Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2386

Příspěvek od Homer »

Ano, jde to - ale dře to...
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2387

Příspěvek od Chef »

Zdravím,
vzledem ke špatné prenositelnosti 20" Dobsona ( a mé vlastní lenosti :) ), bych si rád udělal na chalupě pevné pozorovací stanoviště.
Na dobsona se příliš nehodí domeček s odsuvnou střechou, takže jsem si říkal, že bych spíše udělal pozorovací plochy vyvýšenou cca 30cm nad zemí kvuli vodě, a nechal dobsona složeného namístě. Nerad bych dobsona jakkoliv přesunoval (horní část se zrcadlem v podstatě jen leží na spodní části s goto, tak se bojim aby to při přesunu v celku nespadlo). Takže jsem se rozhodl, že místo přesouvání dobsona, bude lepší pořídi něco jako menší plechovou garáž (prodávají se v celku za pár korun) a jen jí posadil na nějaké kolejničky, aby se dala odsouvat. Nebo pořídil něco podobného krytu bazénu. Nicméně mi jde o zabezpečení proti vniknutí, takže asi bude lepší ta plechová garáž, na kterou dam okolo palubky ... Samozřejmě, že pokud někdo bude chtít se do toho dostat, tak se dostane, ale na to ho bude zase čekat spousta kamer a fotopastí v okolí :)

Nemáte někdo nějaký tip, jak toto zrealizovat, případně co by bylo nejlepší řešení? Např. neprodávají se někde již nějaké rolovací plechové kryty vhodné pro schování dobsona apod?

Moc děkuji za případné nápady...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2388

Příspěvek od ok1in »

Na netu je inspirací až až, už jsem na něco takového taky koukal. Hledej "Backyard Observatory" nebo "Roll Away Observatory"...
budka.jpg
budka.jpg (176.96 KiB) Zobrazeno 3795 x
domek.jpg
domek.jpg (53.2 KiB) Zobrazeno 3795 x
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2389

Příspěvek od Chef »

Díky moc za tip.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2390

Příspěvek od Homer »

Zvážil bych i možnost zakomponování dalekohledu do stávající chalupy- nástavba, vestavba, přístavba. Jeden objekt se hlídá líp než dva a nebude to takové lákadlo pro nezvaného hosta. V neposlední řadě je po ruce rozvod el.energie ev. hrnek kafe.
Když přístřešek, tak je na chalupě k zamyšlení víceúčelová kombinace - dalekohled + sklad nářadí, dřeva apod. Tohle jednoúčelové boudičkování kolem domů je na dvě věci, i když rozšířené...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2391

Příspěvek od ok1in »

Když už jsi to nakousnul...
Prosím o názor místní znalce - mám na domě takovéto nevyužité sedlo, které po vestavbě přímo volá:
sedlo.jpg
sedlo.jpg (196.25 KiB) Zobrazeno 3735 x
Napadla mě šílená myšlenka, vložit na pozednice ocelové traverzy napříč tím sedlem a na ně umístit malou pozorovatelnu. Bylo by to přímo na pevném základě nosných stěn. Je to na konci vsi, střecha kreje výhled na okolní domy a tak je tam nejtemnější místo co mám k dispozici...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2392

Příspěvek od Howking »

Hlavně ti, co stavějí na domě a nebo při něm myslete na tepelný odpad domu. Abyste vůbec něco přes příšerný seing z rozpálené střechy v létě a přetopené půdy v zimě něco viděli.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2393

Příspěvek od ok1in »

to Howking: Vidíš, to mě vůbec nenapadlo... :?
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2394

Příspěvek od Homer »

Budovy samozřejmě tepelnou energii vydávají. Jednak část té, která se vyprodukuje uvnitř, tak i tu, kterou akumulují zvenčí. Faktorů je ve hře řada, od míry zateplení, přes použité materiály, skladby atd. Zde je třeba si uvědomit, že vyzařuje vše, co energii předtím akumulovalo - tedy i okolní pozemky, vodní plochy atd. Kupodivu zemina má prakticky stejnou tepelnou kapacitu jako řada stavebních materiálů, např. pálené střešní tašky. Na pozemcích je obvykle tráva, to asi pomáhá, ale jedná se v porovnání s budovou o nesrovnatelné plochy v okolí.
Dalším důležitým faktorem je i směr radiace tepelného záření. Do volného prostoru se energie vyzáří rychleji ( pozemky, střechy ). Před časem se to zde rozebíralo.
Myslím, že není možno odsoudit určité řešení z pohledu jednoho aspektu, pokud nejsme schopni porovnat míru ostatních vlivů. To by zde už dávno hořekovala řada majitelů pozorovatelen či kopulí na domech a prozatím jsem nic takového nezaznamenal. Anebo zarytě mlčí:-). Sám jsem jeden z nich, tak časem taky uvidím.
Ale přece jen bych zakomponování pozorovatelny do chalupy nezavrhoval a řádně tuto možnost promyslel. Jako vše i toto má své nevýhody ale i výhody...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2395

Příspěvek od Psion »

Tak můj pozorovací domek je už z hlediska svět. zněčištění nepoužitelný, tak jsem si už nestavěl a rovnou pronajmul s pěkným vyhledem :)
Přílohy
Vyhled Tenerife.jpg
Vyhled Tenerife.jpg (175.03 KiB) Zobrazeno 3337 x
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2396

Příspěvek od Aletel »

A co takový pronájem obnáší za peripetie? Výhledově - vývoj situace na zdejší obloze, patrně bude žádat hledání podobných alternativ. Taky už mám po večerech nutkavé nápady a myšlenky.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2397

Příspěvek od Psion »

Nejdříve je potřeba vybrat dobré místo pro domek, tedy nejlépe na jihovýchodě až jihozápadě. Severní strana je sice příjemně chladná, ale má častou oblačnost a vysokou vlhkost. Pak zvolit vyšší místo, jednak je levnější, jednak je mimo velký turistický pohyb. Samozřejmě lze volit i na severní straně a na focení vyjet do tmavších oblastí nad oblačností do míst nad 2000 metrů. Ideální jazyk pro komunikaci je samozřejmě španělština, v realitkách i angličtina či němčina. Obecně je na Tenerife levněji než u nás, jídlo, drogerie a kosmetika výrazně kvalitnější, benzín levnější, lidi v pohodě. Autonomní oblast Kanárské ostrovy má výhodu, že je v EU, tedy platí zde stejné telefonní poplatky i datové poplatky jako v ČR a samozřejmě platí i základní zdravotní pojištění, cestovní připojištění je součástá většiny kreditních karet u standardních bank, nebo se nechat za pár korun připojistit. Někdo namítá, že ta obloha zase není kdovíjaký zázrak, ale má jedinečnou výhodu, že na rozdíl od nás, je tam většina nocí jasných a neteče z dalekohledu či kamery voda. Orion se dá fotit a pozorovat v tričku na terase, to taky není k zahození :)

Domy na pronájem, případně koupení lze najít ZDE
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2398

Příspěvek od Aletel »

Tak tohle zní až podezřele luxusně. Nebýt toho, že jsem měl na toto téma zvídavý rozhovor a bylo mi vylíčeno, že týdenní turistický pobyt i s letenkou tam a zpět, vyšel na osobu celkově na 3.500,-Kč (pod stany a převážně pěšky, konzervativní strava). S dodatkem, že těch 500,- padlo na nějaké dodatečné výlohy po příletu do Prahy, metro a cestu autobus - vlak domů.
Noooooo, je nad čím začít přemýšlet, než se to rozkřikne a nebude šance.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2399

Příspěvek od Psion »

Letět se tam dá buď luxusně kolem 8 tis. zpáteční letenka a 5 hodin cesta, nebo s přestupem od 5 tis. zpáteční až po extrémní slevy, kdy se létá za desítky Euro na poslední chvíli. Kupoval jsem tam Nespresso, na Tenerife všechny přístroje v akci se slevou cca 40-50% u nás v akci jeden. Ten mnou koupený stál 59 EUR (1500 Kč), s tím že tam jsou za 40 EUR (1000 Kč) kapsle, tak jako u ostatních modelů. U nás ten samý přístroj v akci za 2000 Kč s kapslemi za 800 Kč. A tak to je skoro se vším :)

Poprosím moderátory a přesun do téma Tenerife, děkuji.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2400

Příspěvek od MayJ »

Zdravím všechny stavitele hvězdárniček, na starý kolena jsem se do toho taky pustil. Jaký rozměry dřevěných hranolů by jste mi doporučili na konstrukci?
Díky
Odpovědět