Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Achernar9
Příspěvky: 4
Registrován: 10. 02. 2017, 10:21

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2896

Příspěvek od Achernar9 »

Vesmíru zdar ! ;)
Nemyslím, že je to tady nějak hrocený. A o egu od místních zkušených amatérů to taky nebude.
Já jsem svůj dotaz směřoval do normální sekce o pořízení dalekohledu a byl jsem překvapen, že to hupslo do začátečníků. Za toho se nepovažuju - s ohledem na astronomii... proto jsem to nechtěl rozvíjet tady. Ale stalo se a odpovědi lítají sem. Chtěl jsem od zkušenějších zhodnotit svůj výběr. Že je nutný dalekohled pointovat při focení je mě jasný, i ta pevnost montáže. Ale jelikož jsem nic takovýho pořádnýho neměl, právě jsem potřeboval radu. Netušil jsem, že např. montáž za tisice je na focení nevhodná, že to vyžaduje investici až v řádu desítek tisíc.
Ten tvůj článek Martine jsem četl několikrát. Právě z něho mě vyděsily některý ceny. Ne žebych je nechtěl dát ale prostě je najednou nemám. Bude to vyžadovat delší dobu.
Bille, ty dalekohledy cos na ně dával odkaz jsemměl už před tím zhlídnutý, zaujaly... ;-) a přemýšlím kterej by šel. Tu Dobsonovu montáž k té 300 bych zvládl. To není tak těžký. Takže uvidím...
Zatím Ď za podněty, rady, atd... rád si za něco přečtu.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2897

Příspěvek od Bill »

Jenom ten 12" je třeba pořádně prohlédnout a potěžkat - je to už kus nábytku.

Mrkni ještě na tuhle diskuzi: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=29&t=22468
M:736 750 113
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2898

Příspěvek od biker.fm »

Flippy1905 píše:Já nevim, přijde mi to, že to tu někteří hrozně hrotí. Píše se tu dalekohled pro začátečníka a tady se navrhujou sestavy za desítky tisíc. Chápu, že několik poloprofi astronomů si tu mastí ego ...
Kdyz konicek bavi, casem (muze se to klidne pocitat i na roky) se postupne propracuje i k drazsi technice co ho posunuje dale v pozorovani nebo ve foceni.

Precti si tohle vlakno , pak mozna pochopis proc nekteri z nas uz ted mame techniku za desitky tisic. Nekteri i za vice nez desitky tisic, ale to uz asi nerozdychas (ego) :-).
Flippy1905 píše:... ale pozorovat se dá ledasčím.
Je fakt ze se da pozorovat ledascim, treba i nejakym tim hyper super refraktorem z nejakeho hypermarketu za nekolik stokorun :-) ale co s tim kdo uvidi, tot otazka.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2899

Příspěvek od blackamon »

Dalekohled pro ženskou

Mám takový netradiční dotaz. Moje sestra miluje astronomii stejně jako já a touží po nějakém hvězdářském dalekohledu. Z toho důvodu mě můj švagr požádal o radu, abych mu nějaký dalekohled doporučil v cenové kategorii do dvaceti tisíc. Chtěl by jí ho koupit jako dárek k vánocům. V první řadě mě napadl 250-ka dobson, ale když o tom tak přemýšlím, dospěl jsem k závěru, že by byl na ni příliš těžký. Švagr je kamioňák a většinu času není doma, tak bych spíš zvažoval nějakou lehčí variantu. Napadlo mě tedy nějaké SCT, třeba tady toto bazarové v supře http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 62808.html a usadil bych ho na AZ4 na ocelových nohách. Myslíte si, že by to byl pěkný dárek? Ještě dodám, že sestra se již dívala mým ed80, tak bych s kvalitou dolů jít rozhodně nechtěl, znáte ženy... Pozorovala by určitě Měsíc, planety a časem jak ji znám by se určitě ráda podívala i nějaké DSO. Moc děkuji za názory.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2900

Příspěvek od Lvíčátko »

Já osobně dalekohled u sebe momentálně nemám, ale měl jsem podobný případ (sám sebe), vesmír miluji, ale když jsem ho neznal pozoroval jsem oblohu Lidloskopem 70/700. Na ty planety dost stačil, ale pokud říkáš, že tvá sestra chce pozorovat Planety a OBČAS DSO, tak bych volil spíš nějakého Shmidt/Maksutov, i když máš rozpočet 20 000 kč, tak Dobson 250 není pro člověka co se OBČAS podívá na DSO, na Měsíc ti fakt stačí Lidl/jak ty uvádíš ED80. Když chceš opravdu jít nahoru tak si myslím, že na Měsíc a planety je lepší větší ohnisko.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2901

Příspěvek od Artaban »

blackamon: Kupovat někomu dalekohled, jako dárek, je dost ošemetné. Pravděpodobnost, že mu (jí) nesedne, je celkem velká. Čistě z pohledu běžného amatéra, je dle mého úsudku Dobson 200mm solidní možnost. Jednak to už je dalekohled, který dokáže ukázat slušně jak DSO, tak planety a zároveň, je solidně přenosný např. kolem domu, nebo pak dobře převozný autem.
Taky se velice dobře prodává ve zdejším bazaru. Rozpočet 20tis. je dostatečný a zbytek peněz byl vložil, jako druhý dárek do tubusu na další okuláry, které si dotyčná bude jistě pak ráda kupovat sama ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2902

Příspěvek od blackamon »

To Artaban: Moc děkuji za odpověď. Doporučím toho Dobsona, určitě je to nejlepší volba. Jen se ještě zeptám. Z čistě estetického důvodu (je to ženská a dalekohled se jí musí aspoň trochu líbit) jsem vybral tady tento Dobson od Bresseru s průměrem 203 mm. http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 3&idp=2457 . Máte s tímto modelem někdo zkušenosti? Nerad bych šlápnul vedle. Díky
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2903

Příspěvek od Rekmarik »

blackamon píše:...je to ženská a dalekohled se jí musí aspoň trochu líbit...
Co to je za podivnou podivnost ? Já bych ty holky takto nediskriminoval .. musí líbit .. Líbit se jí bude a nebo nebude ten zážitek z pozorování .. Jak moc krásnej ten dalekohled na pohled je, to bych neřešil .. Na tom odkazovaným dalekohledu je sympatický, že je f5 (vhodný pro planetární pozorování), ale jinak nevim, jestli není lepší koupit klasickej SW dobson a investovat raději do okulárů..
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2904

Příspěvek od Artaban »

No, když Dobsona pro ženskou, tak modrá, je dobrá ;) Já bych spíš šel do GSO. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 17834.html
Jednak má dva seťáky a zvětšení 40x a 133x, což je celkem šikovný a pak má tubus o hmotnosti 9 kg, kdežto Bresser 12kg. Je to roura s optikou a s lehčí bude přenos a nakládání do auta více v klidu. No, a taky má ventilátor, což se taky hodí.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2905

Příspěvek od Lvíčátko »

Když už se tu bavíte o dalekohledech 200+, tak myslíte,že je to ideální pro začátečníky? Já osobně jsem začátečník a momentálně mám 70/700 pasivně. Ale nedovedu si představit, co bych dělal s 200 rourou, když bych měl zkušenost z Vesmírem pouze od bratra. S takto velkými stroji bych (já) začínal až po dostatečné zkušenosti.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2906

Příspěvek od Ewers »

Roury 200+ (150+) jsou určitě pro začátečníka vhodné. Od toho, aby se něco teoreticky naučil, je tu AF a dost literatury a prakticky se to stejně naučí až při pozorování. Pokud si projdeš všechna doporučení pro začátečníky, stále se to opakuje. V neposlední řadě (pokud je mobilní) má možnost, než něco koupí, navštívit nějaké setkání astronomů a na místě se podívat. Většina lidí mu rádo předvede svůj dalekohled a i poradí.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2907

Příspěvek od Rekmarik »

Lvíčátko píše:...tak myslíte,že je to ideální pro začátečníky? Já osobně jsem začátečník a momentálně mám 70/700 pasivně.
Přeci jen každý jsme žačali trochu jinak v jiném věku a sjinými možnostmi (auto, peníze, čas, pozorovací místo, preference)

A od toho se taky odvíjí co je vhodné. Není žádná ostuda nebo problém, když pozoruješ svým 70/700 nebo triedrem. Můžeš vidět zajímavé věci a s přibývajícími zkušenostmi víc a víc objektů, které ti jistě budou dělat radost. Pro někoho kdo má třeba své auto, dostatek prostoru a nějaké peníze navíc tak určitě Dobsony o průměru 150, 200, 250mm můžou být dobrá volba - takovou zkušenost tady má velká řada z nás co jsme tak začínali.
Ale stejně tak dobrou službu přinese malý refraktor nebo Newton 70-90mm. Nejlepší dalekohled je stejně ten se kterým se pozoruje :)
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2908

Příspěvek od blackamon »

Artabane, díky za radu, je to fakt fešák. Tady jsem na něj našel i hezké video, sice je rusky, ale vůbec to nevadí. :-) https://www.youtube.com/watch?v=X-u4xC58ZVs Doporučím asi ještě nějaký 7 mm okulár, měsíční filtr, 2x barlow a nějaký kufřík na okuláry. Myslím si, že sestra bude mít velkou radost. Ještě jednou díky.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2909

Příspěvek od Artaban »

Na ten Barlow bych asi vykašlal. K ohnisku 1200mm už není nutný. To radší ještě okulár na větší zvětšení 5mm. Měsíc bude několik měsíců vysoko a zvětšení 240x se tady dobře uplatní. A co se týče okulárů na DSO, tak tam to zatím taky není ideální. Ta 30tka uleze, ale 133x je už celkem moc a k tomu malé zorné pole. Časem se určitě hodí nějaký širokoůhlejší okulár na zvětšení kolem 100x. Tenhle by tomu slušel https://www.moty.cz/p/sirokouhle-okular ... ic-es-11mm.
Nebo aleapoň http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4133.html
Popravdě bych to ale zatím s příslušenstvím nepřeháněl. Počkal bych, až to bude opravdu třeba.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2910

Příspěvek od Bill »

Lvíčátko píše:myslíte,že je to ideální pro začátečníky? Já osobně jsem začátečník a momentálně mám 70/700 pasivně. Ale nedovedu si představit, co bych dělal s 200 rourou
No já nevím. Tak si představ, že jsi začátečník a vytáhneš dneska 70/700 a půjdeš pozorovat. Jsou ideální podmínky prakticky v celé ČR...

Měsíc vychází někdy ve 3 hodiny (takže bych ho asi vynechal), Saturn zapadá okolo deváté - pokud ho vidíš poprvé, tak i nízko na obzorem to může být zážitek. Ale bez nějakých detailů. Uran a Neptun asi není vhodný cíl pro začítečníka a co dál? Na M31 budeš mít asi velké zvětšení, takže uvidíš jenom jádro - lepší zážitek už je v triedru. M33 je blbě vidět i v 12" dalekohledu. Kulové hvězdokupy asi najdeš - ale nevím, zda se budou při průměru 70mm nějak moc líbit. Nevím, zda je něco vidět v 70/700 aspoň z těch nejjasnějších mhlhovin jako M57 nebo M27. Já jsem je v 70/700 nikdy nenašel...

Pěkné budou Kuřátka M45 - ale i ty jsou pěkné v triedru nebo v hledáčku. Zážitek by mohla být M42 - ta je krásná v čemkoliv... Ale ta je rozumně vysoko až někdy okolo druhé...

Určitě se najdou nějaké další pěkné otevřené hvězdokupy.

Když si vezmu 10" Newton, tak ty objekty budou i pro začátečníka nádherné...
Ale každý to má jinak. Proto vždy doporučujeme, ať před koupením někdo zajde na nějakou astro akci - jinak to prostě moc nejde. Každý dalekohled je vhodný na něco trošku jiného - jinak by se tolik různých typů nevyrábělo!
M:736 750 113
Odpovědět