Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Vyhřívání

#256

Příspěvek od Ewers »

Trefil jsi to skoro přesně, já naměřil úbytek cca 0,41V na výstupu pro ventilátor. Ale pro mě je důležité, že se nic kromě pásků nehřeje a funguje to. Naposledy jsem měl takovou radost, když jsem v roce 1985 postavil z Amatérského Rádia malé rádio Kňour a poslouchal ho ve škole při vyučování :D Možná někdo ze starších bude pamatovat ;)
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Vyhřívání

#257

Příspěvek od zuzi »

Knoura jsem stavel, ale o 10 let pozdeji ;)
Jinak ten ubytek je vcelku velky, ale vse jsou to prechodaky v konektorech. To by se dalo vcelku elegantne vyresit pomoci takovych prumyslovejsich konektoru, ale jsou vetsi nez to cotam mas a par vyjde na cca 220 Kc. Ale jsou to zase vodotesny potvory co ti budou fungovat 20let. Jsou to xlr pru zvukarsky pouziti-zvykle zazivat pelko(blato, toceni za kabel 0,5kg mikrofonrm, pobliti-politi pivem a podobne).
http://www.neutrik.com/en/xlr/xx-series/nc3fxx
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Vyhřívání

#258

Příspěvek od planescape »

Jo neutrik má celou škálu bezva konektorů.
Máte nějaký tip na konektory přímo na baterii místo těch kleští? Myslím, že na těch je přechodový odpor značný.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Vyhřívání

#259

Příspěvek od zuzi »

Pokud se to pripojuje na klasickou aku z auta s kontaktry z olova, tak tam bych si udelal z origo svorek kousek kabelu (alespon 35mm^2) s velkou auto pojistkou(25-50A) ukoncenou nejakym slusnym konektorem. Pokud zustaneme v dostupnych konektorech nakazdem rohu, vzal bych speakon 4 pin(kazdy pin unese 30A) a stoji zase okolo 200-300kc za par http://www.neutrik.com/en/speakon/fc-series/nl4fc
Vyhoda je, ze se to koupi v kazdem gme, gesu a podobne. A zase je to odolne proti vytrzeni a vodotesne. Konektor je dost genialne vymyslen, ze pri kazdem zapojeni se kontakty o sebe poradne otrou a strhne to pripadnou vrstvicku oxidace.

Je jasny, ze existuje dalsi fura promyslovych reseni, ale to vetsinou bez specialnich nastroju nejde ani napinovat a konfigurovatelnost zde zase tak mnoho neprinese.

Jo a pokud se pouzivaji gelovky, tak bych to udelal podobne, zase kus kabelu s pojistkou s kvalitnim fastonem a ukoncit to nejakym z vyse uvedenych konektoru.
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Vyhřívání

#260

Příspěvek od Ewers »

Tříkanálová jednotka vyhřívání s regulovanými výstupy pro hledáček, sekundární zrcadlo, okulárový výtah a jeden neregulovaný přímý výstup pro ventilátor primárního zrcadla. Vyhřívací pásky typu DS (domácí samovýroba :lol: ) a sekundár vyhřívaný excelentní destičkou od MMyse( Martin Myslivec pozn. redaktora pro neznalé ;) ). Zatím vyzkoušeno " nasucho " a funguje.
Přílohy
Vyhř. jednotka 1.jpg
Vyhř. jednotka 1.jpg (83.16 KiB) Zobrazeno 4227 x
Vyhř. jednotka 2.jpg
Vyhř. jednotka 2.jpg (95.34 KiB) Zobrazeno 4227 x
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Vyhřívání

#261

Příspěvek od planescape »

Dobrá práce. Zajímavé knoflíky - kde se dají sehnat? Koukám taky, že se začíná ujímat ten šroubovací napájecí konektor z AZEQ6.
A jak vypadají vnitřnosti? Taky DS nebo jsi koupil něco hotového?
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Vyhřívání

#262

Příspěvek od Ewers »

Základem jsou 3 PWM regulátory, kus za 130,-( včetně toho knoflíku), krabička, vypínač, deska 4x cinch, šroubovací konektor na napájení, kabeláž a smršťovačka. Jo a svorky na autobaterii. Na pásky používám odporový drát, pásku od 3M, lepící suchý zip, cinch konektor, kabeláž a opět smršťovačku. Odporový drát ke kabelům nepájím, ale pro jistotu krimpuju dutinkou a jistím smršťovačkou. Ještě musím koupit pojistkové pouzdro pro celou jednotku, je to jistota. Jinak celé 3-kanálové vyhřívání včetně pásků (bez destičky na sekundár) vyjde na cca 1000,- a pár hodin práce ;)
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Vyhřívání

#263

Příspěvek od planescape »

Můžu poprosit o odkaz na ty PWM? Prubnul bych je taky.
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Vyhřívání

#264

Příspěvek od Ewers »

https://arduino-shop.cz/arduino/1141-pw ... 28670.html. Já ho sice kupoval v GM, ale tady je cena ještě malinko nižší.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#265

Příspěvek od alda »

Chtěl jsem ukázat vlastní tvorbu, jedná se o zařízení, které umí ovládat 4 vyhřívací pásky, z toho jeden může běžet v automatickém režimu regulace PID, kdy topí podle vypočteného rosného bodu a měřené teploty. Dále to umí spínat napájení 4x220V a 4x12V. Zařízení funguje samostatně nebo v kombinaci s ovládacím softwarem na PC a propojení přes USB. Pokud někoho zajímá více: http://www.astrolet.cz/diy.php


Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#266

Příspěvek od nosuh »

Nezkousel někdo vyhrivat sekundar u Newtona jinak nez podlepenim? (nemyslim fenovanim každých X hodin).Mam na mysli něco podobného jako toto třeba
https://www.ebay.com/itm/AST-OPTICS-Sec ... SwgQ9V1J22

a druhy dotaz. Nani potřeba vytapet i okularovy vytah? Mam komakorektor, jeoz poslední cocka je v urovni vnitrni steny tubusu. Nemuze se mlzit i ona?
Diky
V.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#267

Příspěvek od biker.fm »

nosuh píše:Nani potřeba vytapet i okularovy vytah? Mam komakorektor, jeoz poslední cocka je v urovni vnitrni steny tubusu. Nemuze se mlzit i ona?
Diky
V.
Pri predposlednim pozorovani se mi zamlzilo vse co se dalo a to vcetne paracorru (vyhrivat vytah asi nejde s takovym vykonem aby se nezamlzila optika). Nevim jak zrovna ten mam vyhrivat,neni misto kde dat vyhrivaci pasek. Resil uz to nekdo ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#268

Příspěvek od nosuh »

Prave proto jsem se ptal:D Sem rad, ze nejsem sam;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#269

Příspěvek od Karell »

Jistě to jde i odkazovaným způsobem, ovšem při focení by to bylo nevhodné, protože by to nebylo bez následků v expozicích, na té látce by se lámalo světlo. Dříve jsem vyhříval i výtah s korektorem, protože mně namrzal, po změně kamery to už neudělalo. Nebyl potřeba velký výkon. Řádově 2 až 3 W.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#270

Příspěvek od nosuh »

Jasne, standardni topeni. A v pripade CCD se to v podstate vyhřívá kamerou samotnou?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět