Nasmyth 200/1200

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Nasmyth 200/1200

#46

Příspěvek od Stratus »

Ahoj, už ses dostal k astronomickému pozorování?
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 200/1200

#47

Příspěvek od ok1in »

Zatím jen planety a Měsíc :oops:

Montáž co je výše na foto je nevyhovující - tudy cesta nevedla, tak řeším přestavbu na vidlici - pořídil jsem samotnou LX-50, takže řeším uchycení vidlice ke stativu a vlastního tubusu do vidlice. Jakmile to uvedu do chodu, dodám sem fotky z QHY, nechci to tu zbytečně plnit věcma focenýma kompaktem pře okulár, za to bych se asi styděl, vzhledem k tomu co tu je jinde prezentováno :roll:
Pořídil jsem mu menšího bráchu, další okuláry, filtry a filtrové kolo, takže výbava se pomalu rozšiřuje. Jen mít o něco více času, ale to všichni znají. Už jsem jako na trní, ale naštěstí není nic moc počasí - někomu to vadí, já to teď vítám - to jsou mi paradoxy... :mrgreen:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nasmyth 200/1200

#48

Příspěvek od MilAN »

A co s tím Nasmythem chceš fotit , že potřebuješ kvalitní montáž ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 200/1200

#49

Příspěvek od ok1in »

Cokoliv - vzhledem k délce ohniska je ta pevná a stabilní montáž dost potřeba (vyzkoušeno)...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nasmyth 200/1200

#50

Příspěvek od MilAN »

Pokud tedy dlouhé expozice ohniskem 2m, pak ta montáž zase až tak moc bytelná není. Už při ohnisku 1m bych z ní měl obavy.Nechci ti brát iluze, ale při světelnosti 1:10 focení s filtry nebude zrovna dobrý nápad. Ať již kvůli nechlazené kameře, tak kvůli montáži, tak kvůli pointaci dlouhých expozic a v neposlední řadě kvůli nepřítomnosti OAG
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 200/1200

#51

Příspěvek od ok1in »

V tom se nedá nesouhlasit - na DSO to určitě nebude, ale to není zatím v mém hledáčku - zatím si vystačím s tím Měsícem a planetami okolo, pokud jsou ještě trochu vidět. Z pohledu všech tady okolo jsem pořád laik a tak je třeba následovat slova Lenina - (učit se)3...

Nejdříve se chci s celou sestavou naučit základy - přece jen, focení noční přírody a oblohy je trochu jiná disciplína, i když takové použití 150 mm Newtona v roli objektivu na ptacvo je pecka :-) Potřebuju nejdříve plně zvládnout ovládání dalekohledu na montáži, použití kamery a SW k ní a vše co s tímto souvisí. Později mám v úmyslu tuto kameru použít jako pointační a pořídit lepší kousek na "opravdové" focení.

Takže nejdříve trénink a teprve pak se vydat do boje... :mrgreen:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nasmyth 200/1200

#52

Příspěvek od MilAN »

Tak co, už jsi s ním zkoušel pozorovat nebo fotit ?
A jen na okraj, Ing. Vlček na něm nikdy neměl skleněnou desku -takže to je módní doplněk dalšího majitele.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 200/1200

#53

Příspěvek od ok1in »

Vzhledem k totálnímu nedostatku času to jde kupředu opravdu pomalu...

Pozorovat už jsem krátce zkoušel, zatím jen Měsíc a Saturn a jsem plně spokojen, optika vypadá slušně. Tubus už je v montáži, teď čekám na paralaktický klín mezi vidlicí LX50 a stativem. Pak to ihned půjde na pokusy s CCD (má doplněno chlazení), už jsem řádně nažhavený. Zatím se trénuju v ovládání montáže, čekají mě pokusy spojit ji s pointací, podle manuálu by to neměl být velký problém. Uvidíme, jak to ale v praxi dopadne a jak to bude stabilní... :mrgreen:

Myslel jsem si, že ta rosnice nebude originál, moc mi to k tomu nesedělo - sklo už v ní ale není, chtěl bych ji v budoucnu využít s vyhřívacím pásem.

PS:
Na konec mám jednu hloupou otázku. Chtěl bych tubus ve finále přestříkat - je nějaký zásadní rozdíl, v použití černé nebo bílé barvy? Mám teď na mysli teplotní stabilitu tubusu. Je to vůbec podstatné?
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 200/1200

#54

Příspěvek od ok1in »

Howking píše:Jej. Chodil jsem k němu do astronomických kroužků. Brousil s ním na VŠB zrcadla. Jezdil jsem s ním po hvězdárnách. Udělal mi i montáž a tubus na 160-tku zrcadlo od Rindy. Byl chvíli i předsedou ČASu.
Díky MilANovi (apropo mám tě pozdravovat) jsem dnes mohl s Ing. Vlčkem osobně promluvit a byl to pro mě velký zážitek. Jeví se jako velmi příjemný a čiperný pán, trochu jsem ho asi překvapil, ale nakonec to bylo příjemné popovídání. Dozvěděl jsem se ještě nějaké podrobnosti, líčil co s ním pozoroval atd., dodnes se astronomii věnuje.
S výrobou dalekohledů skončili v době, kdy se začaly ve větší míře dovážet, nemohli jim samozřejmě konkurovat a domácí výroba už se nevyplácela. Tak jak potvrdil nedávno MilAN, rosnice se sklem u dalekohledu v originále opravdu nebyla, je to dílo dalšího majitele.
Samozřejmě jsem mu řekl o tom, že jsem "Obra" přejmenoval na "Vlčka", nic proti tomu neměl a snad jsem jej tím možná i trochu potěšil... :)
Odpovědět