Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#31

Příspěvek od MilAN »

Pokud chceš větrat budku, tak tam dej mřížky a nech přirozené větrání - minimálně 2 dolů a 2 nahoru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#32

Příspěvek od Rekmarik »

Pokud chceš větrat budku, tak tam dej mřížky a nech přirozené větrání - minimálně 2 dolů a 2 nahoru
Nejspíš něco takového udělám, když venku prší, což je poslední dobou docela často, v budce je docela patrná vlhkost a potřebuje to spíše víc větrat, jinak jsem zjistil, že ani nemusí stékat voda z tubusu, ale bohužel na tom velkém zrcadle, které nestíhá temperovat s okolím, se docela nechutně voda vysráží..

Díky všem za své zkušenosti :)
Uživatelský avatar
Tomas38
Příspěvky: 62
Registrován: 15. 06. 2014, 13:16

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#33

Příspěvek od Tomas38 »

Zdravím všechny,
pokud toto téma už existuje tak se omlouvám.
Chtěl bych se zeptat, jestli můžu nějak vyřešit toto: Když po pozorování přinesu dobsona domů (cca 22°C), tak se mi začne primár i sekundár mlžit. Vždy ho otevřu dokořán, aby mohl pořádně větrat. Existuje nejaká cesta, aby se nemlžil?
Díky za odpovědi
Sky Watcher Dobson 8'' 200/1200, Celestron PowerSeeker 60/700
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#34

Příspěvek od Miloš Hroch »

Spíš bych to nechal zavřené, aby se doma nejprve srovnala teplota a druhý den to otevřít, aby se případná vlhkost odpařila. Ideálně nechat do rána někde v chladnější chodbě. Nějak zásadně jsem to nikdy neřešil, je to jen "destilka".

Rosný bod neoklameš :).
Uživatelský avatar
Tomas38
Příspěvky: 62
Registrován: 15. 06. 2014, 13:16

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#35

Příspěvek od Tomas38 »

Zavřené jsem to taky jednou zkoušel nechat, ale to snad bylo o něco horší.
Na hvězdárně mi jeden pán poradil to nechávat otevřené, aby se ta vlhkost dostala pryč.
tak snad ta ''rosa'' optice ubližovat nebude... ::)
Sky Watcher Dobson 8'' 200/1200, Celestron PowerSeeker 60/700
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#36

Příspěvek od Michal1 »

Jednou jsem zarosený dalekohled zapomněl zavřený pár dní a na šroubech se objevila rez. Dalekohled (když nezapomenu) po přenesení do místnosti otevřu a aby se do něj nepášilo, přikryju ho kapesníkem. Kapesník samozřejmě nějaký, který nepouští chlupy a není posmrkaný a před přikrytím ho vyklepu. Kapesník přichytím kolíčkem na prádlo, aby ho nesfouknul půvan. Nebo jsem ho dřív kolem obruby dalekohledu přivazoval provázkem.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Vlhkost při focení

#37

Příspěvek od Jackxl »

Zdar.
Je mi jasné, že na focení je nejlepší vlhkost žádná.
Poslední dobou je vlhkost taková, že nevidím skoro nic ani na visuál.
Při jaké se ale v našich podmínkách už dají udělat dobré fotky ?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vlhkost při focení

#38

Příspěvek od MilAN »

V noci skoro celý rok bývá vlhkost ke 100% a běžně se pozoruje a fotí. Problém je mlha
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Rosenie teleskopu

#39

Příspěvek od pedrosanchez »

Já ho nechávám přirozeně doma vyschnout, i rosu na zrcadle. Ovšem nechci aby do tubusu ve vertikální poloze zeshora padal prach. Pak by se přilepil na mokré zrcadlo. Takže ho nahoře zadekluji. Pak jen doufám, že to uvnitř usychá bez problémů, když je v podstatě dalekohled zadeklován.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#40

Příspěvek od MilAN »

Sice nechápu to zarosené zrcadlo, ale o.k. Pokud ho doneseš domů , tak by to mělo být už zadeklováno a to ještě tak dlouho, dokud se nesrovná teplota uvnitř s teplotou v místnosti. Pak to chce ale nechat pořádně odvětrat, dorovnat teploty a potom teprve zase zadeklovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#41

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:Sice nechápu to zarosené zrcadlo, ale o.k. Pokud ho doneseš domů , tak by to mělo být už zadeklováno a to ještě tak dlouho, dokud se nesrovná teplota uvnitř s teplotou v místnosti. Pak to chce ale nechat pořádně odvětrat, dorovnat teploty a potom teprve zase zadeklovat.
Takže venku mám dalekohled, tubus je zvenčí mokrý, uvnitř zamlžený sekundár, případně i primár. Mám jej venku zadeklovat, přinést domů, nechat několik minut stát v pokoji a následně sejmout krytku tubusu, nechat odvětrat a poté zase zadeklovat?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#42

Příspěvek od MilAN »

No, psal jsem , že se mají teploty vyrovnat - takže v místnosti určitě několik hodin nechat zadeklováno. Jinak se ti to šíleně orosí.. Teprve potom to odvětrat( a zase to bude více, nepočítej to na jednotky minut)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#43

Příspěvek od pedrosanchez »

Takže mám přinést orosený dalekohled domu, zadeklovat ho a jít spát? Ráno mám zvednout krytku tubusu a nechat ho? Vždyť to už bude přeci dávno vše suché. Akorát mi tam bude padat prach, protože můj newton stojí vertikálně. Selským rozumem bych otřel hadříkem tubus zvenku. Jen jsem chtěl vědět jak se zrcadly. Já už je domů nosím zarosené, protože zatím ještě nevyhřívám. Až budu vyhřívat, tak vlastně ponesu domů nezamlženou optiku a mohu ji tedy hned přinést zadeklovanou, ne? Nějak se mi zdálo nesprávné uhemovat tubus, když je uvnitř vlhko. Aby mi to tam nekondenzovalo, má se snad odpařit.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#44

Příspěvek od MilAN »

No, je vidět,že nenosíš brýle :) . Potom bys věděl, že ačkoliv venku používáš brýle nezarosené, jak vejdeš dovnitř, tak se zarosí. A zrovna tak je to s dalekohledem. A samozřejmě s optikou. Takže zadeklováno to musí být už , pokud jsi venku, okuláry hezky uzavřeny v pouzdrech a pak teprve můžeš jít dovnitř. A nic neoddeklovávat, pokud se nesrovnají teploty - jinak se to vše orosí. O venkovní tubus nemusíš mít strach, tomu nemá co vadit. To oschne. Ale kapky na optice by zaschly a byly by potom vidět.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#45

Příspěvek od Bill »

Ono to není tak jednoduché.
Venku mám obě zrcadla čístá, ale vlhkost je na stěnách tubusu. (Zvenčí i zevnitř) Když to donesu domu, tak ať to zadekluju nebo ne, tak se mi primár zarosí. Ono to zrcadlo se ohřívá pomaleji a to asi stačí na to, aby se tam vlhkost z tubusu vysrážela.
M:736 750 113
Odpovědět