Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2371

Příspěvek od Homer »

Původ segmentů mi taky vrtal hlavou. Všiml jsem si špinavých okrajů, které napovídaly, že to už někde sloužilo, ale kopule radarů mne nenapadly. Asi nebylo jednoduché pasovat nosnou konstrukci na rozměry segmentů :roll: .
Hezká práce.
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 323
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2372

Příspěvek od re »

Já myslím, že ty segmenty nebyly nikde montovány, spíš (asi určitě) byly delší dobu skladovány leckde, proto ta špína. Jinak pasování segmentů na svařenou konstrukci byla opravdu o nervy, naštěstí se ty šablony velice dobře řezaly a brousily. Šlo jenom o to, neubrat moc ...
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2373

Příspěvek od hamr »

Použít ty segmenty byl dobrý nápad a výsledek vypadá moc pěkně....
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 323
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2374

Příspěvek od re »

Ten nápad nebyl můj, ale toho člověka co jsem to od něj koupil. I když si myslím, že i on nakoupil segmenty od někoho, kdy z toho chtěl dělat kopuli pro astro. Nicméně pravda je, že kopule vypadá docela slušně a docela dobře i tepelně izoluje. Samozřejmě vše se ukáže až bude hotovo.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2375

Příspěvek od Homer »

Ne nadarmo jsou Češi ( krom ostatních kladů či záporů ) známí jako výborní kutilové schopní si poradit s kdečím a nejen vymyslet ale i realizovat neuvěřitelné věci často s omezenými výrobními i finančními prostředky...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2376

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, nezkousel někdo postavit pevnou pozorovatelnu z nejakeho komercne prodávaného zahradního domku? Nebo je to uplne slepa cesta?
Ještě by me zajímalo, jak je to s technikou a optikou při teplotách hodne pod nulou v takove zahradni, nevytapene pozorovatelne.. Pokud jsou teploty dejme tomu několik dni -10 atd..jak je na tom technika (hlavne montaz a jeji mechanika), pripadne nehrozi nejake poskozeni optiky vlivem mrazu a zvysene vzdusne vlhkosti vlivem snehu treba?
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2377

Příspěvek od Homer »

Než koupit komerční zahradní domek vyrobený z prken sesazený v rozích do zářezů v prknech, na kterých vydělá především obchodník a výrobce je tlačen do nejnižší ceny ( podle toho to vypadá ), je neskonale lepší si postavit nebo nechat postavit trámkovou bytelnou kostru a tu potáhnout palubkami, OSB deskami. Příkladů je zde na AF habakuk...Vyjde to levněji, bude to na míru dle přání stavebníka a delší životnost je při pečlivé práci zaručena.

Poznámka k vlhkosti v zimě - čím studenější vzduch, tím pojme méně vodní páry. Nejlépe je zajistit průběžné větrání jednak vhodnými štěrbinami např. u odsuvné střechy budou tak jako tak, druhak například i nuceně ventilátorem s časovačem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2378

Příspěvek od MilAN »

a hlavně ta zima té optice nijak nevadí - pokud tedy není něco přitaženo v objímce na fest.. Mám takhle dalekohledy v kopuli mnoho let a je to určitě šetrnější, než je stěhovat z místnosti ven a zase zpět, nechat je orosit, zamrznout...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2379

Příspěvek od Libcz »

Homer píše:Než koupit komerční zahradní domek vyrobený z prken sesazený v rozích do zářezů v prknech, na kterých vydělá především obchodník a výrobce je tlačen do nejnižší ceny ( podle toho to vypadá ), je neskonale lepší si postavit nebo nechat postavit trámkovou bytelnou kostru a tu potáhnout palubkami, OSB deskami. Příkladů je zde na AF habakuk...Vyjde to levněji, bude to na míru dle přání stavebníka a delší životnost je při pečlivé práci zaručena.
Pod toto se podepisuji, zrovna buduji nové zázemí na novém místě a letos se hodlám vycvičit na boudě na nářadí (a příští rok půjde na řadu sloup a kolem něj budka s odsuvnou střechou). Také jsem koketoval s hotovým výrobkem, ceny jsou leckdy příznivé ale pak najednou člověk zjistí, že cena nezahrnuje podklad, krytinu, podlahu, ošetření dřeva a pár podobných "drobností" a najednou to naskáče do úplně jiných čísel.
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2380

Příspěvek od jirka.P »

Zdravím na fóru
Domeček jsem plánoval už v roce 2010 a konečně jsem se dočkal.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2381

Příspěvek od Cztwerec »

Gratuluji k pozorovatelně! Není nad to si splnit svůj sen. Mě se v současné době plní také můj sen o pevném pozorovacím stanovišti, a ani nebudu muset nic velkého stavět :)
Lectorem iustus...
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2382

Příspěvek od jirka.P »

Je to paráda.I když jsem dřív nosil dalekohled jen na zahradu,tak po čase se to nadšení z focení znechutilo,protože už jen to nanosit,ustavení montáže(na nějaké precizní ani náhodou) a potom ve 3-4h. ráno kdy už v polosnu vše člověk uklízí a vidí se v posteli,tak je to jako kdybych si zaběhal 500m.To se pak usíná parádně :-).Nemá cenu mluvit o tom,že se o půl noci zatáhne,to člověka taky nadchne.
Kdybych žil ve městě a někam tahal velký dalekohled(newton)tak bych si našel místo kde bych mohl mít pilíř(nejlíp i 220V) a nějakým způsobem vymyslet uchycení,aby montáž už byla polárně ustavená a já bych se mohl věnovat dalším x krokům k focení.
Máš něco podobnýho v plánu?
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2383

Příspěvek od Cztwerec »

No jak to říct, po letech plánování a skládání materiálu na moji hvězdárnu jsem se na to prostě vykašlal. A tím vlastně začal můj nový projekt, který je v současné době u konce. Změnil jsem pozorovací stanoviště a o dost jsem vše zjednodušil, až se vše uklidní, doufám, že se moje kadence pozorování a fotografií zvýší. Přeci jen počasí, dojíždění, práce, rodina a pak skládání a rozkládání sestavy která je celkem objemná a vůbec pak chuť něco dělat, všechny mé plány hatilo. Poslal jsem SZ.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2384

Příspěvek od Homer »

Jsou to právě 3 roky, co jsem sem dal odkaz na fotky ze stěhování montáže z hořické hvězdárny. Uvedl jsem to tehdy slovy "konec jedné hvězdárny". Ovšem v životě něco končí a jiné zase začíná a tak sem dávám odkaz na stěhování téže, ovšem modernizované montáže do mé soukromé kopule.

https://photos.google.com/share/AF1QipP ... E2eDQtbkxB

Omluvte video točené mobilem, ale pro ilustraci to snad stačí.
Držte palce, ať se vše potřebné zdárně dokončí a po letech letoucích kouknu na první světlo z dalekohledu, který už v pracovně pod kopulí čeká na instalaci. Zde patří za dosavadní pomoc díky Martinovi Myslivcovi ( toho bude ještě hodně potřeba ), mému kamarádovi Honzovi, Jardovi Heršálkovi no a mým dvěma synům jako pomocným manipulantům s těžkými břemeny:-).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2385

Příspěvek od Cztwerec »

Paráda, to se nám to tady množí :D
Lectorem iustus...
Odpovědět