Dalekohled na planety

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na planety

#181

Příspěvek od Cztwerec »

MayJ píše:Chlapi ale i tak by mě zajímal Váš názor na konkrétní:
Bresser Messier AR 152/1200 na planety... Asi to mám v sobě nějak zafixovaný, ale refráky mě docela berou.
Otázka jak to je v porovnání s Newtonem 200/1000. Bavíme se výhradně na snímání planet.
Díky
Bresser 152/1200 maximálně na Slunce! tam by to bylo celkem slušné vzhledem k průměru a tím, že je to čočka, to má svůj potenciál. Ovšem barevná vada bude rušit dost a ikdyž desaturuješ fotografii je to znát, to by znamenalo fotit například "úzkopásmem" v continuu.V porovnání s Newtonem 200/1000 je to ovšem bída. Ten Newton udělá daleko více práce a má i větší průměr a o ten jde ve vztahu k rozlišení i potřebě světla, kterého je při nataženém ohnisku pořád málo i u planet.

Achromát prostě nebrat. Já fotím s apochromátem o průměru 130 mm a je to dobrá alternativa když se mi nechce tahat velký newton. Tam to jde, ale cena je opravdu úplně jinde.

A jinak pokud máš místo delší newton je vynikající volbou.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled na planety

#182

Příspěvek od MilAN »

MayJ píše: zůstávám a Newtona a šetřit na SCT 10" a výše:-)
A je ti jasné, že s tím SCT půjdou sice fotit planety, Měsíc a Slunce, ale na DSO to bude dost náročný problém. ( ta připomínka je kvůli tomu, kdyby tě ty planety přestaly bavit :) )
Samozřejmě se to týká fotografování, pro vizuál to je v pohodě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na planety

#183

Příspěvek od MayJ »

Ano chci to mít pouze a jen na planety,měsíc. Na DSO mám už jinou hračku;-)
Odpovědět