Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2026

Příspěvek od ms »

súčasní obyvatelia mojej strechy:
Obrázek

Obrázek
SW Quattro 254/1000 s motorovým výťahom Moonlite. Tretia objímka tubusu vystužila okulárový koniec tubusu, na moje účely dostatočne. Pointácia cez hľadáčik s kamerou ASI120MM. Zdá sa že po vychytaní všelijakých múch (hlavne softwarových) to funguje tak ako má, t.j. automat riadený programom SGP. Navádzanie na objekty s pomocou astrometrie funguje na 100%, takisto autofokus ktorý sa spustí na začiatku sekvencie a potom v priebehu noci to občas doostrí podľa zadaných podmienok (zmena teploty, časový interval, počet snímkov). SGP riadi PHD2 a komunikuje s CdC. Jediná starosť je večer spustiť programy v PC a oživiť pripojené USB zariadenia. Potom to ide samo a na konci sekvencie SGP zaparkuje montáž a odpojí USB zariadenia. Montáž je NEQ6 s Rowan belt mod. Všetko sa dá ovádať aj z vnútra domu cez 15m aktívne USB predlžovacie káble: jeden na montáž, druhý na všetko ostatné (napodiv) cez USB hub.

Obrázek
SW Maksutov-Newton 190/1000. (Pavle Vabroušku, poznávaš ho?) Rosnica z tenkého nerezového plechu (pôvodne smetný kôš) vyhrievaná 20W odporovým drôtom z pokazeného hriankovača/topinkovača, zaizolovaná karimatkou. Výťah doplnený o USB focus namontovaný na držiaku zo stavebnice Merkur cez pružnú spojku za 2€. Nepochopil som ako môžu dealeri pýtať za kus plechu a túto spojku 90€... Montáž je stará ale výborná EQ6-Pro s krokovými motormi a ozubenými remeňmi Astromeccanica s riadiacou jednotkou FS-2. Pointácia cez hľadáčik s Lacertou MGEN. Tento systém treba naviesť na objekt a spustiť pointáciu ručne. Potom sa dajú sťahovať obrázky a zaostrovať na diaľku. Pri vycentrovaní objektu si nekedy pomáham astrometriou cez program APT: odmeriam stred skúšobnej fotky a rúčkou posuniem montáž o potrebný rozdiel súradníc.
PsychX
Příspěvky: 112
Registrován: 07. 08. 2017, 22:05
Bydliště: Drahovce
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2027

Příspěvek od PsychX »

Tak pridavam aj ja fotku mojej novej hracky =)
trosku som ho poupravoval vymenil povodny hladacik za novy, vytlacil pre neho upraveny drziak a doplnil to laserovy "vyhladavatkom" ktore mi neskutocne pomaha v orientacii a v trafani co chcem vidiet.
skywatcher.jpg
skywatcher.jpg (510.21 KiB) Zobrazeno 5405 x
Dobson SW 305/1500, Okurale 30, 25, 17, 10, 6, SW 70/500
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2028

Příspěvek od MilAN »

Časem asi přijdeš na to , že to není dobrá cesta tenhle "hledáček". I když ho doplníš 5 kg protizávažím. Navíc má jen 2x tak velký průměr pole, jak vlastní dalekohled. Ale jak píšu - časem .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
PsychX
Příspěvky: 112
Registrován: 07. 08. 2017, 22:05
Bydliště: Drahovce
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2029

Příspěvek od PsychX »

MilAN píše:Časem asi přijdeš na to , že to není dobrá cesta tenhle "hledáček". I když ho doplníš 5 kg protizávažím. Navíc má jen 2x tak velký průměr pole, jak vlastní dalekohled. Ale jak píšu - časem .
aha, to este neviem len dnes som to poskladal resp prirobil a noc je dnes temna =( takze to nezistim, stale je tam ta moznost osadit aj povodny hladacik, alebo len doplnit rychlym prehodenim. Povodne som zvazoval sw 80/400 ale v rozumenej cene nebol
viem tomu ale stale pomoct ak dam sirsi okular nie?
Dobson SW 305/1500, Okurale 30, 25, 17, 10, 6, SW 70/500
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2030

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Časem asi přijdeš na to , že .....
- si normální. Každý přece ví, že čím víc rour na jedné montáži najednou, tím je všechno lepší!
066810.jpg
:-D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2031

Příspěvek od MilAN »

Tak v době, kdy s tím Antonín Bečvář fotil, to jinak nešlo .
A potom, čím víc krámů máš, tím jsi větší hvězdář :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2032

Příspěvek od jaro »

Kamar8tov dobsoník s mojim okulárom
Obrázek
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2033

Příspěvek od zuzi »

Tady je vtipna nasobna cena okularu proti dalekoheldu, ne ze by to nebylo casto, ale tady je to minimalne o rad;)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie mobilem

#2034

Příspěvek od Howking »

Tak jsem dnes předělal šílený bazmek z USB na RS232 a pak na R25 vypuštěním toho COMu a zkrácením.
IMG_6861.JPG
Koupil USB 3 HUB a přidělal sucháčem jej k hlavě montáže.
Fotografie 26.09.17 v 21.48 #2.jpg
Z druhé strany hlavy mám na sucháči (3M duallock) LiPol 9Ah 12V baterku
Fotografie 26.09.17 v 21.49 #2.jpg
a kromě montáže přes předělaný autozapalovačový usb nabíječ ten HUB živím.
Fotografie 26.09.17 v 21.49.jpg
Do něj připojím ovládaní montáže přes ten UART, USB kamerku v hledáčku na pointaci a telefon za okulárem k focení.
Fotografie 26.09.17 v 21.48.jpg
To vše pak jediným kabelem spojím s noťasem.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2035

Příspěvek od Howking »

No tak tady bych to nehledal. Je to spíš how to (ATM), než fotka miláčka, který je dá se říct typický a má ho půlka lidí stejný. Tohle bylo spíš o řešení kabelů. LiPol (lehounká a malá) baterka přímo na kameni hlavy a USB HUB taky (a živený tou LiPol-kou - tedy nedegradovaná výdrž noťasu), takže k noťasu vede jediný kabel. (A když se dá noťas pod montáž, tak se přes noc, pobíhaje kolem dalekohledu, do kabelů rozhodně nezamotáte.

Výhoda LiPol - váží při stejné kapacitě desetinu toho co olovo a máte k dispozici celou kapacitu bez tozdílu kolik z toho berete proudu. Nevýhoda. Musí se nabíjet s balancerem a po dobu nepoužívání musí být nabita přesně na polovic (storage).
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2036

Příspěvek od Bill »

A ty ten HUB musíš napájet? Já mám HUB za 5m kabelem (klasickým pasívním) a jede v pohodě bez napájení... Mám na něm Atik 460, ASI120, Temperhum (teplota/vlhkost). Vše je napájeno z USB noťase (nevím, jak Atik 460 - ten je možná z 12V...)
M:736 750 113
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2037

Příspěvek od Howking »

Bill píše:A ty ten HUB musíš napájet?
- nemusím. Chci. Prodlužuju výdrž noťasu. Nemusím pak napájet noťas a vydrží 12h. Jediná baterka na place je ta LiPol na montáži.

Ještě bych rád upozornil na vychytávku ohleně ručky. Do víčka polárního hledáčku jsem udělal dírku. Jí provlékl smršťovačku. Z jedné strany zasmrštil kuličku z ložiska a na druhé straně silný magnet. Do ručky zevnitř jsem přilepil druhý magnet. Stačí se jen k montáži ve tmě ručkou přiblížit a magnety přiskočí a ručka drží.
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2038

Příspěvek od jaro »

zuzi píše:Tady je vtipna nasobna cena okularu proti dalekoheldu, ne ze by to nebylo casto, ale tady je to minimalne o rad;)
Fotka bola naschvál provokačná. Skúšal som ako sa zlepší obraz oproti dodaným huygensovým okulárom a rozdiel v obraze bol tiež o rád.
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2039

Příspěvek od biker.fm »

Tak ja se taky pochvalim novym prirustkem :-)

Uz mi rukami proslo nekolik dobsonu ruznych konstrukci. Nyni jsem si poridil jeden kousek na takove to domaci rychle pokoukani na zahrade kdyz nebudu mit cas vyjet s drobeckem do Beskyd nebo kdyz pojedu na dovolenou a drobecka nebudu moci vzit sebou.

330/1650, vaha cca 20kg
UL-dobson-330-1.jpg
UL-dobson-330-1.jpg (90.41 KiB) Zobrazeno 4014 x
Kdyz ho rozlozim, pri trose snahy UL se vleze do nejake te vetsi nakupni igelitky :-) Schvalne jsem postavil vedle klasicky hledacek 9x50 pro predstavu jak je slozeny UL vysoky.
UL-dobson-330-2.jpg
UL-dobson-330-2.jpg (24.42 KiB) Zobrazeno 4014 x
Predevcirem se udelalo jasno na chvili, UL jsem vytahl na zahradu, nechal jsem ho tam cca 40minut a pak nasledoval test kouknutim do okularu. Nezaznamenal jsem zadne problemy s optikou a po cca 30ti minutovem testovani a koukani na hvezdy a i mesic jsem vse sbalil (vlastne takhle komplet jen prenesl do dilny).
Kdyz si vzpomenu na muj drivejsi 355/1750, vahove se to neda srovnat a hlavne ted ten co mam je takovy hodne mobilni. Vleze se i do kufru Fabie a nemusi to byt ani kombik ;-)

A ted porovnani, vlevo 330 (20kg) a 450P GoTo (70kg)
UL-450P-GoTo.jpg
UL-450P-GoTo.jpg (78.02 KiB) Zobrazeno 4014 x
Az nebude svitit mesic a bude jasno (snad to nastane brzy v nejakem pristim desetileti :-P), vezmu UL i drobecka do Beskyd. Pri prvnich testech UL se chova sporadane, pohyb nahoru/dolu je na teflonech, pohyb doleva/doprava je na lozisku (to predelam taky na teflon), kolimace drzi at je dalekohled namireny do zenitu nebo vodorovne. Mam v planu tenhle UL doplnit i enkodery (uz je mam) a pres BT spojit s programem SkySafari na tabletu nebo mobilu. A co mne jeste ceka ? Nechat usit nejakou tu hadru at nesviti svetlo z boku, vyhrivani sekundaru a upevneni pro reddot. Chlazeni primaru ventilatorem asi zde nema cenu resit (zrcadlo je tenke a nemelo by dlouho trvat vytemperovani, cas ale ukaze jak to bude). Pozdeji mozna zalozim samostatne vlakno k tomuto UL.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2040

Příspěvek od Bill »

biker.fm píše:Nyni jsem si poridil jeden kousek na takove to domaci rychle pokoukani
Tak to mě pobavilo. Já jsem si pořídil na rychlé pokoukání 80mm refrák a ty 13" dobson :lol:
M:736 750 113
Odpovědět