Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1951

Příspěvek od zuzi »

Pokud to je rozdvojka, měl by to být taky HUB. Pokud není, zahodit/zakoupit hub a ideálně s možností externího napájení.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1952

Příspěvek od Bill »

Rozdvojka je taky HUB, jenom malý. Určitě bych zkusil i foťák na test na baterku.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1953

Příspěvek od Dansemacabre »

Jak už jsem psal: montáž, foťák i notebook mají vlastní nezávislé napájení, z toho noťasu si bere šťávu jen pointace.

Čistě teoreticky: pokud tedy pointaci, která se právě tím USB napájí, mám v díře samostatně, a na druhé USB nechám přes rozdvojku/hub ovládání montáže přes EQmod + DSLR (řízení expozic a stahování snímků), tak přece nesejde na tom, jeslti je rozdvojka/hub ekterně napájená, nebo ne, protože tam přece tečou pouze data.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1954

Příspěvek od dablik »

potrebujes neco, co se nazyva aktivni hub. Ten ma vlastni napajeni z elektricke site. O napajeni ntb a fotaku se asi nebavime :) Takze aby ti vsechno spravne fungovalo, tak pouzijes aktivni usb hub. Jak pise Bill, kabely mej kratsi. Ja mam nejlepsi zkusenost max do 3metru. Klidne i kratsi, pokud to bude mozne.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1955

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky za rady. Vyzkouším jednak napájení foťáku z jiného zdroje (přeci jen to vždycky padlo až ve chvíli ukládání snímků, kdy má největší odběr - a jak jsem zjistil až teď, tak nepadá jen APT, ale i ten foťák, čili je i možné, že nemusí být problém jen v USB, ale třeba i v baterii) a jednak prostě koupím nějaký takovýhle bazmek https://www.czc.cz/axagon-4x-usb3-0-cha ... 95/produkt a zkrátím kabeláž. Pak je ale otázka, jestli když do elektroinstalace přidám ještě další měnic 12->5V pro napájení hubu, tak jestli to nebude už tuplem moc.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1956

Příspěvek od Karell »

Používám 2x 5m aktivních kabelů a nemám s tím problém. Ale opět je důležité to slovo aktivních.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1957

Příspěvek od dablik »

Dansemacabre píše:Díky za rady. Vyzkouším jednak napájení foťáku z jiného zdroje (přeci jen to vždycky padlo až ve chvíli ukládání snímků, kdy má největší odběr - a jak jsem zjistil až teď, tak nepadá jen APT, ale i ten foťák, čili je i možné, že nemusí být problém jen v USB, ale třeba i v baterii) a jednak prostě koupím nějaký takovýhle bazmek https://www.czc.cz/axagon-4x-usb3-0-cha ... 95/produkt a zkrátím kabeláž. Pak je ale otázka, jestli když do elektroinstalace přidám ještě další měnic 12->5V pro napájení hubu, tak jestli to nebude už tuplem moc.
Proboha, jaky menic? :) Kup si neco jako: https://www.czc.cz/premiumcord-usb-2-0- ... 57/produkt a to napajis z 220.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1958

Příspěvek od zuzi »

2 Dansemacabre: Pokud vyloženě nepotřebuješ USB 3.0, tak bych takový HUB nekupoval. I když má být kompatibilita 100%, né vždy je to pravda.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1959

Příspěvek od Bill »

Jenom ať je tady výsledek - problém není pravděpodobně vůbec v USB, ale v tom, že po připojení foťáku a montáže na stejný zdroj a zároveň na USB vznikla zemní smyčka. Řešením bude buď DC/DC konvertor s galvanickým oddělením nebo galvanické oddělení USB...
===============
S odpojenou montáží to jede bez problémů. S foťákem na baterky taky. Problém je, že když bylo připojené všechno, tak se ten foťák během ukládání snímku vypnul. Zajímavé...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Futral na trubkovy dobson

#1960

Příspěvek od 4Brunco »

Ktora tkanina je vhodna ako tubus pre trubkovy dobson ?
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Futral na trubkovy dobson

#1961

Příspěvek od biker.fm »

4Brunco píše:Ktora tkanina je vhodna ako tubus pre trubkovy dobson ?
Ja jsem pouzil netkanou tkaninu na 355/1700 a na drobecka(450P) jsem minuly tyden koupil teplakovinu. Jsem zvedavy jak se osvedci.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1962

Příspěvek od 4Brunco »

Ja som rozmyslal nad softshellom, predsa len je to priedusne, nepremokave a pruzne a vnutri je v podstate sametka. Ale radsej si necham poradit.
http://www.domlatok.sk/softshell/73089- ... erny.html#
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Futral na trubkovy dobson

#1963

Příspěvek od Rekmarik »

4Brunco píše:Ktora tkanina je vhodna ako tubus pre trubkovy dobson ?
Já mám látku, které se říká (jak mi bylo řečeno) Taft stretch, z vnitřní strany je blízká sametce neleskne se je krásně černá, zvenku hladká, výhoda je že je pružná a dobře se dá přes trubky přetáhnout, nijak potom neplandá.. Váha je taky velmi nízká, což je podstatné pro udržení správného vyvážení skopu.
Pokud se mi podaří přijet na MHV (čt/pá) tak ji vezmu sebou, pokud bys tam byl.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1964

Příspěvek od 4Brunco »

Rekmarik píše:
4Brunco píše:Ktora tkanina je vhodna ako tubus pre trubkovy dobson ?
Já mám látku, které se říká (jak mi bylo řečeno) Taft stretch, z vnitřní strany je blízká sametce neleskne se je krásně černá, zvenku hladká, výhoda je že je pružná a dobře se dá přes trubky přetáhnout, nijak potom neplandá.. Váha je taky velmi nízká, což je podstatné pro udržení správného vyvážení skopu.
Pokud se mi podaří přijet na MHV (čt/pá) tak ji vezmu sebou, pokud bys tam byl.
Na MHV sa mi prist nepodari ale pokial je to ta latka co mi mal aj minuly MHV, tak je to presne to co sa mi pacilo :).
Dik za info, idem hladat elasticky taft :D
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1965

Příspěvek od Rekmarik »

4Brunco píše:ale pokial je to ta latka co mi mal aj minuly MHV, tak je to presne to co sa mi pacilo :).
Dik za info, idem hladat elasticky taft :D
Je to ta látka, ale já přesně nevím jak se to jmenuje, je toho asi víc, dělaj se z toho normálně šaty .. ale třeba ti poradí přímo v nějaké galanterii kde budou mít na výběr a rovnou si uděláš představu na vlastní oči ..
Odpovědět