Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Jaké máte okuláry na dobsona 8"?

#1006

Příspěvek od Ewers »

Planetary tam být nemusí, to je asi jen obchodní název. Jen bych Ti ze své zkušenosti poradil, aby jsi s nákupem nespěchal. Tedy pokud to s pozorováním myslíš vážně a baví Tě to. Počkal bych, jestli se něco neobjeví tady v inzerci. Třeba Omegony LE jsou na planetární pozorování výborné za tu cenu. A u větších ohnisek bych bral Hyperiona a nebo Meade HD. V bazaru je seženeš jen o pár stovek stovek dražší, než ten z odkazu. A taky si pořidˇ nějaké ohnisko kolem 14mm. Určitě ho využiješ častěji jak ten 7mm.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaké máte okuláry na dobsona 8"?

#1007

Příspěvek od Artaban »

Ewers píše:A taky si pořidˇ nějaké ohnisko kolem 14mm. Určitě ho využiješ častěji jak ten 7mm.
No, pokud kolega ivlisek nebude chtít pozorovat třeba Měsíc trochu v detailech, těsnější dvojhvězdy s rozdělením kolem 1,5" a z jara planetu Jupiter taky v detailech, tak tu čtrnáctku využije určitě častěji ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
ivlisek

Re: Jaké máte okuláry na dobsona 8"?

#1008

Příspěvek od ivlisek »

No a já bych právě chtěl pozorovat planety i s měsícem ve větších detailech, nejake hvezdokupy, dvoj hvezdy a treba i mlhoviny a galaxie. Problem je v tom, jaky rozmery maji mit okuláry pro daná pozorování. Dost premyslim o 6mm okuláru ktery mi da zvetseni 200x a mensi ohnisko uz zkouset nebudu.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1009

Příspěvek od ok1in »

Super a díky...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaké máte okuláry na dobsona 8"?

#1010

Příspěvek od Artaban »

ivlisek píše: Problem je v tom, jaky rozmery maji mit okuláry pro daná pozorování.
Asi myslíš hlavně zvětšení?
Není to nic složitého. Prozatím nejvíce budeš potřebovat na DSO ( galaxie atd) okulár 25mm a 10mm. Pokud koupíš i olulár 7mm, tak i ten trochu využiješ.
Na planety a Měsíc, jsou třeba zvětšení od těch asi 120x, do asi 300x. Ovšem zvětšení od asi 250x, je na planety díky seeingu tak málo používané, že když ho pro tento účel nebudeš mít, tak se nic neděje. U těsných dvojhvězd, je to trochu jinak a tam se tak velké zvětšení občas použít dá.
Na planety je tedy okulár 7mm k ohnisku 1200mm dobrý kompromis. 6mm okulár (zvět 200x) je trochu hodně a bude dost záležet na podmínkách.
Takže důležitá zvětšení, jsou do těch asi 200x a jednou je budeš možná kupovat znova, jen v lepší kvalitě. Cenu za takové hodně dobré okuláry zatím nebudem prozrazovat ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Jaké máte okuláry na dobsona 8"?

#1011

Příspěvek od Ewers »

Ještě mě napadlo, jestli by jsi nechtěl přijet na MHV do Zubří. Koná se to 27. září až 1. října a tam by jsi měl možnost vidět a určitě si i vyzkoušet plno okulárů, než se pro nějaký rozhodneš. Navíc se tam na plno věcí můžeš zeptat přímo, podívat se různými dalekohledy atd. Nemáš to daleko a určitě by to stálo za to.
ivlisek

Re: Jaké máte okuláry na dobsona 8"?

#1012

Příspěvek od ivlisek »

Strasne moc dekuji za vase odpovedi. Tohle forum se mi fakt libi. Do toho Zubří se treba dostanu, jeste uvidim jak mi to vyjde s casem. Pro zacatek mi tedy zdrejme budou stacit 3ks okularu - 7mm, 10mm a 25mm. Pak mozna nekdy 14mm. Vazim si vasich odpovedi. Dekuji
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1013

Příspěvek od vnmost »

Aha no takze jak to vidite vy co na to koukate ocima?
Je mozny to mit taky takhle detailne? ;D
Me jde o to ze to co sem sem hazel jen tak nejak +- co vidim ocima.. proste mi prijde ze pri 120x sem cekal uz to bude blizke..
Snad po vejplate dokoupim 6mm wide a bude to lepsi.. protoze ten 6mm je nic moc :(

mam 25 a 10mm ted ty spatne eyepiece "super"ty zakladni..
Dobson 200/1200 od vorecha :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1014

Příspěvek od Artaban »

vnmost píše:takze jak to vidite vy co na to koukate ocima?
Já na to koukám očima a ještě zároveň dalekohledem :) Jedna věc je, něco čekat a něco si myslet a druhá vlastní zkušenost. A zkušenost těch zkušenějších, je asi taková. Máš průměr objektivu 200mm a není tak problém mít zvětšení třeba víc, jak 300x.
Objekty tak budou větší, ale je otázka, jesli taky budou dost pěkný. Většinou bohužel nebudou. Takové zvětšení hodně z nás má, ale spíš jen jako doplněk do řady okulárů. Použití není moc časté a nejvíce se užije na pozorování těsných dvojhvězd.
Takže zvětšení 200x ještě na Měsíc celkem užiješ a třeba 240x taky, ale už né tak často. Proto těch okulárů máme víc a zvětšení asi tak 150x až 200x jsou ta nejvíc používaná na planety a Měsíc.
Jen bych tak nespěchal a učil se pozorovat detaily i menším zvětšením. Taky bych asi spíš šetřil na lepší okuláry.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1015

Příspěvek od MilAN »

vnmost píše:A
Snad po vejplate dokoupim 6mm wide a bude to lepsi.. protoze ten 6mm je nic moc :(

mam 25 a 10mm ted ty spatne eyepiece "super"ty zakladni..
Mohl bys, prosím, používat normální jazyk. Když jsi z Mostu, bral bych, že můžeš používat i německé výrazy, :), ale proč sem cpeš do každého příspěvku angličtinu tam, kde se stovky let používá běžně český název. Nemůžeš napsat normálně třeba "okulár".?
Víš, je mi jedno , co si koupíš, ale ještě jsi nic neviděl, a už víš že ty "super" jsou špatné a místo jednoho 6mm si chceš koupit ještě horší 6mm.( bude sice "wide" ale to neznamená, že bude lepší)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1016

Příspěvek od vnmost »

milan - promin :D ja porad hledal ten spravnej ceskej vyraz a nevedel jsem :D ano je to okular! sypu si popel na hlavu :D
ad koupe - kdyz to je prave muj problem. Nekde vidim jak ma nekdo super vysledky se sledovanim mesice (i je porovnavam s jednim novackem co ma podobny pristroj a vi o tom prd) a kdyz vim ze jsou horsi a jsem zklamany tak proste hledam kde je chyba a nahodou jsem v jednom popularnim poradu na youtube kterej je uz par let starej zahled ze rikaji ze tyhle super 10mm a super 25mm jsou dost spatne, tak jsem myslel ze to bude reseni meho problemu.
A muzes prosim vic rozebrat v cem je podle tebe wide horsi? Me jde o to, ze mam 6mm okular a pres ten proste vidim jen malinkej kousek povrchu a tak hledam kompromis - videt detailne kratery ale zaroven toho videt vic a tak jsem logicky dosel k zaveru :) ze sirokouhly okular na tom bude lepe. Takze nebude? O to prave jde, clovek neco o tom googli a na x mistech narazi na to, ze pisou ze jo. Proto to pisu sem, abych dostal radu jak to skutecne je.

Artaban - 200x (6mm) mi prislo uz moc, 120 (10mm) malo. Mam tedy zkusit neco mezi? Videl jsem ze tam uz je jen 7,5mm.

Ja jsem asi takovej straspytel ze vsechno hned resim :) Treba prave pokud je 200x moc a 120x malo tak mi prislo jestli neni neco spatne, ze je proste pri 200x zoomu uz vidim detail a pritom pri 120x vidim celej mesic, ze mi to prislo jako nepomer.. atd
Dobson 200/1200 od vorecha :D
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1017

Příspěvek od Shark »

Ahoj
:arrow: také se vmísím do debaty ohledně okulárů
Pro svoje "malé"dalekohledy SW Mak 127 a Bresser 102/600HEX jsem skoro půl roku pozoroval se základem (plossly 52°/15, 20 a 26mm) k nim na větší zvětšení Baader Ortho 6 a10 mm na planety (měsíc). Mohu prohlásit, že jsem byl se zákl. okuláry spokojem - vystřídal jsem celou řadu okulárů - hlavně z aliexpresu, protože jsou levné, ale jejich kvalita byla někdy dosti špatná (hlavně ty širokáče levný širokáč=nekvalitní). Postupně jsem se propracoval k okulárům řady Plossel GSO superwiev 70°a Baader Hyperion. Tyto okuláry mě jak se říká "sedly "na oba dalekohledy parádně. Jedna jediná rada (moje zkušenost) radši počkat ušetřit o 1-2 tisíce víc a raději koupit KVALITU.
Nežeň se za vysokým zvětšením. Paradoxně mnohdy uvidíš více v menším zvětšení. Hodně důležité zvětšení 150x-180x. Tohle zvětšení, je nejpoužívanější na Jupiter na jeho detaily. Buď tedy kvalitní širokáč, nebo ortho-okulár. Ortho není moc drahý a je kvalitní na planety, i kyž někdo si na něj nezvykne. No a na DSO hlavně kvalitní širokáč, zde nic neojebeš, kvalita = parádní obraz (samosebou pokud přeje seeing) :)
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
ivlisek

Kam se u dobsona 8'' davaji filtry??

#1018

Příspěvek od ivlisek »

Ahoj, zajima me, kam se u Skywatcher dobson 200/1200 nasazuji filtry. Mesicni nebo slunecni. Jestli se to vlozi do vytahu pod okular nebo se to nekam sroubuje, nebo snad nasazuje na viko teleskopu. Fak nevim. Dekuji za rady, popripade i odkazy na dobre filtry. Ivlisek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kam se u dobsona 8'' davaji filtry??

#1019

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Astronomické filtry na pozorování se dělají dvou průměru (stejně jako okuláry) 1.25" (závit 28mm) a 2" (závit 48mm).

Dají se našroubovat přímo na vnitřní stranu okuláru, 2" se dají většinou našroubovat na redukci 2" -> 1.25" do které se dávají 1.25" okuláry.

Menší 1.25" jsou levnější - ale pokud budeš mít nějaký 2" okulár, tak budeš potřebovat 2".

Určitě s filtry nespěchej, na začátek nic nepotřebuješ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Kam se u dobsona 8'' davaji filtry??

#1020

Příspěvek od PetrK »

ivlisek píše:Ahoj, zajima me, kam se u Skywatcher dobson 200/1200 nasazuji filtry. Mesicni nebo slunecni. Jestli se to vlozi do vytahu pod okular nebo se to nekam sroubuje, nebo snad nasazuje na viko teleskopu. Fak nevim. Dekuji za rady, popripade i odkazy na dobre filtry. Ivlisek
Sluneční se dává na teleskop, místo víka. Bez něj se nesmí mířit dalekohledem na Slunce. Hrozí popálení oka a poškození dalekohledu.

Měsíční se šroubuje většinou do okuláru zespodu.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Odpovědět