhu treba 10-20km, abych rano nemusel vylevat z dalekohledu a kamery vodu, jako se mi to stalo pred rokem...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2048

Příspěvek od Chef »

První světlo mého vánočního dárku (na pozorování planet a měsíce) :
SW MAK 180 na iOptron Pro AZ goto:

Obrázek

Jinak ustavení montáže je v součesné době asi to nejlehčí, co lze:
Zapnout power, montáž se sama otočí okolo 360st a je hotovo, tzv "Level and Go" system (optimalně dát montáž do roviny podle vodováhy na montáži).
V případě potřeby lze udělat sync na pozorovaný objekt, pak to navádí opravdu přesně.
+ Není již potřeba ani ručka, montáž má integrovanou wifi a podporu pro SkySafari na mobilu.
A k tomu je v montáži integrovaná baterka na 10hodin provozu.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2049

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To se mi moc líbí.. ;)
Hodně mě budou zajímat zkušenosti s tou montáží, především tuhostí. Jestli by to uneslo můj 140mm triplet nebo 260 Vixena VMC ( když výrobce udává 150mm refrák a SCT 11" - ale napsat se dá cokoli.. ). Při výjezdech se mi tuze nechce tahat mou balkonovou AZ-EQ6.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2050

Příspěvek od Chef »

SIRIUS_758 píše:To se mi moc líbí.. ;)
Hodně mě budou zajímat zkušenosti s tou montáží, především tuhostí. Jestli by to uneslo můj 140mm triplet nebo 260 Vixena VMC ( když výrobce udává 150mm refrák a SCT 11" - ale napsat se dá cokoli.. ). Při výjezdech se mi tuze nechce tahat mou balkonovou AZ-EQ6.
Na CN jsem viděl fotky s refraktorem 120 na jedné straně a C11 na druhé , ale chce to vyzkoušet. Co se týká tuhosti, tak zatím nemam žádný problém, jen je dobré mít 2" tripod, ne 1.5", který může dělat problémy, jak jsem četl.

Jediný problém mám s těžištěm MAKa: Pokud tam naložím filtrové kolo a Ethos 21 nebo Nagler 31, tak se přetočí dolu a montáž ho nevytáhne, ale to mi dělalo problémy i u montáže CPC... asi tam budu muset dát malé závaží dopředu, nebo se hold rozloučit s filtrovým kolem (a ještě vyměním ten velký hledáček za muj red dot...)

PS: Pro použití s refraktory prodává iOptron produžovací "pilíř" pod hlavu montáže, aby refrák nenaboural do nohou montáže.
PS2: Na výjezdy je v ceně montáže i hliníkový kufřík s vystílkou;)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2051

Příspěvek od MilAN »

Chef píše: Jediný problém mám s těžištěm MAKa: Pokud tam naložím filtrové kolo a Ethos 21 nebo Nagler 31, tak se přetočí dolu a montáž ho nevytáhne, ale to mi dělalo problémy i u montáže CPC... asi tam budu muset dát malé závaží dopředu, nebo se hold rozloučit s filtrovým kolem (a ještě vyměním ten velký hledáček za muj red dot...)
Myslím, že by tam stačila delší Vixen lišta ( delší směrem k OV ) a pak už by to asi šlo vyvážit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2052

Příspěvek od Chef »

MilAN píše:
Chef píše: Jediný problém mám s těžištěm MAKa: Pokud tam naložím filtrové kolo a Ethos 21 nebo Nagler 31, tak se přetočí dolu a montáž ho nevytáhne, ale to mi dělalo problémy i u montáže CPC... asi tam budu muset dát malé závaží dopředu, nebo se hold rozloučit s filtrovým kolem (a ještě vyměním ten velký hledáček za muj red dot...)
Myslím, že by tam stačila delší Vixen lišta ( delší směrem k OV ) a pak už by to asi šlo vyvážit
Dekuji za radu, vyzkousim to.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2053

Příspěvek od Chef »

Pár nových poznatků po dnešním večeru:
Tuhost montáže iOptron Pro AZ není dostatečná (EQ6 je tuhostí na jiném levelu), trochu se to klepe při větším větru a hlavně při ostření, i když tam má největší vliv pohyb zrcadla MAKa, na CN doporučují používat klasický výtah, ale to by mi zase rozodilo vyvážení, které je již tak na hraně.
Vzhledem k menšímu přetížení z důvodů těžkých Ethosů mi zřejmě občas "ujíždí" synchronizace, takže objekty jsem musel často syncnout, ale na druhou stranu tam mam stále velké zvětšení z důvodu 2700mm ohniska MAKa, takže to vlastně neni tak hrozné vzhledem k použitému dalekohledu.
Pokud použiji lehké SW Okulary, tam to celkem sedí, jen to občas chce syncnout na objekt, který chcete pozorovat, ale pro můj účel: pozorování planet a měsíce, to je dostatečné, jde mi jen o to, aby mi montáž "podržela" objekt v zorném poli bez nutnosti manuálního nastavení jako u dobsona, kde bych se nedostal na velké zvětšení, a hlavně "grab, level and go" :D

Jinak jsem byl celkem překvapen výkonem MAKa. Dnešní večer bez problémů 340x s Ethos 8mm a detaily na Měsíci parádní.
U 380x to ale už bylo na hraně a neviděl jsem o moc víc detailů (jsem přesvědšený, že to ten MAK zvládne, ale nebyly na to podmínky.

+ Podařilo se mi i rozchodil SkySafari s montáží a vše šlape bez problémů :)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2054

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Díky za cenné zkušenosti.. Přeci jen je to montáž za 30 tis..Člověk musí opravdu brát info na některých fórech s rezervou, takoví američani na to pověsí kde co. Já jsem to dle průměru osy odhadoval tak 150mm MAKa, nikoli 150mm refraktor, jak píše TS. Tvé zkušenosti hovoří i o tom, že v případě krátkých tubusů bude ohledně vyvážení problém i s binohlavou. Pěkné instruktážní video o této montáži je zde :

https://www.youtube.com/watch?v=kbiOJoLnn_E

Ve stejné cenové relaci jsem uvažoval o AZ-8 od Losmandy, která se tváří velice bytelně a že tedy unese daleko víc než ty klasické GIRO, ale pak jsem našel na You Tube video, které mne od její koupě naprosto odradilo.. Na AZ-8 je v tom videu pověšeno přesně to, co já bych potřeboval - Vixen VMC 260 a TMB 130mm :

https://www.youtube.com/watch?v=u7zVB8rZia0

A samozřejmě je AZ-8 pouze na ruční pohon. Zatím nejpřesvědčivější AZ montáž s ohledem na dostatečnou tuhost i pro C11 je T-Rex od Kokusai-Kohki. Ovšem je taky za podstatně větší peníze. Hlava i s naváděním je za cca 2 tis.€, komplet s doplňkama i stativem dáme 2.8 tis.€

https://www.astromart.com/reviews/artic ... cle_id=831
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2055

Příspěvek od Giftmacher »

Nový miláček dorazil :)
Obrázek
Odpovědět