Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Montáž HEQ-5

#226

Příspěvek od FrantaB »

Napadá mne taková trivialita-špatně připájený konektor napájení, nebo prasklé pájení provedené "ekologickou" bezolovnatou pájkou. Jakýsi kontakt tam je, ale úbytek třeba 5V. Takže z vyššího napětí se rozjede, ale z 12V zbývá jen napětí totálně chcíplé baterie.
Je to nástřel od boku, ale už jsem něco takového potkal...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž HEQ-5

#227

Příspěvek od Bill »

Jenom jedno upozornění. Určitě se nedá použit originální kabel. Je moc dlouhý, má malý průřez a proud vede ocelovým perkem a pojistkou. Musíš udělat jiný. Potřebuješ alespoň 11V na konektoru montáže.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
I.
Příspěvky: 87
Registrován: 22. 02. 2009, 00:52
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#228

Příspěvek od I. »

Bingo! Nalijme si čistého vína, soudruzi, je v tom ten vadný kabel. Děkuji moc za pomoc kolegům FrantaB a Bill. Omlouvám se tímto panu Zahajskému a oceňuji jeho večerní flexibilní reakci ("Podle mne to zavání napájecím kabelem.").
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#229

Příspěvek od Pidrman »

Ahoj

Mam prosbu, dá se snížit svit diody v polárním hledáčku ?

Díky za rady.

Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Montáž HEQ-5

#230

Příspěvek od Howking »

Najdeš to v menu ručky.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#231

Příspěvek od Pidrman »

Velké díky. Neumím číst :-D

Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Montáž HEQ-5

#232

Příspěvek od ladis »

Pánové, poraďte prosím. Probíjí mi HEQ-5. Zkoušel jsem 3 různé AC 220V- >12V a dělá to stejně. Je možné, že takto provozuji montáž již roky, ale všimnul jsem si toho až nyní. Při dotyku noh montáže nehty rukou cítím nepříjemné brnění až pálení. Přenáší se to přes dalekohled až na kameru. Nejprve jsem myslel, že to dělá kamera (Atik) či USB z NTB, nedělá. Vše jsem odpojil a i samotná motnáž se takto chová. Připojeno přes prodlužku z 220V sítě a AC na 12V do montáže. Při připojení voltmetru (noha montáže na kovové zábradlí balkonu) to hází řádově od minus 3 do plus 3V s periodou cca 2s. Co tohle proboha může být a jak to opravit? Nebo je to normální projev HEQ-5??? Asi takto jedu už roky, ale až teď jsem si toho všimnul. Mám strach o kameru. Bylo mi divné, že občas při dotyku rukou kamery Atik 314L+ došlo k zamrznutí obslužného Atik sw, co snímá. Teď si uvědomuji, že to mohlo být uzemněním, procházejícím proudem apod.

Díky za jakoukoliv radu.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#233

Příspěvek od ok1in »

Dost mě zaráží, že cítíš brnění a pálení od 3V proti zemi. :shock:
Tohle nebude napáječem montáže, zvláště když jsi ho měnil.
Čeho jiného se držíš nebo dotýkáš, když saháš na tu montáž a zrovna to brní :?:
Řekl bych, že pravděpodobněji probíjí to něco jiného a přes montáž se jen uzemňuješ...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž HEQ-5

#234

Příspěvek od Bill »

Já si myslím, že to je normální.

Přepni votlmetr na střídavý rozsah (ten největší - ať má co největší vnitřní odpor)- pokud máš spínaný zdroj, který má jenom 2 dráty, tak přes odrušovací kondenzátory se tam může objevit dost vysoké napětí - klidně bych čekal i polovinu síťového. Ale proud je nepatrný, ničemu by neměl vadit...

Odtstranit to jde jednoduše - ale než to uděláš, tak raději pošli jako to máš vše zapojené - a hlavně jaké zdroje mají jednotlivé spotřebiče:

Zda mají 2 dráty nebo 3 (zdroj montáže a zdroj noťasu - případně dalších věcí, pokud mají samostatný zdroj)

Bill
================
Tak jsem kontroloval zdroje k noťasům na stole...
Funguje to tak, jak jsem předpokládal - na dvoudrátovém zdroji je asi 80V proti zemi (Dell) Na zdroji s kolíkem je 0V.

Prostě aby konstruktér splnil EMI normy, tak to odrušení musí někam zapojit. A pokud nemá zem, tak musí použít dráty které má :-)
Naposledy upravil(a) Bill dne 12. 10. 2017, 21:03, celkem upraveno 3 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#235

Příspěvek od MMys »

Jedná se o únikový proud mezi primární a sekundární stranou zdroje. Spínaný zdroj má nějakou kapacitu vinutí mezi primární a sekundární částí, případně ještě odrušovací kondenzátor (certifikovaný na 4kV, aby se nikomu nic nestalo). A tímto kapacitním členem prochází malý proud ze síťového napětí 230V. Norma povoluje maximální únikový proud 500uA u spotřebiče třídy II, což je většina adaptérů. Tento proud ti neublíží, ale už je trochu cítit jako slabé brnění, hlavně u zdrojů, kde je blízko maximální povolené hranice. Tedy jde u spínaných zdrojů o stav normální, a dělá to ve větší či menší míře většina současných zdrojů.

doplnění Billovi, ano, voltmetrem změříš na sekundární straně proti zemi (kolíku) dost vysoké střídavé napětí. Tím vyšší, čím je vyšší vstupní impedance voltmetru. Ideální voltmetr s nekonečně velkým vstupním odporem by tam naměřil síťové napětí 230V, ale zamozřejmě to nikomu nic neudělá, proud je limitován tou kapacitou a ta musí být taková, aby to splnilo tu normu.

Pokud tam máš dotaženou prodlužovačku, tak stačí montáž přizemnit na ochranný zelenožlutý PE vodič - kolík, a mělo by být po brnění. A pokdu by náhodou byl zdroj mimo toleranci, vadný, tak by ti nadměrný únikový proud měl shodit proudový chráníč (pokud už ho v instalaci máš), nezaměňovat s jističem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž HEQ-5

#236

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Pokud tam máš dotaženou prodlužovačku, tak stačí montáž přizemnit na ochranný zelenožlutý PE vodič
No raději se nejdříve trochu poraď. Brnění je kosmetický problém, ale více zemí může být větší problém. Zejména třeba pokud by jsi měl zrcadlovku, kde to se zemí není úplně jenoduché...

Ale pokud máš všechny zdroje jenom se 2 dráty, tak to můžeš uzemnit. Klidně můžeš spojit drátem montáž s balkonem...

Pokud by odrušení bylo jak předpokládá MMys jenom k jednomu drátu (jeden kondenzátor je levnější než 2), tak může pomoci jenom otočit zdroj v zásuvce... Ale očekával bych, že to bude spojeno se vstupním fitrem a bude tam vždy taková menší půlka...
Naposledy upravil(a) Bill dne 12. 10. 2017, 20:41, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Montáž HEQ-5

#237

Příspěvek od zuzi »

Jeste dodam, ze si toho vsimnul na balkone proti zabradli. Klidne PE kolik muzemit proti zeleznemu zabradli nezanedbatelny potencial. Na to staci starsi instalace v byte s provedenim TN-C pripadnenenjich kombinace(dvoulinka do zasuvek se spolecnym pracovnim a ochranym vodicem tedy PEN) a lehce vetsi prechodaky v zasuvce ci svorkovnicich a rozdil desitky voltu je tu hned. Kdyz budes merit mezi montazi a zabradlim, tak zmeri mezi kolikem a zabradlim stridave napeti a posli to sem. Lepsi by bylo merit s pristrojem co nema tak obrovsky vnitrni odpor jako digitalni voltmetr, idealni je ruckovy, pokud doma mas nejaky na prislusne napeti.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž HEQ-5

#238

Příspěvek od Bill »

zuzi píše:Klidne PE kolik muzemit proti zeleznemu zabradli nezanedbatelny potencial.
Pokud zdroj nějaký kolík má... Spíše nemá a bude tak jak říkal MMys...

Tohle napětí (PE proti zemi) bývá malé (typicky jednotky V), ale zase tvrdé - bylo by schopné vypálit elektroniku montáže, kamery nebo noťas.

Takže bych byl s těmi radami trošku opatrnější.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#239

Příspěvek od ok1in »

No, při info o výměně několika zdrojů jsem unikající proud zavrhl, ale nakonec i to je možné - lidi jsou různě citliví na průchod i malého proudu tělem. Co se týče přizemňování, souhlasím s Billem - zemní smyčka je děsnej prevít...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#240

Příspěvek od MMys »

Rozhodně bych to zemnil do jednoho bodu, tedy pokud máš k montáži dotaženou tu prodlužku, tak k tomu kolíku na té prodlužce. Nikam jinam, to zavání průšvihem přesně jak ostatní popisují.
Já osobně bych to neřešil. Ono je to cítit hlavně na citlivých částech těla (třeba hřbet ruky, okolí oka) a když je malá stykovýá plocha (vysoká proudová hustota). Takže pokud tě to třeba kouše do oka když koukáš do něčeho kovového (bez očnice), stačí se rukou chytit nohy montáže a máš klid. Například.

že to dokáže shodit USB zařízení - ano dokáže, v okamžiku připojování, kdy se tam vyrovnávají potenciály. A můžou s eodpojit/připojit i další zařízení, se kterými nemanipulovalo. Ono to USB je potvora citlivá. Ale většinou je to bez následků. Jako první se stejně spojí kostry, a datové vodiče D+ a D- jdou až se zpožděním (v konektoru jsou kratší).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět